Takip Edin
#

Özel Haber

RENT RİSE YATIRIMA DEVAM AMA ZAMANLAMAYA DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Rent Rise

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar, doğru zamanlama ile doğru yatırımı buluşturmanın şart olduğunun altını özenle çiziyor.

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar ile ülkemizin en önemli projelerinden 3. Havalima’nını ve sektördeki gelişmeleri ve firmadaki yenilikleri konuştuk.

Rent Rise’ın makine filosundan bahseder misiniz?

Rent Rise olarak makine filomuz 1.000 makineye sene başında ulaştı. 2017’yi sektör olarak aslında iyi geçirdik. 2018’e kötü başlamamıştık fakat çeşitli sebeplerle durgunluk yaşadık, fiyatlarda düşme oldu, çalışma oranlarında düşüklük oldu. Bazı projelerin ertelenmesi bir durgunluğa neden oldu. Bu aralar az da olsa hareketlenme olduğunu söyleyebilirim.

SEKTÖRÜMÜZ 3.HAVALİMANI İLE KENDİNİ TEST ETTİ

Rent Rise

İstanbul 3. Havalimanı projesinde nasıl yer alıyorsunuz?

  1. Havalimanı çok önemli bir proje. Dünyadaki sayılı havalimanlarından biri. Bunun dışında çok hızlı ilerleyen bir proje. Belirli aralıklarla ziyaret de gerçekleştiriyoruz. 29 Ekim’de bitirilmesi planlanıyor. Proje sonuna yaklaşıldı. Orada çalışan, emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. Herkes çok büyük bir özveri ile çalışıyor. Platform anlamında da tabii ki küçük bir ülkenin platform pazarı kadar bir noktaya geldi. Aynı anda 2500 civarında platform çalıştığını tahmin ediyoruz. Bizim 150 civarında makinemiz çalışıyor. Biz, orada tabi başından beri varız. Havalimanı bitmesine yakın hangarlar başladı. Hangarlar da değişik aşamalardan oluşan projelere sahip. Havalimanı açıldıktan sonra da bazı çalışmaya devam eden platformlar olabilir. Bitse bile onarım, temizlik, hangalarların tesisat yapım ve onarımı gibi teknik konularda sürekli çalışılacaktır. Bu proje Türkiye kiralama sektörü için de operasyonel bir tecrübe oldu. Firmalar kendilerini test etmek gibi bir şansa sahip oldular. Çok büyük ve zorlu bir şantiye. Burada ana yüklenicinin yanı sıra bir çok alt firmayla da çalıştık. Kiralama hizmetimiz ile ilgili bu firmalardan aldığımız olumlu geri bildirimler bizi mutlu ediyor.

HER ŞEYİYLE TÜRKİYE’YE KAZANDIRACAK BİR PROJE

  1. Havalimanının önemi nereden kaynaklanıyor?

Dünyada uzun uçuş destinasyonlarında kullanılan belirli hub noktaları var. Dubai, Londra, Frankfurt bunlardan bazıları. Havacılık sektörü açısından 3. Havalimanı da bunların en önemlilerinden biri konumunda olacak. Bir aktarma noktası, bir hub olabilmek için coğrafi açıdan da çok uyumlu. Buraya her inen-kalkan uçak, bir yan sanayi yaratmak demek. Ekonomiye katkı demek. Akaryakıt, yiyecek içecek, konaklama başta olmak üzere tüm destek hizmetlerinde istihdam artışı demek. İstanbul ve Türkiye için çok önemli olan turizm konusunda da önemeli katkı sağlayacaktır. İstanbul’un zaten var olan turizm popüleritesini artıracaktır.

YATIRIMLARIMIZ MUTLAKA DEVAM EDECEK

Yatırımları bu konjonktörde durdurdunuz mu?

Son dönemlerde yaşanan ani kur hareketleri her sektörde olduğu gibi bizi de önlem almaya itti. Fiyatları revize edip, yatırımları biraz daha gözden geçirmemize neden oldu. Makine siparişlerimiz var. Platform sektörü Türkiye’de hala marjinal doyum noktasından çok uzak. Şu anda toplam 12 bin civarı makine var. O yüzden yatırımlarımız mutlaka devam edecek. 2019-2020 yatırımlarımızın planlamasını bu aralar gözden geçiriyoruz. Kurdaki hareketliliğin son bulması ile herkes önünü daha net görecektir. Önemli olan tek başına Rent Rise olarak değil sektör olarak bütün firmalarla ve hatta bileşenelerle büyümek önemlidir.

HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ BİZİM SEKTÖRÜMÜZDE DE FİYATLAR ARTTI

Fiyatları oturtabildiniz mi?

Her sektörde fiyatlar arttı. Maliyetlerimiz arttığı için biz de kiralama fiyatlarını revize ediyoruz. Kendi adımıza fiyatları oturttuğumuzu söyleyebilirim. Finansal anlamda uzun ya da orta vadede kimse kendini zora sokmak istemez. Maliyetleri fiyatları iyi hesaplayıp ona göre davranmak lazım. Durgun zamanlarda maliyet ve gelir dengesi her zamankinden daha da hassas hale gelebiliyor. Doğru zamanda doğru stratejileri uygularsanız, sağlıklı şekilde büyüme yolunu otomatikman açmış oluyorsunuz.

YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Rent Rise, aynı zamanda bilgi teknolojilerine (BT) büyük yatırımlar yapıyor değil mi?

Kendimize özel yaptırdığımız ve birkaç yıldır kullanmakta olduğumuz yazılımımızı oldukça geliştirdik. İkinci bir web tabanlı programı da buna entegre ettik. Kiralama ekibimiz teklif, sözleşme, stok inceleme, online takipler gibi tüm işlemlerini web üzerinden yanlarındaki bir bilgisayar veya akıllı telefon ile yapabiliyor, adeta ofislerini yanlarında taşıyorlar. Böylece eskisinden çok daha hızlı ve verimli çalışabiliyoruz. Bu sisteme SSH ekibimizi de dahil edecek çalışmalarımız var. Bunun da tamamlanması ile kiralama ve servis operasyonlarının tam entegrasyonu sağlanmış olacak.

YENİ ŞUBELERİMİZ OLACAK

Yeni şubeler var mı?

Yeni şubelerimiz olacak. Şu anda farklı bölgelerde detaylı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda çeşitli yerleri analiz edip yakın bir zamanda en az bir şube açmayı planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte şubelerin sayısını arttırmaya daha çok odaklanacağız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özel Haber

UTİKAD’dan Rusya ve Ukrayna Arasındaki Savaşa Dair

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin dış ticaretinde hacim olarak önemli yer tutan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ortamı, Türk lojistik sektöründe de yankı buldu. Çok sayıda TIR şoförünün araçlarıyla birlikte bölgede mahsur kaldığını dile getiren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın lojistik sektörüne etkilerini değerlendirdi.

 

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ortamı, tüm sektörlerde olduğu gibi Türk lojistik sektöründe de endişe yaratmaya devam ediyor. UTİKAD olarak öncelikle bölgedeki Türk vatandaşlarımızın güvenli bir şeklide Türkiye’ye dönmesini ve bu savaş ortamının geride kalmasını umuyoruz. Lojistik sektörü açısından ise Türk TIR şoförlerimizin güvenliği ile yakından ilgileniyoruz. Kendi bünyemizde bir kriz masası oluşturmasakta UND ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmalarını yakından takip ediyor ve gerekli noktalarda destek veriyoruz.  Elimizdeki son bilgilere göre 250’den fazla Türk TIR’ı Ukrayna sınırından çıkış yapabildi. Sınırda olan bütün ülkeler Türk şoförlerine vizesiz direkt transit geçiş hakkı tanıyor. Savaş başladığında karayolu tarafına uzak olan araçlar için ise tehlike devam ediyor. Şu anda en güncel olarak Varna’dan Port Kafkas’a Ro-Ro hattı oluşturulması için görüşülüyor.

Avrupa’da SWİFT bazı bankalara kapatıldı ancak bazıları açık durumda. Bu durum ticaretin devam edeceğini gösteriyor ancak bununla birlikte Rusya transit ülke ve nihai varış ülkesi olma durumunu kaybetti. Avrupa ürettiği ya da hali hazırda sattığı malı teknik olarak satabiliyor ancak gidecek yolu yok. Bu noktada Türkiye çok ciddi bir görev alabilir. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı Ukrayna üzerinden geçen rota savaş nedeniyle artık bir alternatif değil. Bu nedenle Türkiye ön plana çıkıyor. Avrupa Birliği’nden çıkan yük Orta Asya ve oradan da Rusya’ya ulaşacak. Şu an bu hattı kullanan tüm üreticiler lojistikçilerden alternatif rotalar talep ediyor.Ukrayna’dan ihraç malı yüklemiş araçlar normal seyrinde geçiş yapabildi ancak Rusya’dan yükleme yapmış araçların, an itibariyle Ukrayna’dan çıkışlarına müsaade edilmiyor. T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ukrayna, Rusya ve çevre ülkelerin yetkilileri ile iletişim halinde. Türk Bayraklı gemilerden, Türk TIR’larına kadar tüm vatandaşlarımızın ve yük taşıyan araçlarımızın bölgeden güvenli bir şekilde çıkması amaçlanıyor. Ukrayna hattı kapandı bilgisi geldiğinden bu yana, hacmin neredeyse tamamı Verhniy Lars kapısına yöneldi. (Gürcü– Rus) Sınır kapısında şu anda 20 kilometreden fazla kuyruk mevcut ve asıl uzayan kuyrukları bu hafta göreceğiz.120 km’leri bulabilecek kuyruklar oluşması bekleniyor. Bunlara ek olarak devreye alınsa iş yapabilecek Türkiye – Gürcistan – Rusya hattında blok tren taşımaları olabilir. Ancak yine Rusya’nın olumlu yaklaşması ve problem çözen bir tavır ile ilerlemesi durumunda bu mod faal olabilir. Uygulanan yaptırımlar neticesinde Avrupa üzerinden Rusya giriş şu an için mümkün görünmüyor. RO-RO için bölgeye yoğun çalışan firmalar ortak bir fikir ile bir hat oluşturulması yönünde T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına talepte bulundular ancak henüz olumlu bir gelişme yok. Burada en önemli husus, Rusya’nın RO-RO için uygun bir liman göstermesi ve liman lokal masraflar hususunda yapıcı olmasıdır. Mevcut girişimlere cevaben olumlu bir dönüş alınamamıştır.

Bazı konteyner hatları Rusya limanlarına çalışmaya devam ediyor. Arkas ile görüştüm Ukrayna çalışmıyorlar ancak Rusya seferlerine devam ediyorlar. Türkiye limanlarında dolumu yapılmış ve Ukrayna limanları için gemiye yükleme bekleyen konteynerlar içindeki yük sahiplerine bildirimler yapılarak yüklerinin boşaltılarak geri alınması isteniyor. Çünkü dolu şekilde ihracı bekleyen konteynerların ne zaman Ukrayna’ya gidebileceği belirsiz olduğundan; oluşabilecek liman ardiye, armatör demurage masrafları nedeniyle böyle bir uyarı ve talepte bulunuyorlar. Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi Maersk, Ukrayna’yı işgal ettiği için Moskova’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya ve bu ülkeden yapılan teslimatları geçici olarak askıya alacağını bildirdi.Merkezi Danimarka’da bulunan şirketten yapılan açıklamada, konteyner nakliyesini askıya almanın tüm Rus limanlarını kapsayacağı, ancak gıda maddeleri, tıbbi ve insani yardım malzemelerinin bunun dışında kalacağı belirtildi.

Açıklamada, “Faaliyetlerimizin istikrarı ve güvenliği, halihazırda yaptırımlardan doğrudan ve dolaylı olarak etkilendiği için, gıda maddeleri, tıbbi ve insani yardım malzemeleri hariç olmak üzere Rusya’ya ve Rusya’dan yapılan yeni Maersk rezervasyonları geçici olarak askıya alınacaktır.” denildi.

İngiltere ise Rusya ile bağlantılı tüm gemilerin kendi limanlarına girmesini yasaklayan bir yasa geçirdi.

Tüm bunlara ek olarak Ukrayna hava sahası ve limanları kapalı. Havayolu ile ilgili Ukrayna çıkış ve varışlı hiçbir operasyon yapılmıyor. Uçuş rotaları Ukrayna hava sahasından geçmeyecek şekilde değiştirildi. AB Rus uçaklarına yasak koydu. Türkiye bu konuda henüz herhangi bir yeni düzenleme yapmadı. LH Uzakdoğu uçuşlarında Rus hava sahasını kullanmayacağını bildirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki havayolu yük ve yolcu taşımacılığı devam ediyor.

Bölgede uçuş rotalarının değişmesi / uzaması, Rus ticari uçak filosunun AB pazarına hizmet verememesi, savaştan dolayı petrol fiyatlarının artması gibi sebeplerle havayolu navlunlarındaki artış trendinin devam etmesi bekleniyor.

 

Devamını oku

Özel Haber

Sarılar Group Türkiye’nin En Büyük Kapasiteli Vincini Parkına Kattı

Yayınlanma tarihi

-

Yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da gerçekleştirmiş olduğu projelerle yurt dışı pazarların aranan firması Sarılar Group, Zoomlion’ın 2000 ton kapasiteli modelini parkuruna katarak bu segmentteki en büyük ürüne sahip oldu.  Sarılar Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanifi Gürbüz’le konu hakkında konuştuk.

Öncelikle içinde bulunan bu zor zamanlarda herkese kolaylık, sağlık ve refah dileyen Gürbüz, “Son olarak aldığımız vincimiz Türkiye’de bir ilk. Şu an Türkiye’nin en büyük kapasiteli vinci. Bundan önce yine Türkiye’nin en büyük kapasiteli vinçleri 1250ton ile bizdeydi. Önceden de görüştüğümüz gibi Zoomlion’ın 1250 ton kapasiteli modelini de alarak bu tonajdaki makine sayımızı 2’ye çıkarmıştık. Memnuniyetimizden dolayı da 1250 tonluk ürünlerden sonra Zoomlion’ın 2000 tonluk vincini de almayı uygun bulduk” ifadelerini kullandı.

Parkurlarına kattığı Zoomlion’ın 2000 tonluk vinci hakkında bilgi vermeye devam eden Gürbüz, “Vincimiz 2021 model ve fabrikadan sıfır olarak alındı. Ürün Türkiye’ye özel CE sertifikasıyla üretildi. Üzerinde kullanılan bütün malzemeler ve ataçmanlar, Avrupa’da üretilen firmalardan alınarak üretildi. Kısacası “Çin Malı” tabirini ortadan kaldırmak için Zoomlion markası elinden gelen her şeyi bizler için yaptılar. Zoomlion  yetkilileri, üretim aşamasında bizlerin de birkaç talebine olumlu cevap vermeleri vincin bizler için daha da avantajlı hale gelmesini sağladı. Bu vincimizin endüstriyel, petrokimya, nükleer gibi birçok alanda kullanımı mümkün. Yurtiçi ve yurtdışı, birtakım görüşmeler yapmaktayız. Hayırlısıyla, Sarılar Group bayrağı altında vincimizi kısa zaman içerisinde çalışırken görmek istiyoruz. Ayrıca vincimiz merkez ofisimiz Gebze garajımızda bir spreader beam testi için toplamda 650 ton yüke, arka ağırlığı olmadan, kapasitesinin %10 üzerinde kaldırma operasyonu gerçekleştirmiş ve yine Zoomlion markasının ne kadar kaliteli bir iş çıkardığını ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

 

Devamını oku

Özel Haber

ÖZİSMAK Makine’den ÖZİSMAK Şirketler Grubu’na

Yayınlanma tarihi

-

ÖZİSMAK Makine

Yaptığı ürünleri bugün dünyanın birçok ülkesine ihraç eden SMZ markasıyla müşterilerinin üst seviyede memnuniyetini sağlayan ÖZİSMAK Makine San ve Tic. A.Ş, değişik iş gruplarındaki başarısı neticesiyle yakın bir gelecekte ÖZİSMAK Şirketler Grubu olarak hizmet verecek. ÖZİSMAK Makine San ve Tic. A.Ş yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Yazıcı’yla konuya dair konuştuk.

 

Özismak Makine olarak farklı iş gruplarında hizmet verdiklerini belirten Yazıcı, “Bu grupları ve çalışmaları şöyle özetleyebilirim; Heli forkliftlerin yaklaşık 20 yıldır Türkiye genel distribütörlüğü. Özel elektrikli 1 tondan 20 tona kadar forklift,   istif makinesi. Transpalet ve çekici üretimi. 1 tondan 50 tona kadar hidrolik makaslı ve dikey yük platformları. Tamamı ihraç olan otomatik otopark üretimi. Tekstil makineleri üretimi. Karavan üretimi. Savunma sanayi ve diğer sektörlere ait özel projeler. Bursa da devam eden nostaljik elektrikli tramvay ve elektrikli kargo aracı (pikap) ve binek araç projesi” şeklinde konuştu.

ÖZİSMAK Makine

Açıklamalarında ÖZİSMAK Makine’nin yeni hizmete soktuğu üretim üslerinden de bahseden Yazıcı şunları dile getirdi: “Demin belirttiğim iş gruplarındaki çalışmalarımızı, 3000 m2’lik İkitelli, 16000 m2’lik Çorlu 2500m2’lik ve  Bursa’da bulunan 3 ayrı fabrika olmak üzere toplam 21.500m2 kapalı alanda 120 personel 20 mühendisle gerçekleştirmekteyiz. Şimdiye kadar tek işletme çatısı altında bölüm müdürlerinin sorumluluğunda ve tek hesap altında yürüyen işletmemiz 2022 yılının yarısından itibaren ÖZİSMAK Şirketler Grubu ve ona bağlı 5 ayrı firma şeklinde devam edecektir. Bunun için çalışmalarımızı yılın ilk yarısında tamamlayacağımızı umuyorum. O zaman firmalarımız daha özgün daha etkili ve daha hesapları kontrol edilir halde olacağından yıllık büyüme de daha hızlı gerçekleşecektir. Çorlu da 2. ve 3. fabrikamız yeni devreye girdi bu oluşumlarla birlikte bu yıl içerisine ilave 40-50 kişilik yeni bir istihdam da yaratacağız.

ÖZİSMAK’ın SMZ markası ile Türkiye’nin tamamında, Avrupa’da ve Ortadoğu’da bilinen bir marka olduğuna işaret eden Yazıcı, “Yaklaşık irili ufaklı 20’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. ihracata konu ürünlerin başında otomatik otopark sistemleri sonra sırasıyla yük platformları, elektrikli endüstriyel ve elektrikli eğlence araçları, tekstil makineleri şeklinde devam etmektedir. Birçok projede Türkiye de ilk ve tek üretici olmak bizlere, ekibimize heyecan veriyor ve gururlandırıyor” dedi.

“Pandemiye rağmen 2021 yılı firmamız açısından çok iyi geçti!”

2021 yılı pandemi olmasına rağmen oldukça bereketli ve verimli geçti. Birçok firmaya filo şeklinde forklift teslimatlarımız oldu. 2021 yılına kadar elektrikli çekicilerde 10 tonu geçmezken 2021 de çıtayı 35 tonluk çekicilerin imalatına kadar yükselttik. Yeni 2 fabrika inşaatını tamamladık ihracatımızı %25, ciromuzu ise %40 oranında artırmayı başarabildik.  2022 yılının daha verimli, daha başarılı olacağını bekliyorum. Çin’de navlun fiyatlarının artması, döviz kurunun yükselmesi ve etraf ülkelerinin hiç birinin imalatçı olmaması Türkiye’yi bu alanda giderek ön plana çıkarıyor. İnşallah uzun yıllar da böyle devam eder.

 

 

 

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish