Takip Edin

Sektörel Gündem

Microsoft, ChatGPT’ye 10 milyar dolar yatıracak

Microsoft’un son günlerde adından sıkça söz edilen ChatGPT isimli yapay zeka uygulamasını geliştiren OpenAI’a 10 milyar dolar daha yatırım yapacağı iddia edildi. Microsoft, 2019 yılında şirkete bir milyar dolar daha yatırmıştı.

Yayınlanma tarihi

-

Kemalettin BULAMACI

Semafor’dan Liz Hoffman ve Reed Albergotti’nin iddiasına göre Microsoft, son günlerde adını sıkça duyduğumuz ChatGPT isimli yapay zeka uygulamasının geliştiricisi OpenAI’a 29 milyar dolar değerleme üzerinden 10 milyar dolar yatırım yapmak için görüşmeler yürütüyor.

İddia, Bloomberg tarafından Semafor kaynak gösterilirken haberleştirildi, Reuters da Bloomberg’i kaynak gösterip haberi yayımladı.

İddiaya göre, Microsoft yatırdığı bu 10 milyar doları tahis edene kadar OpenAI’ın yapay zeka gelirlerinin yüzde 75’ine sahip olacak. Buna ChatGPT ve Dall-E uygulamaları dahil.

1 milyar dolar yatırmıştı

Microsoft, daha ChatGPT ortada yokken, 2019 yılında OpenAI’a bir milyar dolar yatırım yapmıştı. Bu yatırımdaki amaç, OpenAI’ın yapay zeka üzerindeki çalışmalarını derinleştirmesi ve ilerletmesiydi. ChatGPT’nin doğuşu bu yatırımın işe yaradığını gösteriyor.

Ancak OpenAI, yapay zeka uygulamalarından henüz gelir elde edemiyor. Hatta ChatGPT üzerinden yapılan herhangi bir sorgu ve soru kullandığı işlem kapasitesi ile OpenAI’a hala büyük bir yük. OpenAI, Microsoft’un bulutunda çalışan ChatGPT’nin cevapladığı her bir sorgu için birkaç cent ödemek zorunda kalıyor. Bu harcamalar da OpenAI’ı zora sokuyor.

ChatGPT’ye sordum

İddialar ile ilgili olarak Microsoft ve OpenAI yetkilileri, yukarıda adı geçen yayınların ve gazetecilerin sorularına henüz bir cevap vermemiş. Ben, işi bir adım ileriye götürerek, ChatGPT’nin kendisine “Microsoft, ChatGPT’ye yatırım yapmalı mı?” diye sordum.

Öncelikle, yapay zeka 2019 yılındaki 1 milyar dolarlık yatırımdan haber değil. Cevabında, onunla ilgili bir bölüm yok.

ChatGPT, sohbet botları, dil çevirisi ve metin özetleme gibi çok çeşitli doğal dil işleme görevleri için kullanılabilen güçlü bir dil oluşturma modelidir. Microsoft’un ChatGPT’ye yatırım yapıp yapmaması, muhtemelen şirketin genel stratejisi ve önceliklerinin yanı sıra modelin belirli yetenekleri ve sınırlamaları gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

ChatGPT, potansiyel yatırımın Microsoft’un stratejisi ile ilgili olduğunu ve bunu Microsoft’un iyi analiz etmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Microsoft, doğal dil işleme konusundaki yeteneklerini genişletmek ve güçlü bir dil modeli oluşturmak istiyorsa, ChatGPT’ye veya benzer bir modele yatırım yapması mantıklı olabilir. Örneğin, Microsoft Teams gibi kendi chatbot platformlarında veya Office Suite’teki Dil modelleri gibi diğer ürünlerinin performansını artırmak için kullanabilirler.

Ancak, yine çok güçlü dil modelleri olan T5 ve BERT gibi başka benzer modellerin de olduğunu belirtmekte fayda var. Microsoft, yatırım yapmaya karar vermeden önce büyük ihtimalle farklı modelleri dikkatli bir şekilde karşılaştırarak ihtiyaçlarına en uygun modelin hangisi olduğunu görmek isteyecektir” dedi. Bakalım, bu yatırım gerçekleşecek mi? Gerçekleşse de başarıya ulaşabilecek mi?

Microsoft’un başarısız yatırımları

Microsoft 50’nci yılına çok yakın. 4 Nisan 1975’te kurulan şirket bu süre içinde 200’ün üzerinde satın almaya imza attı. Şirketin ilk satın alması 1987’deki Forethought satın almasıydı. Şirketin ismini çoğu kişi hatırlamayacak ama bu şirket 1983’te sunum yazılımı geliştirmişti. Bu satın almadan sonra ürün Microsoft PowerPoint olarak, şirketin ofis verimlilik yazılımları içerisine eklendi.

Ancak, Microsoft’un satın aldığı şirketlerin tamamı böyle olumlu sonuçlar ortaya çıkarmadı. Hotmail: 1997 yılında, Microsoft, ücretsiz e-posta servisi Hotmail’i 500 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satın aldı. Microsoft 8.5 milyon Hotmail müşterisinin bilgilerini elde etti ancak bu servis bir adım ileriye taşınamadı. Pazara 2004 yılında Gmail’in girmesi ile dengeler değişti ve hotmail hantal yapısı ile rekabette geride kaldı. İsim daha sonra Outlook.com olarak değiştirildi.

Aquantive: Bu ismi de çoğu kişi hatırlamayacak. Dijital pazarlama ve reklam hizmetleri şirketi için Microsoft 2007 yılında 6.2 milyar dolar ödedi. Yaklaşık beş yıl sonra, bu şirket için ödenen tutarın tamamı zarar hanesine yazıldı.

Nokia: Mobil cihazlar konusunda geride kalan Microsoft’un cep telefonu işletim sistemi açılımı ve bunun paralelinde Nokia’yı satın alması 2014 yılında çok konuşulmuştu. 7.5 milyar dolar ödenen bu satınalma sonrasında Microsoft çok geçmeden harcanan miktarın 6.3 milyar dolarını zarara yazdı. 7600 çalışanını da işten çıkardı.

Skype: Microsoft’un akıllarda kalan bir diğer satınalması da 2011 yılında 8.5 milyar dolar ödediği Skype. Skype hala var olsa da endüstri analistleri tarafından Microsoft’a bir katkı sunamayan satınalmalar arasında gösteriliyor.

LinkedIn: Microsoft’un 2016 yılında 26 milyar dolara satın aldığı LinkedIn de şirkete çok fazla katkı sunabilmiş değil. Microsoft’un ellerinde dahi LinkedIn büyümesine devam etse de rekabet gücünün kaybolduğu iddia ediliyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Akü Kış Bakımı İçin İnci Akü’den Önemli Tavsiyeler

Dünyanın enerji uzmanı İnci Akü soğuk, yağmurlu ve rüzgârlı hava koşullarının etkisini gösterdiği kış aylarında, sürücülerin akü kış bakımını yaptırması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın uzmanı İnci Akü soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı hava koşullarının gösterdiği kış muhafazası, enerji merkezinin akü kış bakımını yaptırması dikkat çekiyor. Kış mevsiminde, akünün kullanım ömrünü uzatan ve güvenli bir yolculuk için gerekli olan önlemleri hatırlatan İnci Akü, uygulama ve hizmetleriyle de her zaman serisinin yanında olmaya devam ediyor. İnci Akü merkezleri, araç teknolojisine ve donanıma uygun doğru aküyü kullanmanın önemine değinerek İnci Akü “Akünü Bul” uygulamasına da dikkat çekiyor. 

 

İnci Holding ve GS Yuasa’nın katılımı İnci GS Yuasa’nın lokomotif markası İnci Akü, kış güvenliğini ve kontrollü bir yolculuk için akü kış bakımının önemine dikkat. İnci Akü, bakım muhafazalarının akünün kullanım ömrünün uzayacağını ve kış aylarının olumsuz hava koşullarından korunmak için gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Akü bakımı araçtan araca desenini gösteriyor

Kış aylarında düşen sıcaklıkların, akülerin güç kaybetmesine ve çalışma kullanımlarının bazılarına neden olabildiğini aktaran İnci Akü yetkilileri, araç teknolojisine ve aksam donanımına uygun doğru aküyü kullanmanın çok önemli geneline değindi. Yetkililere göre, araç donanımı ve personel ihtiyacına uygun güçte akü kullanımı hem akü ömrü hem de aracın performansını doğrudan kontrol eden bir factor. Bu doğrultuda “Akünü Bul” uygulaması sayesinde yönetimi için en uygun aküyü üreticisinin markası, model ve üretim yılı gibi verilerin elde ettiği bir düşünceyle İnci Akü’den çıktı. Uzun süre kullanılmayacağından zarar görmelerinde bakım, özellikle açık sistem akülerin gerilim seviyeleri kontrol edilmeli, akü üzeri her zaman temiz olması ve oksitlenmeye karşı kutup başları sıcak su ile temizlenip, ince bir tabaka vazelin ile yağlanmalıdır. Araçta ek tesisat var ise alternatör sistemi besliyor mu kontrol ediyor, araç şarj cihazını ölçmelidir. Hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düştüğünde akünün performansı neredeyse yarı yarıya sınırlama için araç rölantide çalıştırılarak motor sıcaklığının en az 90’C gelmesi beklenmeli ve aşırı soğuk havalarda mümkünse araç kapalı bir park alanına bırakılmalı.

V bağlantılarını mutlaka kontrol ettirin

Düzenli bakım yapılmamış, kirlenmiş aküler kış sonunda daha kolay arızalanır. Bunun önüne geçmek ve elektrik kaçağını engellemek için aküyü kirden arındırmak zorunda kalan İnci Akü görevlilerinin akünün şarj kapasitesi kontrolünün ardından sistemsel arızadan sonra eksik şarj etme durumu varsa şarjın düşürülmesi tavsiye ediliyor. Akünün V kayışının aktarımını yapmamasının ve şasiyle geriliminin olduğu yerde paslanma olup olmamasının kontrolün de çok önemli genele dokunarak araç belirli bir süre için kullanılmamasısa akü ile kutup başı kablosunun kopmasını öneriyor. Yetkililere göre uzun bir sürenin ardından ilk kez çalıştırılan şekillerde aküsünde şarj muhafazasının yakalamasını korumak adına ise 20-30 dakika rolantide çalıştırmanız ya da en az bir o kadar aracı kullanarak etkili bir sonuç ortaya çıkar.

 

İnci Akü’den saçları

İnci Akü’nün müşteri odaklı anlayışının bir hapishane olarak tüketilmesi Akümgelsin hizmeti, 444 5 258 (AKÜ) hattının yanı sıra web sitesi ile de kullanıcın kullanımına koşuyor. akumgelsin adresi üzerinden anında aküye ulaştırabilen, akümgelsin’in yerinde hizmetinden hızlı bir şekilde faydalanabiliyor.

 

Müşterilerinin ihtiyaçlarına en doğru zamanda yanıt vermeye odaklanan İnci Akü, web sitesinde yer alan Akünü Bul uygulamasıyla araç markası, üretim yılı, model ve motor hacmine göre en uygun İnci Akü’yü çalıştırıyor. Türkiye çapındaki bayi ve servis noktası ile geniş bir hizmet ağına sahip olan İnci Akü’nün bu uygulaması sayesinde, en doğru akünün yanı sıra araç kategorisi, il, ilçe ve servis türüne göre en yakın İnci Akü satış ve servis noktalarına da erişebiliyor. İnci Akü’nün ‘Akünü Bul’ uygulaması için web sitesi (inciaku) ziyaret edebilirsiniz. 

Devamını oku

Sektörel Gündem

MÜHENDİSLİK SİGORTALARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Yayınlanma tarihi

-

2000 yılından bu yana sektörüne farklı bir bakış açısı getirmiş, profesyonel kadrosu ve bilinçli yaklaşımı ile Türkiye’de lider acenteler arasına girmiş bir kuruluş olan Koçaslanlar Sigorta’nın Genel Müdürü Rasim Güngör, Mühendislik Sigortaları’nın önemi, teminatları ve güvencelerinden bahsetti.

Sigortacılık alanında tüm hizmetleri veren Koçaslanlar Sigorta, kaza branşı başta olmak üzere, Yangın Poliçeleri, Kefalet Sigortaları, Sorumluluk Poliçeleri, Mühendislik Sigortaları, Nakliyat Sigortaları, Bireysel Emeklilik, Sağlık ve Tarım Sigortaları ile kişi veya kurumların yaşam kalitelerini, onlardan gelen talepler dikkate alınarak yükseklere taşımak ve sürekliliğini sağlayacak ürün ve hizmetler sunmaktadır.

GELECEĞİ GÜVENCEYE ALIYOR

Mühendislik Sigortaları’nın işyerleri için öneminden bahseden Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Mühendislik sigortaları, sektöre özel oluşturulmuş poliçe türleri arasında yer alan özelleştirilmiş kurumsal sigortalardır. Hayatımızın pek çok alanına etki eden ve sayısız sektörde görev alan mühendislik biçimleri, iş hayatı bağlamında pek çok risk unsuru ve maddi kayıp tehdidi içeriyor. Bu risklerden görülen zararın minimuma indirilmesi ve sermaye sahiplerinin kendisini güvenceye alması için mutlaka bir mühendislik sigortası yaptırması şarttır.” dedi. Mühendislik Sigortaları’nın işletmelerindeki makine ve elektronik cihazları ani ve beklenmedik olaylara karşı güvence altına aldığının altını çizen Güngör, “Elektrik elektronik, bilişim, yazılım, inşaat, endüstri, makine gibi mühendislik türleri, sorun yaşamaya oldukça açık sektörlerdir. Mühendisliğin aktif olarak kullanıldığı sektörlerde, geleceğin garanti altına alınması önem arz etmektedir. Yaşanabilecek kötü olayları düşünmek bile istemememize rağmen, başımıza geldiğinde neler yapacağımızı planlamamız gerekiyor. Tüm bu nedenlerden ötürü bu sektöre yatırım yapan kişiler için büyük avantajlar sunan mühendislik sigortalarını hayati önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Mühendislik Sigortası çeşitleri hakkında konuşan Güngör, “Elektronik Cihaz Poliçesi, elektronik cihazların deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı işyerinde temizleme, bakım, revizyon ve yer değiştirme esnasında veya dururken, önceden bilinmeyen ani ve beklenmedik her türlü nedenlerle uğradığı zararları poliçede belirli koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. Makine Kırılması Sigortaları, sigortalı makine ve tesisleri deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı iş yerinde temizleme, revizyon veya değiştirme esnasında veya dururken ani ve beklenmedik her türlü sebepten uğradığı zararları poliçede belirtilen koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. İnşaat All Risk Sigortaları, inşaat öncesi, sırasında ve inşaat sonrası bakım sürecinde, sigorta konusunu teşkil eden değerlerin, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, önceden bilinmeyen ve ani bir sebeple uğrayacağı zararları temin eder. Montaj All Risk Sigortaları ise, işletmede kullanılan makinelerin montajı sırasında, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, beklenmedik ve ani bir nedenle meydana gelebilecek maddi zararları kapsar.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ALIŞAN LOJİSTİK YENİ DEPOSUNU HİZMETE SUNDU

Yayınlanma tarihi

-

2023 yılına yaptığı yatırımlar ile hızlı bir giriş yapan, lojistik sektörünün öncü firmalarından Alışan Lojistik, yeni bir deposunu daha hizmete sundu. Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına 15 dakika uzaklıkta konumlanan, A sınıfı özellikler ile donatılmış olan Alışan Pelitli depo, 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesi ile müşterilerinin kullanımına hazır.

 

Kurulduğu 1985 yılından bu yana başta uluslararası nakliye olmak üzere, depo ve antrepo hizmetleri, likit enerji taşımacılığı, entegre lojistik servis sağlayıcılığı gibi pek çok operasyon yürüten; sektörde “kontrat lojistiği” diye de ifade edilen entegre lojistik hizmetleriyle, müşteri taleplerini A’dan Z’ye kurgulayan, ihtiyaca özel lojistik çözümler geliştiren ve ağırlıklı olarak proje bazlı çalışan Alışan Lojistik, yeni deposunu açtı.

Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına 15 dakika uzaklıkta konumlanan Alışan Pelitli depo, 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesi ile dikkat çekiyor.Yeni depo tavan sprinkler sistemi, endüstriyel zemin ve raflı depolama gibi A sınıfı özellikler ile donatılarak, müşterilerinin deneyimine hazırlandı.

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Bugün 550 adet öz mal araç filosu ve Türkiye genelindeki 50’yi aşkın farklı lokasyondaki bin 600’den fazla çalışanı ile uluslararası nakliye, depo ve antrepo hizmetleri, likit ve enerji taşımacılığı gibi pek çok operasyonu yürüten; sektörde “kontrat lojistiği” diye de ifade edilen entegre lojistik hizmetleri ile müşterilerinin taleplerini A’dan Z’ye kurgulayan, ihtiyaca özel lojistik çözümler geliştiren 38 yıllık bir markayız. Alışan Lojistik olarak yatırımlarımızı her zaman bilgi, deneyim ve uzmanlık alanlarımızın gerektirdiği noktalara yoğunlaştırıyoruz. Söylediğimiz gibi, 2023 yılında da yeni yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Gebze Pelitli’de bulunan bu yeni depomuz Gebze OSB, Plastikçiler OSB ve Güzeller OSB gibi bölgenin en önemli sanayi noktalarına sadece 15 dakika uzaklıkta. 13.750 m2 kapalı alanı ve 15.000 palet kapasitesine sahip depomuzu müşterilerimize en iyi seviyede hizmet sunacak şekilde tasarladık” dedi.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish