Takip Edin

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

Denizde rekor kâr yapan armatörler karaya çıkıyor

Yayınlanma tarihi

-

Pandemiyle birlikte rekor kârlılık açıklayan dünyanın en büyük iki armatörlük şirketi Maersk ve MSC, denizden kazandığını karaya yatırıyor. MSC, Bollore Africa Logistics’i satın alıyor, Maersk ise LF Logistics’i.

Armatörlük şirketleri denizdeki rekabeti karaya taşıyor. Bu yıl cirolarında tarihi artışlar sağlayan Maersk ve MSC, lojistik şirketi yatırımlarına imza atıyor. MSC, Bollore Africa Logistics’i satın alacağını, Maersk ise LF Logistics’e yatırım yaptığını duyurdu.

Günlük kazançları 10 kat arttı

Küresel ticaret yükünün yüzde 80’den fazlasının taşındığı denizyolunda, pandemiyle birlikte yaşanan konteyner krizi, navlunda rekor artışların yaşanmasına neden olmuştu. Gemilerin günlük kazançları 10 kata yakın arttı. Armatörlük şirketleri özellikle 2021 yılında tarihi karlılıklara imza attı. Hatta 10 yılda yapamadığı kârı, bu yılın ilk altı ayında yapan armatör oldu. Dünyanın en büyük iki armatörlük şirketi Danimarkalı Maersk ve İsviçre merkezli MSC de bu yıl rekor kârlılıklar açıkladı. İki şirket de artan gelirleri doğrultusunda yatırımlarını hızlandırdı. Bir yandan 10’larca yeni gemi siparişi veren bu şirketler diğer yandan yeni yatırım fırsatlarını değerleniyor. Armatörler, lojistik zincir ağını güçlendirmek için karada da yatırım yapmaya başladı.

MSC, 5.7 milyar Euro teklif verdi

Reklam

Türkiye’nin en büyük transit limanlarından Tekirdağ Asyaport’ta da yüzde 70 hissesi bulunan İtalyan aile şirketi MSC, Fransız milyarder Vincent Bollore ailesi tarafından kurulan Bollore Group’un lojistik biriminin Afrika varlıklarını satın alıyor. Fransız şirket; geçen pazartesi günü yaptığı açıklamada, MSC’den Bollore Africa Logistics için azınlık hisseleri hariç 5,7 milyar Euro (6,4 milyar dolar) işletme değeri temelinde bir teklif aldığını açıkladı. Bollore Group, MSC’ye resmi teklif vermesi için 31 Mart 2022’ye kadar süre verdi.

Grubun 49 ülkede yaklaşık 21 bin çalışanıyla faaliyet gösteren lojistik bölümü, Afrika’nın sektördeki en büyük oyuncusu. MSC, 600 gemiden oluşan bir filoya, 100 binden fazla personele sahip ve yaklaşık 500 limana hizmet veriyor.

Maersk bir şirket daha alabilir

AP Moller-Maersk de konteyner taşımacılığının rekor yılı boyunca kazandığı milyarların bir kısmını lojistiğe yatırdı. Danimarkalı şirket dün, Hong Kong merkezli LF Logistics’i 3,6 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Maersk, böylece entegre lojistik hizmeti sağlama hedefini bir adım daha yaklaşmış oldu. Maersk CEO’su Soren Skou, “LF Logistics’in satın alınması, konteyner lojistiğinin küresel entegratörü olma yolculuğumuzda önemli ve gerçekten stratejik bir kilometre taşı” dedi. LF Logistics, kritik varlıkların kontrolüne dayalı, dijital olarak etkinleştirilmiş uçtan uca lojistik çözümler sunan küresel bir lojistik şirketi. Çinli şirketin perakende, toptan satış ve e-ticaret lojistiği alanlarında uzmanlığı var. Maersk, mevcut portföyüne 223 depo ekleyerek toplam 9,5 m2 alana yayılmış tesis sayısını 549’a çıkaracak. Diğer yandan, Maersk’in kısa süre içinde ikinci bir büyük satın alma yapacağına dair iddialar da var.

Amaç; entegre lojistik hizmeti

Reklam

Sektör uzmanları, konteyner devlerinin karada da yatırım yapmasının nedeninin lojistik zincirini tamamlamak olduğunu söylüyor. Çünkü müşterilerinin tren ya da karayolunda yaşadığı bir aksaklık, gemilerin günlerce beklemesine neden olabiliyor. Bu da armatörlere milyonlarca dolara mal oluyor. Konteyner şirketleri, entegre lojistik hizmeti sunarak müşterilerine hız ve maliyet avantajı sunmayı hedefliyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Mercedes-Benz GenH2 kamyon, sıvı hidrojen yakıtıyla tek dolumla 1000 kilometre rekorunu kırdı 

Yayınlanma tarihi

-

Daimler Truck, #HydrogenRecordRun etiketiyle ikili stratejisi kapsamında hidrojen yakıtı ve batarya ile çalışan araçlarıyla yeni bir kilometre taşına ulaştı. Prototip olarak geliştirilen Mercedes-Benz GenH2 Kamyon, 1.047 km mesafe kat etti. 

Dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden Daimler Truck, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin uzun mesafe kara yolu taşımacılığında sıfır karbon hedefine ulaşmada sürdürülebilir bir çözüm olacağını kanıtladı. Prototip araç olarak geliştirilen ve kamuya açık kara yollarında trafiğe çıkma onayı alan Mercedes-Benz GenH2 kamyon, sıvı hidrojen yakıtıyla tek dolumla 1.047 km mesafe kat ederek test sürüşünü tamamladı.

“cellcentric” tarafından sağlanan yakıt hücresi sistemiyle çalışan ve sıvı hidrojen yakıt deposu sistemiyle donatılan Mercedes-Benz GenH2 kamyon, gerçek yol koşullarında ve 40 ton toplam brüt ağırlıkla tamamen yüklü bir şekilde hiç karbon salımı yapmadan test sürüşünü başarıyla geçti.

İkili strateji: Hidrojen ve batarya teknolojisiyle çalışan araçlar 

Daimler Truck, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan şirketlerden biri olarak bu konudaki sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Şirket, 2039 yılına kadar küresel pazarlarda ulaşım faaliyetleri için karbon nötr yeni araçları pazara sunmayı hedefliyor. Elektrik bataryasıyla çalışan kamyonlar, uygun mesafelerde ve şarj seçenekleriyle planlanabilir güzergâhlarda düzenli uygulamaya dayanan dağıtım taşımacılığı ile uzun mesafeli taşımacılık faaliyetleri için ideal seçim olarak görülüyor. Bununla birlikte hidrojen yakıtına dayalı sürüş sistemleri, özellikle ağır hizmet taşımacılığı ve uzun mesafeli taşımacılık alanlarında daha esnek ve zorlu uygulamalar için daha iyi bir çözüm olarak değerlendiriliyor. Daimler Truck, bu enerji talebinin hızlı ve en uygun maliyetle karşılanması için her iki teknolojinin de etkin kullanımıyla mümkün olabileceğine inanıyor. Bu nedenle hidrojen yakıtıyla ve bataryayla çalışan araçlarla tutarlı ikili stratejiyi takip ediyor. Daimler Truck, ilk yakıt hücreli kamyonları önümüzdeki yıllarda müşterilere test ettirmeyi planlıyor. Mercedes-Benz GenH2 kamyonların seri üretim modellerinin ise bulunduğumuz on yılın ikinci yarısında tanıtılması planlanıyor.

Reklam

Daimler Truck demonstriert erfolgreich Entwicklungsziel von 1000+ km Reichweite mit Wasserstoff-Lkw // Daimler Truck successfully demonstrates development objective of 1000+ km range with hydrogen truck

Devamını oku

Haber

ALIŞAN LOJİSTİK “TÜRKİYE AR-GE 250 ARAŞTIRMASI”NDA YERİNİ ALDI

Yayınlanma tarihi

-

Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen “Türkiye AR-GE 250 Araştırması” sonuçları açıklandı. Türkiye’nin en fazla AR-GE harcaması yapan şirketlerinin yer aldığı listede geçtiğimiz yıl 194. sırada yer alan Alışan Lojistik, bu sene 169. sıradan listeye girmeyi başararak yükselişini sürdürdü. 

AR-GE’ye yapılan yatırımların önemine dikkat çeken Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan: “Türkiye’nin AR-GE alanındaki gelişimini değerlendirmek için önemli bir gösterge olan “Türkiye AR-GE 250 Araştırması”, AR-GE alanındaki farkındalığın artması ve bu alana yönelik yatırımların teşvik edilmesi anlamı taşıyor. Alışan ailesi olarak, bu listede yer almak bizler için çok kıymetli. Sektörümüzde, Bilim ve Sanayi Bakanlığı onaylı 13 AR-GE merkezi var. Bunlardan ikisi şirketimiz tarafından kuruldu. İstanbul ve Konya bölgesi bu manada üssümüz diyebiliriz. AR-GE merkezimizde 50’ye yakın uzman çalışıyor. Burada, gerçek ve sanal dünyanın birlikte hareket ettiği, kullanıcıların ve ulaşım araçlarının birbirleriyle iletişime geçtiği, böylelikle de süreçlerin hatasız ve daha verimli işlendiği bir çalışma sistemine odaklanıyor; müşterilerimizin iş takip sistemleriyle konuşan, entegrasyon kabiliyeti yüksek yazılım teknikleri hayata geçiriyoruz.” dedi.

Güçlü AR-GE ekibi ile tüm trendlerin takipçisi olduğunu ifade eden Damla Alışan şöyle devam etti: “2023 yılına TÜBİTAK tarafından onaylanan 2 projemiz ile giriş yaptık.  Öte yandan Akademik ve Proje destek anlaşmamız çerçevesinde Konya Selçuk Üniversitesi ile beraber gerçekleştirdiğimiz Fiziksel dokümanların üzerindeki verilerin “Görüntü İşleme Teknolojisi” alınıp “Makine Öğrenmesi” sistemi ile eğitip “Yapay Zeka” ile TMS üzerinde eksik olan Müşteri İrsaliye bilgilerinin el değmeden tamamlanması projemiz ile Tübitak elemeleri sonrası Teknofest 2023 için finale kaldık. Alışan olarak her zaman güçlü AR-GE ekibimizle tüm trendlerin takipçisiyiz ve sektörde daima fark yaratacak adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

SEMİH LOJİSTİK’İN TERCİHİ BURSA AĞIR VASITA OLDU

Yayınlanma tarihi

-

Maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek DAF markasının satış ve satış
sonrası hizmetlerini veren Bursa Ağır Vasıta, lojistik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan
Semih Lojistik’e 12 adet yeni jenerasyon DAF çekici teslim etti. Düzenlenen teslimat törenine Semih
Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Bulut, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Satış
Müdürü Fahri Bayram, Semih Lojistik şoförleri ve Adex Akademi eğitmenleri katılım sağladı.
DAF araçlarını uzun yıllardır kullandıklarının ve araçlarından memnun olduklarının altını çizen Semih
Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Bulut, “Semih Lojistik olarak uluslararası taşımacılık alanında
faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’den Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelere ekspres ve
parsiyel taşımacılık yapıyoruz. Bunun dışında tehlikeli madde taşımacılığı da yapmaktayız. DAF
markası ile ilk olarak 2002 yılında tanıştık. O yıldan bugüne kadar yaklaşık 51 araçlık filomuzun
neredeyse tamamı DAF marka araçlardan oluşmakta. DAF ile tanışmamızdan bu yana gerek satış
gerek satış sonrası hizmetler kısmında olsun, ihtiyacımız olan tüm desteği bulabildik. Uzun yol
taşımacılığında araçlarımızın büyük yüklere karşı çok dayanıklı, az yakan ve güçlü araçlar olması
gerekiyor. Aynı şekilde her ihtiyacımız olduğunda gerekli servis hizmetini alabilmek de oldukça önemli
bir husus. Bu uzun serüvenimizde DAF marka araçlar ihtiyacımız olan her şeyi sağladı, hatta bugüne
kadar neredeyse hiç sorun yaşamadık diyebilirim. Bundan sonra DAF dışında başka bir marka araç
tercih edeceğimizi düşünmüyorum.” dedi.

“TERCİHİMİZ BURSA AĞIR VASITA’DAN YANA”
Bursa Ağır Vasıta’dan almış oldukları hizmetler hakkında konuşan Bulut, “Bursa Ağır Vasıta ile
işbirliğimiz yaklaşık 2017 yılında başladı ve o günden bugüne kadar artarak devam etti.
İşbirliklerimizdeki bizim için en önemli faktör dürüstlüktür. Bursa Ağır Vasıta, bugüne kadar bize
verdiği tüm sözleri eksiksiz olarak yerine getirerek güvenimizi kazandı ve kendileri ile ilişkilerimiz
ticaretten çok dostluğa dönüşmüş durumda. Gerek araç tedariği, gerekse satış sonrası hizmetler
kısmında tüm problemlerimize eksiksiz olarak yanıt vererek gerekli tüm desteği sağladılar. Bursa Ağır
Vasıta ile işbirliğimizin katlanarak büyüyeceğine olan inancımız tam. Artık marka tercihimizi DAF’tan,
bayi tercihimizi de Bursa Ağır Vasıta’dan yana kullanacağız.” diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÇOK DEĞERLİ”
Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih
kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü
Ahmet Uğur, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek
noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından biri olan
Semih Lojistik ile uzun yıllara dayanan sağlam bir işbirliğine imza atmak bizler için çok değerli. Bursa
Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olmak ve hem kendilerine, hem de ülkemize hizmet
etmek en büyük hedefimizdir. Semih Lojistik’e işbirliği için teşekkür ediyor, araçlarımızın firmalarına
hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan