Takip Edin

Haber

İlk İnsansız Deniz Aracı OKHAN’da sona gelindi

Savunmadaki stratejik hamleleriyle Türkiye’nin her geçen gün daha güçlü hale geldiğinin altını çizen Hakan Kayacı, Mersin’in savunma sanayinde hak ettiği yere geleceği vurgusunu yaptı. Kayacı, Türkiye’nin ilk İnsansız Deniz Aracı (İDA) projesi olan OKHAN’ın adım adım sona yaklaştığını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Burcu KAYA

Geçtiğimiz hafta ‘Şehir Buluşmaları’ etkinliği kapsamında, Mersin’de birtakım ziyaretlerde bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kayacı Savunma Sanayi A.Ş.’nin vizyon projelerinden biri olan Türkiye’nin ilk İnsansız Deniz Aracı (İDA) OKHAN’ın ‘Gece Seyir Testleri’ne katıldı. Mersin’de savunma sanayi çalışmalarına yönelik artan heyecanın mutluluk verici olduğunu kaydeden Ömer Bolat, Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği savunma sanayi projelerindeki milliliğin önemine vurgu yaptı. Kayacı Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kayacı ise, Mersin’in savunma sanayinde hak ettiği yere geleceğini söyledi.

İDA projesinin adım adım sona yaklaştığını ve projenin en önemli seviyelerinden biri olan ‘Gece Seyir Testleri’nin başarıyla geçtiğine dikkat çeken Hakan Kayacı, “Mersin, savunma sanayinde hak ettiği yere gelecek.

Bütün çabamız, çalışmamız bunun üzerine” dedi. Savunma sanayisinde bölgemizde bir kümelenme oluşturarak, savunma sanayiinden gerekli payı alabilmeyi, savunma sanayi firmalarıyla birlik beraberlik içerisinde ses getirecek projeler üretmeyi ve yatırımlar yapmayı planladıklarını kaydeden Kayacı, “Şehrimizin varlığını tüm dünyaya hissettirmek en büyük hedefimiz” diye konuştu.

Güçlü Türkiye için güçlü savunma sanayi gerekli

Reklam

Savunmadaki stratejik hamleleriyle Türkiye’nin her geçen gün daha güçlü hale geldiğinin altını çizen Hakan Kayacı, “Askeri ve ekonomik olarak atılan adımlar ülkemizin güçlenmesi için yeterli değildir. NATO’nun önemli üyelerinden biri olan ülkemizin savunma sanayisi geliştikçe, çevremize ve dünya barışına vereceğimiz katkı da artacaktır.

Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki, güçlü bir Türkiye için güçlü bir savunma sanayi gereklidir” dedi. Savunma sanayine yönelik hizmet verecek son teknoloji ürünü bir araç üretmek üzere insansız deniz aracı projesine başladıklarını söyleyen Kayacı, üretimini yaptıkları insansız deniz araçlarının tam otonom seyir kabiliyetine sahip olduğunu, bu sebeple keşif, gözetleme ve istihbarat toplama görevlerini tek başına icra edebileceğini kaydetti.

Kayacı, “Yapay zekâ ile optimum seyir kabiliyetine sahip olan araçlarımız, görüntü işleme ile hedef tespit ve teşhis özelliği sayesinde topladığı tüm bilgileri, uydu üzerinden tam zamanlı olarak ana komuta merkezine aktarabilmektedir. Bunların dışında, yüksek değerli birim koruma ve nöbet göreviyle birlikte ana birimlere eskort edebilme özelliğiyle de öne çıkmaktadır. Şu aşamada silahsız olan araçlarımız silahlandırıldığında taarruz ve savunma amaçlı da kullanılabilecektir” ifadesine yer verdi.

“IDEF’te yeni planlar yaptık”

Dünyadaki sayılı savunma sanayi fuarlarından birisi olan IDEF Fuarına da katılım sağladığına değinen Kayacı, “Bildiğiniz üzere bu sene IDEF fuarına, savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı yaklaşık bin firma katıldı. Bizim açımızdan fuar çok verimli geçti. Birçok yerli ve yabancı firma ile görüşerek karşılıklı çözüm ortağı olabileceğimiz projelerde ileriye dönük planlamalar yaptık” dedi.

Reklam

Planlar arasında sivil ve askerî amaçlı

jammer var Türkiye’nin ilk İnsansız Deniz Aracı (İDA) OKHAN dışında başka projelerin de devam ettiğini belirten Kayacı, “RF köreltici ve karıştırıcı sistemi ( jammer), askeri tatbikatlarda ekonomik bir hedef olarak kullanılabilecek ve radarda yüksek görünürlük sağlayan Pasif Radar Reflektör (PRR) sistemi, radarda görünürlük analizlerini çok hızlı ve yüksek doğruluk performansıyla gerçekleştiren PREDICS radar kesit alanı benzetim ve analiz yazılımıyla duvar arkası görüntüleme radarı (DAGR), dinamik konumlandırma sistemi, uydu pusulası, diferansiyel GPS baz istasyonu, otomatik radar pilotlama aygıtı, GPS seyrüsefer sistemleri gibi gerek yazılım gerekse donanım olarak devam eden birçok projemiz var.

Bu ay TÜBİTAK destekli yeni bir projeye başladık. Projemizin adı ‘Enkaz Altı Canlı Varlığı Tespit ve Görüntüleme Radarı Geliştirilmesi.’ Hedef projelerimiz arasında sivil ve askerî amaçlı kullanılabilecek jammer mevcut. İDA’mıza Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) özelliğinin kazandırılması, deniz elektroniği kapsamında otomatik rota kontrol sistemleriyle dijital rüzgâr bilgi sistemlerinin üretilmesi ve çeşitli navigasyon sistemlerinin hayata geçirilmesi yer alıyor” açıklamalarında bulundu.

Kayacı Savunma Sanayi tarafından geliştirilen OKHAN

OKHAN 11,4 metre uzunluğunda, 30 knot sürat yapabilen 390 beygirlik motor gücüne sahip. Kriptolu LOS ve uydu haberleşme sistemi bulunan İDA, 1.5 tona kadar faydalı yük taşıyabilme, hareketli kara ve deniz platformlarından kumanda edilebilme, mühimmat fırlatıcı lançer ve diğer elektronik harp sistemlerini bünyesinde barındıran OKHAN, insansız tam otonom seyir kabiliyeti, görüntü işleme ve hedef tespit-teşhis özelliği ile keşif, gözetleme, istihbarat toplama, silahlandırıldığında ise taarruz ve savunma görevlerinde kullanılabiliyor.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

CANİK’e 2023 Industry Choice Awards’ta iki ödül

CANiK, ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscarları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) bu yıl iki ödülle döndü.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ABD’ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu kırdı.

Şirket, 2023 Industry Choice Awards’tan bu yıl iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVAL-S ile 4. kez “Yılın Tabancası” seçildi.

Şirket, METE MC9 ile ise 2’nci kez “Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası” ödülünün sahibi oldu. Aynı ödülü 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ile alan CANiK, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile en iyi tabanca ödülünü almıştı.

METE serisinin özel tasarımlı üyesi

CANiK, METE serisinin 28 milimetrelik özel tasarımlı üyesi METE MC9 modeli ile de aynı etkinlikte Concealed Carry Pistol of the Year (Yılın Gizli Taşıma Tabancası) ödülünün sahibi oldu. Şirket, aynı ödülü daha önce de 2020’de TP9 ELITE SC ile elde etmişti.

Reklam

İnce tasarımı ve yüksek kapasite şarjör yapısı mikro kompakt segmentinin tanımını yeniden yapan METE MC9, ince tasarımının yanı sıra optik nişangahların (Trijicon RMRcc hariç) hepsiyle uyumlu olmasıyla dikkati çekiyor.

“Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda hem optik nişangah hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

“Savunma sanayimize nitelikli değer katıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, bu yıl ICA’dan iki ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“ICA, hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği, tabancalarla ilgili değerlendirmelerin çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıldığı bir organizasyon. Bu etkinlikte iki ürünümüzün farklı kategorilerde yılın tabancası seçilmiş olmasını, ateşli silahlar pazarında sürdürdüğümüz başarının simgesi olarak görüyoruz. Bu sayede savunma sanayimizin vitrinine de nitelikli bir değer kattığımıza inanıyorum.”

Reklam
Devamını oku

Haber

Telefonu gece şarjda ve yastık altında bırakmak zararlı mı? Apple’dan yeni açıklama geldi

Geceleri telefonu şarja takıp yastığın altına koymak herkes için bir alışkanlık. Apple, uzun süre şarjda kalan telefonun kullanılmaması ve gece yastık altına koyulmaması yönünde kullanıcıları uyardı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, kullanıcıları, şarj olması için prize taktıkları cihazlarıyla uzun süre temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

Apple’ın internet sitesinde, iPhone işletim sistemi iOS’un son sürümüne ilişkin “iPhone için önemli güvenlik bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonunu şarj eden kişilere yönelik uyarılar yer aldı.

Telefon şarj edilirken kullanılır mı?

Apple, kullanıcılara, “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın.” çağrısında bulundu.

Telefonu gece yastık altına koymak zararlı mı?

Reklam

Uyarılarda, cihazın güç kaynağına takılı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmayan alanlarda bulunmasının, “rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Bilgilendirme yazısında kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da tavsiye edildi.

Devamını oku

Haber

Çelik Motor’un yeni markası  ‘Carwizz’

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, yeni ekspertiz markası Carwizz Oto Ekspertiz’i tanıttı.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamada, “Carwizz, ustasından oto ekspertiz’’ sloganıyla hizmet vermeye başlayan Carwizz Oto Ekspertiz’in müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla güvenilir ve alanında uzman ekibiyle bağımsız profesyonel ekspertiz hizmetini araç almak ya da satmak isteyen tüm tüketicilerle buluşturduğu ifade edildi.

Self Ekspertiz paketiyle kullanıcıların kendi paketini oluşturmasına da olanak sağladığı belirtilirken, mobil ekspertiz hizmeti sayesinde müşterilerin 30 dakika gibi kısa bir sürede ekspertiz hizmeti alabildiği kaydedildi. İstanbul’da Orhanlı ve Kurtköy bayileriyle hizmet veren Carwizz Oto Ekspertiz’in şu anda Konya, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Diyarbakır olmak üzere 6 ilde 7 bayisi bulunuyor. Çok yakında Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde de bayileri açılacak olan Carwizz Oto Ekspertiz, üç yıl içerisinde, Türkiye’nin dört bir yanında 100 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “2022 yılının sonlarında ilk bayisini açtığımız Carwizz Oto Ekspertiz olarak kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan