Takip Edin

Sektörel Gündem

Deprem felaketi dünya pamuk ipliği fiyatlarını etkiledi

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, “Özbekistan, Kırgızistan, Pakistan ve Hindistan, depremin olduğu gün ve bir gün sonrasında pamuk ipliğine 60-70 sent zam yaptı.” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, Kahramanmaraş’ın pamuk ipliği sektöründe dünyanın sayılı şehirlerinden biri olduğunu belirterek, depremin ardından diğer üretici ülkeler olan Özbekistan, Kırgızistan, Pakistan ve Hindistan’ın pamuk ipliğine 60-70 sent zam yaptığını bildirdi.

Türkiye’nin iplik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Kahramanmaraş’ta depremin ardından iplik üretim tesisleri de büyük darbe aldı. Geçen yıl 65 iplik fabrikasından 48 ülkeye 335 milyon dolarlık pamuk ipliği ihracatı yapan kentte üretim durma aşamasına geldi.

Türkiye pamuk ipliği ihracatında yüzde 30, dünya iplik ihracatında ise yüzde 1,3’lük paya sahip olan kentteki tesislerin hızla ayağa kaldırılması için çalışma yürütülüyor.

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada büyük bir felaket yaşadıklarını, en fazla hasarın ise Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da olduğunu söyledi.

Depremin ilk saatlerinde borsa binasını halka açtıklarını ifade eden Narlı, yaklaşık 2 bin vatandaşa burada konaklama imkanı tanıdıklarını kaydetti.

Narlı, Kahramanmaraş’ın büyük bir sanayi şehri olduğunu belirterek, kentin sanayisini düzeltmek için çalıştıklarını bildirdi.

Bu sürecin uzun olacağını ifade eden Narlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da verdiği desteklerle şehri tekrardan ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Narlı, Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisinde 30 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu belirterek, “Bu şehir, Hatay, Adıyaman, Urfa, Diyarbakır, Batman, Cizre ve bu bölgenin pamuğunun tamamını kullanan bir şehir. Bu şehir küçümsenecek bir şehir değil. Pamuk ipliğinin yüzde 55’ini üreten bir şehir. Biz bu şehri ayağa kaldıracağız. Devletimizin de desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş’ın pamuk ipliği sektöründe dünyanın sayılı şehirlerinden biri olduğunu, üretimdeki duruşun ardından arz talep dengelerinin değiştiğini, rakiplerin fiyat yükselttiğini ifade eden Narlı, “Özbekistan, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan depremin olduğu gün ve bir gün sonrasında pamuk ipliğine 60-70 sent zam yaptı.” diye konuştu.

Narlı, kentin çelik, kuyumculuk, ayakkabı gibi sektörlerde de söz sahibi olduğunu, 28 bin esnafın da depremden zarar gördüğünü kaydetti.

“Köprü görevi görüyoruz”

Narlı, depremin ilk gününden bu yana borsa binasında konakladığını belirterek, burada sanayici ve esnafla toplantılar yaptıklarını ifade etti.

Vatandaşların kendilerine sürekli bir şeyler sorduğunu ifade eden Narlı, şunları kaydetti:

“Biz onlara, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanım ile cevap vermek zorundayız. Biz köprüyüz. Yani Sayın Cumhurbaşkanımla en tabandaki arkadaşlarımızın köprüsüyüz. Herkes bir şey istiyor. Dükkanı, evi, bahçesi yıkılmış. Yani hiçbir şeyi kalmamış. Ne yapacağız ? Hem teselli edeceğiz, hem onlarla beraber yürüyeceğiz. Onlar olmasa biz olmayız.”

Narlı, sanayici ve esnafın en büyük isteğinin iş yerlerinin tekrardan ayağa kakması olduğunu belirterek, bunu el birliği ile yapacaklarını kaydetti.

Bu süreçte devletten de beklentilerinin olduğunu bildiren Narlı, “Sayın Cumhurbaşkanımız sağ olsun yeni bir paket açıkladı. Biz bir tık daha üstünü yani Kahramanmaraş’ı bir cazibe merkezi haline getirmesini istiyoruz. Verilen enerji desteğinin yeni yatırımların yanı sıra mevcut tesislerimize de verilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilirlik iş birliği

Kibar Holding grup şirketlerinden otomotiv tedarik sektörü üreticisi Assan Hanil, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent ile iş birliğine giderek otomotiv endüstrisi için sürdürülebilir çözümler elde etmek adına önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge ve inovasyon odağındaki çalışmaları sonucu araç hafifletme, enerji verimliliği, biyoplastik hammadde gibi kritik alanlarda projeler üreten Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi Inovent arasındaki danışmanlık anlaşmasına yönelik toplantı Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, Sabancı Üniversitesi TÜMER (Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi) CEO’su Devrim Özaydın ve Akademik Direktörü Doç. Dr. Burcu Saner Okan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu iş birliği ile birlikte otomotiv endüstrisine yönelik yeni nesil polimer malzeme geliştirilmesi, karbon ayak izinin inovatif çözümlerle azaltılması ve araç hafifletme için çözümler sunulmasına ilişkin ortak projeler üretilmesi ve sektöre dair sürdürülebilir çözümler elde edilmesi hedefleniyor.

“Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilirlik faaliyetleri belirleyecek”

Otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Artan faaliyetlerimiz ve üretimimizle doğru orantılı bir şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi de çeşitlendiriyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliklerine son derece önem veriyoruz.

Sektörümüzün geleceği sürdürülebilirlik faaliyetleriyle belirlenecek. Biz de bu vizyon ışığında ürettiğimiz, özellikle hafifletme odaklı, verimlilik sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sunan teknolojilerimizi kararlılıkla geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün Sabancı Üniversitesi Inovent ile başlattığımız bu değerli iş birliği ile de hem sektörün hem de ülkemizin sürdürülebilirlik yolculuğuna ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan