Takip Edin

Sektörel Gündem

Türk şirketten Bahreyn’e 60 milyon dolarlık GES yatırımı

Türk firması GETAS Group Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Erdoğan, Bahreyn’de 60 milyon dolarlık güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı yapacaklarını bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

AA’ya konuişan Erdoğan, Bahreyn’deki söz konusu GES’in 72 megavat seviyesinde olacağını ancak bölgenin ihtiyacı ve arazilerin uygun olması dolayısıyla sonraki aşamada bu yatırımın 200 megavat seviyesine çıkarılabileceğini söyledi.

Proje kapsamında, Formula-1 pistinde, Bahreyn Üniversite Kampüsü ve Al Dana Gösteri Merkezi’nde yer alan otoparkların çatılarına, Bahreyn Üniversitesi kampüsündeki arazilere, fuar alanı çatılarına GES kurulumu yapacaklarını vurguladı.

Paneller Tayvan’dan

Erdoğan, şunları kaydetti: “Güneş panellerini panel üreticisi Tayvanlı ortağımızdan tedarik edeceğiz. Buradan gelecek her bir panelin kapasitesi 700 vat seviyesinde. İhale şartnamesinde panellerin kapasitesi 540 vat seviyesinde belirtilmişti. Biz biraz daha teknolojik ve yüksek kapasiteli panel kullanmayı tercih ettik. Bu panel tercihimiz bile mevcut yatırımın kapasitesini artıracaktır. Bahreyn’de 60 milyon dolar yatırımla 72 megavat kapasiteli güneş santrali yatırımı yapacağız. Ana yatırımcı biziz.

Türk yatırımcılar çalışacak

Reklam

Bahreyn’deki ihale gereği GETAS Gulf Solar Energy Company şirketini kurduk. Türk mühendisler burada çalışacak, bu konuda taviz veremeyiz. Saha çalışmalarında ise yerel istihdamdan faydalanacağız. Kasımda ilk kazmayı vuracağız, proje 18 ayda tamamlanacak.”

Kurulumdan sonra 20 yıl boyunca santralin işletmesinin ve bakımlarının kendileri tarafından yapılacağına ve üretilen elektriğin Bahreyn’e satılacağına işaret eden Erdoğan, elektrik satış fiyatının kilovatsaat başına 4,30 dolar/cent olduğunu bildirdi.

‘Körfez ülkelerine ilgimiz sürüyor’

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez turu kapsamında resmi ziyarette bulunduğu ülkelerin Türk yatırımcıları daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Ülkenin istikrarlı bir yönetime sahip olmasının yabancı yatırımcılar için Bahreyn’i çekici hale getirdiğini aktaran Erdoğan, “Bahreyn diğer Arap ülkelerine göre yönetimdeki istikrar anlamında biraz daha farklı olduğu için bu ülkeyi seçtik. Biz güneş enerjisi santrali yatırımları konusunda Körfez ülkelerini hedef belirledik. Körfez ülkeleri, güneş gibi enerji kaynakları, lokasyon ve yatırım ortamı açısından avantajlar sağlıyor. Körfez ülkelerine ilgimiz sürüyor. Körfez’de yer alan başka ülkelerle de güneş santrali yatırımları için görüşmeler yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan