Takip Edin
#

İş Güvenliği

İş Makinaları Sürücü Ehliyetleri İşinin Ehlinden: Çetinler Sürücü Kursu 

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Trafik problemlerinin  ancak eğitimle düzeleceği prensibiyle, 1997 yılında sektörel yolculuğuna başlayan Çetinler Sürücü Kursu, her türlü iş makinası sürücü eğitimi vererek alanında lokomatif  firma olmanın tüm gereklerini yerine getirmekte. Çetinler Sürücü Kursu  Genel Müdürü Mustafa Çetin’le firması hakkında konuştuk.

Çetinler Sürücü Kursu’nun  1997’de sektöre adım attığını yineleyen Çetin;  “Ülkemizdeki yeniliklere öncülük etmeye çalıştık. Mesela özellikle taşımacılık sektöründe eskiden E sınıfı sürücü belgesi alınıyordu ve bu ehliyetle bütün araçlar sürülebiliyordu. Ama 1997’de bir kanun çıktı. Tır ve römorklu çekicileri kullanmak için D sınıfı ehliyeti şartı getirildi. O sırada tabi bundan Türkiye’de kimsenin haberi yok. Kanun  28 Nisan 1997’de yürürlülüğe girdi. D sınıfı ehliyeti olmayan tır çekicileri bağlanıyordu.  2000 yılında Türkiye’de tır ehliyeti eğitimi ilk açanlardanım. Yani sektörde ilklerdeniz. Tabi ondan sonra çoğaldı” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de Tüm Belgelendirmeleri Yapan Kurumuz”

İş makinesi kursumuzda havada, karada, denizde ve tepe yolunda kullanılan tüm araçlara belgelendirme yapan tek kurs biziz şu an. Karada zaten veriyoruz, iş makinelerimiz belli. Özellikle havada uçak itme, kalkma, çekme araçları, buz çözücüler, bagaj çekme araçlarıyla ilgili program yazdık. Yaklaşık 12 tane program var.  Kıyı emniyetinin 700 ton kaldırma kapasiteli vinçleri var. Bunun yanı sıra diğer özel sektörün vinçleri var, kanal temizleyicileri var. Bunlarında belgelendirmelerini yapıyoruz. Artı demiryolunda da karayolu ve raylı makineler var. Kamyon demiryolu bakım onarımını yapıyor. Hem karada gidiyor hem rayda gidiyor. Bunun içinde belgelendirme yapıyoruz.  Özellikle lojistik sektöründe dolu, boş konteynerlerle limanlarda konteyner indirme, bindirme işlemleri ile ilgilide çalışmalar yapıyoruz.

2001 yılında iş makinesi sektöründe sürücü belgesiyle ilgili büyük bir açık olduğunu fark ettiklerini belirten Çetin “İş makinesi de nihayetinde motorlu bir araç. Motorlu aracı kullanabilmek için bir belge olması gerek, belgenin de sınavla alınması lazım. Anayasamız gereği tüm eğitim-öğretim işlerinin hepsi Milli Eğitim Bakanlığı’nın ukdesinde. Bizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteriyoruz.  İş makinesi alanına girdik. Tabii çok büyük bir eksiklik vardı sektörde. Beş altı tane program vardı. O kadar çok makine var ki bunların hepsi birbirinden farklı. İş kanunu gereği bunların ayrı ayrı belgelenmeleri lazım. Bir iş makineleri derneği kurduk. Dernek vasıtasıyla da yeni makinelere programlar yazdık” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında firmasının oldukça geniş bir yelpazede hizmet verdiğini kaydeden Çetin; “Kurumlarımız bünyesinde Türkiye’de yaklaşık 140 tane faaliyet gösteren iş makinesine yönelik  kurslar var. Ağır nakliyelerle ilgili mesela SPMT  dediğimiz kendine tahripli doğbetler var. 300-400 ton çok değerli malzemeler taşıyan, gümrükten gelen… Bunların mal indirme bindirme süreçlerinde  problem çıkıyordu. Bu problemleri de ortadan kaldırdık. Şu anda inşaat sektöründe kullandığımız tüm araçların eğitim ve eğitim sonu belgelendirmelerini yapıyoruz.  6333 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca  artık belgesiz çalışılamıyor. 17. ve 30. maddeye istinaden kesinlikle belgeli olmaları lazım. Bu personellerin belgelendirilmesi ihtiyacını da iş makinesi kursları olarak karşılıyoruz. Mesleki terk belgesi  SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 şeklinde adlandırılıyor. SRC1 uluslararası yolcu taşımacılığıyla, SRC2 uluslararası yük ve kargo taşımacılığıyla, SRC3 yurtiçi yolcu taşımacılığı, src4 ise yurtiçi eşya ve yolcu taşımacılığıyla ilgili belgeler. Firma olarak bu sektöre de girdik. Bununla ilgili belgelendirmeler de yapıyoruz” dedi.

“Sektörel sorunlar”

Ancak önümüzde büyük bir engel var. Mesleki yeterlilik kurulu diye bir kurum kuruldu. Yani bu mesleki yeterlilik kuruluşu, “biz eğitimi bilmeyiz vatandaş ne öğreniyorsa öğrensin, biz sınav yaparız” diyor. Tamam, alaylı usta-çırak ile yetişenlere şimdiye kadar hiçbir şey demiyorum ama genç nesil nerede öğrenecek bunu. Mesela bir greyderi,  bir kule vinci hiç eğitim almadan nasıl kullanacaksın? Özellikle limanlarda kullanılan makinelerin hepsi 300 – 400 bin Euro civarında. Hiç bilmeyen birine bu ederdeki makinalar nasıl teslim edilir? Tabi bununla ilgili hukuksal davaları açtık ve kazandık. Öncelikle yürütmeyi  durdurma kararı aldırdık.  Biz eğitimsiz hiçbir şeyin olmayacağı düşüncesindeyiz. Özellikle devletten şunu istiyoruz; Bakanlığın yetkilileri oturmalı bir kanun çıkacaksa çeliştiği kanunlar düzeltilmeli.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Güvenliği

DEMİRDÖKÜM’DEN 5 DUYU ETKİNLİĞİ

Yayınlanma tarihi

-

DemirDöküm, şirket içinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Euroline OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) iş birliği ile Bozüyük Üretim Tesisleri’nde “5 Duyu Etkinliği” düzenleyen DemirDöküm, çalışanlarının beş duyu organının önemine dikkat çekti.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, iş sağlığı ve güvenliği hedefleri doğrultusunda çalışanlarını bilinçlendirerek, farkındalıklarını artıracak aktiviteler düzenlemeyi sürdürüyor. 

YARIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DemirDöküm bu kapsamda Bozüyük Üretim Tesisleri’nde Euroline OSGB iş birliğinde “5 Duyu Etkinliği” gerçekleştirdi. 5 Duyu Etkinliği’nde DemirDöküm çalışanlarına sahip oldukları dokunma, görme, duyma, işitme ve koklama duyularının önemine dikkat çeken deneyimler yaşatılırken, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine göstermiş olduğu ilgiyi artırmak ve kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bine yakın sayıda DemirDöküm çalışanının katıldığı aktivite sonunda iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir yarışma da gerçekleştirildi. Yarışma sonunda en başarılı sonuca ulaşan çalışanlar, çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Devamını oku

İş Güvenliği

Sigortam.net’in sokak röportajları sosyal medyada büyük ilgi gördü

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu, birbirinden keyifli yanıtlar aldı. Sosyal medyada büyük ilgi gören sokak röportajlarında, hayat enerjisini sigortalamak isteyen de var, gelecekteki kız arkadaşını garantiye almak isteyen de… 

Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek teknolojilere yatırım yapan Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, teknoloji severleri mutlu edecek yılbaşı kampanyası kapsamında yaptığı sokak röportajlarında, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu. Sosyal medyada büyük ilgiyle karşılanan röportajlara katılanların çoğu, maddi varlıklarından çok manevi değerlerini sigortalatmak istediğini belirtti.

Genci yaşlısı pek çok kişinin katıldığı röportajlarda torununu, sağlığını, yüzünü, saçlarını, en yakın arkadaşını, gitar çalışını, gelecekteki kız arkadaşını, hayat enerjisini, aklını, hayallerini ve Sezen Aksu’nun sesini sigortalatmak isteyenler öne çıktı.

Sigortam.net, sosyal medyadaki videoyu izleyenleri, yeni yılı teknoloji ürünleriyle karşılamak isteyenlere cazip çekiliş fırsatı sunan yılbaşı kampanyasına katılmaya davet ediyor. Sigortam.net’in 31 Aralık’a kadar sürecek yılbaşı çekilişine katılacaklar arasından 22 kişi, 2 iPhone 13, 4 iPad Mini, 6 Apple Watch ve 10 Airpods’tan birini kazanma şansına sahip olacak. Sigortam.net’in internet sitesindeki formu dolduranlar bir çekiliş hakkı kazanırken, sigorta teklifi alanlar da bir çekiliş hakkına sahip oluyor. Poliçe satın alan müşteriler ise aldıkları poliçenin her 50 TL’si için bir çekiliş hakkı kazanıyor.

Devamını oku

İş Güvenliği

İş Kazaları Araştırma Merkezi (İKAM) Kuruluyor

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından bugün yayınlanan duyuru metninde iş kazalarının teknolojik imkanlarla simüle edilerek, iş kazalarının gerçek kök nedenlerinin bulunması ve tekrar yaşanmasını önlenmek üzere gerçekçi önlemlerin alınmasını amaçlıyor.

İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin yasal dayanağını, kurum yapılanmasını, kurumsal kapasite ihtiyaçlarını ve çalışma prensiplerini çalışma gruplarınca değerlendirmek üzere bir İSGGM tarafından düzenlenen Çalıştay ‘da İSGGM, İSGÜM, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu Kuruluşları yer aldı. Açılış konuşmasını İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Doç. Dr. Muhittin Bilge gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Muhittin Bilge konuşmasında, ülkemizdeki iş kazası sayılarına değindi ve bu kazaların birçoğunun alınacak basit tedbirlerle önlenebilir olduğunu vurguladı. İşyerlerinde meydana gelen kazaların nedeninin araştırılması ve gerekli analizler neticesinde bu kazaların bir daha yaşanmaması için önlemlerin belirlenmesi, benzer koşullardaki işyerlerinde yaşanması muhtemel kazaların da önüne geçecektir diyen Bilge, İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin özelliklerine değindi. Bilge, “İKAM’ın iş kazalarını teknik olarak inceleyebilecek, sebep-sonuç ilişkisinde kazaların önlenmesine yönelik çalışmaları yürütecek, risk yönetimi bilincine sahip, kazalar sonucunda oluşabilecek çevresel etkileri inceleyebilecek ve önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilecek bir merkez olmasını planlıyoruz” dedi. İş sağlığı ve güvenliği ülkece sahiplenmemiz gereken bir konudur diyen Bilge, Çalıştay’a ülkemizin birbirinden değerli ve önemli kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından İSGÜM Başkanı Gizem Naz Dölek tarafından çalıştay katılımcılarına “İKAM Kurulum Süreci İçerisinde Yapılanlar” hakkında sunum gerçekleştirilmiş ve akabinde İş Kazaları Önleyici Araştırmalar Bölüm Sorumlusu Şehmus Ünverdi tarafından “İKAM Yapılanması ve Grup Çalışmalarından Beklentiler” aktarılmıştır. Kısa bir aranın ardından Şehmus Ünverdi moderatörlüğünde “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Bağlı Olunan Kurum / Personel Yapılanması”, “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Teknik Yapılanma” ve “Kaza Seçim Kriterleri ve Kaza İnceleme Süreçleri” oturumlarında katılımcılara sorular yöneltilmiş ve katılımcıların konu hakkındaki cevapları kayıt altına alınmıştır. Oturumların ardından katılımcıların son görüşleri alınmış ve çalıştay tamamlanmıştır.

İşyerlerinde meydana gelen kazaların araştırılarak, gerçek kaza kök nedenlerinin ortaya konulması ile iş kazalarını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ve benzer başka iş kazalarının tekerrürünün önlenmesi hedefiyle kurulacak olan İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin bir diğer hedefi de yerli ve milli bir kaza araştırma metodu oluşturmaktır. Oluşturulan kaza metodunun standartlaştırılarak tüm İSG profesyonellerinin kullanıma sunulması sağlanacaktır. Kaza araştırmaları sonucunda ise iki milyon işyeri ve yirmi üç milyon çalışana ulaşılması hedeflenmektedir.

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish