Takip Edin

Sektörel Gündem

Polat Holding CEO’su Kaan Yücel: Konut fiyatları artacak şimdi ev alma zamanı

Gecen yıl rekor seviyelere ulaşan emtia fiyatları, inşaatta girdi maliyetlerini yükseltti. Bu da konut fiyatlarında yukarı bir tırmanış yarattı. Polat Holding CEO’su Kaan Yücel, 2023’te fiyatların artmaya devam edeceğine dikkat çekerek alım için doğru zamanı ‘bugün’ olarak gösterdi.

Yayınlanma tarihi

-

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Emtia fiyatlarındaki artışa paralel inşaat maliyetlerinin yükselmesi üretilen konutların fiyatını da yukarı çekiyor. “Konut fiyatları daha da artacak, alım için en uygun zaman” diyen Polat Holding CEO’su Kaan Yücel, “Maliyetlerdeki bu artış devam ettiği sürece biz de mecburen satış fiyatlarına yansıtacağız. Özellikle döviz bazında son bir yılda iki katını aştı. Bu daha önce yaşadığımız bir durum değil” diye konuştu.

Emtia fiyatları dışında enerji maliyetlerinin de fiyatları katladığını hatırlatan Yücel, bunu da mecburen konut fiyatlarına yansıttıklarını söyledi. Avrupa’daki resesyonla birlikte 2023’te emtia fiyatlarında bir miktar yumuşama beklediğini ifade eden Yücel, şunları söyledi: “Ama bunu söylerken Çin’in nasıl bir pozisyon alacağını bilmiyoruz. Çin iç pazarı hareketlendiğinde ister istemez emtia fiyatları yukarı çıkıyor. 2023’te en belirleyici özellik bu olacak.”

İlk 6 ay son 6 ay farklı olacak

Yeni yılla birlikte ekonominin ve sektörün nasıl bir pozisyon alacağını yorumlayan Kaan Yücel, seçim yılı olduğu için 2023’ün farklı geçeceğini öngördü. Yücel, “Seçim yıllarında ekonomi hep biraz yavaşlar. İnsanlar özellikle gayrimenkul gibi alanlarda alımlarını erteler. 2023 ilk 6 ay ve ikinci 6 ay şeklinde çok farklı iki dönemden oluşacak ilginç bir yıl” dedi. Bunun iş dünyasının yurtdışında nasıl pozisyon alacağını da belirleyeceğini söyleyen Yücel, “Biz bu sene biraz daha içimize döneceğiz. Mecburen hepimiz iç piyasalara ve içerdeki dengelere daha çok bakacağız. Orda oluşacak bir takım durumlar ekonomik tarafta da pozisyonlarımızı çok etkileyecek” diye konuştu.

Reklam

2022 yılının firmaları ve sektör adına verimli geçtiğini ifade eden Yücel, şunları kaydetti: “Talep devam ettiği için konut sektöründe 2022 iyi geçti. Ürettiğimiz konutları satışa yansıtabildik, yurtdışında da aynı başarıyı yakaladık. Hem proje yaptığımız ülkede ciddi bir talep gördük hem de başka ülkelerden ciddi talepler aldık. Dolayısıyla iyi projeyi iyi yerde düzgün yaptığınız zaman bunun karşılığını görüyorsunuz.” Tek sıkıntının küresel pazarda faizlerin yükselmesiyle mortgage kredi maliyetlerinin arttığını belirten Yücel, bunun da bazı alıcılarda endişe yarattığını söyledi. Türkiye’de ise faizlerin düşük kalması nedeniyle borsa dışındaki alternatif yatırım araçları karşısında gayrimenkulün yerini koruduğunu dile getiren Kaan Yücel, “Alternatif yatırım araçlarının enflasyon karşısında getiri sağlamaması birçok kimseyi gayrimenkule yöneltti. Gayrimenkul en güvenli yatırım aracı olduğunu bu yıl da gösterdi” dedi.

Kentsel dönüşüm için devlete görev düşüyor

Türkiye’de önümüzdeki dönemlerde bir mortgage kredili bir kampanyanın konuşulduğunu hatırlatan Yücel, kampanya netleşince kredi tarafında yaşanan sıkıntıların çözülebileceğini belirtti. Türkiye’nin gündemdeki en önemli konusunun kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çeken Yücel, “Sadece ekonomik değil insan yaşamı açısından da konuya bakmak lazım. Bu ülkede bir deprem riski var. Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm olmazsa olmaz. Ancak kentsel dönüşüm yapmak gerçekten kolay değil. Yeni bir alana girip orda dönüşüm gerçekleştirmek çok zor. Burada devletin gerçekten yardımcı olması lazım. Belediyelerin, bakanlığın ciddi çaba sarf etmesi lazım. Özellikle mevcut yapının değiştirilmesi noktasında devlete çok büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan