Takip Edin

Özel Haber

Bir Dünya Markası HİDROKON

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

HİDROKON

Yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en büyük vinç markalarından olan HİDROKON, 1000’den fazla tedarikçisi, yüzlerce uzman kişiden oluşan üretim kadrosu ve 10bini aşan çalışanıyla tartışmasız yerli piyasanın en önemli itici gücü. HİDROKON Konya Hidrolik Mak. San. Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi – Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Esat Kütükcü’yle firmasının pandemide izlediği yol haritası ve 2022 yılı hedeflerini konuştuk.

2021 yılı HİDROKON açısından nasıl geçti? Ne gibi yatırımlarınız oldu? Satış oranlarınız ve pandemide izlediğiniz firma politikası hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Pandeminin etkilerini tam olarak atlatamadığımız 2021 yılında HİDROKON olarak yoğun çalışmalarımıza devam ettik. Firmamızın kuruluşundan bu yana katlanır bomlu vinçlerle başlayan üretimimize 2021 yılında da ürün gamımızı genişletmek, müşterilerimize mobil kaldırma ekipmanlarında daha geniş bir ürün yelpazesi sunmak adına teknolojimizi sürekli geliştirmek için çalıştık. Yurt içi pazarında ilk ürün grubumuz olan katlanır bomlu vinçlerimizde pazar payımızı artırırken, insan kaldırma platformu ve marin vinç ürün gruplarımızda da pazarda daha büyük bir paya sahibiz. Yurt dışı pazarında yeni yapılanmalara giderek ülkemizi ve HİDROKON markasını Dünyada da tanıtabilmek adına faaliyetlerimize ara vermeden devam ettik. Dünyada, özellikle Avrupa Pazarı’nda, daha çok tercih edilen ‘Tam Katlanır’ ürün grubumuzun global rakiplerimizin ürünlerine denk konfigürasyonlarda tasarım ve üretimini gerçekleştirdik. Üretimini yapmış olduğumuz 110 ton/metre kaldırma kapasitesine sahip HK 110 E8 + J12E6 tam katlanır vinç tipinde yüksek kaldırma kapasitesine sahip modeller arasında yer alıyor. Modelimiz yeni özellikleriyle yurt dışı pazarının da isteklerine uymakta ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu gücü hafiflikle beraber sunabilmekte. HK 110 E8 + J12E6 birinci kırma ve ikinci kırmada yüksek ters açı kabiliyeti ile de dikkatleri üzerinde topluyor. Yoğun bir Benchmark çalışması ve Ar-Ge faaliyetleri sonrası üretilen 65 ton/metre kapasiteye sahip HK 65 E8 + J12E4 modelimiz ise araçta daha fazla yük taşınabilmesini sağlıyor ve daha hafif operasyonlarda hızı ve emniyeti aynı anda müşterilerimizin kullanımına sunuyor. Sonsuz kule dönüş açısına ve operatör güvenliğini ön planda tutan teknolojik donanım ve yazılıma sahip tam katlanır modellerimizin kontrolü uzaktan kumanda ile de sağlanabiliyor.

Özetleyecek olursak, Dünya’da gelişen olumsuz durum ve olayları bir engel olarak değil tam aksine firmamızda itici bir unsura çevirdik. İster istemez pandemi üretim ve tedarik zincirlerini yavaşlatsa bile biz daha fazla çalışarak daha fazla araştırarak bu süreci geçirdik. Kendimizi ve teknolojimizi daha da ileriye götürmek için bir fırsat oldu diyebiliriz. Biz HİDROKON olarak bu pandemi sürecinden daha güçlü bir firma olarak çıkmak için gerekli adımları attık ve süreç bittiğinde daha da güçlü bir HİDROKON olarak Dünya pazarında yer almaya devam edeceğiz. Dünya’nın bir daha böyle bir durum ile karşılaşmaması ve en kısa zamanda covid felaketinden kurtulmasını diliyoruz.

2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Yurt içi ve yurt dışı piyasasında hedefleriniz, yeni öngörüleriniz nelerdir? Yatırımlarınız var mı?

HİDROKON olarak hedeflerimizi katlanır bomlu vinçlerle sınırlı tutmadık, 2017 yılında Türkiye’de gemi üzerine montaj edilmiş ilk ve en yüksek kaldırma kapasiteli marin vincini, HK 285 L8’i sektöre kazandırdık. İnsan kaldırma platformunda yurt içinde sektördeki ilklerden biri olan HK 60 TPK insan kaldırma platformumuz Türkiye’de üretilen ilk 60 metre insan kaldırma platform olma özelliğini taşıyor.

Daima sektörde ilkleri başarmayı hedefleyen ve ilklere imza atan bir firma olarak 2022 yılında da projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Üretimini yapmış olduğumuz HK 110 E8+J12E6, HK 65 E8+J12E4 tam katlanır modellerimize yeni modeller ekleyerek müşterilerimizin ihtiyacı olan kaldırma kapasitelerine nokta atışı çözüm sunacak modellerimiz için çalışmalara devam ediyoruz. Küresel pazar taleplerini ve ekonomiyi gözeterek ürün geliştirmelerimizi devamlı olarak güncelliyoruz. Böylece müşterilerimizin ihtiyaç duyduklarından daha büyük makinelere yönelmelerini önleyerek dünya ekonomisinin stabil olmadığı günümüz koşullarında bütçelerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Ana ürün grubumuz olan katlanır bomlu vinçlerimizde 285 ton/metre kaldırma kapasitesine sahip HK 285 L8+L6, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre kaldırma kapasitesi ve yüke uzanım önceliğine göre modellere ayrılan 345 ton/metre kapasitesine sahip HK 345 K9+L6 ve HK 345 L9+L6 yurt içinde en çok tercih edilen makineler arasında yerlerini koruyorlar. Daha güçlü ve teknolojik donanımlara sahip makinelerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yurt içinde ve Dünyada yalnızca yük kaldırma ekipmanlarında değil, insan kaldırma platformlarında da pazarı yakından takip ediyoruz. Yurt içinde sektördeki ilklerden biri olan HK 60 TPK insan kaldırma platformumuz sektöründe global olarak kabul edilen EN 280 standartlarına uygun üretiliyor. Bu ürün grubumuzda da makine özelliklerimizi artıracak ve güçlendirecek çalışmalara yöneldik. Üretim sahamızda bazı güncellemeler ve teknolojik yatırımlar ile yıllık üretim kapasitemizi arttırmaya hazırlanıyoruz. Mevcutta yer alan üretim kapasitemizin %40 üstüne ulaşmayı hedefliyoruz. Her ne kadar yatırım ve teknolojik gereksinimler üretimi arttırmak için gerekli olsa da aslında bu tam bir ekip işi. HİDROKON olarak birimler arası iletişim, eğitim ve koordine alanında da gerekli eğitimlere imkân sağlıyor ve gereksinimleri yerine getiriyoruz.

Birazda HİDROKON olarak yaptığımız yatırım alanlarından bahsetmek gerekirse, yatırımlarımızın ana odağını yurt dışı oluşturmakta. Yurt içinde kendini kanıtlamış bir marka olarak Dünya pazarındaki yerimizi güçlendirmek ve daha da yukarılara çekmek istiyoruz. Bu vizyona ulaşabilmek adına yurt dışı bayiliklerinde yeni yapılandırmalara gittik ve İstanbul’da yeni ve dinamik yurt dışı satış ekibi oluşturduk. 2022 yılında yapılan ve 2023 yılında faaliyete başlayacak çelik merkezi tesisimizde son dönemlerde yaptığımız yatırımlar arasında yer almakta.

HİDROKON olarak adımlarımızı yarının Dünyasının gereksinimlerine ve taleplerine göre atıyoruz. Yarının Dünyasının inşasında yer alacak modellerimizin donanımlarını ve teknolojilerini daima Dünya standartlarına uygun kalite ve teknolojide üretiyoruz. Yalnızca satış rakamlarına bakarak analiz yapmak sizi yanlış sonuçlara götürecek ve yerinizde saymanıza neden olacaktır. Daima yarını düşünmeli, yarına hazırlanmalı ve yarının taleplerine ve teknolojilerine uygun ürünler geliştirmeniz gerekmektedir. Sektör, pazar, talepler ve gereksinimler doğru bir şekilde analiz edilmeli ve buna uygun yatırımlar ve teknolojiler edinilmelidir.

“Savunma sanayi alanında daha aktif roller arıyoruz!”

Her geçen yıl hedeflerimizi güncelliyoruz. Daha fazlası daha iyisi ne olabilir sürekli sorgulayan bir firmayız. Yurt içi ve yurt dışı pazar payımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda daha güvenilir makineler üretmek istiyoruz. Savunma sanayi alanında daha aktif roller arıyoruz. Ülkemizin savunma teknolojilerinde yer almaktan gurur duyuyoruz ama temennimiz ve çalışmalarımız daha fazla savunma sanayi projelerinde HİDROKON ismini görebilmek. Ülkemizin gelişimi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish