Takip Edin

Haber

A’dan Z’ye tüm mesleklerin tanım ve maaş bilgileri Eleman.net’in Meslek Rehberi’nde!

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarında en büyük dijital istihdam platformu Eleman.net, 2022 yılında başlattığı ‘Meslek Rehberi’ projesi ile iş arayanlara mesleklerin tanımları ve maaş seviyeleri konusunda detaylı bir içerik sunuyor. 18 yılı aşan deneyimi sonucunda oluşturulan projeyle ilgili Eleman.net CEO’su Murat Günay “En geniş meslek rehberi olma niteliği taşıyan projemiz 4.000 mesleğin maaş seviyelerinden istihdam edildiği sektörlere kadar detaylı bilgileri içeriyor. İsteyenlerin https://www.eleman.net/meslekler adresinden ulaşabileceği rehberimiz iş arayan kullanıcılara bir yandan bilgi akışı sunarken diğer yandan da ilgili iş ilanına yönlendirerek istihdam edilmelerini sağlıyor” dedi.

Portrait of a happy waitress standing at restaurant entrance holding digital tablet. Happy mature woman owner in grey apron standing at coffee shop entrance leaning while looking away with copy space.

Eleman.net, günümüzde çalışan ve iş arayan adayların iş yeri tercihinde önemli bir yer tutan meslek içeriği ve maaş seviyesi hakkında hazırladığı ‘Meslek Rehberi’ ile bir mesleğin tanımından hangi sektörde istihdam edildiğine, iş kolunun şirketlerin hangi departmanında yer aldığından son 8 yıllık maaş seviyesine kadar birçok bilgiyi tek kaynakta toplayarak iş arama sürecinde işleri kolaylaştırıyor. 2022 yılında 70 meslekle başlanılan proje bugün acil tıp teknisyeninden elektrik mühendisine, kuryeden mobilya ustasına, sekreterden yazılım uzmanına kadar 4.000 mesleği kapsıyor. 18 yıllık tecrübenin yansıtıldığı projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Eleman.net CEO’su Murat Günay, “Meslek Rehberi için yola çıkarken verilerimizi ve tecrübemizi kullanarak mesleklerle ilgili doğru ve güncel bir başvuru kaynağı sunmayı amaçladık. Tabii bununla birlikte listede yer alan mesleklerden herhangi birini tercih etmek isteyen ya da hali hazırda bu mesleklerden birini icra edenleri de bilgilendirmeyi hedefledik. Bugün geldiğimiz noktada A’dan Z’ye tüm başlıklarda 4.000 adet mesleği kapsayan çok geniş bir rehberimiz var ve kullanıcılarımız hem tüm meslekler hakkında bilgi alma fırsatı yakalıyor hem de son 8 yılın maaş seviyesini de inceleme fırsatını buluyor” dedi.

8 yıllık maaş grafiği sunan dört dörtlük meslek içeriği

Safety of private property and modern technology. Safeguard monitoring home security cameras

“Meslekleri keşfet, güncel maaş bilgilerini öğren!” mottosuyla yola çıkan Eleman.net, meslek rehberi ile bir mesleğin tanımından hangi sektörde istihdam edildiğine, şirketlerin hangi bölümlerinde çalışma şartı sunulduğundan maaş seviyelerine kadar detaylı verileri içeriyor. Kullanıcıları inceledikleri mesleklerle birlikte bağlantılı mesleklerin iş ilanlarına da yönlendiren rehberle ilgili Günay, “Meslek Rehberi projemiz dinamik olarak sürekli elde edilen verileri işlediğimiz, zenginleştirdiğimiz ve güncel tuttuğumuz bir alan. Böylelikle ister mesleği icra eden bireyler olsun isterse de o alana yönelmek isteyen adaylar olsun her zaman güncel veriler üzerinden bilgi alma fırsatı yakalıyorlar. Mesela şu an listemizde yer alan mesleklerin maaşlarını; adayların belirttikleri maaş bilgilerinden, özgeçmişlerindeki maaş beklentilerinden ve firmaların iş ilanlarında vaat ettikleri maaş verilerinden elde ederek kullanıcılara sunuyoruz. Böylelikle kullanıcılarımız söz konusu mesleğin son 8 yıllık maaş grafiğini, yıl bazlı değişimleri ve çeşitli detayları net olarak görme fırsatı yakalarken hem sektör hem de firma tercihlerini de bu doğrultuda yapabiliyor. Rehberimizde hayatımıza belki de çok yeni dahil olan Youtuber gibi İçerik Danışmanı gibi pek çok meslek de yer alıyor. Meslek listesini hem trendler hem de kullanıcılarımızın beklenti ve talepleri doğrultusunda güncelliyoruz. Yeni meslekler oluştukça onları da eklemeye devam edeceğiz” dedi.

Worker in uniform and helmet works on lathe, factory. Industrial production, metalwork engineering, manufacturing

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan