Takip Edin

Haber

SAHİM-SEN’DEN GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI DEĞERLENDİRMESİ:‘’UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ  SINAVI HER YÖNÜYLE SAKAT YAPILMIŞ, BU SINAVIN İPTALİ GEREKİYOR!’’

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık Bakanlığı 20 Mayıs’ta Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı yaptı. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda birçok soruda sistematik, maddi, rastlantısal hatalar tespit edildi. Bu hatalar hak kayıplarını da beraberinde getirdi. Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Unvan değişikliği için sınav yapılması gerekmiyor. Her yönüyle sakat yapılmış bu sınavın iptali gerekiyor. Lisans ve önlisans mezunlarına sınavsız adil bir sistem oluşturulmalıdır. Yıllar yılı birikmeyi önleyip, herkese emeklerin karşılığı olan unvanlar verilmelidir.”dedi.

 

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mayıs’ta yapıldı. Sınavda birçok soruda sistematik, maddi, rastlantısal hatalar tespit edildi. Bu hatalar hak kayıplarını da beraberinde getirdi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Her üç yılda bir yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı, Sağlık Bakanlığı tarafından  her dönem başka bir üniversitede ve belirsiz standart ölçüleriyle yapılmaktadır. Bu belirsizlik ve değişiklikleri özetleyecek olursak, 2017 yılında sınav MEB tarafından yapılmış, dört seçenekli cevap tercih edilmiştir. 15 ortak alan sorusu ve 35 branş sorusuyla adayların mesleki unvan bilgisinin yeterince ölçülemeyeceği bir yöntem tercih edilmiştir. Açılan kontenjan sayısı ise sadece çok düşük miktarlarda belirlenmiştir. 2020 yılında sınav yapma görevi Anadolu Üniversitesi’ne verilerek 50 branş sorusu ile karşımıza çıkmış bu sefer ne oldu ise kontenjan sayısı bir miktar artırılmıştır. Lakin yüksek puanlar alıp halihazırda birçok ilde boş kontenjan olduğu halde ek  yerleştirme işlemi de kısıtlı miktarda yapılmıştır 2023 yılında sınav yapma görevi bu kez Ankara Üniversitesi’ne verilerek 5 seçenekli 15 ortak alan sorusu 35 branş sorusuna dönülerek kontenjanlar ise düşürülmüştür. Her dönem başka bir üniversiteye belirsiz ve standardı olmayan sınavlar yaptırılarak başka başka mağduriyetlere sebep olunmuştur. Çoğu branşlarda yüksek lisans yapmış personellere baştan sona ölçüsüz olarak hazırlanan bu sınavda, Ankara Üniversitesi herhangi bir kaynak paylaşmamıştır. Bu alanda tek kaynak olan temel kitaplar  dışında üniversitenin kendi notlarından sorular hazırlayarak, Ankara Üniversitesi’nden mezun olmayanların ve henüz bu unvana haiz olmayanların, hatta sahada bu görevi icra edenlerin bile yapamayacağı tecrübe sorularını sorarak, bu alanda çalışmayan adayları dışlayıp, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olacak şekilde kendi üniversitelerinden mezun olanlara açık ara avantaj sağlayarak bu branşı yapmak için Sağlık Bakanlığı onaylı diploması olan çoğu unvanda emekler heba edilmiştir.” dedi.

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN SINAV YAPILMASI GEREKMİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın bu sınav için belirleyeceği kriterlerin belli bir usul esaslar gerektiğini vurgulayan SAHİM-SEN Başkanı Akarken, “Bir dönem 35, bir dönem 50 branş sorusu sorulmamalıdır. Bir dönem 4 şıklı bir dönem 5 şıklı sınav yapmamalıdır.  Hatta Unvan Değişikliği için herhangi bir sınav da yapılması gerekmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı vb. bir çok kurum tarafından sınavsız unvan değişikliği yapılmakta iken, her türlü zor şartlarda gece gündüz, tatil, bayram, afet ayrımı yapmadan 24 saat usulüne göre çalışırken bin bir zahmetle okul okuyan sağlık kurum çalışanları mağdur edilmemelidir. İlla ki bir seçme yapılmak isteniyorsa, unvan değiştirmek isteyen adayların seçiminde belirlenecek bir kontenjan ölçüsünde mezuniyet yılı ya da hizmet puanı esas alınabilir. Her yıl ataması gerçekleştirilerek elemek için değil, seçmek için adil bir sistem oluşturulabilir. Görevde yükselme sınavına gelince de bu sınava girenlerin çoğu yardımcı hizmetler sınıfındadır. Seçim meydanlarında Cumhur ittifakın içinde yer alan MHP yıllarca yardımcı hizmetler sınıfı kalkacak demiştir. Ama bir seçim dönemi bittiğinde bile çözüm bulunmamıştır.” ifadesini kullandı.

Reklam

HER YÖNÜYLE SAKAT YAPILMIŞ BU SINAVIN İPTALİ GEREKMEKTEDİR

Sınavla ilgili SAHİM-SEN’e gelen şikayetler konusunda Akarken şu bilgileri verdi: “Sınav başvuru ücretinin 500 TL gibi yüksek bir tutara denk gelmesi bize ulaşan şikayetler arasında yer alıyor.  Sınavı yapan Ankara Üniversitesi’nin her adayın kolayca ulaşabileceği bir kaynak vermemesi, tüm adayların mevcut kaynaklarından değil de, kendi kaynaklarından hazırladığı sorularla, kendi mezunlarına avantaj sağlaması (Anayasanın Eşitlik İlkesini İhlal) bir diğer şikayet konusunu oluşturuyor. Sorular hazırlanırken dikkatsiz ve özensiz davranılması, sınav sorularının herhangi bir ölçme değerlendirme kriterinden geçirmeden, alanda çalışanların bile yapamayacağı zorlukta saha tecrübesi ve teknik bilgi içeren sorular hazırlaması da bize gelen şikayetler arasındadır. Her bir soru hazırlanırken, Sistematik hata, doğruluğu tartışılır konular seçilmesi, seçenekleri itibari ile adayları kararsızlığa ve tutarsızlığa sürükleyerek, cevabın anlaşılırlığını azaltacak (ayırt edici değil) aldatıcı seçenek sunumu şikayetler arasındadır. Bu sınavda maalesef rastlantısal hatalar da çoktur. Yanlış örneklem seçilmesi de başka bir şikayet kaynağıdır. Doğru cevabı tek olmayan sorular da bulunmaktadır. Sonuç olarak her yönüyle sakat yapılmış bu sınavın iptali büyük önem arz etmektedir. SAHİM-SEN olarak talebimiz; bütün kamu kurumları içerisinde en zor şartlar içinde çalışan bir yandan da kendini geliştirmeye çalışan sağlık çalışanlarına, diğer kamu kurumlarına tanınan eşit hakların sağlanması gerektiğidir. Sağlık çalışanları dışlanmamalıdır. Özellikle yüksek lisansla bu unvanları alan kamu çalışanlarının direkt hak ettiği unvana ataması yapılmalıdır. Lisans ve önlisans mezunları sınavsız adil bir sistem oluşturularak yıllar yılı birikmeyi önleyip, herkese emeklerin karşılığı olan unvanlar verilmelidir. Herhangi bir seçme ayırt etme ve eğitim şartları olmadan atanan genel müdürler başta olmak üzere yardımcıları, daire başkanları, il müdürleri, başkanlar, uzmanlar, hastane müdürlerine seslenmek istiyoruz: Sizler herhangi bir seçme ya da mülakata girmeden karar verici konuma geldiniz. Hem sahada 7/24 çalışıp hem her türlü afet durumunda hem gece gündüz vardiyalı çalışanların, sizin kadar değeri yok mu Bakanlığımızda? Bu sınava girenler sözleşme imzalayıp   makam sahibi olmayacak, sözleşmeli idareciler gibi ücret de almayacak.  İstedikleri tek şey alınlarının teriyle aldıkları unvanların, bitirdikleri okulların karşılığını diğer kurumlarda olduğu gibi zorlaştırmadan hak sahiplerine teslim edilmesidir.”

TKUMAGAZİN

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

YENİLİKLERE  DAİMA AÇIK

Yayınlanma tarihi

-

 

Çetinler Sürücü, Src ve İş Makineleri kursumuz hep yeniliklere açık olmuştur.Sadece sürücü belgesi (Ehliyeti) değil, güvenli sürücülük eğitimi vermekteyiz. Kursumuz yine ilklere öncülük ederek ış makinaları Operatörlük belgesi üzerine çalışma yaparak G sınıfı sürücü belgesi vermeye başladı.

Kursumuzda hep yeniliklere açık olduk. Araç ve gereçlerimizi hep yeni teknoloji cihazları ile donattık. Şu anda sıfır km. Hundai otomobillerle, sıfır Isuzu ve Iveco otobüslerle eğitim vermekteyiz.  Aynı Forklift- Elektrikli transpalet-Mobil Vinç- Dozer- Greyder – Finişer – iş Kamyonu – Zemin Süpürme-Fore Kazık-Zemin Delik Delgi, firmalara Tavan vinci, Limanlara Liman makinaları ve Serdümen, Terminal Traktörü belgesi, bireysel olarak Eskavatör, Beko Loder, Loder makinaları ile ilgili Operatörlük belgeleri vermeye başlamıştır.

Devamını oku

Haber

HIZLI TEKNİK VE SERVİS HİZMETİ

Yayınlanma tarihi

-

 

Türkiye’de “personel yükseltici platform sektöründe” bir ilke imza atan Acarlar Makine, Avrupa’nın CE ve EN 280 standartlarına uygun üretilen platformlarını iç pazarla buluşturmaktadır.

Acr Grup bünyesinde kurulan Acarlar Makine, 2003 yılından bu yana, Her ihtiyaca yönelik geniş ürün yelpazesi, Dinamik ve çözümcü yaklaşıma sahip kadrosu, Hızlı teknik servis hizmeti, Satış öncesi ve sonrası müşteri odaklı yaklaşımı ile fark yaratmaktadır. Müşterilerimiz ve çözüm ortaklarımız ile yaratmış olduğumuz güven çerçevesinde, dünyadaki gelişmeleri ve trendleri yakından takip ederek, öğrenen, sürekli yenilenen ve ilkleri gerçekleştiren bir kurum olmak.

GELİŞİME AÇIK VE GENÇ DİNAMİK ÇALIŞAN KADROSUYLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gelişime açık yönetimimiz, genç, dinamik çalışan kadromuzla pazardaki ürünleri ve rakiplerimizi yakından takip ederek, bilgileri en iyi şekilde toplamak, kurum içi koordinasyonu ve iletişimi geliştirerek toplanan bilgi üzerinde kararlar almak ve bu doğrultuda hizmet verdiğimiz müşterilerimizle etkin iletişimi ve bilgiyi paylaşarak en yüksek faydayı sağlamak. İç ve dış müşteri odaklı bir kurum olma hedefi doğrultusunda ve bu hedefe paralel olarak kurmuş olduğumuz kalite yönetim sistemini, iş süreçlerini ve bunları uygulayan insan kaynaklarımızı geliştirerek, ürünlerimizin ve hizmetlerimizin kalitesini arttırmak

Reklam
Devamını oku

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan