Takip Edin

Sektörel Gündem

Hugo Boss hızlı büyüyor Türkiye payını artırıyor

Hugo Boss Tekstil Sanayi 2023 yılı sonuna kadar Türkiye’deki üretim adetlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 20 artış planlarken, global cironun da 4 milyar euronun üzerine ulaşması hedefleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Hugo Boss’un Ege Serbest Bölge’deki tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Genel Müdür Arif Kaya ve İnsan Kaynakları ve Finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztayıncı, şirketin hedefleri ve insan kaynakları kültürü ile ilgili bilgiler paylaştı.

“Büyümeden payımızı alacağız”

Hugo Boss Genel Müdürü Arif Kaya, markanın hem global hem de Türkiye pazarında pastadan aldığı payın büyüdüğünü söyleyerek, 2023 yılı sonu itibari ile olan 4 milyar euro ciro hedefinin yüzde 5 üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi. 2026 yılı ciro hedefi olan 5 milyar euro hedefine de 2025 yılında ulaşacaklarına dikkat çeken Kaya, “Şirketimiz önümüzdeki 2-3 yıl içinde yüzde 50 oranında bir büyüme yaşayacak.

Bu büyümeden Türkiye olarak biz de payımızı alacağız. Boss’un toplam ürünlerinin yüzde 20’si Türkiye’de üretiliyor, bu az bir rakam değil. Şu an stoklama ile ilgili yetersizlik var. 4 milyar euro cirodan bahsediyoruz iki üç yıl sonra yüzde 50 daha büyüyeceğiz.

Reklam

Böyle olduğu takdirde ciddi bir stok alanına ihtiyacımız olacak. Mevcut stok alanımız üretim alanına dönüşecek bunun hesabını yaptık. ESBAŞ’ta 10 bin metrekare büyüklüğünde bir alanımız var. Buraya bir dağıtım, depolama merkezi kurmayı planlıyoruz, yılsonunda durum netleşecek. Muhtemel kurulacak dağıtım merkezimiz ile birlikte 6400 civarında çalışan sayısına ulaşacağız” dedi.

Yeni yatırım alanını dağıtım merkezi olmasa bile üretim yapmak için kullanacakların söyleyen Arif Kaya, “Ayrıca geçtiğimiz ay güneş enerjisi yatırımımızı da tamamladık. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 25’ini GES’ten karşılıyoruz” dedi. Hugo Boss Türkiye’nin gerek satış gerekse üretim açısından iyi bir performans yakaladığını söyleyen Kaya, “Markamızın globalde bahsedilen resesyon ile ilgili hiçbir sıkıntısı olmadı. Aksine erkek giyimde geçen yıla göre yüzde 22’lik bir artış var. Geniş bir yelpazeye hizmet veriyoruz.

Bizim seviyemizde, markamıza eşdeğer bir rakibi, bir marka yok. Sektörümüz seçime kadar olan süreçte döviz kuru seviyelerinden çok ızdırap çekti, asgari ücret ile dövizin de hemen hemen aynı oranda artmasını beklerdik ama döviz yerinde saydığı için çok zarar gördü. Özellikle ihracat yapan şirketler zorlandı. Kuzey Afrika’ya giden üreticilerimiz oldu. Şu an ise sektör bir nevi döviz kurundaki yükselişten kaynaklı bir rahatlama içine girdi. Kur, rekabet edebilir seviyelere geldi” dedi.

Tek lokasyonda en büyük istihdamı sağlıyoruz

Hugo Boss Tekstil Sanayi İnsan Kaynakları ve Finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztayıncı, Hugo Boss’un İzmir’de tek lokasyonda taşeronlar olmaksızın en büyük istihdamı sağlayan kuruluş olduğunu belirterek, 1999 yılından bu yana İzmir’de faaliyet gösteren şirketin 2023 yılı temmuz ayı itibariyle kurulduğu günden bu yana sahip olduğu en yüksek çalışan sayısına ulaştığını söyledi. Öztayıncı Hugo Boss’un Ege Serbest Bölgesi’nde yer alan kampüsünde 5200’ü aşkın çalışana istihdam sağladığını ifade ederek, “2022 yılında 1000 yeni mesai arkadaşımız aramıza katıldı. 2023’te de temmuz ayına kadar yaklaşık 500 kişiyi ekibimize kattık. Senenin devamında bu sayının yine 1000’e yaklaşmasını planlıyoruz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan