Takip Edin

Haber

Yapay zekâ ile enerjiyi kontrol altında tutuyor

“Enerji Yeni Bir Para Birimi Oldu” sloganı ile enerjiyi 360o bir çözümle izleyen, optimize eden ve tahminde bulunan bir yazılım geliştiren Apollo IoT Dijital İzleme Platformu, yapay zekâ desteği ile enerjiyi kontrolünde tutuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Apollo IoT kurucusu Ezgi Eylül Hasvatan Gavas, yapay zekâ destekli, elektrik faturaları kontrol, optimizasyon ve tahminleme platformu olduklarını belirterek, “Türkiye’de daha önce elektrik faturalarını bire bir tutturan veya kontrol eden bir yazılım yoktu.

Biz bu alanda ilk olduğumuz için hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık. 2,5 yıldır üzerinde çalıştığımız projemizi yazılım mühendisi olan eşim ile birlikte tamamlayıp haziran 2022 yılında şirketleşerek yola çıktık. Bugün ise çoğunluğu mühendislerden oluşan 25 kişilik ekibimiz ile yazılımlar üretiyoruz” dedi.

”Hızlı gelişim süreci yaşadık”

Genç bir kuruluş olmalarına rağmen Türkiye’nin önde gelen markalarından müşterileri olduğunu, hızlı bir gelişim süreci yaşadıklarını söyleyen Gavas, “Mesela sağlık sektöründe Amerikan Hastanesi, Koç Hastanesi, Medicana gibi sektörün önde gelen kuruluşları, sanayide Arçelik gibi firmalarla çalışmaya başladık. Önümüze hedef olarak koyduğumuz çıtaları 1 yıl içinde bir bir hızlı bir şekilde aştık. 2024 yılı hedeflerimize bile şimdiden ulaştık” diye konuştu.

Reklam

Oluşturdukları enerji kontrol platformu ve arkasında yer alan yazılımlar hakkında bilgi veren Gavas, şunları söyledi: “Enerjiyi yönetmenin ilk adımı biliyoruz ki onu kontrol etmektir. Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. Biz enerjiyi kontrol altında tutup, optimize edip, tahminde bulunuyoruz.

Kullanıcılarımızın enerji maliyetlerini minimize ediyoruz. Örneğin Türkiye’de 26 Şubat’ta elektrik fiyatı sabah 8 ile akşam 5 arası bedava idi ve bunu bilen kullanıcı sayısı çok azken biz bu optimizasyonu kullanıcılarımıza sağladık.”

Yüzde 30’a varan maliyet tasarrufu

Komünikasyon sektöründe konuşmaya uygun avantajlı paketlerin olduğunu ve aynı şeyin elektrik tüketim karakteristiği için de söz konusu olduğunu belirten Gavas, tüketimi azaltmadan, yüzde 30’a varan, yapay zekâ sayesinde enerjide maliyet tasarrufu sağlayabildiklerini vetahminleme kısmında ise bu süreçlerin hepsinde geleceğe yönelik yapay zekâyla beraber iyileştirme süreci olduğunu söyledi.

Her saat diliminin farklı bir fiyatı olduğunu ve bir gün öncesinden bunu bildirdiklerini anlatan Gavas, sözlerine şöyle devam etti: ”Fakat bu bir gün öncesini büyük sanayi kuruluşlarının opere etmesi çok zor. Bu yüzden biz 31 gün için saatlik tahminler veriyoruz. Dolayısıyla kuruluşlar bütün tahmin planlarını yaparak operasyonunda verimlilik sağlayabiliyor. Hem tüketim hem fiyat tahmini yapabiliyor hale geliyor kullanıcılarımız.

Reklam

Fabrikalar, oteller, hastaneler, çamaşırhaneler gibi elektriği yoğun kullananlara ciddi bir optimizasyon sunulmuş oluyor. Aynı zamanda elektrik tüketim tahmini de yapıyoruz. Bu sizin bütçe yapmanızı sağlıyor. Normalde elektrik aboneleri haziran ayı faturasını temmuzun ilk haftası görebiliyor, yani 40 gün boyunca bilmediğiniz bir gider kaleminiz oluyor. Biz bunun önüne geçerek, sunduğumuz tahminlerle bütçe yapmanızı da sağlamış oluyoruz.”

21 bölgede elektrik dağıtımı

B2B SaaS platformu olduklarını ve bunların hepsini hiçbir yatırım maliyeti olmadan yaptıklarını ifade eden gavas, ”Normalde enerji izlemek istediğinizde bir modem, bir analizör, işçilik gibi ihtiyaçlarınız olur. Türkiye’de 21 bölgede elektrik dağıtımı var ve biz bu 21 elektrik dağıtım bölgesine entegreyiz.

Dolayısıyla hiçbir ürün takmadan anında sisteme entegre olabiliyoruz. Bu da operasyon sürecinin sıfıra inmesi ve yatırım maliyetinin sıfır olması anlamına geliyor. Otomatik sayaç okuma sistemi sayesinde aslında saniyeler içinde sistemi müşterilerimize açabiliyoruz, dolayısı ile şu an B2B SaaS modeli olarak ilerliyoruz yani sadece işletmelere hizmet veriyoruz. 2025 sonuna kadar da B2C’ye geçişimiz de olacak, evlerdeki elektrik kullanımlarına da ulaşacağız. ”

“Start-up’ların büyüme hedefleri agresif oluyor”

Reklam

Başlangıçta küçük bir miktar sermaye ile yola çıktıklarını söyleyen Gavas, bugün geldikleri noktada 13,5 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştıklarını belirterek sözlerine şöyle son verdi, “Start-up firmaların büyüme hedefleri çok agresif oluyor ve hızlı bir şekilde büyüyebiliyor. Bizim birinci yılımızın sonunda değerlememiz 13,5 milyon dolara çıktı ve yüzde 5’imizi de bir yatırımcıya vermiş durumdayız.

Birinci yılın sonunda da 60 milyon dolar gibi bir değerlemeyle ikinci turumuza çıkmak istiyoruz. Yeni yatırımcı görüşmelerimiz var. Yani geçtiğimiz bir yıl 100 bin TL ile başlayan ve 13,5 milyon dolar değerlemeye giden bir yolculuk oldu bizim için. Gördük ki, eğer projeniz iyiyse yatırımcılar sizi buluyor. Sonrasında yatırımcılarla sıkı bir ilişkiniz oluyor.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Yayınlanma tarihi

-

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Türkiye’nin ve dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yenilikçi teknolojiler ve üstün performansıyla bilinen Eagle Sport serisinin üstün performanslı iki yeni üyesini tanıttı. Eagle Sport serisinin en yeni üyeleri Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV sürüş deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Goodyear’ın, yüksek kalitesi ve dayanıklılığıyla Türkiye’de sürücüler arasında büyük bir üne sahip Eagle Sport serisi, Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişliyor. Çok çeşitli ebatlarda sunulan genişletilmiş ürün yelpazesi, Goodyear’ın büyüyen araç parkında daha da fazla sürücüye üstün bir sürüş deneyimi sunmasını sağlıyor.

DAHA ÜSTÜN SÜRÜŞ DENEYİMİ

Dünyanın en önemli lastik üreticilerinden Goodyear’ın, Eagle Sport serisine dahil ettiği yeni üyesi Eagle Sport 2 UHP, lastiğin dayanıklılığını artıran güçlendirilmiş sırt hamuru sayesinde sunduğu uzun ömürlü performansın yanı sıra, ıslak ve kuru zeminde üstün yol tutuş ve frenleme performansıyla da öne çıkıyor.

Reklam

SUV KULLUNICILARA ÖZEL  

Goodyear’ın SUV segmenti için özel olarak geliştirdiği Eagle Sport 2 SUV uzun ömürlü yüksek performanslı sürüş deneyimi sunuyor. Silika katkılı sırt hamuru sayesinde yol tutuşunu geliştirecek şekilde tasarlanan Eagle Sport 2 SUV gelişmiş teknolojisi ve ıslak zeminde frenleme performansıyla da öne çıkıyor. Basıncı etkili ve eşit bir şekilde yola ileten özel lastik deseni ile kuru zeminde üstün performans gösterirken konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

GURUNU YAŞIYORUZ

Genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin olduklarını söyleyen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor” dedi.

OLAĞANÜSTÜ SÜRÜŞ DENEYİMİ

Reklam

Goodyear, genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin. Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Genişletilmiş Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor”. Goodyear Türkiye Genel Müdürü Marwa Khairalla da “Şirketin 125 yılı aşkın lastik inovasyonunu; gelişen araç parkı ve tüketici beklentileriyle eşleştiren iki yeni ürün serisi Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, Goodyear’ın üstün sürüş deneyimleri sunma taahhüdünün bir devamıdır” diye bilgi verdi.

Devamını oku

Haber

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI 

Yayınlanma tarihi

-

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI

61 yaşındaki Bağımsız İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Murat Karakoç, seçim çalışmalarında alışılmışın dışında bir kampanya yürütüyor.

Broşür dağıtmayan, pankart asmayan, giydirilmiş otobüs, minibüs ve ses sistemi kullanmayan Karakoç, seçim çalışmalarını traktör, kamyon, tanker ve iş makineleriyle sürdürüyor. Ziraat mühendisi olan Murat Karakoç, vatandaşlara her araçla farklı bir mesaj vermek istediğini söyledi: “Traktörle tarıma, tankerle su sorununa, kamyonla geri dönüşüme, iş makinesiyle de kentsel dönüşüme dikkat çekmek istiyorum. ilk görenler önce alaycı bir gülümsemeyle karşılıyor ancak sonra tavırları değişiyor”dedi.

Devamını oku

Haber

Türksat 6A uydusu haziranda fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Haziran 2024’te Uzay’a fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Uraloğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ), Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki yerleşkesinde bulunan Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni ziyaret etti.

Bakan Uraloğlu, buradaki konuşmasında, Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında dünyada söz sahibi olmak için, “uzayda iz sahibi olma” hususunda, çalışmalara kararlılıklara devam ettiklerini söyledi.

Uraloğlu, Türkiye’nin Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ile taçlandıracaklarını dile getirerek, Bakanlık ile TÜBİTAK ve Türksat arasında imzalanan protokolle Türksat 6A’nın projesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Aralık 2014’de imzalandığını anımsattı.

’11 ülkeden biri olacağız’

Türksat 6A haberleşme uydusunun Türkiye’yi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 ülkeden birisi haline getireceğine işaret eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Reklam

“Türksat 6A tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecek. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacak. 7,5 kilovat güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacak. Türksat 6A uydumuz Ku Bantta hizmet verecek ve daha önceki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney-Doğu Asya gibi yeni coğrafyada da hizmet sunacak.”

Uraloğlu, uydunun görev süresinin 15 yıl olacağını belirterek, uçuş bilgisayarı, güç dağıtım birimi, elektrikli itki motoru, yakıt tankı, güç işleme ve kontrol birimi gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi, yüksek yerlilik oranıyla uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azaltacağını söyledi.

Türksat 6A’da tamamlanan çalışmalar

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin, Türksat, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ işbirliğiyle devam ettiğini anlatan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda ‘Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli’, ‘Mühendislik Modeli’ ve ‘Uçuş Modeli’ olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan Türksat 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modelleri’nin üretim, entegrasyon, testleri tamamlanmıştır. ‘Mühendislik Modeli’ entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem seviyesi, ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi ve akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir.”

Reklam

Uraloğlu, son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıklarına başlandığını ifade ederek, anten ve güneş panellerinin açılma testlerinin ekimde, fırlatıcı uyum ve piro testleri ile son hizalama testlerinin de kasımda başlayacağını bildirdi.

CATR, kompakt alan anten testi sonrası güneş panelleri entegrasyonu ve kütle özellikleri ölçümünün Şubat 2024’te gerçekleştirileceğini belirten Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Tüm bu testlerin tamamlanmasıyla uydumuz, fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecek. Bugünkü ziyaretimizde bizim bütün çözüm ortaklarımızla beraber yaptığımız değerlendirmelerde Türksat 6A uydumuzun mart ayı içinde yerde teslimini planlıyoruz. Sonrasında bu uydunun fırlatılmak üzere Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini yapmayı planlıyoruz. Bulunduğumuz alan gerçekten Türk mühendisliğinin uzay sanayisinde ne seviyeye geldiğini gösteren önemli yapılardan bir tanesidir. Gerçekten burada bir emek, gayret var. Biz de onu gururla, takdirle yerinde görmüş olduk.”

Uraloğlu, projede emeği geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ederek, başarılarının daim olmasını diledi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan