Takip Edin

Haber

Yeni Başkan Bayraktar, ‘’Bu güne kadar olduğu gibi yeni dönemde de sektör adına; görüş sunma, teknik ve mevzuat komite çalışmalarımız aynı ciddiyet ile devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.’’

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Sizler için, AND Ağır Nakliyeciler Derneginin yeni başkanı  Yasin Bayraktar ile kısa bir söyleşi, yaptık.

Net Medya Taşıma Kaldırma Magazin ;Sayın Bayraktar, bizlere Ağır Nakliyeciler Derneğinin yeni dönem faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz lütfen ?

Bayraktar; Öncelikle şunu belirmek isterim ki, derneğimizin çatısı altında ve üyelerimizin de desteği ile yapmak istediğimiz ve çözüme kavuşturmak arzusunda olduğumuz bir çok konu başlığımız var. Örnek vermek gerekirse bunlardan bir tanesi, üyelerimizin kurumsallaşması adına bilgi paylaşımları yapmak. Ayrıca, bu paylaşımları işe yarar bir şekilde gerçekleştire bilmek adına organize edeceğimiz eğitimler çalışmalarımız da olacaktır

Kamuda, sektörün bilinirliğinin artması adına çalışmalara devam edeceğiz.

Derneğimiz çatısı altında öne çıkartacağımız en önemli konu başlıklarımızdan biri de, sektörümüzün çözüm ortaklarıyla birlikte hareket ederek düzenli, sürdürülebilir biriş birliği planı hazırlayıp faaliyete geçirmek. Dernek olarak burada ki amacımız, üyelerimize ihtiyaçları olanher tür alanda bu kuruluşlarile gerçekleştire bileceğimiz tüm çalışmaları, mümkün olan en etkili şekilde yapmaktır.

Bunlarla birlikte kamuda, sektörün bilinirliğinin artması adına çalışmalara her geçen gün hızlanarak devam edeceğiz.

Ekonomik ve toplum sağlık göstergelerinin düzelmesine paralel olarak sektör arası buluşmaları sağlayıp, sektörümüzle alakalı yurtdışı fuarlara katılımları arttırmak en önemli konu başlıklarımızdan birisi. Ve tabi ki, bu çalışmaya paralel olarak uluslararası etkinliklerin ülkemizde yapılması adına her türlü çalışmayı da gerçekleştireceğiz. Bu konularda başarılı olabilmek adına, uluslararası dernekler ile iş birliğimizi daha fazla geliştirmek için her türlü adımı da atacağız.

Daha fazla üye ziyaretlerive periyodik toplantılar yaparak tüm üyelerimiz ile birlikte hareket edeceğiz.

Daha fazla üye ziyaretlerive periyodik toplantılar yaparak tüm üyelerimiz ile birlikte hareket edeceğiz. Mesela, ağır vasıta ve eskort araç sürücüleri konusunda sektörümüzün talepleri doğrultusunda çalışmalar yürütürken; Lojistik öğrencilerine staj imkânı, içlerinde başarılı olanlara burs verme imkanları sunup, kariyer günlerine katılarak sektörümüzü bir bir anlatacağız.

Şunu herkes bilsin ki; Bu güne kadar sektörümüzü ilgilendiren tüm mevzuat çalışmalarının içinde bulunduk ve bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. Bundan sonra da sektör adına,görüş sunma, teknik ve mevzuat komite çalışmalarımız aynı ciddiyet ile devam edecektir ki, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Basın, her söktörde olduğu gibi bizim sektörümüz adına da en büyük silahlardan biri…

Dernek olarak elbette ki, basın ve dolayısı ile sosyal medyayı daha etkin kullanmamız gerektiğinin de farkındayız. Dernek faaliyetlerimizin daha geniş kesimlere duyurulması adına sadece yerli değil, uluslararası basında sektörün bilinirliği için haber, tanıtım ve reklam çalışmalarına devam ederek faaliyetlerimizi, üçer aylık dönemler halinde tüm sektöre duyuracağız.

Net Medya Taşıma Kaldırma Magazin; Yönetmelik sırra kademeliktençıkıyor mu? Yönetmeliğin çıkması sektöre nasıl bir kazanç sağlayacaktır?Bu konular hakkında neler söylemek istersiniz?

Bayraktar; Yönetmelik çalışmalarımız başlığında malumunuz Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı kalkınma planı içerisinde yer alıyoruz.Bu bağlamda ağır ve havaleli yüklerin taşınmasına ilişkin yönetmeliğin bu yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesini elzem olarak görüyoruz.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ve bilinçsizce yapılan bir takım günü kurtarma çabaları yüzünden kan kaybeden sektörümüz, bu yönetmelik sayesinde rahat bir nefes alacak ülke ekonomimiz ve sektöre katma değer sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Rekabetin verilen hizmetle ile değil de fiyatla belirlendiği bir dönemi sektör olarak yaşamak eminim ki birçok firmayı derinden etkilemiştir. Bundan etkilenmeyenler için ise zaten söylenecek bir söz olduğunu düşünmüyorum ve onları vicdanları ile baş başa bırakıyorum.

AND olarak ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde sektörü hak ettiği değere ulaştırmaya çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz ancakmaalesef bu işler dünden bugüne hemen olamıyor.  Zaman ve sabır ve takip gerekiyor. En önemlisi de üyelerimizin derneğe olan aidiyet duygularının en üst seviyede olması gerekiyor.

Hem geçmiş dönemde hem de önümüzdeki dönemde bu işleri yaparken tüm yönetim kurulu üyelerimiz olarak bireyselcilikten uzak, bütüncül bir yönetim anlayışı içerisinde olduk ve bundan böylede olmaya devam edeceğiz.

Net Medya Taşıma Kaldırma Magazin; Derneğiniz ile ilgili belirtmek istediğiniz diğer görüşleriniz nelerdir.

Bayraktar ; Herkes bilmelidir ki, derneğimizin kapısı her daim herkese açıktır. Biz küçük büyük bakmadan herkese eşit mesafedeyiz ve bu düsturumuzuhiçbir zaman da bozmayacağız. Yapıcı eleştirilere açık olduğumuz gibi doğal olarak mesnetsiz eleştirilere de bir o kadar karşı ve kapalıyız. Bizler bize uzatılan hiçbir eli şimdiye kadar havada bırakmadık ve bundan sonara da bırakmayacağız. Bu zorlu yolda sabırla inançla Derneğe aidiyet duygusuyla hareket edeceğiz

Ağır nakliye sektörünün çatı kuruluşu olan AND’nin yönetimine bizleri layık gören çok kıymetli üyelerimize de sizin vasıtanız ile buradan bir kez daha hem kendi hem yönetim kurulumuz adına tekrardan teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca, Net Medya Reklam Ajansı ve Taşıma&Kaldırma dergisi olarak sizlere de dernek olarak bize göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve destek için ayrıca teşekkür ederiz.

Net Medya Taşıma Kaldırma Magazin; Biz sizlere teşekkür ediyor, yönetim olarak yapacağınız tüm çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

AND; Ağır Nakliyeciler Derneğ, Yönetim Kurulu Listesi;

Yasin BAYRAKTAR

Filiz BOZAT

Nuray ERYİĞİT

Deniz GEZGİN

Tamer ERDOĞAN

Bülent EKER

Mustafa KILINÇ

Serdar ATABEK

Şerafettin KILIÇ

Gökhan ÖZTAŞ

Serkan BAŞBİLEN

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Vodafone, Müşteri Deneyimi Haftası’nı Kutluyor

Yayınlanma tarihi

-

Dünya Müşteri Deneyimi Haftası’nı çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, kullanıcılarına GB hediye edecek.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, müşterilerine iyi bir deneyim sunmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl tüm dünyada ekimin ilk haftasında kutlanan Müşteri Deneyimi Haftası’nı şirket içinde çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, müşterileri için de özel bir kampanya düzenledi. Buna göre, tüm Vodafone müşterileri dijital asistan TOBi üzerinden bu haftaya özel 3 gün geçerli 1 GB interneti kazanacak.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin şunları söyledi: “Müşterilerimizle tüm etkileşimlerimizde içten, çözüm odaklı ve destekleyici bir yaklaşımla, onların güvenilir yol arkadaşları olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin severek kullandığı bir marka olmak için uğraşıyor; ihtiyaçlarını güzel deneyimler yaşatarak karşılamak, hayatlarını kolaylaştırmak ve güvenlerini kazanmak, birlikte güzel bir geleceği mümkün kılmak için çalışıyoruz. Mutlu müşterilerimiz olduğunda, güzel iş sonuçları, mutlu bir çalışma ortamı, mutlu çalışan ve ekosistem de beraberinde doğal sonucu olarak geliyor. Müşteri odaklılık konusunda üst yönetimden ürün tasarlayana, satışı yapandan çağrı merkezi yetkilisine kadar tüm çalışanların aynı müşteri deneyimi stratejisi etrafında toplanması büyük bir fark oluşturuyor.

Daha iyi bir müşteri deneyimini sağlamak birlikte mümkün. Biz bu stratejimizi ‘sahiplenmek, empati kurmak ve yetkilendirmek’ olarak 3 başlıkta toparladık. Müşteri deneyiminin A’dan Z’ye tüm ekipler tarafından sahiplenilmesine önem veriyoruz. Müşterilerimizi yakından dinleyerek onlarla empati kurmaya odaklanıyoruz. Daha iyi bir deneyimi mümkün kılmak için elimizde yeterli yetkinliklerin olmasına ve böylece değişimin öncüsü olmaya özen gösteriyoruz. Özetle, en mutlu müşterilere sahip olmak ve bu yolda gereken neyse hep birlikte başarmak için çalışıyoruz.”

Devamını oku

Haber

Meta ve Xtopia İş Birliğiyle Meta İnovasyon Buluşması Gerçekleşti

Yayınlanma tarihi

-

Meta ve xtopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, iş dünyasından önde gelen isimlerin, politika yapıcıların, içerik üreticilerinin ve medyanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Meta vetopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği kapsamında hayata geçirilen etkinlik, metaverse’ün Türkiye’deki geleceği, sunduğu potansiyeller ve gelecekte temel sektörlere etkisini ele alan birçok panele ev sahipliği yaptı.

Etkinlikte paylaşılan verilere göre metaverse başarılı bir şekilde geliştirilirse, 2035 yılına kadar Türkiye ekonomisine 37,5 milyar dolar katkı sağlayabilecek. Paylaşılan diğer bilgilere göre ise yaygın olarak kullanılan ve önemli ölçüde fark oluşturabilen bir metaverse oluşturmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine ciddi miktarda yatırım yapılması gerekiyor. Ayrıca etkinlikte, Türkiye’deki işletmelerin dijital becerilerinin daha da fazla gelişebileceği ve politika yapıcılar ve düzenleyicilerin, rekabetçi bir metaverse ekosisteminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği vurgulandı. Türkiye’de metaverse fırsatlarından faydalanması muhtemel kilit sektörler ise perakende ve e-ticaret, eğitim, kültür ve turizm, oyun ve e-spor olarak öne çıkıyor.

 

“Metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasında, “Teknoloji büyük bir hızla değişiyor, bunun insan hayatına etkilerini görüyoruz. İnternet bu değişimi hızlandırırken, metaverse bu değişimin ulaştığı son nokta. Ancak bu değişim burada kalmayacak 2035 ve ötesinde metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz. Metaverse, sosyalleşmeden ticarete, eğitimden sanata birçok noktada sonsuz imkan sağlayacak. Dijital Ofisimiz önderliğinde de bu konularda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu olanaklar hem yeni işletmelerin oluşmasına hem de mevcut işletmelerde değişimine olasılık sağlayacak; başta oyun, e-ticaret, bankacılık ve perakende olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak. Bu aşamada şunu önemle ifade etmeliyim ki; metaverse birlikte geliştirilmeli ve sorumlu bir şekilde inşa edilmelidir. Eminim ki; metaverse ekonomisi gelecekte Türkiye’nin itici güçlerinden birisi olacak. Ülkemiz dijital oyunlar sektöründeki tecrübesini, eğitimli insan kaynağını, azmini metaverse teknolojileri alanında da kullanacak ve dijital oyunlar alanında gösterdiği başarıyı ve yakaladığı ivmeyi tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde metaverse teknolojileri alanında da gösterecektir” şeklinde konuştu.

 

“Teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz”

Türkiye için Gelecek Vizyonu Panelinde görüşlerini paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Teknolojik gelişmeler insanın sınırlarının ötesine geçme arayışıyla ortaya çıkıyor, metaverse de bunun bir yansıması. Değişimin bizzat içinde olmak bir yandan adaptasyon gerektirse de bir yandan hayatı daha keyifli ve coşkulu yaşamak için bir fırsat sunuyor. Türkiye’de son dönemde bu alanda temel bir politika güdüyoruz; teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz. Genç nüfusu göz önünde bulundurduğumuzda bu yeni alanlar için Türkiye çok büyük bir pazar olmak birlikte, sektörün büyük bir üreticisi olma potansiyeline sahip. Bu da Türkiye ekonomisi için önemli sonuçlar doğurabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Metaverse 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacak”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş, metaverse’ün 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacağını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye yüksek ve genç nüfusa sahip, büyüyen ve gelişmekte olan bir pazar. Veriler, Türkiye’deki küçük işletmelerin yüzde 77’si 2021 yılında işletmelerini kurarken Facebook’tan faydalandığını gösteriyor. Dünya genelinde ise 210 milyondan fazla insan Facebook üzerinden Türkiye’deki bir işletmeyle bağlantı kuruyor. Bugün burada ülkemiz için yeni istihdam alanları ve iş fırsatları oluşturma potansiyeli sunacak metaverse kavramını derinlemesine konuşabildiğimiz bir alan oluşturduğumuz için çok mutluyuz. Önümüzdeki on yıl içinde küresel olarak 3 trilyon dolardan ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de 360 milyar dolardan fazla değere sahip olabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Biz de Meta olarak, Türkiye’nin metaverse’ü hızlıca benimsemesi ve bu alanda üretkenlik göstermesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

xtopia kurucusu Lalin Akalan ise; “Metaverse bir anda gündemde olan bir kavram haline geldi. İlk defa gerçek zamanlı ve kolektif bir şekilde küresel bir ürün geliştirme sürecindeyiz. Metaverse bir ekosistem işi. Bu, insanlık tarihinin en büyük kolektif emeklerinden biri olabilir. Yeni kamusal alan olarak tanımlayabileceğimiz metaverse insanların karşılaştığı alan, bir etkileşim merkezi, ortaklaşa ekonominin öğesi ve sosyal yönüyle ortak bir dünyanın arabulucusu. Bu dünyayı sürdürülebilir ve erişilebilir kılabilmek adına özellikle üretici sektörler odaklı beceri geliştirme ve eğitim programları, Ar-Ge fonları ve fırsatlar oluşturmamız gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Program kapsamında düzenlenecek ikinci etkinlik Ancient Futures Sergisi ise 14 Ekim Cuma günütopia, Meta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Üretici ekosistemden davetlilere özel etkinlikten öne çıkan çalışmalar arasında projection mapping, ışık performansı ve müzenin dış yüzeyini kaplayacak bir şiir enstalasyonu bulunuyor.

Devamını oku

Haber

İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) Kuruldu

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Ticaret Odası (İTO), reel sektöre yönelik veriye dayalı stratejik raporlar hazırlayacak İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) kurdu.

İTO’dan yapılan açıklamaya göre, merkez, Eminönü’nde restore edilen tarihi Liman Han’da faaliyetlerine başladı. İTOSAM, ‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ konulu ilk araştırma raporunu yayınladı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, merkezin İstanbul özelinde iktisadi ve ticari hayatın dinamikleri üzerine çalışmalar yapacağını söyledi. Avdagiç, “İTO Stratejik Araştırma Merkezi’nde reel sektörün nabzını ölçen araştırmalar yapacağız. Çalışmalarımızı, özellikle KOBİ’lerin mevcut durumunu ve beklentilerini yansıtan veriler ile sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, İTOSAM’ın bu çalışmalardan elde edilen yol gösterici nitelikteki bulguları reel sektör ve politika yapıcıların istifadesine sunmayı amaçladığını belirtti. Avdagiç, “İTOSAM kapsamında yapılacak çalışmaların bir ayağı bilimsel yöntemlerin, diğer ayağı ise reel sektörün pratik işleyişinin üzerinde duracak. Bu sayede teori ile pratik gerçekler, İstanbul ve Türkiye’nin ekonomik gelişimine hizmet edecek biçimde bir araya getirilecek” dedi.

İTO açıklamasında, İTOSAM’ın anket, çalıştay, odak grup toplantısı ve mülakat gibi saha çalışmaları da gerçekleştireceği kaydedildi. Merkez elde edeceği verileri ve uzman görüşlerini kamuoyuna açık veri ve kaynaklarla harmanlayarak, farklı konular üzerine analizler yapacak. Böylece İTOSAM bünyesinde İstanbul’un iktisadi ve ticari hayatına yönelik çalışmalar için kullanılabilecek büyük veri havuzu oluşturulacak. Bu veri havuzu da İstanbul ekonomisi üzerine akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler ve akademisyenlerin istifadesine sunulacak.

 

“Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip”

‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ başlıklı araştırma raporunda, şirketlerin yeşil dönüşümle ilgili bugüne kadar attıkları adımlar, çevre dostu aksiyonların en çok hangi motivasyonlarla gerçekleştiği, bu süreçte karşılaştıkları zorluklar ve yeşil dönüşüm sürecinin hızlandırılması için politika yapıcılardan neler bekledikleri ele alınıyor.

İTO Başkanı Avdagiç, rapora ilişkin değerlendirmesinde, şunları söyledi: “Biz araştırmada şunu gördük ki, şirketlerin birçoğu çevre dostu faaliyetler yürütme eğiliminde olsalar da bunu kurumsallaştırma ve sürdürülebilir kılma noktasında kat etmeleri gereken oldukça mesafe mevcut. Bu nedenle yeşil dönüşüme dair yasal altyapıdaki mevcut eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Kamu, reel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim ve etkileşimin artmasına ihtiyaç var. Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip. Ve elbette bilgilendirme çalışmaları ile teşvikler ülkemizde yeşil dönüşümün kaderini çizecek temel unsurlar.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish