Takip Edin

Sektörel Gündem

Aydın Vinç, Türkiyenin En Büyük Ağacını Taşıdı

Yayınlanma tarihi

-

Aydın Vinç

Aydın Vinç, Türkiyenin en büyük ağacını taşıyarak bir ilke imza attı…

Bursa’da Atış yapı inşaatın yapımını üstlendiği 500 bin metrekarelik inşaat alanı, 61 bin metrekarelik yeşil alan ve bin 100 daire, otel, alışveriş merkezi ve müzenin bulunduğu dev projede 70 yaşındaki Selvi ağacı projenin tam ortasında kalıyordu ve projenin devamına engel oluyordu. Atış yapı yetkilileri bu ağacı kesmek istemediler. Ağacın yaşaması için taşınabilirliği mümkün mü diye araştırmaları sonucunda Aydın Vinç’e müracaat ettiler. Konuyla alakalı Aydın Vinç yetkilileri şunları söyledi: “Birlikte yapmış olduğumuz toplantı ve görüşmelerde bunun mümkün olduğunu Aydın Vinç tarafından operasyonu yapılabileceğini kendilerine bildirdik. Aydın Vinç her zaman olduğu gibi iş disiplini işe bakış açısı, tecrübesi, çözüm üretmesi, uygulama prosedürü, teknolojik makine parkı ve yenilikçi yapısıyla proje üzerinde çalışmaya başladı. Aydın Vinç mühendislik departmanında çalışma alanında gerekli keşif ve incelemeler titizlikle yapılarak gerekli hesaplamalar vincin kurulacağı alan, kaldırılacak ağırlıklar, kaldırma noktalarına düşen yükler, ağacın zeminden zarar görmeden ayrılması, denge unsurları, hava şartları vs. kısacası ağacın zarar görmeden emniyetli şekilde kaldırılıp taşınmasıyla ilgili tüm hesaplamalar teknik ekibimizle değerlendirilerek müşteriye operasyon detayları sunuldu ve müşterinin onayı alındı. Bu taşıma operasyonu Türkiye’de ilk kez yapılacağı için bir örneği yoktu. 70 yaşındaki Selvi ağacının taşıma sırasında köklerinin toprakla birlikte dağılmadan kaldırma prosedürü köklere zarar vermeden yapılmalıydı. Toprak ve kök kısmının emniyetli bir kafes içerisinde muhafazaya alınmalı ve çeliklerle desteklenmesi gerekiyordu. Ağacın üst kısmında hacim farkı, rüzgarın etkisi açısından da dengesi ve kaldırma noktaları çok iyi hesaplanarak devrilmeye mahal vermeden kaldırmanın yapılması operasyonun yapılmasında büyük dezavantaj oluşturuyordu. Rüzgar ve denge faktörü çok iyi hesaplanmalı, gerekli önlemler alınarak maksimum emniyetle, görünen ve görünmeyen bütün olumsuzluklar hesaplanarak uygulama yapılmalıydı” dedi ve operasyonu başarıyla gerçekleitirdikleri bilgisini verdi.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Deprem bölgesinde akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor: ‘Hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşanıyor’

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesine ikmal konusunda sıkıntı olduğunu, yollarda oluşan hasar ve trafik yüzünden sorunlar yaşandığını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Murat Bilgin deprem bölgesindeki akaryakıt tedariki konusunda bilgiler verdi.

Bloomberg HT televizyonundaki yayına katılan Bilgin, trafik ve hava koşulları nedeniyle ulaşımda aksamaların olduğunu yakında Batman rafinerisinin de bölgeye mazot konusunda yardımcı olacağını söyledi.

Bilgin’in konuşmasından satır başları şöyle:

“- Teknik olarak bazı istasyonlarda deprem hasarı olmuş durumda, bazılarında elektrik hatlarında kopukluk var.

– Çalışan istasyonlarımız da akaryakıtlarını bitinceye kadar veriyorlar. İkmal konusunda sıkıntı var.

– Bu bölge Ataş dolum tesisinden besleniyor. Maalesef yollarda birtakım bozukluklar var. İklim koşulları da onları zorluyor.

– Bir başka problem de trafik olması. İnsanlar bulundukları şehirden çıkmak istiyorlar veya bazıları da yakınlarını almaya gitmek istiyor. Bu da bir trafik karışıklığı oluşturuyor.

– Elimizden geldiğince ulaşmaya çalışıyoruz.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika! Kahramanmaraş depreminin ardından Kerkük – Ceyhan hattında sevkiyat durdu

Son dakika gelişmesi… Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattında sevkiyat durdu.

Yayınlanma tarihi

-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye ve Suriye’de tahribat yaratan depremlerin ardından Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından sevkiyatı durdurdu.

Bölgesel yönetimin tabi kaynaklar bakanlığının resmi açıklamasında, boru hatlarının ayrıntılı incelemesi tamamlandıktan sonra sevkiyatın tekrar başlayacağı belirtildi.

Bugün erken saatlerde Kahramanmaraş-Pazarcık ilçesi merkezli gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem 10 ilde tahribat yaratırken, bölgede en az 1,014 kişi hayatını kaybetti.

Yıkılan çok sayıdaki binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan, saat 13.25’te Kahramanmaraş merkezli, 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Son dakika… Ceyhan’da hasar şüphesi: Faaliyetler durdu

Son dakika gelişmesi… Türkiye’den uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye üzerinden uluslararası pazarlara Azeri ve Irak petrolünü taşıyan ham petrol boru hatlarında herhangi bir hasar bildirilmezken, ihracat terminali Ceyhan’da hasar oluştuğu şüphesiyle faaliyetlere ara verildi.

Reuters’ın haberine göre; bir enerji yetkilisi Irak petrolünü taşıyan Kerkük-Ceyhan ve Azeri petrolünü taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hatlarından akışın devam ettiğini ifade etti.

Ceyhan’da faaliyetlere ara verildi

Türkiye’nin başlıca petrol terminallerinden Ceyhan’da ise faaliyetlere ara verildiği bildirildi.

Tribeca Shipping tarafından yayımlanan notta terminalde hasar meydana geldiği yönünde bilgiler bulunduğu ve konu hakkında değerlendirme toplantısı yapılacağı belirtildi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish