Takip Edin

Haber

PLATFORMDER 2. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI’NI GERÇEKLERŞTİRDİ

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

PLATFORMDER 2.Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü üyelerinin yoğun katılımı ile Park Inn Radisson Istanbul Asia Kavacık’ta gerçekleştirdi. Genel Kurul Toplantısı sonucunda 2016 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Servet Ayhan yeniden başkan seçildi.

Programın ilk kısmında Fidancılar Sigorta adına Orhan Fidancı ve Corpus Sigorta adına Sertem Demir bir sunum gerçekleştirdiler. Özellikle personel yükseltici platform sektörüne yönelik geliştirdikleri sigorta uygulamaları hakkında üyeleri aydınlattılar. Orhan Fidancı yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: ” Sigorta konusunda sektörümüzün 10 yıl önce yaşadığı en büyük sorun sigorta konusuydu. Sigorta şirketleri sektörün birkaç büyük firmalarının dışında sektörün geneline poliçe yapmıyorlardı yapanlarda hasar sonrası tazminatlarını alamıyorlardı. Sorunun çözümüne dair toplantılar yaparken ilk önce sektörü tanımamızın gerektiğini gördük; vinç işletmecileri ve operatörler ile çalışmaya başladık. Makinalar, bom, radüs, göbek, bar, kanca, halat vs.  nedir?  Bunları öğrendik. Kayseri, Konya, Ankara, Bursa, Mersin, İzmir  ve İstanbul’da toplantılar yaptık . Sorunları dinledik, neler istediklerini  öğrendik. Bu çalışma tam 2 yıl sürdü. Bu çalışmanın ardından artık bir yol haritasına sahip olduk;

  • Sektörün ihtiyacı olan poliçeyi oluşturmak ve bu poliçeyi sigorta şirketlerine yaptırmak.
  • Bu poliçeyi  prim olarak alınabilir hale getirmek
  • Ve bu poliçenin devamlılığını sağlamak.

Bir süre çok düşük teminatlar ile poliçeyi yapmaya başladık fakat hala istediğimiz noktaya gelemiyorduk. Bunun üzerine yurtdışına çıktık ve ihtiyacımızı % 80 karşılayan  poliçe yapmaya başladık fakat Euro bazında teminat veriliyor primler ise Euro bazında alınmaktaydı. Bir süre dövizin kurunun ani yükselişi poliçeyi alınır halden  çıkarmış oldu. Bunun üzerine daha önce bir süre beraber çalıştığımız, sektörü iyi bilen Corpus Sigorta Genel Müdürü Sayın Sertem Demir ile  beraber  anlaşma  yaparak poliçelerimizi Corpus Sigorta üzerinde yenilikler yaparak yeni klozlar ilave ederek düzenlemeye  başladık.” 

Fidancı’dan sonra Yiğit Akü Endüstriyel Akü Genel Müdürü Eyyüp Erdem, firma ve personel yükseltici platformlara yönelik üretmiş oldukları ürünleri katılımcılara tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Erdem FFP Aküleri konulu konuşmasında bu akülerin uzun ömürlü, derin deşarja dayanıklı, özel ızgara alaşımlı ve minimum iç dirençli olduğunu, spesifik hamur formülü ile çevrim yeteneği yüksek plakaya sahip olduğuna işaret etti. Erdem bu ürünlerin kullanım alanlarına dair ise şu başlıkları sundu: “Kaldırma platformları, endüstriyel kaldırma araçları, golf araçları, temizlik makinaları, yer destek ekipmanları, eğlence trenleri, otomatik yönlendirilen araçlar (AGV).

Programın ikinci kısmı, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı ve ardından genel kurul toplantısına geçildi.

Genel Kurul’daki konuşmasında Servet Ayhan ise, geçmiş dönem faaliyetlerini üyelerine anlatarak “Temellerini 2012 yıllarda attığımız PLATFORMDER’ in, bugün 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı yüksek bir katılımla gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Geriye dönüp baktığımızda, sektörümüz adına birçok önemli çalışmayı yaptığımız görmek bizleri fevkalade memnun etmiştir. PLATFORMDER olarak ilk dönemimizde, ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde sektörü bir noktaya getirmeye çalıştık.  Ancak, bu işler dünden bugüne hemen olmamaktadır. Bu işler için;  zaman gerekiyor, sabır gerekiyor, takip gerekiyor ve en önemlisi üyelerin derneğe aidiyet duygusunun en üst seviyede olması gerekiyor. Bizler, sizlerden 1. Olağan Genel Kurulu’nda aldığımız yetki ile çalışmalara başladığımızda, demokratik bir şekilde, bireyselcilikten uzak bir dernek yönetimi içerisinde çalışmaya gayret gösterdik. Önemli konuları yönetim kurulunun da dışına taşıyarak, genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarında müzakere ettik ve çıkan kararları uyguladık. Bu kararlardan en önemlisi, imalatçı, distribütör, tedarikçi ve hizmet sağlayıcı firmaları dernek üyeliğine almamız oldu. Bu sayede, PLATFORMDER, bir ihtisas derneği olma adına çok önemli bir adım attı” ifadelerini kullandı.

Personel yükseltici platform ve kiralama sektörlerinin ayrılmaz bir bütünlük içerisinde, dernek çatısı altında hak ettiği yere emin adımlarla ilerlemeye başladığını kaydeden Ayhan konuşmasına şöyle devam etti: “PLATFORMDER;  gerek işletmeci, gerek imalatçı, gerekse distribütör ve tedarikçi ve hizmet sağlayan firmaları ile, merkezinde insanın güvenli biçimde çalışmasını sağlayan bir sektörün derneğidir. Biz ancak hep beraber güçlü olabiliriz ve ayrıca başka yapılarda, bir komite olarak varlığını sürdürmemesi gerektiğini de düşünüyoruz. Derneğimiz ilk döneminde, yoğun bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarında sektörü tanıtma ve problemlerini çözme adına faaliyetler yürütmüştür. Bunların en başında Mesleki Eğitim, İş Sağılığı ve Güvenliği, Standartlar, İthalat ve Mali konular gibi başlıklar gelmiştir. Ziyaretlerimiz esnasında şunu gördük ki, birçok kamu kurum ve kuruluşunda sektörümüz ve hizmet dalları hakkında; yeterli ve doğru bilgiye kimse sahip değil. Hâlâ bizi insan kaynakları firması olarak görenler var. Bu sektörün, yüksekte çalışma gerektiren işlerde güvenle çalışma imkânı sağlayan ekipmanlar olduğunu bilmeyenler mevcut. Katıldığımız seminer ve konferanslarda iş sağlığı ve güvenliği açısından problem olan çalışma ortamlarının, aslında personel yükseltici platform kullanımı ile ortadan kalkabileceğini bilmeyenler olduğunu gördük. Çünkü örgütlenmemiş bir yapı, bireysel olarak pek fazla mesafe kat edemez. Onu anladık. PLATFORMDER, işte bu noktada üzerine düşen misyonu hakkıyla yerine getirmiştir ve getirmeye de devam edecektir. Kuruluşunun üzerinden kısa süre geçmesine rağmen derneğimiz; dergisini çıkarmaya başlamış, fuarını gerçekleştirmiş, TSE’de Ayna Komite Başkanlığı’na getirilmiş, Milli Eğitim Bakanlığı ve Marmara Üniversitesi ile işbirliği protokolleri imzalayarak, temsil ettiği sektör adına önemli adımlar atmıştır. Ve son olarak; geçen hafta itibariyle; kısa Adı İSGUM olan, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı, personel yükseltici platformların kullanımının yaygınlaştırılması, güvenli kullanım, periyodik kontrol vs. konularında derneğimizle işbirliği yapmak istediklerini belirtmişlerdir.”

Genel Kurul’da tek liste ile seçime gidildi. 2016 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Servet Ayhan yeniden başkan seçildi.

PLATFORMDER’in 2. Olağan Genel Kurul Toplantısında Oy Birliği ile Seçilen Yönetim Kurulu:
YÖNETİM KURULU ASİL ÜYE LİSTESİ
1. Servet AYHAN – Biglift Makine
2. Kenan AYDIN – Fatih Vinç
3. Saruhan GÜNAYDIN – Toro Makine
4. Fatih AYDIN – AVK Aydın Vinç
5. Kemal İÇER – İstanbul Vinç
6. Kerem BAYRAK – ELS Lift
7. Buhan Okan ACAR – Genie Lift
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYE LİSTESİ
1. Ali Murat ULUS – Melek Platform
2. Erkan DİLEK – Mas Platform
3. Seddar Sacit GÜRSU – Renth İş Makinaları
4. Fatih Mehmet AYDIN – Masif Makina
5. Mahir POLAT – Mak-Ser Platform

PLATFORMDER 2.Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası Başkan Servet Ayhan teşekkür konuşmasında şunları dile getirdi: “ Yönetim Kurulu olarak elimizden geldiğince derneğimizi ulusal ve uluslararası alanda yüceltecek, sektörü daha ileriye taşıyacak, ülkemiz için iyi değerler üretmek için çalışacağız ve zamanı geldiğinde de bayrağı devredeceğiz. Hepimiz biliyoruz ki, bizleri buraya seçerken bir amacınız vardı! Bu amaç, sektörü daha ileriye taşımak, ulusal ve uluslararası alanda, bizler ve ülkemiz adına bir şeyler ortaya koymak ve üretmek. Şahsım ve yönetim kurulumuzun sizlerin bu talepleri doğrultusunda elimizden gelen tüm gayret ve çabayı sarf edeceğimizden şüpheniz olmasın. Sektörümüzü ilgilendiren tüm mevzuat çalışmalarının içinde bulunduk ve bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda; ilgili mevzuatların takibi, üyelerimize duyurulması, sektör adına görüş sunma adına da teknik ve mevzuat komite çalışmalarımız devam edecektir. Konuşmama son verirken, birkaç hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğu zaman derneğimize şu taleple geliniyor. Dernek bir fiyat belirlesin. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, bu durumu yasaklamıştır. Ne bir dernek ne de federasyon fiyat belirleyemez. Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, il veya ilçelerde esnaflar için ilgili esnaf ve sanatkârlar odaları, tacirler için ise ticaret odaları tarafından yaptıkları işler ile ilgili fiyatlar belirlenir. Bu kurala uymayan yapıların almış oldukları cezaları rekabet kurumunun web sitesine ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Biz dernek olarak böyle bir çalışmanın içinde olmadık ve de olmayacağız. Bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum herkesin malumudur. Bilinçsizce yapılan günü kurtarma çabaları yüzünden, sektör kan kaybetmeye başlamıştır. Bu sektöre değer katmak veya değersiz hale getirmek bizim elimizdedir. Rekabetin verilen hizmetle değil de, fiyatla belirlendiği bir dönemi sektör olarak yaşamak, eminim ki birçok firmayı derinden etkilemiştir. Etkilenmeyenler için zaten söylenecek bir söz de yoktur. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz. PLATFORMDER olarak, ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde sektörü bir noktaya getirmeye çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Ancak, bu işler dünden bugüne hemen olmuyor. Zaman gerekiyor, sabır gerekiyor, takip gerekiyor ve en önemlisi üyelerin derneğe aidiyet duygusunun en üst seviyede olması gerekiyor.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Vodafone, Müşteri Deneyimi Haftası’nı Kutluyor

Yayınlanma tarihi

-

Dünya Müşteri Deneyimi Haftası’nı çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, kullanıcılarına GB hediye edecek.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, müşterilerine iyi bir deneyim sunmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl tüm dünyada ekimin ilk haftasında kutlanan Müşteri Deneyimi Haftası’nı şirket içinde çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, müşterileri için de özel bir kampanya düzenledi. Buna göre, tüm Vodafone müşterileri dijital asistan TOBi üzerinden bu haftaya özel 3 gün geçerli 1 GB interneti kazanacak.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin şunları söyledi: “Müşterilerimizle tüm etkileşimlerimizde içten, çözüm odaklı ve destekleyici bir yaklaşımla, onların güvenilir yol arkadaşları olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin severek kullandığı bir marka olmak için uğraşıyor; ihtiyaçlarını güzel deneyimler yaşatarak karşılamak, hayatlarını kolaylaştırmak ve güvenlerini kazanmak, birlikte güzel bir geleceği mümkün kılmak için çalışıyoruz. Mutlu müşterilerimiz olduğunda, güzel iş sonuçları, mutlu bir çalışma ortamı, mutlu çalışan ve ekosistem de beraberinde doğal sonucu olarak geliyor. Müşteri odaklılık konusunda üst yönetimden ürün tasarlayana, satışı yapandan çağrı merkezi yetkilisine kadar tüm çalışanların aynı müşteri deneyimi stratejisi etrafında toplanması büyük bir fark oluşturuyor.

Daha iyi bir müşteri deneyimini sağlamak birlikte mümkün. Biz bu stratejimizi ‘sahiplenmek, empati kurmak ve yetkilendirmek’ olarak 3 başlıkta toparladık. Müşteri deneyiminin A’dan Z’ye tüm ekipler tarafından sahiplenilmesine önem veriyoruz. Müşterilerimizi yakından dinleyerek onlarla empati kurmaya odaklanıyoruz. Daha iyi bir deneyimi mümkün kılmak için elimizde yeterli yetkinliklerin olmasına ve böylece değişimin öncüsü olmaya özen gösteriyoruz. Özetle, en mutlu müşterilere sahip olmak ve bu yolda gereken neyse hep birlikte başarmak için çalışıyoruz.”

Devamını oku

Haber

Meta ve Xtopia İş Birliğiyle Meta İnovasyon Buluşması Gerçekleşti

Yayınlanma tarihi

-

Meta ve xtopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, iş dünyasından önde gelen isimlerin, politika yapıcıların, içerik üreticilerinin ve medyanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Meta vetopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği kapsamında hayata geçirilen etkinlik, metaverse’ün Türkiye’deki geleceği, sunduğu potansiyeller ve gelecekte temel sektörlere etkisini ele alan birçok panele ev sahipliği yaptı.

Etkinlikte paylaşılan verilere göre metaverse başarılı bir şekilde geliştirilirse, 2035 yılına kadar Türkiye ekonomisine 37,5 milyar dolar katkı sağlayabilecek. Paylaşılan diğer bilgilere göre ise yaygın olarak kullanılan ve önemli ölçüde fark oluşturabilen bir metaverse oluşturmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine ciddi miktarda yatırım yapılması gerekiyor. Ayrıca etkinlikte, Türkiye’deki işletmelerin dijital becerilerinin daha da fazla gelişebileceği ve politika yapıcılar ve düzenleyicilerin, rekabetçi bir metaverse ekosisteminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği vurgulandı. Türkiye’de metaverse fırsatlarından faydalanması muhtemel kilit sektörler ise perakende ve e-ticaret, eğitim, kültür ve turizm, oyun ve e-spor olarak öne çıkıyor.

 

“Metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasında, “Teknoloji büyük bir hızla değişiyor, bunun insan hayatına etkilerini görüyoruz. İnternet bu değişimi hızlandırırken, metaverse bu değişimin ulaştığı son nokta. Ancak bu değişim burada kalmayacak 2035 ve ötesinde metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz. Metaverse, sosyalleşmeden ticarete, eğitimden sanata birçok noktada sonsuz imkan sağlayacak. Dijital Ofisimiz önderliğinde de bu konularda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu olanaklar hem yeni işletmelerin oluşmasına hem de mevcut işletmelerde değişimine olasılık sağlayacak; başta oyun, e-ticaret, bankacılık ve perakende olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak. Bu aşamada şunu önemle ifade etmeliyim ki; metaverse birlikte geliştirilmeli ve sorumlu bir şekilde inşa edilmelidir. Eminim ki; metaverse ekonomisi gelecekte Türkiye’nin itici güçlerinden birisi olacak. Ülkemiz dijital oyunlar sektöründeki tecrübesini, eğitimli insan kaynağını, azmini metaverse teknolojileri alanında da kullanacak ve dijital oyunlar alanında gösterdiği başarıyı ve yakaladığı ivmeyi tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde metaverse teknolojileri alanında da gösterecektir” şeklinde konuştu.

 

“Teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz”

Türkiye için Gelecek Vizyonu Panelinde görüşlerini paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Teknolojik gelişmeler insanın sınırlarının ötesine geçme arayışıyla ortaya çıkıyor, metaverse de bunun bir yansıması. Değişimin bizzat içinde olmak bir yandan adaptasyon gerektirse de bir yandan hayatı daha keyifli ve coşkulu yaşamak için bir fırsat sunuyor. Türkiye’de son dönemde bu alanda temel bir politika güdüyoruz; teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz. Genç nüfusu göz önünde bulundurduğumuzda bu yeni alanlar için Türkiye çok büyük bir pazar olmak birlikte, sektörün büyük bir üreticisi olma potansiyeline sahip. Bu da Türkiye ekonomisi için önemli sonuçlar doğurabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Metaverse 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacak”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş, metaverse’ün 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacağını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye yüksek ve genç nüfusa sahip, büyüyen ve gelişmekte olan bir pazar. Veriler, Türkiye’deki küçük işletmelerin yüzde 77’si 2021 yılında işletmelerini kurarken Facebook’tan faydalandığını gösteriyor. Dünya genelinde ise 210 milyondan fazla insan Facebook üzerinden Türkiye’deki bir işletmeyle bağlantı kuruyor. Bugün burada ülkemiz için yeni istihdam alanları ve iş fırsatları oluşturma potansiyeli sunacak metaverse kavramını derinlemesine konuşabildiğimiz bir alan oluşturduğumuz için çok mutluyuz. Önümüzdeki on yıl içinde küresel olarak 3 trilyon dolardan ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de 360 milyar dolardan fazla değere sahip olabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Biz de Meta olarak, Türkiye’nin metaverse’ü hızlıca benimsemesi ve bu alanda üretkenlik göstermesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

xtopia kurucusu Lalin Akalan ise; “Metaverse bir anda gündemde olan bir kavram haline geldi. İlk defa gerçek zamanlı ve kolektif bir şekilde küresel bir ürün geliştirme sürecindeyiz. Metaverse bir ekosistem işi. Bu, insanlık tarihinin en büyük kolektif emeklerinden biri olabilir. Yeni kamusal alan olarak tanımlayabileceğimiz metaverse insanların karşılaştığı alan, bir etkileşim merkezi, ortaklaşa ekonominin öğesi ve sosyal yönüyle ortak bir dünyanın arabulucusu. Bu dünyayı sürdürülebilir ve erişilebilir kılabilmek adına özellikle üretici sektörler odaklı beceri geliştirme ve eğitim programları, Ar-Ge fonları ve fırsatlar oluşturmamız gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Program kapsamında düzenlenecek ikinci etkinlik Ancient Futures Sergisi ise 14 Ekim Cuma günütopia, Meta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Üretici ekosistemden davetlilere özel etkinlikten öne çıkan çalışmalar arasında projection mapping, ışık performansı ve müzenin dış yüzeyini kaplayacak bir şiir enstalasyonu bulunuyor.

Devamını oku

Haber

İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) Kuruldu

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Ticaret Odası (İTO), reel sektöre yönelik veriye dayalı stratejik raporlar hazırlayacak İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) kurdu.

İTO’dan yapılan açıklamaya göre, merkez, Eminönü’nde restore edilen tarihi Liman Han’da faaliyetlerine başladı. İTOSAM, ‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ konulu ilk araştırma raporunu yayınladı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, merkezin İstanbul özelinde iktisadi ve ticari hayatın dinamikleri üzerine çalışmalar yapacağını söyledi. Avdagiç, “İTO Stratejik Araştırma Merkezi’nde reel sektörün nabzını ölçen araştırmalar yapacağız. Çalışmalarımızı, özellikle KOBİ’lerin mevcut durumunu ve beklentilerini yansıtan veriler ile sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, İTOSAM’ın bu çalışmalardan elde edilen yol gösterici nitelikteki bulguları reel sektör ve politika yapıcıların istifadesine sunmayı amaçladığını belirtti. Avdagiç, “İTOSAM kapsamında yapılacak çalışmaların bir ayağı bilimsel yöntemlerin, diğer ayağı ise reel sektörün pratik işleyişinin üzerinde duracak. Bu sayede teori ile pratik gerçekler, İstanbul ve Türkiye’nin ekonomik gelişimine hizmet edecek biçimde bir araya getirilecek” dedi.

İTO açıklamasında, İTOSAM’ın anket, çalıştay, odak grup toplantısı ve mülakat gibi saha çalışmaları da gerçekleştireceği kaydedildi. Merkez elde edeceği verileri ve uzman görüşlerini kamuoyuna açık veri ve kaynaklarla harmanlayarak, farklı konular üzerine analizler yapacak. Böylece İTOSAM bünyesinde İstanbul’un iktisadi ve ticari hayatına yönelik çalışmalar için kullanılabilecek büyük veri havuzu oluşturulacak. Bu veri havuzu da İstanbul ekonomisi üzerine akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler ve akademisyenlerin istifadesine sunulacak.

 

“Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip”

‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ başlıklı araştırma raporunda, şirketlerin yeşil dönüşümle ilgili bugüne kadar attıkları adımlar, çevre dostu aksiyonların en çok hangi motivasyonlarla gerçekleştiği, bu süreçte karşılaştıkları zorluklar ve yeşil dönüşüm sürecinin hızlandırılması için politika yapıcılardan neler bekledikleri ele alınıyor.

İTO Başkanı Avdagiç, rapora ilişkin değerlendirmesinde, şunları söyledi: “Biz araştırmada şunu gördük ki, şirketlerin birçoğu çevre dostu faaliyetler yürütme eğiliminde olsalar da bunu kurumsallaştırma ve sürdürülebilir kılma noktasında kat etmeleri gereken oldukça mesafe mevcut. Bu nedenle yeşil dönüşüme dair yasal altyapıdaki mevcut eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Kamu, reel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim ve etkileşimin artmasına ihtiyaç var. Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip. Ve elbette bilgilendirme çalışmaları ile teşvikler ülkemizde yeşil dönüşümün kaderini çizecek temel unsurlar.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish