Takip Edin

Sektörel Gündem

“Türkiye, endüstriyel su arıtma ile küresel iklim krizini fırsata çevirebilir”

ARC Su Arıtma Teknolojileri Kurucusu ve Genel Müdürü Alkan Canbay, savunma sanayisinde küresel arenada önemli bir aktör haline gelen Türkiye’nin aynı başarıyı endüstriyel su arıtma sistemlerinin geliştirilmesi ve anahtar teslimi projelerin gerçekleştirilmesi noktasında da yakalayarak küresel iklim krizini fırsata çevirebileceğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Recep ŞENYURT

Endüstriyel su arıtma ve çevre teknolojileri sektöründe Türkiye’nin büyük başarılara imza attığını dile getiren ARC Su Arıtma Teknolojileri Kurucu Genel Müdürü Alkan Canbay, insansız hava araçları başta olmak üzere yaptığı atımlarla savunma sanayisinde küresel arenada önemli bir aktör haline gelen Türkiye’nin aynı başarıyı endüstriyel su arıtma sistemlerinin geliştirilmesi ve anahtar teslimi projelerin gerçekleştirilmesi noktasında da yakalayarak iklim krizini fırsata çevirebileceğini söyledi.

ARC Genel Müdürü Alkan Canbay, küresel iklim değişikliği ile mücadelenin dünya gündeminde ilk sıralarda yer aldığını, karbon ayak izini azaltma, su kazanımı ve su verimliliğini artırma ve sürdürülebilir endüstriyel üretim modellerinde çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesinde Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülkenin büyük yarış içinde olduğunu vurguladı.

Endüstriyel su arıtma ve çevre teknolojilerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve uygulanmasında 14 yıldır faaliyet gösteren ARC’nin de “Türk markası” olarak bu yarışta önemli bir oyuncu haline geldiğini dile getiren Canbay, tekstilden turizme, demir-çelikten petrokimyaya, cam sanayisinden kömür işletmelerine kadar birçok sektörde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarına etkin çözümler sunduklarını belirtti.

Canbay, 2005 yılında evsel su arıtma cihazı üretimiyle başladıkları maratonda 2009 yılında endüstriyel su arıtma sistemleri kulvarına geçiş yaptıklarını, günümüzde LEED Gold Yeşil Bina Sertifikası’na sahip Adana’daki üretim tesisi ve yönetim merkezinin yanı sıra İstanbul, İzmir ve Antalya’da bölge müdürlükleri ile su ve çevre çözümleri alanında en yüksek kalitede hizmet verdiklerini kaydetti.

Reklam

Su verimliliği ve enerji verimliliğini birleştirmeye yönelik “ARC Enerji” adıyla Adana’da yeni bir yatırım daha planladıklarını bildiren Canbay, ilk etapta 10 bin metrekare kapalı alana sahip olacak bu tesiste güneş enerjisi paneli ve elektrik panoları, elektrik otomasyon sistemleri üretiminde de etkin olmayı hedeflediklerini duyurdu.

“25 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Günümüzde yarısından fazlası mühendis kökenli 200’e yakın kadrosuyla, uluslararası yetkinliğini ispatlamış dünyaca ünlü çözüm ortaklarıyla çevre teknolojileri uygulamalarında projeye özgü yüksek kaliteli hizmet verdiklerini dile getiren Alkan Canbay, yurt dışındaki şantiye zincirine Ürdün, Cezayir, Kazakistan ve Özbekistan’ın ardından Libya’yı da eklediklerini bildirdi.

Yılsonuna kadar kontrat tutarında 150 milyon dolara ulaşmayı hedefleyen ARC’nin ihracat yaptığı ülke sayısını 25’e çıkardıklarını belirten Alkan Canbay, Avrupa’ya olan ihracatlarını daha da artırmak için Almanya’da ofis açmaya hazırlandıklarını duyurdu. ARC’nin en stratejik yatırımlarından birinin Almanya hamlesi olacağını dile getiren Canbay, 2024 yılı için belirledikleri 200 milyon dolarlık kontrat hedefinde Almanya ofisinin önemli rol oynayacağını söyledi.

“En uygun kalitede su üretimini sağlıyoruz”

Reklam

Alkan Canbay, “ARC Su Arıtma Teknolojileri olarak, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda anahtar teslimi su tesisleri, projelendirme, mühendislik, süpervizörlük, uygulama, danışmanlık ve teknik servis konularında hizmet veriyoruz.

Su arıtma sistem ve tesisleri, mühendislerimiz tarafından suyun kaynağından kullanım noktasına kadar projelendiriliyor. Tüm kurulum ve tesisat işleri de uzman ekiplerimizce yapılıyor. Sistemlerin elektrik pano ve tesisat projelendirme işlerinin yanı sıra otomasyon yazılımları, elektrik-otomasyon departmanımızca yürütülüyor. ‘İnsan vücudunda dolaşan kan ne ise sanayide de su odur’ bilinciyle teknik servis hizmetlerini de 7- 24 vermeyi sürdürüyoruz.

İşletmelerin su tesisleri ekipmanları konusunda dünyanın en iyi markaları ile çalışan firmamızın öncelikli hedefi, minimum su ve enerji tüketimi ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun kalitede su üretiminin sağlanması yoluyla döngüsel ekonomiye maksimum fayda sağlamaktır” dedi.

“Yurt dışında anahtar teslimi projeleri gerçekleştiriyoruz”

Uluslararası ölçekte ilk projeyi Ürdün’de uygulayan ARC’nin hâlihazırda yurt dışında 9 şantiyesinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Canbay, “Ürdün’de 4, Kazakistan’da 3, Cezayir ve Özbekistan’da birer şantiyemizde anahtar teslimi projeleri hayata geçiriyoruz. Yüklenicisi olduğumuz bu projelerde su arıtma sistemlerini, soğutma sistemlerini, elektrik otomasyon sistemlerini komple ARC olarak projelendiriyor ve gerçekleştiriyoruz.

Reklam

Daha önce Hollanda’da yüklenicisi olduğumuz projeleri başarıyla tamamladık. Bir yıl kadar önce Avustralya’da güçlü bir firmanın su arıtma teknolojileri tedarikçiliğini üstlendik. Yakın zamanda da Almanya’da yeni bir kontrat imzaladık” diye konuştu. Kazakistan’da “ARC Kazakistan” adıyla şirket kurarak bu ülkede yeni projeler üstlenmeye devam ettiklerini anlatan Alkan Canbay, “Kazakistan’da 4 bölgede proje yürütüyoruz. Atık su arıtma, temiz içme suyu ve deniz suyundan içme suyu elde edilmesi sistemlerinin kurulumunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Libya üzerinden Afrika kıtasına açılıyoruz”

ARC’nin tek seferde en büyük ihracatını Libya’ya gerçekleştireceğini açıklayan Canbay, bu ülkede 100 ayrı lokasyonda projelerin yapımını üstlendiklerini belirtti. Alkan Canbay, “Libya hükümetinin suya erişemeyen köy, kasaba ve beldelere yönelik planlamalarının sonucu olarak hayata geçirdiği projelerde ARC olarak tuzlu suyu arıtıp içme ve kullanma suyu haline getireceğiz. 100 lokasyonda iki etapta çalışacağımız bu proje için 50 milyon dolarlık anlaşma imzaladık” diye konuştu.

Küresel iklim değişikliğinin gıda üretiminde yarattığı ardışık sorunlara çözüm getirmek adına çok uluslu kuruluşların Afrika’yı tahıl ambarı ilan ettiğini kaydeden Canbay, bu kıtada tarımsal sulama sistemlerinin kurulumu için ilk etapta 30 milyar dolarlık bir bütçe oluşturulduğunu, toplam yatırım tutarının 200 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü söyledi.

Tarımsal sulama yatırımlarının Afrika ülkelerinin ortak kararıyla uygulanacağını belirten Canbay, “Gıda tedarik zincirinin bozulmaması ve her geçen yıl artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için olgunlaştırılan bu dev projede etkin rol almak istiyoruz. Libya’da yüklenicisi olduğumuz projelerin Afrika’da planlanan diğer yatırımların bize referans sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Reklam

Nitelikli iş gücü için istihdam garantili ARC Akademi

Nitelikli iş gücünün karşılanması için de önemli adımlar attıklarını dile getiren Alkan Canbay, üniversitelerle iş birliği yaparak “ARC Akademi” adı altında istihdam garantili eğitim ve staj programlarını yakın zamanda hayata geçireceklerini bildirdi. Alkan Canbay, “Bugün 200’e yakın istihdam sağlayan şirketimizin gelişim projeksiyonuna göre iki yıllık süreçte kadromuz en az 500-600 kişi olacak. ARC Akademi’de üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenci ve yeni mezunları dahil edeceğimiz eğitim ve staj programlarıyla ihtiyaç duyduğumuz yetkinlikteki personelleri yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan