Takip Edin

Özel Haber

SİFTAMEC GLOBAL MAKİNA TEKRAR KEŞFEDİLEN KITADA YERİNİ ALDI

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

SİFTAMEC Global CEO ‘su ve Yönetici Ortağı olan Faruk AKSOY genelde AFRİKA ama özelde Batı Afrika ve SENEGAL için Türk yatırımcılara ortaklık daveti sundu. Konuya ilişkin görüştüğümüz Aksoy önemli bilgi ve istatistikler sundu.

 İhtiyarlayan Avrupa, yeni pazarlar arayan Amerika eskimeyen sömürgesi AFRİKA’YA tamamen yönünü Çevirdi. Çin ise 25-30 yıldır bölgede her ülkede her sektörde, her alanda milyonlarca insan gücü ile büyük bir oyuncu olduğunu gösteriyor ve gücünü kaybetmek istemiyor. Çin Afrika Pazarında en büyük oyuncu olmasına rağmen 2021 yılında Pazar’da etkinliğini %8 daha arttırmış ve %60’lara ulaşmıştır. %50 Alman ve %50 Türk ortaklığı, 30 senelik Global tecrübe ile 2019 yılında kurulan SİFTAMEC GLOBAL MAKİNA, Türkiye, Almanya, İngiltere, Senegal, Gambiya, Batı Afrika, BAE, IRAK ve Hindistan ülkelerinde şuan faaliyet göstermekte. Başta Afrika (Senegal) olmak üzere, küresel pazarda önemli yatırım ve ticari faaliyetlerde bulunduklarını belirten FARUK AKSOY ‘Makine, İş ve İnşaat Makinaları, Tarım ve Tarım Makine ve Aletleri, İnşaat Malzemeleri, İnşaat sektörü, Gıda, Enerji, Kiralama’ başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini, 30 senelik tecrübe ve 41 ülkede oluşan dostluk ve iş birliklerinin TÜRKİYE için meyvelerini şimdi toplamaya başladıklarını belirtti.  SİFTAMEC olarak “başta Türkiye’de ürettirdiğimiz ve temin ettiğimiz her türlü makine, teçhizat ve malzemeleri öncelikle kendi projeleri ve 20’den fazla ülkede kurduğumuz kendi ağımız ile hem ihracat hem de yatırım yapıyoruz” diyen Aksoy, Türk Yatırımcıları bölgede beraber yatırım yapmaya davet etti.

Niçin Senegal?

Açıklamalarında Senegal’in önemli bir Pazar olduğunu ifade eden Aksoy, ülkenin şu özeliklerine dikkat çekti; “Bağımsızlığını kazandığı günden bugüne ihtilal ve askeri darbe olmayan nadir ülkelerden. İstikrarlı bir ekonomi ve ortalama %5-6 büyüme oranı, yıllardır istikrarlı bir döviz kuru politikası, AB ve AMERİKA ile STA (Serbest Ticaret Anlaşması ile %0 gümrük), Batı Afrika Birliği –ECOVAS ile 15 ülke 400 milyon nüfusa %0 gümrük , ortak para birimi , Güvenli ve huzurlu bir ülke, nüfusunun %95 Müslüman, 1 milyondan fazla konut talebi, Yabancı Yatırımcıyı koruyan kanunlar, Fransız yasalarının hâkim olması ve en önemlisi Türkleri çok sevmeleri başta olmak üzere yüzlerce sebep sıralayabiliriz. Gelecek Afrika’da” sloganımız ile SENEGAL’de yatırımlar yapan SİFTAMEC, 400 milyon nüfusu olan Batı Afrika (ECOWAS) bölgesindeki 15 ülkede çalışmalarına başladı. Bir SIDIO GRUP firması olan SİFTAMEC, Senegal’de 15 yıldır faaliyet gösteren ve grup firmaları ile öncelikle;

  • Tarım
  • Tarım Makine ve Ekipmanları
  • İş Makinaları ve Kiralama
  • İnşaat (Altyapı ve Üstyapı)
  • İnşaat Malzemeleri, Doğal Taş ve Maden
  • Gıda sektörü
  • Savunma Sanayi
  • Enerji sektörleri başta olmak üzere 17 farklı sektörde yatırımlar yapmayı planlıyor.

Senegal’de 10.000 Sosyal Konut projesi için Mart ayında imzaya oturacak olan SİFTAMEC, ilk etapta 147 villa, ikinci etapta 625 villa konut projelerini 2023 yılında bitirmeyi planlıyor. 2025 yılına kadar 100.000 konut talebi olan SENEGAL’de önemli bir oyuncu olmayı planlıyor. Aynı zamanda Pirinç Fabrikası Ocak ayında, Yer Fıstığı yağı fabrikası 2022 Ocak ayında üretime geçti. 40 Hektar üzerinde Moringa Ağacı yetiştirmenin yanında 500 hektar alanda Yer fıstığı, meyve ve sebze yetiştirmeye başlıyoruz.

 

Türkiye’nin gücünü, kalitesini, iş gücünü, üretimini, bilgi ve tecrübesini iş ortakları ile SENEGAL’e taşımayı hedefleyen SİFTAMEC “Afrika için Kalite” sloganı ile hareket ediyor. Alman Yatırımcı ve işadamı Sidy G. DİOP Almanya’nın ve Avrupa’nın lider Lojistik sektöründe faaliyet gösteren 50 yıllık imalatçı firması olan TRANSNORM’u, 2019 başında rekor fiyata Amerika’nın en büyük Sanayi firmalarından birisi olan HONEYWELL’e satışını gerçekleştirdi. Sidy G. DİOP Bey 30 senelik dünya çapında tecrübesi, Faruk AKSOY’un 22 senelik Makine ve sanayi alanında hem yurt içinde hem yurt dışı tecrübelerini birleştirerek Geleceğin Üretim, sanayi ve Pazar üssü olan Afrika’ya taşımaya başladı.”

“Gelin Beraber Yatırım Yapalım!”

SİFTAMEC olarak Türk iş dünyasına başta İNŞAAT, TARIM, İŞ MAKİNALARI, KİRALAMA ve GIDA Türkiye İş Makinaları ve Forklift sektörü ile yeni yatırımlara Afrika ve Senegal’de yakında başlayacaklarını  kaydeden Aksoy, “Hem distribütörlük, hem imalat, hem de kiralama sektörlerinde SİFTAMEC olarak beraber iş birliklerine hazırız. Sürekli büyüyen bir Pazar sağlam yatırımcıları bekliyor. Tüm dünya tekrar yönünü Afrika’ya çevirdi. Senegal halkı ve bölge ülkeler TÜRKİYE’Yİ hayranlıkla takip ediyor ve çok seviyor. Haydi, bunu SİFTAMEC ile fırsata çevirelim! ” dedi.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish