Takip Edin

Sektörel Gündem

Yeni Evim’e 3 projeyle girdi, 30 bin başvuru aldı

Orta gelirlilere yönelik geçtiğimiz günlerde açıklanan konut kampanyası “Yeni Evim” 16 Ocak’ta devreye girecek. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, ‘Yeni Evim’ projesine üç yeni proje ve yüzde 25 indirimle destek vereceklerini açıkladı. Elmas, kampanyanın açıklanmasının ardından konutlara olan ilginin arttığını belirterek, “Satış ofislerimiz doldu taştı” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin gündeminde sosyal konut projeleri yer alıyor. İlk olarak dar gelirli aileler için hayata geçirilen İlk Evim İlk İş Yerim projesinin ardından bir müjde de orta gelirlilere geldi. Yeni Evim projesiyle vatandaşları konut sahibi yapan projeye göre, ilk konutunu alan vatandaşlar, 15 yıla kadar vade ve faiz oranlarının yüzde 0,69’dan başlayan ödeme kolaylığıyla hayallerindeki eve sahip olabilecek. Söz konusu modele Sur Yapı’dan destek geldi. Yeni Konut Finansman Modeli’ne ek olarak sunduğu yüzde 25 ek indirim fırsatıyla herkesi ev sahibi olmaya davet eden şirket, model kapsamında satışa sunulmak üzere Antalya Suites ile İstanbul Ümraniye’deki Sur Yapı Cevher ve Exen Konakları isimli 3 yeni projesinin ön satışını erkene aldı.

Sur Yapı, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Sur Yapı Antalya ile İstanbul’daki devam eden projelerini de kampanyaya dahil etti. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Yeni Konut Finansman Modeli’nin yüzde 0,69 oran, yüzde 10 peşinat, ilk 3 yıl taksit ödeme kolaylığı ve 15 yıla varan vadelerle orta gelir grubunun kolaylıkla erişebileceği bir model olduğunu belirterek ev sahibi olmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyledi.

Bir haftada 30 bin ön talep

Kampanyanın açıklanmasının ardından konutlara olan ilginin arttığını belirten Elmas, “Satış ofislerimiz doldu taştı” dedi. Elmas, orta gelirlilere uygun koşullarda konut edindirmeyi amaçlayan Yeni Konut Finansman Modeli’ne portföy değeri yaklaşık 8.5 milyar lira olan 3 yeni proje ile katıldıklarını ve konutlara bir haftada 30 bine yakın ön talep aldıklarını söyledi. Elmas, Antalya’da bir, İstanbul’da ise iki yeni konut projesini yeni model kapsamında satışa sunacaklarını belirterek, “İlk bir haftada satış ofislerimiz doldu taştı. Antalya’da bir haftada 20 bine yakın talep aldık. İstanbul’daki projelere de 10 bine yakın talep var” dedi ve ekledi: “Toplam 8.5 milyar liralık portföy sunuyoruz. Antalya’da bir aylık hedefimiz en az bin ünite satmak. Antalya’da 4-5 milyar lira ciro planlıyoruz.”

18 binden başlayan taksitler

Elmas, Antalya Suites projesinin yanı sıra, İstanbul’daki Cevher projesinde 337 daire, Exen Konakları projesinde ise 190 daireyi satışa sunduklarını söyledi. Elmas, başvuranların ağırlıklı kısmının 25 bin-50 bin lira aylık geliri olan kesim olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Bu üç yeni projede fiyatlarda %5 müteahhit desteğinin yanı sıra %25 de ek indirim yaptıklarını belirten Elmas, Antalya’da ilk yıl 5 bin 700 lira, İstanbul’da ise 18 bin liradan başlayan taksitlerle konut imkanı sunacaklarını söyledi.

Evi olup yararlanamayana alternatif ödeme

Elmas, bu üç yeni proje dışında satışı devam eden mevcut projelerde ellerinde kalan az sayıdaki portföyü de kampanyaya dahil edeceklerini belirtti. Elmas, hali hazırda bir evi olduğu için kampanyadan yararlanamayanlara yönelik de alternatif ödeme planları hazırladıklarını; 72 aya varan vade imkanı sunacaklarını söyledi.

Elmas, Sur Yapı’nın İstanbul Ümraniye’deki yeni projelerine ilişkin detaylar verirken, Sur Yapı Cevher ile “göz kamaştıran bir eser” inşa ettiklerini söyledi. Sur Yapı Cevher projesiyle 2 köprüye ve bağlantı yollarına, Boğaz hattına, hastanelere, AVM’lere, iş ve finans merkezlerine yakın bir lokasyon avantajı sunduklarını aktaran Elmas, “Modern mimarisi ve az katlı bloklarıyla şehrin merkezinde bir eser inşa ettiğimiz Cevher projesini sınırlı sayıdaki stokla Yeni Konut Finansman Modeli kapsamında satışa sunarak Ümraniye’ye değer katmaya devam ediyoruz” dedi.

“Satışlar iyi giderse KGF desteği almayabiliriz”

Altan Elmas, üç yeni proje için müteahhitlere sunulan KGF kefaletli finansman desteğinden yararlanıp yararlanmayacakları sorusu üzerine ise, “Antalya’da zaten finansman paketimiz var. İstanbul’daki projeler için bu imkan kullanılabilir. Ama satışlar iyi giderse KGF desteği almayabiliriz. Çok ihtiyaç olmayacak gibi duruyor” diye konuştu. Başka yeni projeler üzerinde de çalışmaya başladıklarını belirten Elmas, “Yeni üretimler tasarlamaya başladık. Önümüzdeki süreçte yeni arzlar da yapacağız” dedi. Elmas, son üç yılda 6 bin konut teslimatı yaptıklarını; devam eden projeler kapsamında bu yıl 4 bin konutu daha teslim edeceklerini söyledi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish