Takip Edin

Sektörel Gündem

Kuraklık, Kara Orman’daki ölümleri 7 kat artırdı

İklim değişikliğinin etkileri Kara Orman’daki ağaçların büyümesine engel oldu. Ağaç ölümlerinde zirve yaşandı. Yapılan incelemelere göre ağaçların 2019’daki ölüm oranı, 1953 yılından 2017 yılına kadar olan dönemdeki ortalama ölüm oranının yedi katını aştı.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

Dünya kurak ve bir o kadar da sıcak günlerle mücadelesine devam ediyor. Küresel ısınma sebebiyle küresel çapta yaşanan kuraklık, dünyanın akciğerlerine de ciddi zararlar veriyor. Yapılan analizler, Almanya’daki Kara Orman’da bulunan ağaçların iklim değişikliği etkileri sebebiyle artık büyüyemediğini gösterdi.

Bunun nedeni de az yağış sebebiyle ortaya çıkan mevcut su dengesizlikleri. Freigburg Üniversitesi’de orman büyümesi profesörleri olan Prof. Dr. Hans-Peter Kahle ve Prof. Dr. Heinrich Spiecker, iklim ve iklim değişikliğinin Kara Orman’daki ağaçlar üzerindeki etkisine ilişkin Freuzun vadeli bir çalışma gerçekleştirdi.

Çalışmadan elde edilen bulguya göre ağaçların ölümü, iklim değişikliklerinin etkileri sebebiyle katlanarak arttı. Global Change Biology adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, 1953-2020 yılları arasındaki 68 yıllık süreci kapsayan bir zaman aralığı ele alınarak, Karaorman’daki kamu ormanlarının yaklaşık 250 bin hektarlık alanındaki tüm ağaçların yıllık ölümleri araştırıldı.

Eldeki veriler, mayıs ayından eylül ayına kadar iklimsel su dengesine ilişkin ikinci bir veri serisiyle karşılaştırarak analiz edildi. Çalışmada ayrıca böcek veya mantar istilası, atmosferik birikim, don veya kuraklık ve diğer nedenlerden dolayı ölen ağaçlarda da inceleme yapıldı.

Reklam

Ağaç ölümleri 2019’da zirveye ulaştı

Yapılan kapsamlı araştırma sonucunda 68 yıllık değerlendirmelerden yola çıkılarak, 2019 yılındaki ağaç ölümlerinin, 1953-2017 yılları arasındaki ölümlerden 7 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Kara Orman’daki ağaç büyümesi ve ölüm oranlarına ilişkin yapılan incelemenin incelenen zaman aralığı açısından benzeri olmadığını belirten Prof. Dr. Hans-Peter Kahle, “İncelenen zaman aralığı, ısı ile kuraklığın etkilerinin niceliksel analizine olanak sağlar” dedi.

İklimsel su dengesine ilişkin 1881-2020 yıllarını kapsayan 140 yıllık zaman serisinin gösterdiği sürekli olan düşüş eğilimine ilişkin konuşan Prof. Dr. Heinrich Spiecker, “Bu analize aynı zamanda geçen yüzyılın sonunda ‘Orman Ölümü I’ olarak bilinen ağaç ölümleri de yansıyor.

Kara Orman’da bunun boyutu yalnızca hava koşulları ve buna bağlı ağaç kabuğu böceği istilasıyla açıklanabilir. Ancak o dönemde, sürdürülebilir yıllık büyümenin maksimum yüzde 12’si yok oldu, ancak son yıllarda aşırı kurak geçen yazlardan sonraki ölüm oranı, sürdürülebilir yıllık büyümenin yüzde 40’ına yükseldi” diye konuştu.

Reklam

Sürdürülebilir büyüme nedir?

Sürdürülebilir büyüme, izin verilen yıllık sürdürülebilir kereste hasadının hesaplanmasında temel olarak kullanılan odunun yıllık ortalama büyümesinin toplamıdır. 2019’da ölüm oranı, 1953’ten 2017’ye kadar olan dönemdeki ortalama ölüm oranının yedi katını aşarak, zirveye ulaştı. Buna ilişkin konuşan Prof. Kahle, “Ayrıca dikkat çekici olan şey, tekrarlanan serin-nemli ve sıcak-kuru dönemlerin belirli bir düzenliliğidir. Geçmişte yaklaşık her on dört yılda bir. Ancak serin-nemli dönemlerin zayıfladığını, sıcak-kurak dönemlerin ise daha şiddetli hale geldiğini gözlemledik” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan