Takip Edin

Özel Haber

RENT RİSE YATIRIMA DEVAM AMA ZAMANLAMAYA DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Rent Rise

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar, doğru zamanlama ile doğru yatırımı buluşturmanın şart olduğunun altını özenle çiziyor.

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar ile ülkemizin en önemli projelerinden 3. Havalima’nını ve sektördeki gelişmeleri ve firmadaki yenilikleri konuştuk.

Rent Rise’ın makine filosundan bahseder misiniz?

Rent Rise olarak makine filomuz 1.000 makineye sene başında ulaştı. 2017’yi sektör olarak aslında iyi geçirdik. 2018’e kötü başlamamıştık fakat çeşitli sebeplerle durgunluk yaşadık, fiyatlarda düşme oldu, çalışma oranlarında düşüklük oldu. Bazı projelerin ertelenmesi bir durgunluğa neden oldu. Bu aralar az da olsa hareketlenme olduğunu söyleyebilirim.

SEKTÖRÜMÜZ 3.HAVALİMANI İLE KENDİNİ TEST ETTİ

Rent Rise

İstanbul 3. Havalimanı projesinde nasıl yer alıyorsunuz?

  1. Havalimanı çok önemli bir proje. Dünyadaki sayılı havalimanlarından biri. Bunun dışında çok hızlı ilerleyen bir proje. Belirli aralıklarla ziyaret de gerçekleştiriyoruz. 29 Ekim’de bitirilmesi planlanıyor. Proje sonuna yaklaşıldı. Orada çalışan, emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. Herkes çok büyük bir özveri ile çalışıyor. Platform anlamında da tabii ki küçük bir ülkenin platform pazarı kadar bir noktaya geldi. Aynı anda 2500 civarında platform çalıştığını tahmin ediyoruz. Bizim 150 civarında makinemiz çalışıyor. Biz, orada tabi başından beri varız. Havalimanı bitmesine yakın hangarlar başladı. Hangarlar da değişik aşamalardan oluşan projelere sahip. Havalimanı açıldıktan sonra da bazı çalışmaya devam eden platformlar olabilir. Bitse bile onarım, temizlik, hangalarların tesisat yapım ve onarımı gibi teknik konularda sürekli çalışılacaktır. Bu proje Türkiye kiralama sektörü için de operasyonel bir tecrübe oldu. Firmalar kendilerini test etmek gibi bir şansa sahip oldular. Çok büyük ve zorlu bir şantiye. Burada ana yüklenicinin yanı sıra bir çok alt firmayla da çalıştık. Kiralama hizmetimiz ile ilgili bu firmalardan aldığımız olumlu geri bildirimler bizi mutlu ediyor.

HER ŞEYİYLE TÜRKİYE’YE KAZANDIRACAK BİR PROJE

  1. Havalimanının önemi nereden kaynaklanıyor?

Dünyada uzun uçuş destinasyonlarında kullanılan belirli hub noktaları var. Dubai, Londra, Frankfurt bunlardan bazıları. Havacılık sektörü açısından 3. Havalimanı da bunların en önemlilerinden biri konumunda olacak. Bir aktarma noktası, bir hub olabilmek için coğrafi açıdan da çok uyumlu. Buraya her inen-kalkan uçak, bir yan sanayi yaratmak demek. Ekonomiye katkı demek. Akaryakıt, yiyecek içecek, konaklama başta olmak üzere tüm destek hizmetlerinde istihdam artışı demek. İstanbul ve Türkiye için çok önemli olan turizm konusunda da önemeli katkı sağlayacaktır. İstanbul’un zaten var olan turizm popüleritesini artıracaktır.

YATIRIMLARIMIZ MUTLAKA DEVAM EDECEK

Yatırımları bu konjonktörde durdurdunuz mu?

Son dönemlerde yaşanan ani kur hareketleri her sektörde olduğu gibi bizi de önlem almaya itti. Fiyatları revize edip, yatırımları biraz daha gözden geçirmemize neden oldu. Makine siparişlerimiz var. Platform sektörü Türkiye’de hala marjinal doyum noktasından çok uzak. Şu anda toplam 12 bin civarı makine var. O yüzden yatırımlarımız mutlaka devam edecek. 2019-2020 yatırımlarımızın planlamasını bu aralar gözden geçiriyoruz. Kurdaki hareketliliğin son bulması ile herkes önünü daha net görecektir. Önemli olan tek başına Rent Rise olarak değil sektör olarak bütün firmalarla ve hatta bileşenelerle büyümek önemlidir.

HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ BİZİM SEKTÖRÜMÜZDE DE FİYATLAR ARTTI

Fiyatları oturtabildiniz mi?

Her sektörde fiyatlar arttı. Maliyetlerimiz arttığı için biz de kiralama fiyatlarını revize ediyoruz. Kendi adımıza fiyatları oturttuğumuzu söyleyebilirim. Finansal anlamda uzun ya da orta vadede kimse kendini zora sokmak istemez. Maliyetleri fiyatları iyi hesaplayıp ona göre davranmak lazım. Durgun zamanlarda maliyet ve gelir dengesi her zamankinden daha da hassas hale gelebiliyor. Doğru zamanda doğru stratejileri uygularsanız, sağlıklı şekilde büyüme yolunu otomatikman açmış oluyorsunuz.

YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Rent Rise, aynı zamanda bilgi teknolojilerine (BT) büyük yatırımlar yapıyor değil mi?

Kendimize özel yaptırdığımız ve birkaç yıldır kullanmakta olduğumuz yazılımımızı oldukça geliştirdik. İkinci bir web tabanlı programı da buna entegre ettik. Kiralama ekibimiz teklif, sözleşme, stok inceleme, online takipler gibi tüm işlemlerini web üzerinden yanlarındaki bir bilgisayar veya akıllı telefon ile yapabiliyor, adeta ofislerini yanlarında taşıyorlar. Böylece eskisinden çok daha hızlı ve verimli çalışabiliyoruz. Bu sisteme SSH ekibimizi de dahil edecek çalışmalarımız var. Bunun da tamamlanması ile kiralama ve servis operasyonlarının tam entegrasyonu sağlanmış olacak.

YENİ ŞUBELERİMİZ OLACAK

Yeni şubeler var mı?

Yeni şubelerimiz olacak. Şu anda farklı bölgelerde detaylı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda çeşitli yerleri analiz edip yakın bir zamanda en az bir şube açmayı planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte şubelerin sayısını arttırmaya daha çok odaklanacağız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Haber

Bursa Ağır Vasıta’nın DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, Bursa Gemlik’te Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Taşıma ve lojistik sektörünün dinamik firması Bursa Ağır Vasıta’nın Gemlik’teki yeni DAF Yetkili Satış ve Servis Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi. Satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetleri verecek olan merkez 11.200 metrekarelik alanda hizmet verecek. Yoğun ilginin görüldüğü açılış töreninde, Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve üst yönetimi, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur ile şirket yöneticileri hazır bulundu. Törenin ardından Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ve Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur TKU MAGAZİN DERGİSİ  için özel açıklamalarda bulundu.

 

“Muhsin Koçaslan, “DAF ile 2006 Yılında Başlayan Birlikteliğimizin 16. Yılının Heyecan ve Gururunu Yaşıyoruz”

Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı açılış konuşmasında Bursa Ağır Vasıta ile DAF grubunun yıllardır süregelen dostane ticari ilişkilerine değinerek şunları dile getirdi: “DAF ile 2006 yılında başlayan birlikteliğimizin 16. yılının heyecanını ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bursa Gemlik’te bulunan tesisimiz 4.200 metrekare kapalı, 7000 m2 açık alanıyla aynı anda 30 araca hizmet verebilme kapasitesindedir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin tam ortasında bulunan, Gemlik Serbest Bölge’ye, Gemlik Limanı’na ve önemli yol güzergahlarına yakın konumda olan tesisimizin iç dizaynı; yedek parça bölümünden, ofislerinden, atölye bölümlerine kadar, tamamen DAF kurumsal kimlik kuralları baz alınarak, özenle yapılmıştır. Kalitesi, ürün çeşitliliği, ülkemizdeki yatırımları, satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarısı, ikinci el organizasyonlarıyla ticari araç segmentinin en önemli oyuncularından olan DAF ile birlikte başladığımız bu ticaret yolculuğumuzun, uzun yıllar devam edeceğine olan inancım tamdır. DAF Gemlik tesisimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta”

Açılışı töreni sonrası okurlarımız için özel açıklamalarda bulunan Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan şunları dile getirdi: “1999 yılında Koçaslanlar Otomotiv Ltd. Şti. hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olarak sektöre adım attım. Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü maalesef uzun sürmüyor. Çünkü ülkemizde bir yapıyı kurmak ve büyütmek değil onun kurumsal olmasını sağlayıp uzun ömürlü bir karakter sahiplenmesi, şirketin 3. hatta 4. nesillere aktarılması oldukça zor. Bu zorlukları yakından bildiğimiz için şirketimizin bir çeşit anayasası gibi yazılı bir aile yasası mevzuatı bulunmakta. Burada görev tanımları ve kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır. İçindeki tanımlar ve çerçeve net olunca aile firmamızın sürekliliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Pandemiyle birlikte insanların ticarete bakışları ve ticari anlayışları da değişti.  Bu değişiklik beraberinde doğal olarak ticaretin şeklini de değiştirdi. Firmalar eski, geleneksel ticari şekilden uzaklaşıp yeni dönem ticarete uyum sağlamak zorunda. Çünkü şunu bir kez daha gördük ki, piyasalarda her zaman çok güçlüler ayakta kalmaz. Her koşula, zamana, mekâna ve ortama ayak uyduranlar ayakta kalır.”

 

“Lojistiğin Yaşamsal Derecedeki Önemini Anladık”

Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan ise okurlarımız için verdiği demeçte; “Bugün hizmete açtığımız tesisle DAF ve TIRSAN markalarının satış ve satış sonrası servis faaliyetlerinde müşterilerimizin hizmetinde olacağız.  Çok yakın bir gelecekte Bolu bölgesinde de Bursa Ağır Vasıta’nın bir şubesini açacağız. Pandemiden sonra ülke olarak lojistiğin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Lojistiğin yaşamsal derecedeki önemini de önümüzdeki yakın süreçlerden öğreneceğiz. Bazı dünya ülkelerinin ihracatının büyük bir kısmını lojistik sektörü oluşturmakta. Örneğin Polonya; bizden oldukça küçük bir ülke. Uluslararası taşımacılıkla lojistik sektörünün bu ülkeye kazandırdığı katma değer çok ama çok yüksek.”

 

Bursa Ağır Vasıta A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Uğur da açıklamasında; “17 yıldır Koçaslanlar bünyesinde çalışmaktayım. Yapmış olduğumuz tüm işler tamamen müşteri odaklı. Holdingimizin yarattığı istihdam, yaptığı yatırımlar ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamakta. Türkiye’nin özellikle batı yakasında öncü bir kuruluşuz. Bu tesis DAF için Türkiye’de yapılmış olan en büyük tesis. Bu tesis için yaklaşık 40 trilyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Devamını oku

Özel Haber

İlklerin Firması VESA Platform

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de personel yükseltici platform sektörüne yön veren firmalardan biri olan VESA Platform, dünyadaki en iyi personel yükseltici platform üreticileri arasında ilk 10’a girmek gibi oldukça büyük bir hedefe sahip. VESA Platform Kurucu Ortağı – Elektrik-Elektronik Mühendisi İbrahim Başcı firmasını anlattı.

“VESA Platform olarak firmanızın faaliyet konularından bahseder misiniz? Yerli imalata verdiğiniz katma değer hakkında neler söylemek istersiniz?”

“VESA PLATFORM, ulusal ve uluslararası alanda ‘Personel Yükseltici Platform’ sektörüne yenilikçi ve kaliteli çözümler getirmek amacıyla Şubat 2019’da Konya’da kurulmuştur. Personel yükseltici platformlar için oluşturulmuş EN 280 standardını referans alarak; rekabetçi, teknolojik ve yenilikçi ürünler üretip personel yükseltici platform pazarında kendine yer edinmeyi planlamaktadır. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına; çeşitli çalışma yüksekliklerine sahip paletli, araç üstüne montajlı ve kendinden yürüyüşlü-lastik tekerlekli gibi modellerle sektöre hizmet verme amacındadır. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Türkiye’de bir ilk olan; tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli, örümcek platform projesi olan T18AJ’yi ortaya çıkararak ürünü ticarileştirmiştir. Daha sonra 28m çalışma yüksekliğine sahip araç üstü V28 modelini üretmiştir. Yakın zamanda tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği SPR serisi 4×2 kendinden yürüyüşlü 18m ve 22m platformları İSTANBUL SHIPYARD’a teslim ederek özel projelere uygun çözümler sunabileceğini ispatlamıştır.”

 

VESA Platform Çözüm Demek!

VESA Platform, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği disiplinlerinin buluşmasıyla, ürünlerini tamamen kendisi tasarlayıp, mühendislik hesaplamalarını ve analizlerini yapabilmekte, makinelerin yazılımlarını kendi bünyesinde geliştirerek sorunsuz (trouble-free) ürünler üretebilmektedir. Aynı zamanda bu yapı sayesinde sektörün gereksinimlerine, müşteri taleplerine, ürün üzerindeki özelleştirmelere hızlıca çözümler sunabilmektedir.

 

“2022 yılı için hedef ve projeleriniz nelerdir? Türkiye pazarınızda nasıl bir yeriniz nasıl olacak?”

Genç bir firma olduğumuz için öncelikli hedefimiz VESA Platform’un ismini, ürünlerini ve kalitesini sektöre tanıtmak. Ürettiğimiz makinelerle insanların yüksekte güvenle çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden ‘insan hayatı’nın hiçbir maddi değerle kıyaslanamayacağının bilincinde olarak, emniyet sisteminden kesinlikle taviz vermeden ve bu bilinci fiyat odaklı yaklaşan müşterilerimize de aşılamaktır. Kaldı ki Türkiye’de üretilen her personel yükseltici platformun EN 280 standardına uygun şekilde üretilmesi yasal zorunluluktur ve istisnasız şekilde emniyet sistemine sahip olmalı ve platformlarda bu standarda uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Yurtdışında ciddi görüşmeler yürütmekteyiz, bunun meyvelerini yıl sonuna doğru toplayarak ülkemizin ihracatına katkı sağlamak ve Türk malının kalitesini dünyaya da göstermek istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl için, sektörün yurtdışı en az bir fuarına katılmak ve bu fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz.  Ürün gruplarımızda ise tasarımını tamamladığımız T25AJ model 25m çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformumuzun imalatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Devamını oku

Özel Haber

HBA AKÜ’den Lityum Aküler

Yayınlanma tarihi

-

Lityum akü üretimine başlayan HBA Akü bu alanda oldukça başarılı bir performans sergileyerek piyasadan önemli talepler alacağının sinyalini verdi. Konuyla ilgili HBA Akü Genel Müdürü  Ali Baykal’la konuştuk.

Uzun süredir lityum akü Ar-Ge’sinde önemli aşamalar katettiklerini dile getiren Baykal, “Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle devam ediyoruz. Manlift, eklemli platformların lityum akülerinde çok güçlü bir performans elde ettik” ifadelerini kullandı.

HBA Akü’nün  manlift sektörüne yönelik üreteceği yerli lityum akülerle sektöre büyük bir ivme kazandıracaklarını iddia eden Baykal, “Lityum akülerde performans oldukça yüksektir. Makaslı platformlar için örnek vermek gerekirse; kurşun asit akümülatörlerde %80 deşarja kadar çalışma voltaj aralığı yaklaşık 24V-20V iken lityum pil gruplarında 25.6V-24V’tur. Lityum gruplarda voltaj deşarj eğrisi yataya yakın olduğundan dolayı, günlük kullanımda, makinada performans düşüşü olmamaktadır. Bununla birlikte kurşun asit akümülatörlerden yaklaşık 1/3 oranında daha az hacme sahip olduklarından dolayı talebe göre günlük kullanımda büyük akülü makinaların ulaştığı kullanım süresine de kolaylıkla ulaşılabilinir”.

“Lityum Akülerde de Aynı Özveri ile Hareket Edeceğiz” 

Baykal şu şekilde devam etti: “Lityum akü ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık beş yıldır lityum aküler tasarlayıp üretmekteyiz. Kullanmış olduğumuz ürünlerde önceliğimiz kalite ve performans. Kurşun asit akülerde her zaman ürünümüzün ve yapmış olduğumuz işlerin arkasında olduğumuzu müşterilerimiz bilmektedir. Lityum akülerde de aynı özveri ile hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish