Takip Edin
#

Son Dakika

Akkuyu Nükleer A.Ş., Sovcombank’tan sürdürülebilirlik bağlantılı iki ayrı kredi almaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Akkuyu Nükleer

ROSATOM ‘un alt şirketi olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye’de devam eden Akkuyu NGS inşaat projesinin finansmanı için Sovcombank’tan 7 yıl vadeli olarak iki aşamalı kredi alacak. Kredilerin biri 100 milyon dolar, di ise 200 milyon dolar olacak. Akkuyu Nükleer A.Ş. ve Sovcombank ilgili kredi anlaşmasını imzaladı. İşletmenin kalkınma hedeflerine ulaşması durumunda, kredilerde faiz indiriminden de yararlanabilecek.

Düşünme kalkınma gündeminin desteklenmesi ile ilgilenen itibarlı finansal ortakların çalıştırılmak için projeyi yerine getirmektedir. Sovcombank’ın da bu hedeflere ulaşma konusunda bize yardım edeceğinden eminim “ifadelerini ifade etti.

Akkuyu Nükleer A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü Anton Dedusenko da, konuyla ilgili devam ediyor: “Akkuyu NGS inşaat projesi birçok anlamda en iyi projelerden bir tanesidir .. Akkuyu NGS, sadece Türkiye’de keşfedilecek nükleer ilk santral değil inşasında ‘doğmadan’ sağladığında ilk nükleer santral olma özelliğini taşıyor. ROSATOM’un önceliklerinden biri BM kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sunmaktır. Türk ortaklarımızla beraber Akkuyu projesini, kalkınma alanında ROSATOM’un başarılarının en iyi haline getirmek için çalışıyoruz. “

ROSATOM ve Sovcombank, Akkuyu NGS’nin bir kalkınma projesi olarak büyük bir önem taşıdığı görüşünü paylaşarak sağlama ve projeyi uygulama adına etkili ortak çözümler bulmaya çalışıyor.

Sovcombank Yönetim Kurulu Başkanı Dmitry Gusev de yaptığı açıklamada, “Akkuyu NGS projesinde ROSATOM ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sovcombank, 2019’da BM Sorumlu Bankacılık Prensiplerini imzalayan ilk Rus bankası oldu. Bu prensiplere göre, dünyanın en büyük bankaları stratejileri BM’nin iklim hedefleriyle uyumlu hale getirme sözü verdiler. ROSATOM ve Akkuyu Nükleer A.Ş. ile yaptığımız işbirliği, bu birkaç kez karşılıyor. Hem Sovcombank hem de ROSATOM, 7. “Uygun fiyatlı ve temiz enerji” hedefine uyan düşük karbonlu temiz enerji geliştirmekle ilgileniyor ”diye konuştu.

Haber

8 İşçi Kömür Ocağında Zehirlenerek Hastaneye Kaldırıldı

Yayınlanma tarihi

-

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kömür ocağında çalışan 8 işçi, metan gazından zehirlenerek, hastaneye kaldırıldı. İşçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan bir kömür ocağında çalışan işçilerden 8’i, metan fazından zehirlenerek, fenalaştı. Çalışma arkadaşları tarafından madenden çıkarılan 8 madenci, hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan işçilerin sağlık durumun iyi olduğu öğrenildi.

Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, İlçe Jandarma Komutanı J.Ütğm. Emre Kavak, Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde işçileri ziyaret ederek, durumla ilgili bilgi alıp, ardından da olay yerine giderek incelemede bulundu.

Devamını oku

Haber

Şirketlerin Döviz Mevduatında 2 Haftada 6 milyar 406 Milyon Dolar Büyüme

Yayınlanma tarihi

-

Tüzel kişilerin döviz mevduatı, 5 Ağustos haftasında 4 milyar 265 milyon dolar arttı. Son iki haftadır şirketlerin döviz mevduatı 6 milyar 406 milyon dolar büyüdü.

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre ise 5 Ağustos haftasında tüzel kişilerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 4 milyar 265 milyon dolar arttı. 29 Temmuz haftasında da tüzel kişilerin döviz mevduatı 2 milyar 141 milyon dolar artış göstermişti.

Son iki haftadır şirketlerin döviz mevduatı 6 milyar 406 milyon dolar büyüdü. Toplam döviz mevduatı ise parite etkisinden arındırılmış olarak 5 Ağustos haftasında 3 milyar 767 milyon dolar oldu. Şirketlerin döviz mevduatındaki artış ağırlıklı olarak dolar cinsi döviz mevduatında yaşandı. 5 Ağustos haftasında şirketlerin dolar cinsi döviz mevduatı 3 milyar 489 milyon dolar arttı. Bireylerin döviz mevduatında ise parite etkisinden arındırılmış olarak geçen hafta 498 milyon dolarlık azalış yaşandı.

 

Yabancılar hissede 8 hafta sonra ilk kez alıcı

Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre de yabancı yatırımcılar 3 Haziran haftasından sonra ilk kez 5 Ağustos haftasında hisse senedinde net alıcı pozisyonunda oldu. Verilere göre yabancı geçen hafta net 88 milyon dolarlık hisse senedi, 6.8 milyon dolarlık DİBS ve 300 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri aldı.

Devamını oku

Haber

OPEC Petrol Talebi Tahminini 3. Kez Düşürdü

Yayınlanma tarihi

-

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 2022 yılı için dünya petrol talebi artış beklentisini Nisan’dan bu yana üst üste üçüncü kez düşürdü.

Örgütün bugün yayımlanan raporunda buna gerekçe olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve yüksek enflasyonun ekonomik etkileri ve koronavirüs salgını ile mücadele etmek için uygulanan adımlar gösterildi.

Bugün yayımlanan OPEC’in aylık raporunda 2022 petrol talebi artış tahmini 260 bin varil düşürülerek, günlük 3.1 milyon varil seviyesinde beklendiği belirtildi.

Raporda 2023 tahmini ise geçen ayki günlük 2.7 milyon varil seviyesinde tutuldu.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish