Takip Edin

Sektörel Gündem

Üniversite mezunu artıyor üretimde çalışan krizi büyüyor

Eleman.net CEO’su Murat Günay, üniversite mezunlarının masa başı iş aradığını ancak Türkiye’de bu kadar masa başı iş bulunmadığına dikkat çekiyor. İnsanların meslek liselerine ve meslek yüksekokullarına yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Günay, aksi taktirde gelecekte üretim alanında çalışan krizinin giderek aratacağın ifade ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Nilgün ÖZDEMİR

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda Türkiye’nin önde gelen dijital istihdam platformu olarak hizmet veren Eleman.net, işverenlerin çalışan arayışına çözüm odaklı çalışıyor.

İş arama ve iş işe alım süreçlerinde ihtiyaçlara hızlıca cevap verdiklerini dile getiren Eleman.net CEO’su Murat Günay, bugüne kadar 1 milyon kişiyi istihdama kazandırdıklarını anlattı. Türkiye’de çalışmak isteyenlerin iş bulmakta zorlandıklarını buna karşın işverenlerin de çalıştıracak kişi bulamamaktan şikayet ettiklerinin altını çizen Günay, “Günümüzde birçok iş arayan aday üniversite mezunu olduğu için masa başı iş arıyor.

Ancak ülkemizde bu kadar masa başı iş bulunmuyor. İşverenlerin çoğu ise üretimde çalışacak adaylar arıyor ve genellikle asgari ücret ile çalıştırmak istiyorlar. Ayrıca çoğu şirketler altı gün çalışmayı tercih ettiği için çalışanlar üretim alanındaki şirketlere yanaşmıyor” diye konuştu.

Gelinen noktada insanların meslek liselerine ve meslek yüksekokullarına yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Günay, aksi durumda gelecekte üretim alanında çalışan krizinin giderek büyüyeceğini söyledi. Günay, çalışanların ve işverenlerin gerek çalışma standartları gerek maaşları gerekse çalışma gün sayısı gibi çeşitli başlıklarda orta noktada buluşmasının istihdamı artıracağını belirtti.

Reklam

“1 milyon kişiyi istihdama kazandırdık”

Bugüne kadar 50 milyondan fazla iş başvurusuna aracılık ettiklerini ve yaklaşık 1 milyona yakın kullanıcıyı istihdama kattıklarını söyleyen Günay, sitelerinde her ay ortalama 20 binden fazla ilan yayınlandıklarını belirtti.

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonunda 350 binden fazla üye firmaya ve 15 milyondan fazla iş arayana hizmet sunduklarını anlatan Günay, “Üye firmalarımıza yakınımdaki aday, aday ile anında mesajlaşma, sosyal medya desteği, video cv, Metaverse ve SMS uygulaması gibi birçok olanağı sunuyoruz” dedi.

İşveren firmaların sundukları şartlara uygun adaylara çabucak ulaşma imkanı sağladıklarını kaydeden Günay, aradıkları kriter ve maaş aralığı da çalışan beklentisini karşılıyorsa kısa sürede istihdam etme olanağının doğduğuna işaret etti. İŞKUR’dan ya da geçmişteki sarı sayfalardan en büyük farklarının dijital platformda yer almaları olduğunu söyleyen Günay, “İnsanlar zamandan ve mekandan bağımsız olarak iş başvurusunda bulunuyor, mülakat gerçekleştirebiliyor ve işe girebiliyor.

Bir yandan şirketler kısa sürede istedikleri kadar CV inceleyip adayla görüşme yakalarken diğer yandan da adaylar istedikleri kadar şirkete hızlı bir şekilde başvuru yapabiliyor” diye konuştu. Online iş arama sektörünün sunduğu yenilikler ve kolaylıklar bakımından her geçen gün büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyen Günay, hem işverene hem de iş arayan adaylara sunulan fırsatların dikkat çekici olduğunu belirtti.

Reklam

“Hedef 100 bin öğrenciye ulaşmak”

Günay, yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin iş hayatına dahil olmada yaşadıkları zorlukların önüne geçmek amacıyla İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu ile işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi. Gençlerin iş hayatına emin adımlarla hazırlanması ve kariyer yolculuklarına güzel bir şekilde başlayabilmesi için bu tip protokollere devam etmeyi planladıklarını anlatan Günay, “Hedefimiz 100 bin öğrenciye ulaşmak.

Şişli Meslek Yüksekokulu’nun yanı sıra birçok üniversite ile de protokol yaptık. Arel, Aydın, Yeni Yüzyıl, Ticaret, Medipol, Işık, Yeditepe, Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, Beykoz üniversiteleriyle de iş birliği yapıyoruz. Ayrıca üniversiteler ve meslek yüksekokulları için yakında tüm Türkiye’yi kapsayacak bir tura da çıkacağız” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan