Takip Edin
#

İş Güvenliği

İş kazalarına yapay zeka ‘dur’ diyecek

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Yapay zekâ ve IoT çözümleri madencilik, havacılık ve inşaat gibi riskli alanlarda iş kazalarının önüne geçiyor. İş makineleri ve kör noktalarda meydana gelebilecek kazalar yüzde 75 azalırken işçinin durumu ve konumu gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor.

Dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları günde ortalama 5.500 kişinin hayatını mal oluyor. Başka bir ifadeyle dünyada her dakika 4 kişi iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda hayatını kaybediyor. Ekonomik açıdan bakıldığında, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının dünya ekonomisine maliyetinin yılda 600 milyar doları buluyor. SGK verilerine göre ise Türkiye’de 2019 yılında toplam 423.551 iş kazası gerçekleşti. Bu da bir saatte 48’den fazla iş kazası anlamına geliyor. İş kazalarında bakıldığında en çok yaralanma, burkulma, incinme ve kemik kırıkları olayları yaşanıyor. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği alanında kalıcı ve etkin tedbirler alınması büyük bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

EN ÇOK MADENCİLİK VE HAVACILIK SEKTÖRÜ

Endüstri 4.0 başta olmak üzere dijital fabrikaların ve otomasyon sistemlerinin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde Wipelot, yapay zekâ ve IoT çözümleri iş kazalarına meydan okuyor. Wipelot CEO’su M. Rifat Ok, Türkiye’nin ilk ve tek kablosuz konum tabanlı çalışan iş güvenliği sistemi olan Wipelot ISG ile başta maden ocakları ve tersaneler gibi iş güvenliği açısından yüksek risk taşıyan tehlikeli ortamlarla güvenli çalışma ortamı sunduklarını belirterek “Wipelot olarak en çok madencilik, havacılık ve inşaat sektörlerinde öne çıkıyoruz. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu konumundaki firmaların dijital dönüşüm süreçlerine önemli ölçüde katkıda bulunuyoruz. Konum belirleme teknolojilerimizle madenlerin zorlu çalışma ortamlarında görev yapan personellerin yerlerinin sürekli izlenmesi, durumlarının algılanması ve ortamda meydana gelebilecek birçok olumsuz durumun önüne geçilmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda Wipelot RTLS Sistemi sayesinde inşaat sahalarında istenilen kişinin takibi yapılarak işçi güvenliğini artırmaya yardımcı oluyoruz” dedi.

ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ

Wipelot Safezone Sistemi ile de forklift kazalarını yüzde 75 oranında azalttıklarına dikkat çeken Ok “Wipelot SafeZone iş makineleri, kişiler ve ekipmanlar arasında veya kör noktalarda meydana gelebilecek kazaları önlemeye yönelik bir çarpışma uyarı sistemi olarak öne çıkıyor. Wipelot Lone Worker ise sistemimiz riskli işlerde veya yalnız başına çalışan işçinin durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Ortamdaki sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi bilgileri ölçerek değerlendirme imkânı sunan Wipelot OTX sistemimizle de madencilik ve diğer pek çok endüstri kuruluşunda çalışanlar için güvenli bir ortam sunmaya yardımcı oluyoruz. Son olarak koronavirüs pandemisine karşı sosyal mesafe kurallarına uygun, güvenli ve izole bir çalışma ortamı oluşturmaya yardımcı olması için geliştirdiğimiz Wipelot SDS Sosyal Mesafe İzleme Sistemi ile hem çalışanların hem de toplumun sağlığını korumaya katkı sağlayarak sosyal mesafe ve filyasyon takibini yapıyoruz. Riskli Bölgede Çalışan İş Güvenliği Sistemi’nde ise takip edilmek istenilen bölgelere yerleştirilen Aktif RFID radyo alıcı- vericileri ile tercihe göre işçinin kemerinde, bileğinde, baretinde veya boynuna asarak taşıdığı küçük elektronik cihazlar sayesinde tesislerde çalışanlar takip edilebiliyor. Muhtemel bir tehlike veya kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşme algılanıyor, alarm sistemi devreye giriyor ve işçinin yeri belirlenerek acil duruma hızla müdahale edilebilmesi sağlanıyor. İşçi, ihtiyaç hâlinde taşıdığı cihaz üzerindeki SOS düğmesine basarak yardım talebinde de bulunabiliyor. Wipelot Endüstriyel IoT ve RTLS sistemleri arasında yer alan Sosyal Mesafe İzleme Sistemi sayesinde aktif RFID tabanlı mobil personel cihazları ile her bir personelin konumunu tespit ediyor ve yakınlaşma durumlarını izleyebiliyoruz” diye konuştu.

İŞGALCİ DEĞİL İŞ BİRLİKÇİ

Rifat Ok, geleceğin fabrikalarında hibrit bir yapının olacağını belirterek şunları kaydetti: Yapay zekâ destekli teknolojilerin işgalci değil iş birlikçi olacağını düşünüyor, dost mu düşman mı tartışmalarında yapay zekâyı ‘iş arkadaşlarımız’ olarak görüyoruz. Geleceğin üretim sistemlerinde yapay zekâ ve insan iş birliğinin olduğu hibrit bir anlayışın hâkim olacağı aşikâr. İnsan kaynakları sürecinde büyük bir iyileşme sağlayacak olan yapay zekâ özellikle de insan iş gücünün yetersiz kaldığı ve riskli noktalarda ortak çalışmanın önünü açacak. Artık en basit süreçlerde bile rol alan yapay zekâ, çok karmaşık ve kompleks yapıdaki iş süreçlerinde çok önemli görevler üstlenecek diyebiliriz. Bu durum özellikle iş dünyasında da köklü değişimleri beraberinde getirecek ve iş gücündeki roller paylaşılacak.”
TÜBİTAK ve KOSGEB ile ortak çalışmalar gerçekleştiren firma, aynı zamanda Microsoft’un Türkiye’deki IoT partneri konumunda. Cisco ile IoT teknolojisi özelinde stratejik bir çözüm ortaklığı da mevcut.

YURT DIŞINA YÜKSEK TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYOR

Bu yıl yüzde 100 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini dile getiren Rifat Ok “Pandemi bütün dünyayı ve mevcut iş modellerini kısa vadede etkiledi ve yeni dönemde dijitalleşmenin etkileri çok daha yoğun olarak hissedilmeye başladı. Yeni teknolojilerle birlikte tüketicilerin değerleri, davranışları ve beklentileri farklılaşarak büyük bir dönüşüm yaşadı. Biz Wipelot olarak çok kısa bir zamanda öngörülemeyen bu tabloya rağmen, pandemi şartlarında yüzde 100 oranında bir büyüme sağladık. Yaşanan dijitalleşme hareketi ürünlerimiz ve çözümlerimize olan talebi artırdı” dedi. Yurt dışına yüksek teknoloji ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Ok “İhracatımızın ciromuz içindeki payı yüzde 50 oranında. Önümüzdeki yıl itibarıyla ihracat cirosunun iç pazar cirosunu geçmesini planlıyoruz. Bu yıl ürünlerimizi endüstriyel üretim alanının en hareketli olduğu Avrupa ve Amerika pazarlarında ön plana çıkarmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Güvenliği

DEMİRDÖKÜM’DEN 5 DUYU ETKİNLİĞİ

Yayınlanma tarihi

-

DemirDöküm, şirket içinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Euroline OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) iş birliği ile Bozüyük Üretim Tesisleri’nde “5 Duyu Etkinliği” düzenleyen DemirDöküm, çalışanlarının beş duyu organının önemine dikkat çekti.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, iş sağlığı ve güvenliği hedefleri doğrultusunda çalışanlarını bilinçlendirerek, farkındalıklarını artıracak aktiviteler düzenlemeyi sürdürüyor. 

YARIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DemirDöküm bu kapsamda Bozüyük Üretim Tesisleri’nde Euroline OSGB iş birliğinde “5 Duyu Etkinliği” gerçekleştirdi. 5 Duyu Etkinliği’nde DemirDöküm çalışanlarına sahip oldukları dokunma, görme, duyma, işitme ve koklama duyularının önemine dikkat çeken deneyimler yaşatılırken, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine göstermiş olduğu ilgiyi artırmak ve kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandı.

Bine yakın sayıda DemirDöküm çalışanının katıldığı aktivite sonunda iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir yarışma da gerçekleştirildi. Yarışma sonunda en başarılı sonuca ulaşan çalışanlar, çeşitli hediyeler ile ödüllendirildi.

Devamını oku

İş Güvenliği

Sigortam.net’in sokak röportajları sosyal medyada büyük ilgi gördü

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu, birbirinden keyifli yanıtlar aldı. Sosyal medyada büyük ilgi gören sokak röportajlarında, hayat enerjisini sigortalamak isteyen de var, gelecekteki kız arkadaşını garantiye almak isteyen de… 

Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek teknolojilere yatırım yapan Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, teknoloji severleri mutlu edecek yılbaşı kampanyası kapsamında yaptığı sokak röportajlarında, “2022’ye girerken neyinizi sigortalatmak isterdiniz?” diye sordu. Sosyal medyada büyük ilgiyle karşılanan röportajlara katılanların çoğu, maddi varlıklarından çok manevi değerlerini sigortalatmak istediğini belirtti.

Genci yaşlısı pek çok kişinin katıldığı röportajlarda torununu, sağlığını, yüzünü, saçlarını, en yakın arkadaşını, gitar çalışını, gelecekteki kız arkadaşını, hayat enerjisini, aklını, hayallerini ve Sezen Aksu’nun sesini sigortalatmak isteyenler öne çıktı.

Sigortam.net, sosyal medyadaki videoyu izleyenleri, yeni yılı teknoloji ürünleriyle karşılamak isteyenlere cazip çekiliş fırsatı sunan yılbaşı kampanyasına katılmaya davet ediyor. Sigortam.net’in 31 Aralık’a kadar sürecek yılbaşı çekilişine katılacaklar arasından 22 kişi, 2 iPhone 13, 4 iPad Mini, 6 Apple Watch ve 10 Airpods’tan birini kazanma şansına sahip olacak. Sigortam.net’in internet sitesindeki formu dolduranlar bir çekiliş hakkı kazanırken, sigorta teklifi alanlar da bir çekiliş hakkına sahip oluyor. Poliçe satın alan müşteriler ise aldıkları poliçenin her 50 TL’si için bir çekiliş hakkı kazanıyor.

Devamını oku

İş Güvenliği

İş Kazaları Araştırma Merkezi (İKAM) Kuruluyor

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından bugün yayınlanan duyuru metninde iş kazalarının teknolojik imkanlarla simüle edilerek, iş kazalarının gerçek kök nedenlerinin bulunması ve tekrar yaşanmasını önlenmek üzere gerçekçi önlemlerin alınmasını amaçlıyor.

İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin yasal dayanağını, kurum yapılanmasını, kurumsal kapasite ihtiyaçlarını ve çalışma prensiplerini çalışma gruplarınca değerlendirmek üzere bir İSGGM tarafından düzenlenen Çalıştay ‘da İSGGM, İSGÜM, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu Kuruluşları yer aldı. Açılış konuşmasını İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Doç. Dr. Muhittin Bilge gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Muhittin Bilge konuşmasında, ülkemizdeki iş kazası sayılarına değindi ve bu kazaların birçoğunun alınacak basit tedbirlerle önlenebilir olduğunu vurguladı. İşyerlerinde meydana gelen kazaların nedeninin araştırılması ve gerekli analizler neticesinde bu kazaların bir daha yaşanmaması için önlemlerin belirlenmesi, benzer koşullardaki işyerlerinde yaşanması muhtemel kazaların da önüne geçecektir diyen Bilge, İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin özelliklerine değindi. Bilge, “İKAM’ın iş kazalarını teknik olarak inceleyebilecek, sebep-sonuç ilişkisinde kazaların önlenmesine yönelik çalışmaları yürütecek, risk yönetimi bilincine sahip, kazalar sonucunda oluşabilecek çevresel etkileri inceleyebilecek ve önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilecek bir merkez olmasını planlıyoruz” dedi. İş sağlığı ve güvenliği ülkece sahiplenmemiz gereken bir konudur diyen Bilge, Çalıştay’a ülkemizin birbirinden değerli ve önemli kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından İSGÜM Başkanı Gizem Naz Dölek tarafından çalıştay katılımcılarına “İKAM Kurulum Süreci İçerisinde Yapılanlar” hakkında sunum gerçekleştirilmiş ve akabinde İş Kazaları Önleyici Araştırmalar Bölüm Sorumlusu Şehmus Ünverdi tarafından “İKAM Yapılanması ve Grup Çalışmalarından Beklentiler” aktarılmıştır. Kısa bir aranın ardından Şehmus Ünverdi moderatörlüğünde “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Bağlı Olunan Kurum / Personel Yapılanması”, “Kurumsal Yapı ve İşleyiş – Teknik Yapılanma” ve “Kaza Seçim Kriterleri ve Kaza İnceleme Süreçleri” oturumlarında katılımcılara sorular yöneltilmiş ve katılımcıların konu hakkındaki cevapları kayıt altına alınmıştır. Oturumların ardından katılımcıların son görüşleri alınmış ve çalıştay tamamlanmıştır.

İşyerlerinde meydana gelen kazaların araştırılarak, gerçek kaza kök nedenlerinin ortaya konulması ile iş kazalarını tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ve benzer başka iş kazalarının tekerrürünün önlenmesi hedefiyle kurulacak olan İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin bir diğer hedefi de yerli ve milli bir kaza araştırma metodu oluşturmaktır. Oluşturulan kaza metodunun standartlaştırılarak tüm İSG profesyonellerinin kullanıma sunulması sağlanacaktır. Kaza araştırmaları sonucunda ise iki milyon işyeri ve yirmi üç milyon çalışana ulaşılması hedeflenmektedir.

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish