Takip Edin

Sektörel Gündem

OSB’lerin başarısı sınırları aştı, dünyaya örnek oldu

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut Başkan Memiş Kütükcü yeniden seçilerek güven tazeledi. Kütükçü, “OSB’ler Türk sanayisinin, ihracatın ve istihdamın lokomotifi konumunda. Dünyaya örnek olduk” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’deki 391 orga­nize sanayi bölgesi­nin çatı kuruluşu olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) 21. Olağan Genel Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardım­cı Hasan Büyükdede, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yar­dımcısı Salih Zeki Murzioğ­lu ve OSBÜK Başkanı Me­miş Kütükcü’nün katılımıyla Ankara’da yapıldı. Genel Ku­rul’da mevcut OSBÜK Başka­nı Memiş Kütükcü yeniden seçilerek güven tazeledi.

“Biz ürettikçe Türkiye büyüdü”

Genel Kurul’da bir konuş­ma yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisinin lokomoti­fi olduğunun altını çizdi. Kü­tükçü, şu ifadeleri kullandı:

“Çok çalıştık, çok ürettik, çok ihracat yaptık. Organi­ze sanayi bölgelerimizi, üre­tim camiasının en güçlü tem­silcisi haline getirdik. Sanayi üretiminin, istihdamın, ihra­catın lokomotifi olduk. Başa­rımız sınırları aştı, dünyaya örnek olduk. Bu dönemde sa­dece ülkemizi değil, küresel ekonomiyi tehdit eden salgın­lara, savaşlara şahitlik ettik. Ancak tüm bunlara rağmen, organize sanayi bölgeleri ola­rak sorunlara teslim olmadık, olumsuzluğa odaklanmadık. ‘Bizim işimiz üretim.’ dedik, işimize baktık. Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerine eklemlenmesine öncülük et­tik. Biz ürettikçe Türkiye bü­yüdü, Türk sanayisi gelişti.”

“OSB’lerde 67 bin fabrika faaliyette”

Reklam

TOBB Yönetim Kurulu Baş­kan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu da OSB’lerin Tür­kiye’nin tüm dünyaya rol mo­del olan projeler arasında yer aldığını dile getirdi. Türki­ye’de OSB kurulmayan il kal­madığına dikkati çeken Mur­zioğlu, “Sadece geçen sene 16 yeni OSB faaliyete geçti. OS­B’lerimizde üretim yapan fab­rika sayımız 67 binin üzerine çıktı. Buralardaki istihdam 2,5 milyona, ihracat 65 mil­yar dolara, ihracat yapan fir­ma sayısı 10 bine ulaştı. Sana­yi istihdamının ve ihracatı­nın neredeyse yarıya yakınını OSB’lerimiz sağlar hale geldi. OSB’ler içinde model fabri­kalar, AR-GE ve tasarım mer­kezleri kuruldu” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcı Hasan Büyükdede İSE OSB’lerde istihdam ko­nusunda ciddi problemler ol­duğunu söyledi. Büyükdede, “Büyükşehirlerde insan kay­nağı konusunda zorluklar var. Bazı bölgelerimizde ise istih­dam fazlamız var. Bütün ille­rimiz birer endüstri alanı ha­line gelecekler. Yeni dönemin en büyük problemlerinden bi­ri de ulaşımdır. OSB’lerin hız­la limanlara ulaşmasını sağ­lamamız gerekiyor. OSB’lerin içinde demir yolu ağlarının çözümleneceği döneme gir­miş olacağız” diye konuştu.

Görev dağılımı yapıldı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda seçilen OSBÜK Yönetim Kurulu görev dağılımını gerçekleştirdi. Görev dağılımı şu şekilde oluştu:

1- Memiş Kütükcü – Yönetim Kurulu Başkanı (Konya OSB)

Reklam

2 – Bekir Sütcü – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Adana Hacı Sabancı OSB)

3 – Cengiz Şimşek – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Gaziantep OSB)

4 – Mete Çağlayan – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (ASO 2 ve 3 OSB)

5 – Mustafa R. Türker – Yönetim Kurulu Sayman Üyesi (Kocaeli Gebze Dilovası OSB)

6 – Erdim Noyan – Yönetim Kurulu Üyesi (Tekirdağ Ergene 2 OSB)

Reklam

7 – Necip Filiz – Yönetim Kurulu Üyesi (Denizli OSB)

8 – Selçuk İskender – Yönetim Kurulu Üyesi (Trabzon Arsin OSB)

9 – Memet Aslan – Yönetim Kurulu Üyesi (Van OSB)

10 – Cem Gün – Yönetim Kurulu Üyesi (Sakarya 2 OSB)

11 – Murat Çökmez – Yönetim Kurulu Üyesi (İstanbul Anadolu Yakası OSB)

Reklam

12 – Mustafa Narlı – Yönetim Kurulu Üyesi (Kahramanmaraş Tekstil İhtisas OSB)

13 – M. Sabri Ünlütürk – Yönetim Kurulu Üyesi (İzmir Torbalı Karma ve Mobilya İhtisas OSB)

14 – Cem Hısımcıl – Yönetim Kurulu Üyesi (Bursa Kestel OSB)

15 – Gül Akyürek Balta – Yönetim Kurulu Üyesi (Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB)

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan