Takip Edin

Sektörel Gündem

TOSYALI HOLDİNG’DEN CEZAYİR’DE AKDENİZ VE AFRİKA’NIN EN BÜYÜK ÇELİK YATIRIMI

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin global çelik üreticisi Tosyalı Holding, dördüncü etap yatırımlarına devam ettiği Cezayir’in Oran kentindeki Tosyalı Algerie’de, Akdeniz ve Afrika’nın en büyük ve en ileri teknolojiye sahip entegre tesislerinden birini hayata geçiriyor. Tosyalı Algerie’nin pandemi ve dünyada yaşanan son gelişmelerle birlikte çok daha stratejik bir yatırım haline geldiğini ifade eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Bugün 4000 çalışanımız, entegre limanımız ve kullandığımız ileri teknolojiyle Cezayir’in hidro-karbona dayalı sektörleri dışında, sanayideki en büyük şirketi ve ihracatçısıyız. Tosyalı Algerie’de, 2,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacak yeni DRI tesisi ve onun önünde kurulacak 4 milyon ton/yıl kapasiteli yassı çelik tesisi yatırımımız, daha düşük karbon ayak izi ile bu alanda dünya çelik endüstrisindeki en iyi uygulamalardan biri olacak. Hidrojen ile çalışma kabiliyetine de sahip olacak bu yatırımla, dünyada hidrojen ile çalışabilen, böyle bir teknolojiye sahip ilk Türk şirketi Tosyalı olacak. Cezayir’deki tüm yatırımlarımızı tamamladığımızda 8,5 milyon ton yassı ve uzun mamul kapasiteli tam entegre bir tesis haline gelecek Tosyalı Algerie ile sadece Akdeniz ve Afrika’nın değil, dünyanın da en önemli ve stratejik demir-çelik üretim merkezlerinden biri olacağız” dedi.

 

Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 30’a yaklaşan tesis ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla küresel büyümesini sürdürüyor. Tosyalı, 2011 yılında yatırıma başladığı Tosyalı Algerie’de dördüncü etap yeni yatırımıyla birlikte, tedarik zincirlerinin yeniden şekillendiği bir süreçte dünyanın en önemli demir-çelik yatırımlarından birini daha hayata geçiriyor.  2,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip, daha düşük karbon ayak izi ile bu alanda dünya çelik endüstrisindeki en iyi uygulamalardan biri olacak ikinci Doğrudan İndirgenmiş Demir (DRI) üretim tesisi ve onun önündeki 4 milyon ton/yıl üretim kapasiteli yassı çelik yatırımı ile Tosyalı Holding Cezayir’deki 8,5 milyon ton/yıl kapasiteli tam entegre tesis hedefine de yaklaşmış olacak.

 

Hidro-karbon dışı sektörlerde ülkenin en büyük ihracatçısı ve en güçlü istihdam sağlayan şirketi olan Tosyalı Algerie, sadece Afrika’da değil Avrupa’da da, yüksek teknoloji kullanımında en önde gelen ve enerji tüketimi açısından da dünyanın en verimli entegre tesislerinden biri olarak öne çıkıyor. 2013 yılında üretime başlayan Tosyalı Algerie, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük sanayi yatırımı. Bugün toplam sıvı çelik üretim kapasitesi yaklaşık 4 milyon ton/yıl olan endüstri kompleksinin çatısı altında, entegre liman dahil 10 tesis bulunuyor.

 

Toplam 5 milyon metrekareye yayılmış, bölgenin en büyük demir- çelik tesisi olan Tosyalı Algerie, hem hurdadan çelik hem de DRI kullanarak çelik üretimi yapıyor. İnşaat sektörü, hidrokarbon taşımacılığı, otomobil endüstrisi ve gemi yapımı gibi birçok sektöre hizmet veriyor. Yaptığı üretimle Cezayir’in inşaat demiri ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılarken, üretiminin yarıya yakınını da ihraç ediyor.

 

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Afrika’yı 15 yıl önce stratejik ve öncelikli yatırım coğrafyası olarak belirledik”

Globalizasyonun bir noktada son bulacağı ve lokalizasyonun öne çıkacağı öngörüsü ile Tosyalı Holding’in üretim ve operasyon coğrafyasını 15 yıl önce çeşitlendirmeye karar verdiğini ve Afrika’yı da ana yatırım coğrafyası olarak belirlediğini ifade eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı“Çelik çok stratejik bir sektör. Son yıllarda demir-çelik sektöründe öne çıkan kota uygulamaları ve bugün tedarik zincirindeki aksaklıklar sonucu sektörde büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Biz Tosyalı Holding olarak bir yandan ülkemizde katma değeri yüksek nitelikli çelik üretimine yönelik yatırımlarımıza devam ederken bir yandan da yurtdışında ana yatırım coğrafyamız olarak belirleyerek 15 yıl önce adım attığımız Afrika kıtasındaki etki alanımızı da Cezayir, Senegal ve Angola’da yaptığımız yatırımlarla büyütüyoruz” dedi.

 

Fuat Tosyalı: “Yeni başlayan ikinci DRI tesisi ve yassı çelik üretim tesisi yatırımımızla, dünyada hidrojen ile çalışabilen, böyle bir teknolojiye yatırım yapan ilk Türk şirketi Tosyalı olacak.”

Tosyalı Algerie’de yaptıkları teknoloji ve inovasyon odaklı yatırımlarla dünyada yeşil ve çevre dostu çelik üreten tesisler arasındaki konumlarını her geçen gün daha da güçlendirdiklerini dile getiren Fuat Tosyalı, “Şuan itibari ile Tosyalı Algerie, yıllık 2,5 milyon ton kapasite ile dünyanın en büyük DRI üretim tesislerine ve DRI ile çalışan dünyanın en büyük ark ocağına sahip. 2018’de devreye aldığımız bu ileri teknolojiyle; 2020’de tek bir DRI modülü ile 2.23 milyon ton/yıl, 2021’de ise 2.285 milyon ton/yıl üretim rakamına ulaşarak, iki yıl üst üste dünya rekoru kırdık. Şimdi en yüksek teknolojiye sahip yeni bir DRI tesisi ve önünde 4 milyon ton/yıl kapasite ile yassı çelik üretecek haddehanelerin yapımını da içeren 5 etaplı Tosyalı Cezayir’deki yatırımımızın 4. aşamasına başladık. Bu yatırımı 2024’ün ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. En önemli nokta ise, bu tesisimiz hidrojen ile çalışma kabiliyetine sahip olacağından, Dünya’ da hidrojen ile çalışabilen böyle bir teknolojiye yatırım yapan ilk Türk şirketi Tosyalı olacak. Sektörün 10-15 yıl içinde hidrojen kullanımına geçmesi bekleniyor. Biz bu yatırımla böylece bu konuda da sektörde öncü bir adım daha atmış olduk” dedi.

 

Cezayir’in en büyük limanı ile entegre iş modeli

Tosyalı, Cezayir’ in Arzew/Sonatrac bölgesinde, devlete ait olan, tüm üst yapı yatırımını ise Tosyalı’nın yaptığı, Tosyalı Algerie ile tam entegre olan limanı da işletiyor. 2021 yılı haziran ayında faaliyete geçen liman, fiili olarak 200 bin tonluk gemilerin yaklaşabildiği ülkenin en büyük limanı. Bu yatırımdan önce Cezayir limanlarına gelen en yüksek gemi tonajı 50.000 DWT iken şu anda kapasite 4 kat artmış durumda. Günlük yük indirme kapasitesi 90 bin ton. Avrupa’nın en uzun hatlarından biri olan 12 km’lik boru tipi kapalı konveyör bant sistemi sayesinde limandan şirketin hammadde sahasına kadar hiçbir araç kullanmadan saatte 4.000 ton demir cevheri taşınabiliyor. Bu entegre yapı ile Tosyalı Algerie, bölgenin en rekabetçi, verimli ve katma değeri yüksek tesisi konumunda.

 

Fuat Tosyalı: “Tosyalı Algerie, Akdeniz ve Afrika’nın en önemli ve en rekabetçi entegre tesisi, dünyanın en stratejik demir-çelik üretim merkezlerinden biri olacak.”

Tosyalı Algerie’nin Cezayir’in hidro-karbona dayalı sektörleri dışında, sanayideki en büyük şirketi ve ihracatçısı olduğunu ifade eden Fuat Tosyalı, “Ürettiğimiz ürünler katma değeri yüksek; bölgenin, Avrupa’nın, Amerika’nın, Asya’nın talep ettiği nitelikli ürünler. Buradan dünyaya demir-çelik ihraç ediyoruz. Bu yıl Cezayir’den 1 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Entegre yapımız; kendimize ait limanımız ve ileri teknoloji DRI yatırımlarımız ve geleceğin enerjisi hidrojeni kullanabilme esnekliğimizle sürdürülebilir değer yaratan bir yapıya sahibiz. Akdeniz ve Afrika’nın en önemli ve en rekabetçi entegre tesislerinden biri olan Tosyalı Cezayir’in üstlendiği stratejik rolün, yeni küresel ekonomik düzende Tosyalı olarak bizi çok daha güçlü konuma taşıyacağına inanıyoruz. Sürdürülebilirlikle şekillenen, Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakat ile birlikte yepyeni bir çelik endüstrisi doğuyor. Biz de Tosyalı olarak Cezayir’deki gibi ileri teknolojiyle şekillenen yatırımlarımızla bu yeşil dönüşümün dünyadaki öncülerinden biri olarak geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. Cezayir’deki tüm etap yatırımlarımızı tamamladığımızda 8,5 milyon ton yassı ve uzun mamul kapasiteli tam entegre bir tesis haline gelecek Tosyalı Algerie ile sadece Akdeniz ve Afrika’nın değil, dünyanın da en önemli ve stratejik demir-çelik üretim merkezlerinden biri olacağız” dedi. 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Depremin ticari hayata etkisini azaltacak formül aranıyor!

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, deprem yaşanan illerle ticari bağlantıların kent ekonomisine yansımalarını değerlendirdi. Bayram, Adanalı firmaların ticari alacakları için destek beklediklerini belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, depremlerin büyük acılar yaşatmasının yanı sıra ticari hayatı da önemli ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Bayram, Adanalı firmaların büyük yıkım yaşanan illerden 2 milyar lirayı aşan alacaklarından kaynaklı büyük sorun yaşadıklarını, bunun için destek beklediklerini bildirdi.

Bayram, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin katılımıyla düzenlenen İş Dünyası İstişare Toplantısı’nda depremin Adana ticaretine etkilerine dikkat çekti. Bayram, şöyle devam etti: “Çok büyük bir afet yaşadık.

Devle timiz, sivil toplum örgütleri hep birlikte elini taşın altına koymak için mücadele ediyor. Fakat depremin Adana’da ticari bilançosu oldukça yüksek. Bize ulaşan rakamlara göre, Adana firmalarının deprem bölgesinden 2 milyar lirayı aşkın alacağı mevcut. Deprem felaketinden ticari olarak ciddi darbe aldık. Ticaret birbirine bağlı bir döngüdür. Adana bölgede ticaretin önemli bir ayağı ve OHAL kapsamına alınan 11 ilden biri.

Ancak uygulamalarda farklı değerlendiriliyor. Kısa çalışma ödeneği programı ve banka kredi faizleri ile bankaların uygulamalarının OHAL’de olduğumuz sürece deprem yaşanan her il ile eşit değerlendirilmesini istiyoruz.” Deprem bölgesinden alacakların doğal olarak tahsil edilemediğini ifade eden Bayram, bu konuyu bakanlıklara sundukları raporlarda belirttiklerini ifade ederek, “Deprem illerinden 50 ile 100 milyon lira alacağı olan büyük ölçekli firmalarımız var.

Ticaret şöyle işliyor; satıyorsunuz, çeki alıyorsunuz karşılığında siz de tedarikçinize ödeme yapıyorsunuz. Şimdi bu çeklerin tahsil edilme şansı yok. Ama firmalarımız karşı tarafa ödemek zorunda. Çoğu firmamız; Alacağımızı ne yapacağız, diye sormayı bile doğru ve etik bulmuyor. Bu bölgelerden resmî alacağı olanlara o bölgelerde firmalarımıza özellikle Kredi Garanti Fonu gibi ya da farklı bir kredi gibi destek sağlanmalı” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Deprem korkusu AVM’leri vurdu

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Şapkacı, yaşanan büyük depremlerin en fazla perakende sektörünü etkilediğini belirtti.

Yayınlanma tarihi

-

Mehtap HALICI

Şapkacı, depremin ilk haftasında ülke genelinde ziyaretçi girişlerinin yaklaşık yüzde 30-35 oranında düştüğünü, ilerleyen haftalarda ise bu düşüşün yüzde 15-20 seviyelerine geldiğini kaydetti.

Şapkacı, mart ayında ise ziyaretçi sayılarının deprem öncesine göre yaklaşık yüzde 10 oranında düştüğünü söyledi. Sürecin başta bölge halkı olmak üzere herkesi derinden etkilediğine dikkat çeken Şapkacı, “Perakende sektörü ve lüks segment büyük ölçüde etkilendi. Moda ve eğlenceye yönelik sektörlere tesir etti. Çünkü insanlar eğlenmek istemedi.

Deprem dedikoduları çıktı. Bu durumdan da en çok İstanbul etkilendi. Turistler rezervasyonlarını iptal ettiler. Ancak İstanbul’da bir toparlanma gözlemliyoruz. Çünkü mart ayı itibariyle ziyaretçi girişleri yüzde 10’lara ulaşmış durumda” dedi.

1 AVM bin 500 kişiye istihdam

AVM’lerin, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem oluşturduğunu belirten Şapkacı, AVM sektörünün istihdam kapısı olduğunu söyledi. Ekosistemin; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle beslediğini söyleyen Nuri Şapkacı, “AVM’leri öyle ya da böyle açmak zorundayız.

Her bir AVM bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Aileler ve tedarikçilerle bu rakam 6-7 bin kişiye ulaşıyor. Biz AVM’leri sadece alışveriş için açmıyoruz, açmadık. Buralar sadece istihdam yeri değil insanların birbirleriyle iletişim kurduğu sosyalleşebilecekleri yaşam merkezleri” diye konuştu.

444 AVM, 88 milyar TL ciro

AVM’lerin oluşturduğu ekonomik değer hakkında da bilgi veren Başkan Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de bulunan 444 AVM, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2.1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor.

2022 yılında AVM’lerde yaratılan toplam ciro ise yaklaşık 88 milyar lira.” Nuri Şapkacı, AYD Başkanlığı’nın yanı sıra ECE Türkiye’de Genel Müdürlük görevini yürütüyor. Şapkacı mevzuattaki yeni düzenleme ile AVM’lerin reklam toplayamayacağını ve bu nedenle ortak alanlarda eğitim ve çocuk tiyatrosu gibi etkinlikleri artık finanse etmenin mümkün olamayacağını da sözlerine ekledi.

11 ilde barınma için AVM’ler 24 saat açık

Elâzığ dahil 11 ilimizde toplam 27 AVM bulunduğunu ve bunlardan 17’sinin şu anda hizmet verdiğini belirten Nuri Şapkacı, AVM’lerin gece barınma ihtiyacı için kapılarını 24 saat açık tuttuğunu, AVM’lerde kan bağışı stantları kurulduğunu, AVM yatırımcıları tarafından da bölgeye çok sayıda ısıtıcı, battaniye, giysi, hijyen seti, bebek bezi, bebek maması, gıda ve su gibi yardımların ulaştırıldığını söyledi.

Şapkacı, depremi takip eden günlerde yapılan ayni ve maddi yardımlara ek olarak vinç, ekskavatör, forklift gibi teknik ekipmanların AYD üyesi firmalar tarafından bölgeye sevk edildiğini ifade etti. Şapkacı, depremin ilk günlerinden bu yana kurdukları aşevlerinde günde 45 bin kişiye sıcak yemek Nuri Şapkacı ulaştırdıklarını ekledi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

İngiltere ve İskoçya’dan TikTok yasağı

İskoçya hükümetinde ve İngiltere parlamentosuna ait tüm elektronik cihazlarda TikTok uygulamasının yasaklanacağı bildirildi.

Yayınlanma tarihi

-

Parlamentodan yapılan açıklamada, hükümetin 16 Mart’ta tüm kamu çalışanlarının kullandığı elektronik cihazlarda TikTok kullanımını yasakladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, siber güvenliğin parlamentonun önceliklerinden olduğu vurgulanarak, “Hükümetin, TikTok’un kamu cihazlarında kullanımını yasaklama kararı ardından hem Avam Kamarası hem de Lordlar Kamarası komisyonları, TikTok’u tüm parlamento cihazlarından ve parlamento ağlarından engelleme kararı aldı.” ifadesi kullanıldı.

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakan Yardımcısı John Swinney de hükümet tarafından kullanılan cihazlarda uygulamanın yasaklanacağını söyledi.

Swinney, kararın İngiltere hükümetinin 16 Mart’ta açıkladığı karar doğrultusunda alındığını ifade etti.

AB ve ABD’de yasaklar getirildi

TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları, kullanıcı bilgilerine erişilebileceği ve Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği endişesiyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirirken ABD’de de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti.

İngiltere’de de 16 Mart’ta alınan kararla tüm kamu çalışanlarına ait cihazlarda TikTok’un yasaklanacağını duyurmuştu.

Devamını oku

Trend olan