Takip Edin

Haber

Michelin’den Yağmurlu Havalar için Sürüş Tavsiyeleri

Yayınlanma tarihi

-

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, hava koşullarının araç sürüşünü doğrudan etkilediğini, yağmur ve kar gibi durumlarda yolların kayganlaşması nedeniyle sürücüler için bazı tavsiyelerde bulunuyor. 

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, hava koşullarının araç sürüşü üzerinde etkili olduğuna dikkat çekerek, sürücüler için bazı önemli tavsiyelerde bulunuyor.

 

Sürüş eğitimi içerisinde en çok dikkat edilen konulardan biri olan takip mesafesinin, olumsuz hava koşullarında büyük önem taşıdığını belirten Michelin, yağmurlu havalarda, öndeki araç ile aradaki mesafenin iki katına çıkarılması gerektiğine işaret ediyor. Görüşün ciddi anlamda etkilendiği yağmurlu havalarda olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için sürücülerin hızını düşürmesi gerektiğini, yoldaki su birikintilerine karşı da lastiklerin kayabileceği konusunda tedbirli olunması gerektiğini ifade ediyor.

 

Reklam

Su birikintilerine dikkat 

Yağmurlu havaların ve su birikintilerinin sürücülerin araç üzerindeki hakimiyetini etkileyebileceği ve bu nedenle sonbahar ve kış mevsiminde kış lastikleri olmadan yola çıkmamak gerektiği belirten Michelin, araç kaymasını önlemek için de kış lastiği kullanmak, hızı azaltmak, frene asla basmamak ve direksiyonu sağlam bir biçimde tutmanın önemli avantajlar sağladığına işaret ediyor.

 

Her zaman sakin ve güvenli bir şekilde araç kullanmanın karlı ve yağmurlu havalarda daha fazla dikkat etmek gerektiğini belirten Michelin, keskin hız ve sürüş değişikliklerinden kaçınmak, olumsuz hava şartlarında önem taşıdığını ve özellikle virajlı yollarda sürüş yaparken hakimiyete dikkat edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

 

Reklam

Sürüş hızını kademeli olarak düşürün

Yağmurlu havalarda yolların daha kaygan olması nedeniyle fren mesafesi düşünülenden daha uzun olabileceğini belirten Michelin, sürücülerin ani hareketlerden kaçınması gerektiğini, fren yapılması durumunda sürüş hızının kademeli olarak düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor. Yağmurun yarattığı nemle birlikte karayollarının sınırlarını belirlemek ya da yaya geçitlerini işaretlemek için kullanılan beyaz ve sarı renkteki şeritlerin üzerinde araçların yola tutunma gücünü kaybedebileceğini belirten Michelin, bu sebeple sürücülerin bu çizgilerin üzerinden gitmemeye özen göstermesi gerektiğini kaydediyor.

 

Farları etkin duruma getirin

Yağmurda sürüş yapmanın kolay olmadığı özellikle de görüş açısının oldukça kötü olabileceğini belirten Michelin hem rahat görüş açısına sahip olmak hem de diğer araçlar tarafından kolay görünmek için kısa farların etkin halde olmasının hayati önem taşıdığını vurguluyor. Yağmurlu havalarda araba camlarının buğulanabileceği ve bunun da görüş mesafesini olumsuz bir biçimde etkilediğini kaydeden Michelin, buğulamayı önlemek amacıyla sileceklerin uygun bir hız ile çalıştırılması, havalandırma sistemlerinin de devreye sokulması gerektiğine işaret ediliyor. Muayene ve bakım, aracınızda olan ya da olabilecek çeşitli sorunları önceden keşfetmenize yardımcı olur ve bu sayede gerekli önlemleri almanızı sağlar.

Reklam

 

Dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Takip mesafesini artırın
  • Hızınızı düşürün
  • Lastiklerin kayması konusunda tedbirli olun
  • Frenden kaçının
  • Yoldaki çizgi ve işaretlerin üzerinden gitmeyin
  • Kısa farları etkin duruma getirin
  • Camlarınızı temiz tutmaya özen gösterin
  • Lastikleri, amortisörleri ve frenleri iyi koruyun
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan