Takip Edin

Sektörel Gündem

‘Fındık sonrası’ modeliyle üreticiyi ‘ev’ sahibi yaptı

İstanbul, Bodrum ve Giresun’da yaklaşık 600 milyon liralık konut ve ticari ünite projeleri geliştiren Önallar İnşaat, finansman modeline ‘fındık sonrası’ ara ödeme imkanı sağladı. Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal, hasat sonrasına koydukları ödeme ile üreticiyi ev sahibi yaptıklarını anlattı.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Konut kredisine erişimin zorlaştığı son aylarda finansmanda farklı modelleri öne çıkmaya başladı. İstanbul, Bodrum ve Giresun’da proje çalışmaları sürdüren Önallar İnşaat, fındık diyarı şehirlerden Giresun’da geliştirdiği konutlarda, satış sözleşmelerine “Fındık sonrasını” da ekleyerek üreticiyi ev sahibi yapıyor.

Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri, yatırımlarını ve hedeflerini konuştuğumuz Önallar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal, üreticiye kolaylık sağladıkları söz konusu ödeme yöntemini şöyle anlattı: “Bizde ‘Fındıktan sonra’ diye bir ödeme şekli var.

Örneğin konut değeri 1 milyon liraysa, yüzde 50’sini peşin ödüyor. Sonra konut alıcısı, ‘aylık 10 bin’, ‘20 bin öderim, fındıktan sonra da bir ara ödeme yaparız’ diyor. Ağustos sonu fındık biter, kurutulur, eylül-ekim gibi fındıkçılara satarlar. Ara ödeme de o satış sonrası gerçekleşir. Fındığı ara ödemeye sayıyoruz. Bunlar bizde var, fındık bir garanti gibi görülüyor. Projenin minimum yüzde 15-20’sinin satışı böyle gerçekleşir. Bu modele talep oldukça fazla. Biz bir anlamda kolaylık sağlıyoruz.”

9 projeye 600 milyon TL yatırım

Reklam

Önallar İnşaat olarak şu anda İstanbul’da 1, Bodrum’da 2 ve Giresun’da 6 olmak üzere toplam 9 şantiyede çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Halil İbrahim Önal, söz konusu projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 600 milyon TL olduğunu açıkladı. Önal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Giresun’daki Stadyum Cadde projemizin kaba inşaatı bitti, bir yılda tamamlayıp teslim edeceğiz, 90 dairelik bir proje. Diğer 3 tanesi bitme aşamasında, yıl başına kadar vereceğiz, diğerleri yeni. İstanbul ve Bodrum’daki projelerde çalışmalarımız devam ediyor.

Tüm bu projeler tamamlandığında, 530 konut, 105 ticari üniteyi arza kazandırmış olacağız.” İstanbul Tuzla’daki projelerine de yeni başladığını ve ön talep aldıklarını söyleyen Önal, projenin Adalar manzaralı olduğunu belirterek, başlangıç fiyatının 5 milyon ile 5.5 milyon TL aralığında olduğunu belirterek, “Ön cephedekiler de 6 milyon TL ile 15 milyon TL arasında. Yine burada firma bünyesinde 36 ay vadelendirme yapıyoruz” diye konuştu. Sektörde yaşanan konut kredisi sıkıntısına da değinen Önal, bu durumun sektörün daralmasına neden olduğunu, sıkıntıların aşılması için yıl başına doğu bir adım atılmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Kendilerinin de bankalarla garantörlük anlaşması için görüştüklerini, ancak maliyetin yüksek olduğunu, proje maliyetinin enflasyonla hesaplandığında 1,5 katı teminat mektubu istendiğine işaret eden Önal, “O nedenle biz de kendi bünyemizde 36 ay vadelendirme seçeneklerini değerlendiriyoruz. 60 ay seçeneğini de düşündük ancak maliyeti yüksek. Fakat bankalarda kredisi sıkıntısı devam ederse, bu seçeneğe de başvurabiliriz” diye konuştu.

New York’a ofis açacak

İstanbul, Bodrum ve Giresun’da gerçekleştirdikleri konut projelerine gurbetçilerden de yatırım çekmek istediklerini söyleyen Önal, bunun için yurt dışına açılacaklarını açıkladı. Belirledikleri ilk ülkenin ABD olduğunu söyleyen Önal, “ABD’nin New York şehrinde bir ofis açma planımız var. Orada satış ekibi kuracağız. Biz Bodrum, İstanbul ve Giresun’da inşaatlar yapıyoruz. Giresun’da AVM projesinde yapmayı planladığımız konutlar için de hazırlıklara başladık. Giresun’da satışların yüzde 50’si gurbetçilere gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Buradaki projelerimizle oradaki gurbetçi vatandaşlarımıza da ulaşarak, Türkiye’ye daha fazla yatırım çekmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Reklam

Giresun’a Fişekhane modeli proje

Metropol yolunda ilerleyen Giresun’da ciddi bir alışveriş merkezi ihtiyacı olduğunu dile getiren Önal, şu anda küçük ölçekte yer alan AVM’lerin şehrin ihtiyacını karşılamaya yetmediğini söyledi. Önal, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “İlk hedefimiz Giresun’da iyi bir alışveriş merkezi ve iyi markaların bulunduğu bir sosyal platform gerçekleştirmek. Bu yatırım için şehrin doğu yakasına yönelik bir düşüncemiz var. Yerel yönetimle de bunu görüşüyoruz. Aslında bir Fişekhane modeli çok uygun. 2024 yılı sonuna doğru planlıyoruz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan