Takip Edin

Sektörel Gündem

Mersin’de kiralık ve satılık ev fiyatları uçuşta

Kahramanmaraş merkezli deprem sonunda, 10 ilde konutların yıkılmasını fırsata çeviren ev sahipleri, Mersin’de kiraları 5 bin liradan 12 bin liraya, 5milyona satılan evleri ise 15-20 milyona kadar yükseltti.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde DEMİR

Fiyatların artmasına tepki gösteren Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Canpolat “Depremi fırsata çeviren ev sahipleri,5 bin TL’lik evi 12 bin TL’ye, 1+1 evin kiralarını ise 9 bin TL ‘ye yükseltmektedir. Bu bir vicdansızlıktır. Buradan tüm ev sahiplerine sesleniyorum evlerinizi değerinin üstünde kiraya vermeyin. Mersin Emlakçılar Odası olarak üyelerimize ve meslektaşlarımıza sesleniyorum, ahlaklı ve vicdanlı bir şekilde fiyatları yükseltmeden evleri kiraya verin. Art niyetli ve yüksek fahişle kira fiyatları ile karşılaşan tüm depremzedeler kurumumuza şikâyette bulunarak dilekçe versinler. Bizler de Ticaret Bakanlığına Maliye Bakanlığına gerekli adli mercilere suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

200-250 bin göç aldı

Şu an özellikle Adıyaman, Hatay, Antep, Malatya, Kahramanmaraş’tan 200-250 bine yakın göçün geldiğinin tahmin edildiğini, Mersin’in konut, gıda ve diğer ihtiyaçlar bakımından bu yükün altından kalkamayacağını belirten Canpolat, “10 ilin toplam nüfusu 15 milyona yakındır. 1 milyonluk nüfusun hareketli göç ettiğini düşünelim ve bu nüfus bir şehre yoğunlaşırsa orada yığılma olur. Yerel yönetimler tarafından bu göçün koordineli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Göçün, batı bölgelerdeki iller ile beraber İç Anadolu bölgesine düzenli paylaştırılarak yerleştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Pek çok duyarlı insan da var

Başkan Canpolat, Mersin’de 4 yıl öncesine kadar yüzde 30- 40 oranında boş konut olduğunu, Nükleer Santralin yapımı, Ukrayna-Rusya savaşı, Suriye savaşı sebebiyle yaşanan göçle beraber boş konutların yüzde 10’larda olduğunu hatırlatarak, “Boş konutlarda şu anki taleplerle dolmuş durumda. Depremzedelere kucak açacağız, yaralarını saracağız. Mersin Emlakçılar Odası olarak, üyelerimiz ve meslektaşlarımızın tamamı çağrılarımıza kulak vererek, depremzedelerimize güzel bir vefa örneği göstererek, gerekirse komisyon, ücret bedeli, depozito almıyorlar. Duyarlı ev sahiplerimiz yeri geliyor kira almıyor, kirayı düşürüyor” dedi.

Başkan Canpolat ayrıca, Mersin’de 7-8 yıldır süren 1/1000’lik, 1/5000’lik imar planlarının hayata geçirilmesinin gerekliliğine dikkat çekerek, “Müteahhitlerimizin de bir an önce konut üretimine başlamasıyla arz ve talep dengesizliği giderilerek yüksek fiyatların da bir nebze olsa aşağı çekilmesinde rol oynayacaktır” dedi.

Soylu Emlak Gayrimenkul Danışmanı Çağatay Kırlangıç da, “Hatay’dan gelen depremzedeler geçici süreliğine eşyalı kiralık ev talebinde bulunuyorlar. Fakat Mersin merkezdeki konutlar bunun için yeterli değil. Şu anda Tömük ve Erdemli’ye bakıyoruz, 2+1 ve 4+1 arası eşyalı dairelerin kirası 8 bin ile 20 bin arası değişiyor. Çok fazla talep var, günlük 500 kişi arıyor. Fahiş fiyat üzerinden evlerini kiraya vermek isteyen ev sahipleri oluyor, bizler onlarla çalışmıyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

İkinci el araçta yeni işbirliği: Hedef, Otonet’e ortak oluyor

Getir’in Moov’a ortak olması, FDN Grubu’nun Goldcar’ı satın almasının ardından araç kiralamada yeni bir işlem hayata geçiyor. Hedef Filo, sektörün öncü firmalarından Otonet’e ortak oluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Kerim ÜLKER

Araç kiralama sektöründe satın alma ve ortaklıklar hız kazandı.

Getir’in, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın alması, Türk şirketi FDN Grubu’nun Goldcar İspanya’nın Türkiye’de bulunan şirketini 250 milyon TL karşılığında bünyesine katmasının ardından, sektörünün öncü firmalarından bir önemli işlem daha gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden Hedef, Oto.net’e ortak oluyor. Anlaşma sağlanırsa, Hedef Araç Kiralama ve Servis AŞ, ve yöneticileri Ersan Öztürk ve Önder Erdem, Oto.net markasının sahibi Otonet Motorlu Taşıtlar’a ortak olacak. 2013 yılında faaliyete giren Oto.net, 6 bine yaklaşan kurumsal üye ve 1 milyona yakın kayıtlı bireysel üyesiyle her ay 1.500’den fazla aracın alınıp satıldığı ya da takas edildiği online bir platform olarak öne çıkıyor.

Silikon Vadisi’nde çalıştı

Kurulduğu günden bu yana 85 binden fazla aracın satışına aracılık eden Oto.net, 100 bine yakın da aracın ekspertizini gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu ise Yonca Ulusoy Zaimoğlu.

1993 yılında Robert Kolej’den mezun olan, ardından Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yapan Yonca Ulusoy Zaimoğlu, bir dönem Silikon vadisi’nde çalıştı. Teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak görev alan Zaimoğlu, Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu, ardından Oto.net’i kurdu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Üç boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ilk uzay roketi yörüngeye ulaşamadı

Dün ilk kez fırlatılan Relativity Space’in üç boyutlu yazıcı ile ürettiği roket, havalanma sırasında maruz kaldığı muazzam dirence karşı koyarak önemli bir eşiği atladı ancak yörüngeye ulaşamadığı için ikinci eşiği geçemedi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaliforniya merkezli şirket tarafından başlatılan canlı yayında, %85’i üç boyutlu printer ile üretilmiş ve 34 metre uzunluğunda olan Terran 1 adlı roketin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Space Force Üssü’nden TSİ 0525’te fırlatıldığı görüldü.

Havalandıktan yaklaşık 80 saniye sonra Atlantik Okyanusu üzerinde 16 km irtifaya ulaşan roket, saatte 1,999 km hızla atmosferin yarattığı azami direnci aşarak uzaya çıktı ve deneme için hayati önem taşıyan atmosfer direncini aşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.

Roket, uzayda kullanacağı ikinci aşama motoru ise arıza yaptığı için yörüngeye ulaşamadı.

“Yeterli veriyi topladık”

Relativity’nin test programı yöneticisi Arwa Tizani Kelly, canlı yayında, “Bugün tam hedefe ulaşamasak da üç boyutlu yazıcı ile üretilen bir roketin işlediğini kanıtlamak için yeterli veriyi topladık” dedi.

ABD’de pekçok yeni nesil roket şirketi, uzaya çıkmanın maliyetini düşürerek eskiye kıyasla çok daha küçük bütçelerle uzaya çıkılan bir pazar oluşturmak için çalışıyorlar.

SpaceX dahil olmak üzere bu şirketlerden çoğu maliyeti düşürmek için 1960’lardan bu yana kullanılan tek seferlik roketler yerine aynı roketi birden defa uzaya gidip dönmek için kullanarak maliyeti düşürüyor.

Relativity Space ise maliyeti düşürmek için roketlerin gövdelerini çok daha basit bir yöntem olan üç boyutlu yazıcılarla üretme yöntemini deniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

LG Energy Solution, ABD’de yaklaşık 5,5 milyar dolarlık batarya yatırımı yapacak

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli batarya firması LG Energy Solution (LGES), ABD’de, elektrikli araçlar ve depolama sistemleri için batarya üretimine yönelik 7,2 trilyon won (yaklaşık 5,5 milyar dolar) tutarında yatırım yapacak.

LGES yaptığı açıklamada, ABD’de geçen yıl küresel enflasyon kaynaklı maliyet artışları nedeniyle durdurduğu yatırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan şirket, bu kapsamda, ABD’nin Arizona eyaletinde elektrikli araçlar için 2170 tipinde lityum-ion batarya hücresi üretecek bir tesis inşa edecek. 3,2 milyar dolarlık yatırımla kurulacak fabrikanın üretim kapasitesi 27 gigavatsaat olacak.

2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor

LGES, ABD’de başta Tesla olmak üzere elektrikli araçlar için batarya üretecek tesisin inşasına bu yıl başlamayı ve 2025’te seri üretime geçmeyi planlıyor.

ABD’de bir de enerji depolama sistemleri için lityum-demir-fosfat (LFP) bataryalarının üretileceği bir tesis yatırımı yapma kararı alan LGES, üretim kapasitesini 16 gigavatsaat olarak planladığı tesis için 2,3 milyar dolar tutarında yatırım yapacak.

LGES, Mart 2022’de Arizona’da 1,7 trilyon won (1,3 milyar dolar) tutarında yatırım yapacağını duyurmuş, ancak küresel enflasyon kaynaklı artan maliyetler nedeniyle yatırımını durdurma kararı almıştı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan