Takip Edin

Sektörel Gündem

“Türkiye yenilenebilir enerji teknolojilerine odaklanmalı”

Ülkemizin enflasyonla mücadele, enerji bağımsızlığı ve sürdürülebilir büyüme için ihtiyaç duyulan enerjinin yerli ve milli kaynaklardan sağlanmasının önemine dikkat çeken Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, “Yenilenebilir enerji teknolojileri ‘kritik teknolojiler ve yatırımlar’ arasına alınarak teşvik edilmelidir” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin enflasyonla mücadele, enerji bağımsızlığı ve sürdürülebilir büyüme için ihtiyaç duyulan enerjinin yerli ve milli kaynaklardan sağlanmasının önemine dikkat çeken Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, “Ülkemizin, yenilenebilir enerji teknolojilerine odaklanması gerekiyor. Bunun için de yenilenebilir enerji teknolojileri ‘kritik teknolojiler ve yatırımlar’ arasına alınarak teşvik edilmelidir” dedi.

“Depolama kapasitemiz devreye girmeli”

Türkiye’nin temmuz ayı itibari ile toplam enerji üretiminin yüzde 42,6’sını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladığını, depolamalı kapasitelerin devreye girmesi ile bu oranın artacağını aktaran Cem Özkök, ülkemizde depolamanın gelişmesiyle enerjinin çok büyük ölçüde temiz enerjiden elde etme kapasitesine sahip olacağını bildirdi. Türkiye Ulusal Enerji Planı’nda 2020 yılında 95 bin 900 megavat elektrik kurulu gücünün 2035 yılında 189 bin 700 megavata yükseltilmesinin planlandığını aktaran Özkök, bu artışta en yüksek payı yenilenebilir enerji kaynaklarının alacağını bildirdi.

Plana göre, 2035 yılında güneş kurulu gücünün 52 bin 900 megavata, rüzgâr kurulu gücünün 29 bin 600 megavata, hidroelektrik kurulu gücünün 35 bin 100 megavata, jeotermal ve biyokütle kurulu gücünün 5 bin 100 megavata çıkacağını anımsatan Özkök, “Ağustos ayı başı verilerine göre, toplam 105 bin 79 megavatlık enerji kurulu gücümüzde; yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santrallerinin kurulu güçlerinde, ilk sırada 23 bin 282 megavat ile barajlı, ardından 11 bin 580 megavat ile rüzgâr, 10 bin 352 megavat ile güneş, 8 bin 310 megavat ile akarsu, 3 bin 964 megavat ile biyokütle ve 1.691 megavat ile jeotermal santrallerinin yer aldığını görürüz. Gelecek yıldan itibaren ülkemizde her yıl ortalama 3.000 megavat yatırım yapılması planlanıyor” diye konuştu.

“Yerli üretim teşvik edilmeli”

Reklam

Yenilenebilir enerji sektörüne mutlaka bütüncül bakılması gerektiğini ifade eden Özkök, yenilenebilir enerji teknolojileri için yerli üretim ve sanayi entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapılmasını istedi.

Yenilenebilir enerji teknolojileri, enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler, yeşil hidrojen teknolojileri, elektrikli otomotiv, yarı iletkenler, batarya teknolojileri ve şarj istasyon teknolojilerinin de teşvik edilerek ihracata yönelik sanayinin geliştirilebileceğine dikkat çeken Özkök, teşviklerin yerli sanayinin gelişmesini destekleyerek ithalata olan bağımlılığı da azaltacağını kaydetti.

Özkök, “Bu sayede ülkemiz bölgesinde merkez haline gelecek, ihracat odaklı gelişim de sağlanacaktır. Ayrıca sektörün gelişmesinde yatırım odaklı ve adil düzenlemelerin sağlanması, piyasa dengesini koruyacaktır” dedi.

“Sistem iletim altyapısı geliştiriilmeli”

Yatırımlar için kapasite dağıtma usullerinin “yapılabilirlik” esasları doğrultusunda yeniden gözden geçirilmesini, üretim veya depolama kapasitelerinin hızlı ve adil şekilde sisteme kazandırılmasının önemi üzerinde duran Özkök şunları kaydetti: “Lisanslı oyuncuların önemi gözetilerek piyasanın etkili bir şekilde büyümesinin desteklenmesi hedef olmalı.

Reklam

Bunun için de orta ve uzun vadeli kapasite planlaması gerekmektedir. Enerji ihtiyaçlarını karşılamada ve yatırımların yönetilmesinde yatırımcı odaklı kapasite planlaması yapılması çok önemli. Yatırımcı odaklı bir yaklaşım, sürdürülebilir büyümeyi teşvik edecektir.

Enerji depolama teknolojileri ve kapasite dağıtma usullerinin de optimize edilmesi, enerji arz ve talebi arasında denge sağlamak için kritik öneme sahip olduğu da unutulmamalıdır. Bu unsurların sağlanması hem enerji bağımsızlığının güçlendirilmesini hem de sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemeyi hedefleyen stratejinin temelini oluşturacaktır. Ancak, yenilenebilir enerjide yeni kapasitelerin açılabilmesi için sistem iletim alt yapısının (TEİAŞ altyapısı) geliştirilmesi öncelikli hedefler arasın alınmalıdır.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan