Takip Edin

Sektörel Gündem

Deri ve deri mamulleri sektöründen şubatta 172,2 milyon dolarlık ihracat

Deri ve deri mamulleri sektörü, şubat ayında 172,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Yayınlanma tarihi

-

AA muhabirine açıklamalarda bulunan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Güven Karaca, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3’lük düşüş olduğunu belirterek, “Şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 16 azalışla 9,4 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 14,2 azalışla 7,2 milyon dolar ve Fransa’ya yüzde 16,7 artışla 4,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.

Şubat ayında resesyon beklentisi içerisinde olan AB ülkelerine yüzde 14,6’lık bir azalışla 64,2 milyon dolarlık ihracat sağladık. En çok ihracat artışı yaşadığımız ülke ise yüzde 16,7 artış göstererek 4,8 milyon dolarla Fransa oldu.” dedi.

Alt ürün gruplarının da ihracat rakamlarını değerlendiren Karaca, şunları kaydetti:

“Şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz alt sektörümüz 118 milyon dolarla ayakkabı sektörü oldu. Ayakkabı sektöründe ihracat değeri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre sabit kaldı. Deri ve deri mamulleri sektöründe diğer alt ürün gruplarımızda geçen yılın şubat ayına göre gerçekleşen ihracat değeri ve değişim oranı ise sırasıyla; saraciye alt ürün grubunda yüzde 16,3 azalışla 23,3 milyon dolar, yarı işlenmiş bitmiş deri ve işlenmiş kürk alt ürün grubunda yüzde 13,5 azalışla 18,3 milyon dolar, deri ve kürk giyim alt ürün grubunda ise yüzde 20 artışla 12,5 milyon dolar değerindedir.

Şunu vurgulamak gerekir ki şubat ayı özelinde Türkiye geneli ihracat yüzde 6,5 düşerken deri ve deri mamulleri sektöründe ise daralma yüzde 3 düzeyinde kalmıştır.”

Reklam

Sektörün ocak-şubat döneminde yüzde 11,6 artışla 350,8 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini dile getiren Karaca, “Ayakkabı sektöründe geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artışla tüm zamanların ocak-şubat dönemi rekorunu kırdık ve 238,3 milyon dolar ihracat seviyesine ulaştık. Saraciye alt ürün grubunda yine yüzde 12’lik artışla tüm zamanların ocak- şubat dönemi rekorunu kırdık ve 54 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaştık.

Yarı İşlenmiş Bitmiş Deri ve İşlenmiş Kürk alt ürün grubunda yüzde 17’lik azalışla 34 milyon dolarlık ihracat, Deri ve Kürk Giyim grubunda yüzde 8,5 artışla 24,2 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Döviz artışı enflasyon artışının altında kalmamalı

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen de döviz baskısına rağmen ihracata devam ettiklerini söyledi.

Amerika’ya ihracatta artış olduğunu bildiren Gözmen, “Siparişlerimiz anlık siparişler değil. Yani sektörümüz hep 6 ay geriden geliyor. Bu şekilde değerlendirirsek yıl başından bu yana dövizin iyice kilitlenmesi ile ihracatımız yavaş yavaş azalıyor. Bu sebeple bizim sektörümüz için tek sıkıntı şu anda döviz diyebiliriz. Rusya’ya ihracat stabil vaziyette gidiyor.” şeklinde konuştu.

Reklam

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Burak Uyguner ise yarı işlenmiş ve bitmiş deri sektörü olarak; 2023’nin ocak-şubat döneminde 34 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sektörümüz ocak ayında 15,7 şubat ayında ise 18,3 milyon dolar ihracata imza attı. Genel deri sektöründe ise 2023’ün ilk 2 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 350,8 milyon dolar ihracata ulaştık. Yılın kalan dönemlerinde ihracatımızı artırmak, daha yukarı seviyelere ulaşmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sektör olarak ülkemizin ihracatına katkı sunmaya devam edeceğiz. Deri sektörü olarak gıda endüstrisinin yan ürünü olan bir maddeyi yani ham deriyi alıp ekonomik bir değere dönüştürüyoruz. Sektör olarak sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir gelecek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çabalarımızın yılın kalan dönemindeki gelişmelere paralel olarak olumlu sonuçlar getireceğini umuyoruz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan