Takip Edin

Enerji Projeleri

Kalyon PV güneş paneli ihraç edecek

Yayınlanma tarihi

-

Toplam 1000 MW’lik Karapınar Güneş Santrali’nin ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Kalyon PV Güneş Paneli Fabrikası, üretim kapasitesini ikiye katladı, yurt dışı pazarlara da satış yapmaya yöneldi.

Kalyon Holding, toplam 1000 MW’lik kurulu güçle, dünyanın tek noktadaki en büyük güneş santrallerinden Karapınar GES’te kullanmak üzere kurduğu Kalyon PV güneş paneli fabrikasının üretim kapasitesini ikiye katladı. Şirket yeni dönemde yurt dışına da satış yapmaya yöneldi.

Peter Fath güneş enerjisi sektörüyle ilgili, “Güneş enerjisi işinin iki yüzü var. Bunlardan birincisi, Türk pazarına hizmet vermek. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na taraf olduğu için bu pazar daha da büyüyecek. Konunun ikinci yönü ise Türkiye’nin bölge ülkelerine hizmet vermesi. İkinci büyük pazarımız Avrupa, büyüyen bir pazar konumundaki ABD’ye de hizmet verebiliriz. Başlangıçta 1.3 GigaWatt (GW) ile dünyanın en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri unvanına sahip Karapınar’daki güneş enerji santralimizde kullanmak için panel üretiyorduk. Ancak artan iş potansiyelini ve hızlı gelişimi görünce fabrikanın kapasitesini iki katına çıkardık. Biz tek çatı altında ingot, wafer, hücreden başlayarak panel üreten dünyanın tek fabrikasına sahibiz. Kalyon PV’de üretim kapasitemizi ikiye katladık, Türkiye pazarının yanı sıra Avrupa pazarına ve Amerika pazarına da satış yapmaya başlıyoruz.n Biz 1200 megavatlık (MW) kapasitemizle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikasıyız. Hedefimiz başta Türkiye, Avrupa ve ABD pazarları. Ayrıca çevre ülkeler, Ortadoğu ülkeleri ile Azerbaycan ve Özbekistan gibi eski Sovyet ülkeleri de hedef pazarlarımız arasında…” dedi.

Fath, “Şunu söyleyebilirim ki hükümet güneş enerjisi konusuna gerekli ilgi ve alakayı gösteriyor. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerini yaptılar ve bunlar da sektöre büyük katkı sağladı. Yani diyebiliriz ki, şu ana kadar Türk hükümeti en iyisini yaptı. Ama burada duramayız. Bundan sonra konutlara odaklanmalıyız. Büyük enerji santrallerinden ziyade çatılar, evler, akıllı evler gibi yerleri düşünmeliyiz. Hükümetin bu alanda gerekli düzenlemeleri de yapması gerek.” ifadelerini kullandı.

“Güneş en ucuz enerji kaynağı”

Peter Fath, solar sektöründeki büyüme beklentisinin nedenleri sorusu üzerine tüm ülkelerde karbon ayak izini azaltma çabası olduğuna işaret ederek “Bu yüzden güneşe ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına hızlı bir kayma var” dedi. Güneş enerjisinin, en ucuz yenilenebilir enerji kaynağı olduğunun altını çizen Peter Fath, “Diğer taraftan, elektrik ihtiyacı giderek artıyor. Gelecekte otomobiller de petrolle değil elektrikle çalışacak. Sıcak su ve ısınma için yine elektrikle çalışan ısı pompaları kullanıyoruz. Yani elektrik talebinde güçlü bir artış var” diye konuştu.

Reklam

Türkiye’de solar ekipmanı tedarik sektörü gelişmeli

Kalyon PV İcra Kurul Üyesi Peter Fath, Türkiye’de güneş paneli üretmek için ihtiyaç duyulan hammadde ve girdi ekipmanlarını rahatça bulup bulamadıklarına ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “Bu çok önemli bir nokta. Eğer Kalyon PV gibi bir fabrikanız varsa ve maliyetinizin yüzde 80’i malzemeden kaynaklanıyorsa tedarik zincirinin de gelişmesi gerekiyor. Yani Türkiye’den güçlü bir malzeme tedariği sağlamamız gerekir. Türkiye’deki tedarik zincirinin de gelişmesi ve kapasitesini büyük ölçüde artırması şart. Çünkü sektör çılgınca büyüyor, tedarik zincirinin de buna ayak uydurması gerek. Cam, aluminyum profil, folyo gibi, pek çok girdinin burada üretilmesi lazım.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerji Projeleri

ÜRETİM YAPAN ŞİRKETLER ENİSA ÇATISI ALTINDA TOPLANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

ÜRETİM YAPAN ŞİRKETLER ENİSA ÇATISI ALTINDA TOPLANIYOR

Yenilebilir enerji sektöründe ana sanayici şirketlerin yanında, yan sanayi olarak ekipman üretimi yapan şirketler de ENSİA çatısı altında toplanıyor

Temiz Enerji yatırımlarında son on beş yılda tüm dünyanın dikkatini çeken bir ivme kaydeden Türkiye, enerji sektörü istihdamında da yükselişini sürdürüyor.Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sektörel bazda çalışan sayısına yönelik yayımlanan istihdam raporuna göre; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörlerinde kayıtlı çalışan sayısı 2022 yılına kıyasla yüzde 5 oranında artarak 137 Bin 76 kişi oldu.

Devamını oku

Enerji Projeleri

TOPLANTI İZMİRDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

TOPLANTI İZMİRDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Derneğimizin de üyeleri arasında yer aldığı Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) Olağan Genel Kurul Toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi.

Üç yıllık görev süresini tamamlayan Mehmet Ali Kasalı’dan görevi devralan Semiha Güneş, oybirliği ile BASİFED’in yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilirken; Yönetim Kurulu Başkanımız Alper Kalayci BASİFED Başkan Yardımcılığı görevine, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Tibet Arbak ise BASİFED Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Pek çok ortak projede buluştuğumuz BASİFED’in yeni dönem Yönetim Kurulu’nu tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Devamını oku

Haber

Garanti BBVA ile Coats İş Birliği İçin Masaya Oturdu

Yayınlanma tarihi

-

Garanti BBVA, Coats ile Türkiye’de sürdürülebilirlik alanındaki ilk iş birliğine imza attı.

Garanti BBVA, dünyanın önde gelen endüstriyel iplik üreticilerinden Coats ile sürdürülebilir finansman çerçevesinde önemli bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği aynı zamanda bankanın ticari segmente hayata geçirdiği sürdürülebilirlikle bağlantılı ilk kredi işlemi özelliğini taşıyor. Yapılana açıklamaya göre, yaklaşık 50 ülkede 17 binden fazla çalışanıyla hazır giyim ve ayakkabı sektörlerine katma değerli ürünler üreten İngiltere menşeli grup, İngiltere’de BBVA ile devam eden iş birliğini Garanti BBVA ile Türkiye’ye taşıdı. Türkiye’de 8 milyon dolar tutarında gerçekleştirilen işlemle grup, operasyonları için belirlenen çevresel ve sosyal performans taahhütlerini yerine getirmesi halinde faiz indiriminden yararlanabilecek. Bu çerçevede grup, yer aldığı sürdürülebilirlik bağlantılı kredi ile karbon ayak izini azaltma ve geri dönüştürülmüş hammadde tüketimini artırma gibi çalışmalarını daha da güçlendirecek.

Coats Türkiye Genel Müdürü Erhan Aras, banka ile imza attıkları bu önemli iş birliğinin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şirketlerini sürdürülebilirlik hedeflerine giden yolda büyük katkı sağlayacağını söyledi. Aras, “Sürdürülebilirlik, grubumuzun 250 yıldır DNA’sında yer alan ve uzun yıllardır pazar lideri olmamızı sağlayan bir öncelik. Operasyonlarımızın tamamı sürdürülebilirlik odaklı, bu nedenle daha sürdürülebilir bir gelecek için hedeflerimizi beş temel üzerine inşa ettik. Bunlar; su ve enerji tüketimi, atık yönetimi, sosyal yaşam, sürdürülebilir ürün ve malzemeler. 2030 yılına kadar tüm ürünlerimiz polyester ve naylon gibi yeni petrol üretimine dayalı olan malzemelerden bağımsız olarak üretilecek ki bu sektörümüz için çok önemli bir geçiş süreci demek. Ayrıca Coats’un global enerji tüketiminin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmış olacak. 2050 yılına kadar da “Sıfır Emisyon” hedefimiz var ve bunun için yol haritamızı hazırladık, gerekli adımları atmaya başladık. Bu adımları atarken de benzer zorlukları yaşayan firmalara destek verebilmek amacıyla açık kaynak politikasını izliyoruz. Şirket olarak daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek ve geri dönüştürülebilen, yeniden kullanılabilen yeni ürünler ve ambalaj çözümleri oluşturmak için tüm ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “BBVA grubu olarak, uluslararası boyutta yürüttüğümüz desteklerin Türkiye’deki temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz. Ticari müşterilerimizin sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmalarına katkı sağlayacak finansman desteklerine her daim hazırız. Bizim için sürdürülebilirlik, hepimizin geleceği demek. Şirket ile iş birliğimizin geleceğimize olumlu etkileri olacağı gibi tekstil sektöründe de emsal teşkil edeceğine yürekten inanıyoruz. Aynı zamanda şirketin sürdürülebilir iş modeli oluşturmasında destekleyici finansman gücü rolünü üstlendiğimiz için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Banka olarak, sürdürülebilir büyümenin ancak sürdürülebilir üretimle mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda yerli ve yabancı yatırımcılara 16 yıldır sürdürülebilir faaliyetleri için finansman desteği sunuyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi her geçen gün çeşitlendirirken sürdürülebilir iş modellerini benimseyen üreticileri desteklemeyi önemsiyoruz. Tekstil sektöründeki yeni iş birliğimiz dünyanın önde gelen endüstriyel iplik üreticilerinden Coats ile oldu. Bu anlaşmayla İngiltere’de uzun yıllardır devam eden BBVA ve Coats iş birliğini ülkemize taşıdık. Şirket, bankamızdan alacağı finansmanla önemli çevresel ve sosyal taahhütlerde bulundu. Ülkemiz için önemi çok yüksek olan tekstil sektörünün daha az karbon yoğun faaliyetlere geçmesini desteklediğimiz ve döngüsel ekonomiye katkı sunduğumuz için çok mutluyuz. Sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına yönelik ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimize destek olurken kendimize koyduğumuz iddialı hedefleri de ileri taşıyarak sürdürülebilirliğe her yönden katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan