Takip Edin

Sektörel Gündem

‘Fındık sonrası’ modeliyle üreticiyi ‘ev’ sahibi yaptı

İstanbul, Bodrum ve Giresun’da yaklaşık 600 milyon liralık konut ve ticari ünite projeleri geliştiren Önallar İnşaat, finansman modeline ‘fındık sonrası’ ara ödeme imkanı sağladı. Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal, hasat sonrasına koydukları ödeme ile üreticiyi ev sahibi yaptıklarını anlattı.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Konut kredisine erişimin zorlaştığı son aylarda finansmanda farklı modelleri öne çıkmaya başladı. İstanbul, Bodrum ve Giresun’da proje çalışmaları sürdüren Önallar İnşaat, fındık diyarı şehirlerden Giresun’da geliştirdiği konutlarda, satış sözleşmelerine “Fındık sonrasını” da ekleyerek üreticiyi ev sahibi yapıyor.

Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri, yatırımlarını ve hedeflerini konuştuğumuz Önallar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal, üreticiye kolaylık sağladıkları söz konusu ödeme yöntemini şöyle anlattı: “Bizde ‘Fındıktan sonra’ diye bir ödeme şekli var.

Örneğin konut değeri 1 milyon liraysa, yüzde 50’sini peşin ödüyor. Sonra konut alıcısı, ‘aylık 10 bin’, ‘20 bin öderim, fındıktan sonra da bir ara ödeme yaparız’ diyor. Ağustos sonu fındık biter, kurutulur, eylül-ekim gibi fındıkçılara satarlar. Ara ödeme de o satış sonrası gerçekleşir. Fındığı ara ödemeye sayıyoruz. Bunlar bizde var, fındık bir garanti gibi görülüyor. Projenin minimum yüzde 15-20’sinin satışı böyle gerçekleşir. Bu modele talep oldukça fazla. Biz bir anlamda kolaylık sağlıyoruz.”

9 projeye 600 milyon TL yatırım

Reklam

Önallar İnşaat olarak şu anda İstanbul’da 1, Bodrum’da 2 ve Giresun’da 6 olmak üzere toplam 9 şantiyede çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Halil İbrahim Önal, söz konusu projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 600 milyon TL olduğunu açıkladı. Önal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Giresun’daki Stadyum Cadde projemizin kaba inşaatı bitti, bir yılda tamamlayıp teslim edeceğiz, 90 dairelik bir proje. Diğer 3 tanesi bitme aşamasında, yıl başına kadar vereceğiz, diğerleri yeni. İstanbul ve Bodrum’daki projelerde çalışmalarımız devam ediyor.

Tüm bu projeler tamamlandığında, 530 konut, 105 ticari üniteyi arza kazandırmış olacağız.” İstanbul Tuzla’daki projelerine de yeni başladığını ve ön talep aldıklarını söyleyen Önal, projenin Adalar manzaralı olduğunu belirterek, başlangıç fiyatının 5 milyon ile 5.5 milyon TL aralığında olduğunu belirterek, “Ön cephedekiler de 6 milyon TL ile 15 milyon TL arasında. Yine burada firma bünyesinde 36 ay vadelendirme yapıyoruz” diye konuştu. Sektörde yaşanan konut kredisi sıkıntısına da değinen Önal, bu durumun sektörün daralmasına neden olduğunu, sıkıntıların aşılması için yıl başına doğu bir adım atılmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Kendilerinin de bankalarla garantörlük anlaşması için görüştüklerini, ancak maliyetin yüksek olduğunu, proje maliyetinin enflasyonla hesaplandığında 1,5 katı teminat mektubu istendiğine işaret eden Önal, “O nedenle biz de kendi bünyemizde 36 ay vadelendirme seçeneklerini değerlendiriyoruz. 60 ay seçeneğini de düşündük ancak maliyeti yüksek. Fakat bankalarda kredisi sıkıntısı devam ederse, bu seçeneğe de başvurabiliriz” diye konuştu.

New York’a ofis açacak

İstanbul, Bodrum ve Giresun’da gerçekleştirdikleri konut projelerine gurbetçilerden de yatırım çekmek istediklerini söyleyen Önal, bunun için yurt dışına açılacaklarını açıkladı. Belirledikleri ilk ülkenin ABD olduğunu söyleyen Önal, “ABD’nin New York şehrinde bir ofis açma planımız var. Orada satış ekibi kuracağız. Biz Bodrum, İstanbul ve Giresun’da inşaatlar yapıyoruz. Giresun’da AVM projesinde yapmayı planladığımız konutlar için de hazırlıklara başladık. Giresun’da satışların yüzde 50’si gurbetçilere gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Buradaki projelerimizle oradaki gurbetçi vatandaşlarımıza da ulaşarak, Türkiye’ye daha fazla yatırım çekmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Reklam

Giresun’a Fişekhane modeli proje

Metropol yolunda ilerleyen Giresun’da ciddi bir alışveriş merkezi ihtiyacı olduğunu dile getiren Önal, şu anda küçük ölçekte yer alan AVM’lerin şehrin ihtiyacını karşılamaya yetmediğini söyledi. Önal, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “İlk hedefimiz Giresun’da iyi bir alışveriş merkezi ve iyi markaların bulunduğu bir sosyal platform gerçekleştirmek. Bu yatırım için şehrin doğu yakasına yönelik bir düşüncemiz var. Yerel yönetimle de bunu görüşüyoruz. Aslında bir Fişekhane modeli çok uygun. 2024 yılı sonuna doğru planlıyoruz.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan