Takip Edin

Sektörel Gündem

Mersin Serbest Bölgesi’nin ticaret hacminde hedef: 4 milyar $

2023 yılının ilk 7 ayı içerisinde 1,9 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirilen Mersin Serbest Bölgesi’nde yıl sonuna kadar ki hedef 4 milyar doların üzerine çıkmak. Bölgede aynı zamanda yeşil dönüşümle ilgili önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor.

Yayınlanma tarihi

-

Fahriye KUTLAY ŞENYURT

Mersin Serbest Bölgesi’nde 2023 yılının ilk 7 ayı içerisinde 1,9 milyar dolar ticari işlem hacmi gerçekleştirilirken, yılın ikinci yarısında gerçekleşmesi beklenen ticari işlemler neticesinde ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesinin üzerinde olması hedefleniyor.

Son 10 yıllık ticaret hacimleri gerçekleşmeleri esas alındığında, 2023 yılının ilk 7 aylık döneminde gerçekleşen 1,9 milyar dolar ticaret hacminin en yüksek 2. değer olarak görüldüğüne dikkat çeken MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, Mersin Serbest Bölgesinin faaliyete başladığı 1988 yılından 2023 yılı temmuz ayı sonuna kadar gerçekleşen ticaret hacmi toplamının 77,2 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Avcı, “Bölge de 287 yerli ve 97 yabancı olmak üzere 384 firma faaliyet göstermekte olup bu firmalar bünyesinde 10 bin 358 kişi doğrudan istihdam edilmekte dolaylı istihdam ile bu rakam 11 bin kişiye ulaşmaktadır” dedi.

GES ile enerji ihtiyacının yüzde 10’u karşılanacak

Reklam

MESBAŞ’ın, AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde yapılan düzenlemelere önem verdiğini, bu kapsamda serbest bölgede GES yatırımlarının planlandığını ve toplamda 3 bin 300 kwp güce sahip güneş enerji santralinin MESBAŞ’ın kullanımında bulunan 6 bina çatısında kurulumunun tamamlandığını söyleyen Başkan Avcı, “GES yatırımın ilk kısımlarının tamamlanmasıyla beraber 2021 yılı ağustos ayından itibaren üretime başlanmış olup bugüne kadar gelinen süreç içerisinde Temmuz 2023 sonuna kadar 7.364.353 kwh elektrik enerjisi üretilmiştir.

Güneş enerji santrallerinde gerçekleşen elektrik enerjisi üretimi sayesinde serbest bölgenin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu bu sistemden karşılamayı hedefliyoruz. Serbest bölgede üretim yapan firmalara, AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde, GES santrallerimizde üretilen elektrik enerjisi tedariki yapılmaktadır” dedi.

Ayrıca Mersin Serbest Bölgesi’nde düşük karbon ayak izi hedefi doğrultusunda atmosfere salınan CO2 oranını düşürmek adına MESBAŞ tarafından verilen hizmetlerde olabildiğince, akaryakıt sistemli araç ve cihazlar yerine, elektrik enerjisi kullanılmaya başlandığını kaydeden Avcı, “Bu doğrultuda yatırımlar planlanarak gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, liman sahasında kullanılmakta olan dizel vinçlerin yerine kullanılmak üzere 2 adet 250 KW elektrikli vinç satın alınmış ve MESBAŞ limanında yük tahmil ve tahliyesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Elektrikli vinç yatırımlarımıza ek olarak yine benzer yeşil hedefler doğrultusunda 3 adet 8.5 kW elektrikli forklift, 12 adet 2 kW elektrikli transpalet satın alınmıştır.

Bu yatırım ve çalışmalara ilâve olarak, Mersin Serbest Bölgesi caddelerinin, MESBAŞ Liman sahasının aydınlatmalarında, serbest bölge giriş-çıkış kapılarında, MESBAŞ üretim ve depolama tesislerinde kullanılan yüksek enerji tüketimleriyle büyük karbon ayak izi bırakan eski nesil aydınlatma armatürleri, düşük enerji tüketimleri ile çevre dostu olan LED teknolojili aydınlatma armatürlerine dönüştürme projesi MESBAŞ tarafından hayata geçirilmiştir. Bu proje çerçevesinde 480 adet eski nesil armatür, yeni LED armatürlerle değiştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku

Trend olan