Takip Edin

Sektörel Gündem

TESPAM: Elektrik kurulu gücü 4,5 milyar dolar yatırım aldı

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, Türkiye’nin elektrikte kurulu gücüne yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırım yapıldığını bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

TESPAM Başkanı Akyener, Türkiye’nin elektrik kurulu gücünün 4 bin megavattan fazla arttığını belirterek, “Elektrik kurulu gücü 2022’de yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırım aldı. Bunun yaklaşık 3,5 milyar doları yenilenebilir enerji alanında gerçekleşti” ifadesini kullandı.

Bu yıl sektördeki yatırımlara ilişkin de değerlendirmede bulunan Akyener, İngiliz bir firmanın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile 4 milyar dolarlık bir yatırım yapmak için görüştüğünü belirterek, “2023’te Türkiye’ye yeni yatırımlar gelecek” dedi.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre, Türkiye’nin elektrikte kurulu gücü 2022’de 4 bin 148 megavat artarak 99 bin 609’dan 103 bin 757 megavata yükseldi. Kurulu güç 2022’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,2 arttı.

Kurulu güçte en fazla kapasite artışı yenilenebilir enerji kaynaklarında görüldü. Toplam kurulu gücü 9 bin 424’e ulaşan güneş enerjisi santralleri geçen yıl 1611 megavat kapasite artışıyla başı çekerken, rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu gücü 704 megavat artışla 11 bin 396’ya, biyokütle santrallerinin kurulu gücü 270 megavat artışla 1906 megavata, hidroelektrik santrallerinin kurulu gücü ise 84 megavat artışla 31 bin 571 megavata yükseldi.

Öte yandan, aynı dönemde ithal kömürde kurulu güç 1380 megavat artarak 10 bin 374 megavata, linyitte 72 megavat artarak 10 bin 192 megavata, doğal gazda 13 megavat artarak 25 bin 310 megavat olarak hesaplandı. Böylece, güneş enerjisi kapasitesi yaklaşık yüzde 20, biyokütle yüzde 16, ithal kömür yüzde 15 ve rüzgar enerjisi kapasitesi yüzde 9 artış gösterdi.

Reklam

Elektrik üretimi 321,6 milyon megavatsaat oldu

Türkiye’de geçen yıl 321 milyon 606 bin megavatsaat elektrik üretimi, 324 milyon 347 bin megavatsaat elektrik tüketimi gerçekleşti. Aylık bazda en fazla elektrik üretimi 31 milyon 232 bin megavatsaatle ve en fazla elektrik tüketimi 31 milyon 557 milyon megavatsaatle ağustosta oldu.

Elektrik ihracatı aynı yıl 3 milyon 710 bin megavatsaat, elektrik ithalatı 6 milyon 140 bin megavatsaat olarak kayıtlara geçti. En fazla ihracat 425 bin 317 megavatsaatle ocakta, en fazla ithalat da 741 bin 278 megavatsaatle kasımda gerçekleşti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan