Takip Edin

Sektörel Gündem

Uber’in yeni hamlesi kurye

Türkiye’de büyüme verilerini açıklayan Uber, İstanbul’daki yeni hizmeti Uber Kurye’yi 19 Ocak’ta başlattı.

Yayınlanma tarihi

-

Kemalettin BULAMACI

Mobil uygulama ile araç çağırma hizmet sağlayıcısı Uber, Türkiye’de Sarı Taksi, Turkuaz Taksi ve Siyah Taksi hizmetlerine Uber Kurye’yi de ekledi. Sadece İstanbul’da başlayan hizmet ile genişleyen hizmet ağı ve hizmet lokasyonları ile Türkiye’den umutlu.

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, bir grup gazeteci ile bir araya gelerek 2022 yılına ilişkin Türkiye verilerini paylaşırken, Türkiye ile ilgili hedeflerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da hizmet veren Uber, 2022 yılında 5.8 milyon kullanıcıya ulaşırken yıl boyunca 25 milyon kez Uber ile taksi çağırılmış. İstanbul’da Uber servisini kullanan 159 ülkeden kullanıcı bulunuyor. ABD, Suudi Arabistan ve İngiltere vatandaşları listenin başında yer alıyor. Uber ile hizmet veren taksi şoförü sayısı İstanbul ağırlıklı olmak üzere 33 bine ulaşırken, Türkiye’deki Uber sürücülerinin değerlendirme notu 5.0 üzeriden 4.93 puan. Neyran Bahadırlı, Uber sürücülerinin yüksek puana sahip olmasını, Uber’in katı kurallarına bağlıyor. Temiz sicile sahip sürücüleri sisteme dahil ettiklerini, müşterinin sürekli Uber ile iletişimde olabildiğinin altını çizen Bahadırlı “Müşterinin şikayetlerine bağlı olarak sürücüler sistemden çıkartılıyor. Bu da müşteri memnuniyetinde artış sağlıyor” diyor. 2023 yılında öncelikli hedefler arasında, çağrı iptal oranlarında düşüş sağlamak ve sürücülerin müşteri kabul oranlarını artırmak olarak sıralıyor. Bununla ilgili olarak yolculuk radarı uygulaması Ekim ayında hizmete alınmış. Sürücüler, aynı anda birkaç müşteri çağırısı görerek, istediği güzergahtaki yolcuyu kabul etme şansına sahip. Türkiye’deki en yoğun kullanım 23 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşmiş. Tek bir kullanıcı ise 2022’de tam 938 kez Uber hizmetini kullanmış.

Uber Kurye hizmete başladı

Türkiye’de sadece taksi servisi ile hizmet veren Uber, önümüzdeki dönemde regülasyonlar çerçevesinde hizmet seçeneklerini ve hizmet ağını da genişletmeyi planlıyor. Bu kapsamda dünyada 37 ülkede ve 371 şehirde sunulan Uber Kurye hizmeti 19 Ocak itibari ile İstanbul’da başlatıldı. Motorsikletli kuryeler aracılığı ile bir noktadan bir noktaya paket teslim hizmeti sunuluyor. Dünyada Uber Eats gibi yemek teslimatı uygulamaları da bulunan Uber’in değişik hizmetleri de Türkiye’ye taşımasına ilişkin sorulara net bir cevap vermeyen Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı “Uber dünyada sadece insanların değil, eşyaların, yemeklerin hatta evcil dostlarımızın bir noktadan diğerine ulaşımını kolaylaştırmayı hedefleyen çeşitli hizmetler sunuyor. Türkiye’de ilgili regülasyonlara uygun olacak şekilde Uber Kurye gibi yeni hizmetlerin hayata geçirilebilmesi ile ilgili çalışmalarımız her zaman devam edecek. İnanıyoruz ki, 2023 genel anlamda heyecan verici gelişmeleri yaşayacağımız bir yıl olacak” dedi. Uber’in Tayvan’daki motorsiklet taksi ve “tuk tuk” isimli alternatif ulaşım araçlarını örnek gösteren Bahadırlı, İstanbul’da deniz ulaşımının yeterince etkin kullanılmadığının altını çizerek, Deniz Taksi hizmetlerinde de Uber’in kullanıma sunalması potansiyelinin olduğunu belirtti.

Reklam

Tüm taksilerde Uber olacak

Uber’in küresel stratejilerine de değinen Neyran Bahadırlı, 2030 yılına kadar Uber hizmeti veren tüm araçların elektrikli araçlar olmasını hedeflediğinin altını çizdi. Taksi ekosisteminin Uber için çok stratejik bir paydaş olduğunu da belirten Bahadırlı “Taksiler, bizim için olmazsa olmaz. Türkiye’de sadece taksiler ile hizmet veriyoruz. Şirket olarak genel yaklaşımımız ise hizmet verdiğimiz bölgelerde tüm taksilerin bizim sistemimize dahil olması. Bu bizim için olmazsa olmaz bir hedef ” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan