Takip Edin

Haber

Yapay zekâ ile e-ticarete yeni küresel büyüme dalgası geliyor

Yapay zekâ kavramı ve araçları üzerinde her ne kadar çok spekülasyon yapılsa da yavaş yavaş hayatın her alanına girerek kabul görmeye başladı. ChatGPT başta olmak üzere yapay zekâ tüm fonksiyonları ile e-ticaret sektörüne de hızlı bir giriş yaptı.

Yayınlanma tarihi

-

Çağımızın en kolay geçiş yapılan teknolojisi olan yapay zekâ, aslında tüm çevresel unsurların etkisine maruz bırakılarak hem mental hem de ruhen hazırlanan insanoğlu tarafından kabul görmeye başlandı. Makinelerin insan zekâsını taklit ederek, benzeri işlerini üstlenen yapay zekâ, ayrıca öğrenebilen ve kendini yeni girdiler ile geliştirebilen algoritma yapısına sahip.

Yapay zekâ, yıllarca Hollywood’un en önemli senaryolarında yer aldığı kadar iş dünyasının da ortak sohbet konularından biri. Bazen korkutucu olduğu düşünülse de eninde sonunda onunla karşılaşılacak günün yaklaştığı biliniyordu. Asıl sorun nasıl yönetileceği ve daha sonrasına nasıl hükmedileceği kaygılarının artmasındaydı. Şu anda yeni yürümeye başlayan bir bebeğin masumluğunda insan ile ilerleyen, birlikte çalışmaya istekli olarak görülse de gelecekte neler olacağı hala çoğu kişi tarafından bir bilim kurgu film kıvamında merak ile beklenilmekte. Artificial Intelligence olarak literatürde isimlendirilen yapay zekâ ile tanışmanın 1956 yıllarında olduğu belirtiliyor. Kimine göre bir robot, kimine göre ise gelişen teknolojinin bir sonucu olarak adapte olmamız gereken büyük ölçekli verileri değerlendiren ve gelişen akıllı bir sistem. İnternet bağlantılı ve girişli tüm verileri kullanıp, değerlendirebilen yapay zekâ, yapılan çalışmalarda daha doğru kararlar alınmasını ve daha geniş bir çerçeveden bakarak vizyon kazanılmasına yardımcı oluyor. Tıp, ticaret, iletişim, mühendislik, güvenlik, ulaşım, finans gibi birçok alanda hem hız hem de avantaj sağlıyor. Ayrıca görüntü işleme, ses tanıma gibi özelliklere sahip olması yapay zekâyı sanal bir asistan haline de getiriyor. Otoriteler yapay zeka teknolojisinin günümüzdeki gelişmesini baz alarak, 2030 yılına dek 15 trilyon dolarlık bir ekosisteme erişeceğini söylüyor.

Yapay zekâ büyüme dalgasından en çok e-ticaret etkilenecek

Son zamanlarda ChatGPT ile birlikte hemen her alanda sektör profesyonelleri tarafından kullanılan ve yeni bir heyecan dalgası yaratan yapay zekâ araçları, e-ticaret sektörüne de hızlı bir giriş yaptı. SEO kurallarına uygun ürün açıklaması yazmaktan etkileyici fotoğraf tasarımına kadar e-ticaretin her aşamasında etkili olmaya başlayan yapay zekâ araçları, sektörün yeni gözdesi durumunda. Yapay zekânın tıpkı zamanında internetin yarattığı gibi yeni bir küresel büyüme dalgasına yol açacağını ifade eden Cenk Çiğdemli, “Bu dalganın en çok etkileyeceği gemilerden biri de e-ticaret. Sektördeki büyüme hızı çarpan etkisiyle artacak. Şimdiden birkaç yapay zekâ entegrasyonuyla, altyapı hizmeti verdiğimiz e-ticaret sitelerinde birkaç haftada geri dönüşüm oranında yüzde 20 civarı büyüme olduğunu görüyoruz” dedi. ChatGPT gibi yapay zekâ araçlarının e-ticarette fırsat eşitliği yaratacağına ve hatta e-ticareti demokratize edeceğine de değinen Çiğdemli sözlerine şöyle devam etti: “Yapay zekâ araçlarıyla ürün açıklamalarını SEO uyumlu yazdırmak, ürünün amatörce çekilmiş bir fotoğrafını profesyonel bir moda çekimi içine yerleştirmek, doğru pazarlama stratejisi uygulamak, reklam metinleri yazmak ve hatta kod yazdırmak bile mümkün. Bu da bu alanlarda eğitim, bilgi ve profesyonel ekiplere ulaşma imkânı olmayan satıcılara, özellikle yerel satıcılara ciddi bir avantaj sağlayacak.” Doğal dil işleme yeteneği bakımından yapay zekânın kültürler, diller ve sınırlar arasındaki bariyerleri kaldırarak e-ihracatı da çarpan etkisiyle büyüteceğini vurgulayan Çiğdemli şunları paylaştı: “Doğal dil anlama yeteneği yapay zekâ sayesinde tüm dünya insanlarının iletişimini kolaylaştıracak. Ayrıca müşterilere daha kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunmak da mümkün hale geldi. Örneğin biz Ticimax olarak ChatGPT’yi altyapımıza entegre ettik. Bu entegrasyon sayesinde altyapısını sağladığımız e-ticaret siteleri, web sitelerini kişiye özel hale getirebiliyor. Müşterinin tercihleri ve ilgi alanlarına göre kategori ve ürün sıralamaları değişiyor. Aynı siteye giren farklı müşteriler farklı bir arayüzle karşılaşıyor. Bu da müşteri deneyimini zenginleştirerek satın alma davranışını olumlu yönde etkiliyor. Bu entegrasyonu kullanan e-ticaret şirketlerinin birkaç haftada yüzde 20 oranında daha fazla geri dönüş aldıklarına şahit olduk.”

Çoğu meslek grubuna yardımcı oluyor

Reklam

TOBB E-ticaret Meclis Üyesi ve Ticimax Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, çoğu meslek grubuna yardımcı olan yapay zekânın e-ticaret alanında konumununun geliştiğini vurguluyor. Entegrasyonu ile e-ticaret sitelerinin birkaç hafta içinde büyüdüğünü ifade ederen Çiğdemli, “Yapay zekâ tıpkı zamanında internetin yarattığı gibi yeni bir küresel büyüme dalgasına yol açacak” diyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

GÜVENLE VE BAŞARIYLA ÇALIŞMMAKTADIR

Yayınlanma tarihi

-

 

15 yılı aşkın tecrübemiz ve kalitemiz sayesinde sektörümüzde 1000’den fazla Uzmanlar Platform makineleri güvenle ve başarıyla çalışmaktadır.

uzmanlar platform olarak araç üstü teleskobik sepetli platform, hidrolik makaslı platform, çekilebilir ve kendinden yürüyüşlü eklemli teleskobik platform ve çekilebilir teleskobik platform üretimlerini yapmaktayız. 2006 yılında kurulan ve 2013 yılından bu yana Kocaeli-Kartepe’de 10.000 m2 alan üzerinde inşa edilmiş ve 3000 m2 kapalı alana sahip fabrikamızda üretime devam etmekteyiz. Ayrıca Uzmanlar Plartform 20’den fazla ülkeye yapılan ihracatımızla ülkemize her konuda katma değer sağlıyoruz. 30 ile 45 metre yükseklik aralığında üretim/satış adedinde Türkiye’de lider olan firmamız bu alanda Türkiye ihracatının %37’lik kısmını gerçekleştirerek ihracatta lider konuma gelmiştir.

OPERATÖR KURSU 1 HAZİRANDA BAŞLIYOR

Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Operatörlük Belgesi, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Ehliyeti, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Sertifikası, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Cran Uzmanlar Operatörlük Kursu

Reklam

DETAYLI BİLGİ İÇİN

Uzmanlar plartform operatör kursunun yapıllacağı adres Aşağı Dudullu Mah. Alemdağ Cad. No:481 Kat:3 ÜMRANİYE/İstanbul. 02166100611-05526100611 telefon numaralından uzmanlar plartforma ulaşabilirsiniz. www.uzmanlaroperatorluk.com adresini ziyaret edebilir veya info@uzmanlaroperatorluk.com  mail adresinden sorularınızı sorabilirsiniz. İş Makinesi Eğitimi İçin Uzmanlar Operatörlük Kursu. “Güvenilir Çözüm Ortağınız”

Devamını oku

Haber

YÜKSEK PERFORMANSLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Hasel Grup kurulduğundan beri müşterilerine sürdürülebilir rekabet avantajları kazandıran yüksek performanslı çözümler geliştirmektedir.

40 yıla yaklaşan endüstri deneyimi göz önüne alınırsa 7 global marka, 500’den fazla çalışan, 14 farklı konumda hizmet veren kaliteli bir firma.  KOBELCO SK520LC, yüksek performans ve verimlilik için güçlü bir motor ile donatılmıştır. Konforlu ve ergonomik tasarlanmış operatör kabini, uzun çalışma saatlerinde bile rahat bir kullanım sağlar.

EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Bunu başarmak için HASEL, 2 farklı sektörde, 6 küresel marka ve 100’den fazla değişik ürün serisi ile Türkiye’de gerek istif gerekse iş makineleri sektöründe en geniş ürün yelpazesini sunar. İhtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanmış çok sayıda özel ekipmanımız daima sizin özel gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir ekipmana ihtiyacınız olduğunda uzman satış ekibimiz sizi yerinizde ziyaret ederek, uygulamalarınızı bilfiil görerek, size en uygun ekipmanı, hizmeti, yenilikçi çözüm ve danışmanlığı sunarak diğer firmalara göre rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

Reklam
Devamını oku

Haber

SÜREÇLER SON ANA KADAR DEVAM EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Son derece yüksek teknoloji kullanılan üretim tesisinde kalite süreçleri ürünlerin hammaddesinden, son kullanıcı ile buluşma aşamasına kadar devam etmektedir.

SANICA yeni nesil elektrikli ve yerli üretim forkliftlerimiz PUMA, LEON, PANTER ve TİGER modelleri ile Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulu bulunan fabrikamızda, son teknolojiyi kullanarak, yüksek eğitim ve deneyime sahip teknisyenlerce üretilmektedir. Elektrikli forklitlerimiz uzun ömürlü ve ekonomiktir. Yüksek yatırım geri dönüş oranı sunan forkliftlerimiz, aynı zamanda fosil yakıtlara oranla çok daha az enerji harcar. İşletme giderleri incelendiğinde ödenen ilk alış maliyetini tek vardiyada 2 yıl içerisinde geri ödeyebilmektedir. Ayrıca 80V seçeneği ile güçlü bir kullanım sağlamaktadır.

YENİ ELEKTİRİKLİ YERLİ ÜRETİM FORKLİFT

SANICA yeni nesil elektrikli yerli üretim forkliftlerimiz ile, mekanik bakım onarımından, elektronik/elektrik onarımına, lastik, akü satışına, sıfır forklift satışından, 2.el forklift satışına, filo forklift kiralamaya, kasko hizmetlerine, alternatif ekonomik çözümler ile hizmet sunabilmenin Forkliftlerimiz joystick kontrol sistemine sahip olup 1.6 – 4 tona kapasiteli, 3 veya 4 tekerli, 80V seçeneği, güvenlik sensörleri (operatör koltuğu emniyet/algılama, yük tartma/terazi, yük güvenlik, dönüş güvenlik, kabin kaza sistemi, yükleme uyarı, yükseklik ve eğim) ile donatılmış.

Reklam
Devamını oku

Trend olan