Takip Edin

Sektörel Gündem

Deri ve deri mamulleri sektöründen şubatta 172,2 milyon dolarlık ihracat

Deri ve deri mamulleri sektörü, şubat ayında 172,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Yayınlanma tarihi

-

AA muhabirine açıklamalarda bulunan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Güven Karaca, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3’lük düşüş olduğunu belirterek, “Şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 16 azalışla 9,4 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 14,2 azalışla 7,2 milyon dolar ve Fransa’ya yüzde 16,7 artışla 4,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.

Şubat ayında resesyon beklentisi içerisinde olan AB ülkelerine yüzde 14,6’lık bir azalışla 64,2 milyon dolarlık ihracat sağladık. En çok ihracat artışı yaşadığımız ülke ise yüzde 16,7 artış göstererek 4,8 milyon dolarla Fransa oldu.” dedi.

Alt ürün gruplarının da ihracat rakamlarını değerlendiren Karaca, şunları kaydetti:

“Şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz alt sektörümüz 118 milyon dolarla ayakkabı sektörü oldu. Ayakkabı sektöründe ihracat değeri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre sabit kaldı. Deri ve deri mamulleri sektöründe diğer alt ürün gruplarımızda geçen yılın şubat ayına göre gerçekleşen ihracat değeri ve değişim oranı ise sırasıyla; saraciye alt ürün grubunda yüzde 16,3 azalışla 23,3 milyon dolar, yarı işlenmiş bitmiş deri ve işlenmiş kürk alt ürün grubunda yüzde 13,5 azalışla 18,3 milyon dolar, deri ve kürk giyim alt ürün grubunda ise yüzde 20 artışla 12,5 milyon dolar değerindedir.

Şunu vurgulamak gerekir ki şubat ayı özelinde Türkiye geneli ihracat yüzde 6,5 düşerken deri ve deri mamulleri sektöründe ise daralma yüzde 3 düzeyinde kalmıştır.”

Sektörün ocak-şubat döneminde yüzde 11,6 artışla 350,8 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini dile getiren Karaca, “Ayakkabı sektöründe geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artışla tüm zamanların ocak-şubat dönemi rekorunu kırdık ve 238,3 milyon dolar ihracat seviyesine ulaştık. Saraciye alt ürün grubunda yine yüzde 12’lik artışla tüm zamanların ocak- şubat dönemi rekorunu kırdık ve 54 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaştık.

Yarı İşlenmiş Bitmiş Deri ve İşlenmiş Kürk alt ürün grubunda yüzde 17’lik azalışla 34 milyon dolarlık ihracat, Deri ve Kürk Giyim grubunda yüzde 8,5 artışla 24,2 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Döviz artışı enflasyon artışının altında kalmamalı

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen de döviz baskısına rağmen ihracata devam ettiklerini söyledi.

Amerika’ya ihracatta artış olduğunu bildiren Gözmen, “Siparişlerimiz anlık siparişler değil. Yani sektörümüz hep 6 ay geriden geliyor. Bu şekilde değerlendirirsek yıl başından bu yana dövizin iyice kilitlenmesi ile ihracatımız yavaş yavaş azalıyor. Bu sebeple bizim sektörümüz için tek sıkıntı şu anda döviz diyebiliriz. Rusya’ya ihracat stabil vaziyette gidiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Burak Uyguner ise yarı işlenmiş ve bitmiş deri sektörü olarak; 2023’nin ocak-şubat döneminde 34 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sektörümüz ocak ayında 15,7 şubat ayında ise 18,3 milyon dolar ihracata imza attı. Genel deri sektöründe ise 2023’ün ilk 2 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 350,8 milyon dolar ihracata ulaştık. Yılın kalan dönemlerinde ihracatımızı artırmak, daha yukarı seviyelere ulaşmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sektör olarak ülkemizin ihracatına katkı sunmaya devam edeceğiz. Deri sektörü olarak gıda endüstrisinin yan ürünü olan bir maddeyi yani ham deriyi alıp ekonomik bir değere dönüştürüyoruz. Sektör olarak sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir gelecek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çabalarımızın yılın kalan dönemindeki gelişmelere paralel olarak olumlu sonuçlar getireceğini umuyoruz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

İkinci el araçta yeni işbirliği: Hedef, Otonet’e ortak oluyor

Getir’in Moov’a ortak olması, FDN Grubu’nun Goldcar’ı satın almasının ardından araç kiralamada yeni bir işlem hayata geçiyor. Hedef Filo, sektörün öncü firmalarından Otonet’e ortak oluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

Araç kiralama sektöründe satın alma ve ortaklıklar hız kazandı.

Getir’in, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın alması, Türk şirketi FDN Grubu’nun Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında bünyesine katmasının ardından, sektörünün öncü firmalarından bir önemli işlem daha gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden Hedef, Oto.net’e ortak oluyor. Anlaşma sağlanırsa, Hedef Araç Kiralama ve Servis AŞ, ve yöneticileri Ersan Öztürk ve Önder Erdem, Oto.net markasının sahibi Otonet Motorlu Taşıtlar’a ortak olacak. 2013 yılında faaliyete giren Oto.net, 6 bine yaklaşan kurumsal üye ve 1 milyona yakın kayıtlı bireysel üyesiyle her ay 1.500’den fazla aracın alınıp satıldığı ya da takas edildiği online bir platform olarak öne çıkıyor.

Silikon Vadisi’nde çalıştı

Kurulduğu günden bu yana 85 binden fazla aracın satışına aracılık eden Oto.net, 100 bine yakın da aracın ekspertizini gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ise Yonca Ulusoy Zaimoğlu.

1993 yılında Robert Kolej’den mezun olan, ardından Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yapan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, bir dönem Silikon vadisi’nde çalıştı. Teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak görev alan Zaimoğlu, Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu, ardından Oto.net’i kurdu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ilk uzay roketi yörüngeye ulaşamadı

Dün ilk kez fırlatılan Relativity Space’in üç boyutlu yazıcı ile ürettiği roket, havalanma sırasında maruz kaldığı muazzam dirence karşı koyarak önemli bir eşiği atladı ancak yörüngeye ulaşamadığı için ikinci eşiği geçemedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaliforniya merkezli şirket tarafından başlatılan canlı yayında, %85’i üç boyutlu printer ile üretilmiş ve 34 metre uzunluğunda olan Terran 1 adlı roketin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Space Force Üssü’nden TSİ 0525’te fırlatıldığı görüldü.

Havalandıktan yaklaşık 80 saniye sonra Atlantik Okyanusu üzerinde 16 km irtifaya ulaşan roket, saatte 1,999 km hızla atmosferin yarattığı azami direnci aşarak uzaya çıktı ve deneme için hayati önem taşıyan atmosfer direncini aşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Roket, uzayda kullanacağı ikinci aşama motoru ise arıza yaptığı için yörüngeye ulaşamadı.

“Yeterli veriyi topladık”

Relativity’nin test programı yöneticisi Arwa Tizani Kelly, canlı yayında, “Bugün tam hedefe ulaşamasak da üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir roketin işlediğini kanıtlamak için yeterli veriyi topladık” dedi.

ABD’de pekçok yeni nesil roket şirketi, uzaya çıkmanın maliyetini düşürerek eskiye kıyasla çok daha küçük bütçelerle uzaya çıkılan bir pazar oluşturmak için çalışıyorlar.

SpaceX dahil olmak üzere bu şirketlerden çoğu maliyeti düşürmek için 1960’lardan bu yana kullanılan tek seferlik roketler yerine aynı roketi birden defa uzaya gidip dönmek için kullanarak maliyeti düşürüyor.

Relativity Space ise maliyeti düşürmek için roketlerin gövdelerini çok daha basit bir yöntem olan üç boyutlu yazıcılarla üretme yöntemini deniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

LG Energy Solution, ABD’de yaklaşık 5,5 milyar dolarlık batarya yatırımı yapacak

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

LGES yaptığı açıklamada, ABD’de geçen yıl küresel enflasyon kaynaklı maliyet artışları nedeniyle durdurduğu yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan şirket, bu kapsamda, ABD’nin Arizona eyaletinde elektrikli araçlar için 2170 tipinde lityum-ion batarya hücresi üretecek bir tesis inşa edecek. 3,2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 27 gigavatsaat olacak.

2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor

LGES, ABD’de başta Tesla olmak üzere elektrikli araçlar için batarya üretecek tesisin inşasına bu yıl başlamayı ve 2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor.

ABD’de bir de enerji depolama sistemleri için lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalarının üretileceği bir tesis yatırımı yapma kararı alan LGES, üretim kapasitesini 16 gigavatsaat olarak planladığı tesis için 2,3 milyar dolar tutarında yatırım yapacak.

LGES, Mart 2022’de Arizona’da 1,7 trilyon won (1,3 milyar dolar) tutarında yatırım yapacağını duyurmuş, ancak küresel enflasyon kaynaklı artan maliyetler nedeniyle yatırımını durdurma kararı almıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan