Takip Edin
#

İş ve İnşaat Makineleri

Madencilik ve taş ocakçılığında 2 milyar liralık yapılandırma

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

TBB’nin finansal yeniden yapılandırma eylül sonuçlarına Akdeniz bölgesi ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü damga vurdu. Eylüldeki 3.1 milyar liralık borç yapılandırmasının 2 milyar lirası Akdeniz bölgesinden bir madencilik şirketine ait oldu.

Türkiye Bankalar Birliği’nin finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşmasıyla eylülde Akdeniz bölgesinde bir madencilik ve taşocakçılığı şirketiyle 2 milyar 39 milyon liralık sözleşme imzalandı. Büyük ölçekli anlaşmalar 73.1 milyar liraya çıkarken, eylülde küçük ölçekli hiçbir firmayla sözleşme bağıtlanmadı. Ağustosta ise sadece 3 büyük ölçekli firma ile 131 milyon liralık yapılandırma anlaşması yapılmıştı. Temmuzda finansal yeniden yapılandırma çerçeve anlaşmasının uygulama süresi 2 yıl daha uzatılmıştı. 2019’da uygulama 2 yıllığına devreye alınmıştı.

Bir ayda 3.1 milyar lira yapılandırıldı

TBB verilerine göre Ekim 2019’dan bu yana toplam büyük ölçekli yapılandırma miktarı 73.1 milyar liraya yükseldi. Bir ayda 3 milyar 163 milyon liralık borç yeniden yapılandırıldı. 3.1 milyar liralık yapılandırmanın 2 milyar 39 milyon lirası ise tek bir şirkete ait oldu. Eylülde toplamda ise 10 firmayla yeniden yapılandırma sözleşmesi imzalandı. Bunların 2’si 246 milyon liralık borç yapılandırması ile inşaat sektörüne, 2’si 697 milyon liralık yapılandırma ile diğer hizmetler sektöründe, 4’ü 172 milyon liralık yapılandırmayla ticaret sektöründe, biri ise 11 milyon liralık borç yapılandırmasıyla turizm sektörüne ait.

Akdeniz bölgesi damga vurdu

Bölgelere göre bakıldığında ise Akdeniz bölgesi öne çıkıyor. TBB verilerine göre yeniden yapılandırma sözleşmesi bağıtlanan 10 firmanın 4’ü Akdeniz bölgesinde bulunuyor. 4 Akdeniz bölgesindeki şirketin toplam yapılandırma tutarı ise 2 milyar 89 milyon lira. Bunun 2 milyar 39 milyon lirası ise tek bir şirkete yani Akdeniz bölgesindeki madencilik ve taşocakçılığı sektöründe faaliyet gösteren şirkete ait bulunuyor. Yine 2 şirket 697 milyon liralık yapılandırmasıyla Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunuyor. Bu da bize bu iki şirketin diğer hizmetler sektöründe faaliyet gösterdiğini ortaya koyuyor.

Enerji şirketleri öne çıktı

TBB verilerine göre eylül sonu itibariyle diğer sektörlerden 41 şirketle 14 milyar 171 milyon liralık borç yapılandırıldı. Bu en yüksek miktar ancak 41 şirket olması şirket başı ortalama borç bakımından diğer sektörleri arka sıralara atıyor. Şirket başına ortalama borç olarak bakıldığında 10 milyar 336 milyon liralık borç yapılandırması gerçekleştirilen enerji sektörü öne çıkıyor. Enerji sektöründe bu borcu sadece 4 şirket yapılandırdı ki bu şirket başı ortalama borç miktarının 2 milyar 584 milyon lira olduğunu gösteriyor.

Öte yandan TBB verilerine göre toplam yeniden yapılandırma ise 230 firmaya ulaştı ve kapsama ise 399 adet firma (141 grup) alındı.

Küçük ölçekli firmalar eylülde durdu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre eylül ayında hiçbir küçük ölçekli firma ile finansal yeniden yapılandırma sözleşmesi yapılmadı. Bu yıl zaten küçük ölçeli firmaların yeniden yapılandırma anlaşmasına pek talep göstermediği görülüyordu. Ağustosta 42 milyon lira, temmuzda 10 milyon lira, haziranda 20 milyon lira borç yapılandırılırken mayıs, nisan, mart ve şubatta hiçbir yapılandırma anlaşması yapılmamıştı. Ocak ayında ise 20 milyon liralık sözleşme bağıtlanmıştı. Toplamda Kasım 2019-Eylül 2021 döneminde ise 32 firma ve 396 milyon TL yeniden yapılandırıldı. Bu dönemde 78 adet firma (39 grup) alındı. Kapsama alınan firmalardan 32 firma (13 grup) ile sözleşme bağıtlandı.

Katmerciler döviz borcunun bir kısmını TL’ye çevirdi

Katmerciler, 11,6 milyon Euro borcu ortalama 10.79 TL ve 1 milyar 4 milyon dolar borcu ortalama 9.60 TL ve yüzde 20 yıllık faiz oranıyla Türk Lirası’na çevirdi. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre döviz açık pozisyonunun azaltılması amacıyla finansal kuruluşlara olan borçlar TL’ye çevrildi. Finansal kuruluşlara 26 Ekim itibariyle yabancı para birimi cinsinden toplam 31.4 milyon Euro ve 376.1 bin dolar güncel döviz borcu bulunduğunu bildiren şirket, 2024 yılının ilk çeyrek sonuna kadar finansal kuruluşlara döviz cinsinden herhangi bir yükümlülüğü bulunmadığını paylaştı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş ve İnşaat Makineleri

Türk iş makinaları sektörü Rusya pazarına odaklandı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), Rusya ve Doğu Avrupa’nın önde gelen iş makinaları ve teknolojileri fuarı olan Bauma CTT RUSSIA 2022 Fuarına kanlım sağlayacak. Makine sektörünün prestijli ve en büyük fuarlarından biri olarak kabul edilen Bauma CTT RUSSIA, 24-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek.

İMDER, dünyanın her yerinden sektör profesyonellerini, satın almacılarını ve global iş makinalan firmalarını bir araya getiren fuarda yer alarak, iş makineleri sektörüne yön veren üyelerini ve Türkiye iş makineleri sektörünü temsil edecek. Rusya’daki inşaat sektörünün en büyük fuarı olarak kabul edilen Bauma CTT RUSSIA Fuarı, uluslararası bir ihtisas fuar niteliği taşıyor. 55 bin metrekarelik sergi alanına sahip fuar, aynı zamanda Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa’daki en önemli iletişim platformu konumunda. Fuar; müteahhitlerin, kiralama ve leasing şirketlerinin, üreticilerin ve diğer sektör profesyonellerinin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış çeşitli seminerler, konferanslar ve eğitim fırsatları da sunuyor. Fuar organizatörleri COVID -19 salgım kapsamında, günün şartlarına uygun olarak alınması gerekli olan tüm tedbirlerin alınacağım garanti ediyor. Bu yüz 57 ülkeden katılım gerçekleşmesi beklenen fuarda, İMDER fuar boyunca toplantılar düzenleyecek. İMDER, bölgedeki fırsatları değerlendirerek hem sektör hem de dernek adına önem arz eden faaliyetler ve iş birlikleri için zemin hazırlayacak. 2021yılında 18 bin 800’den fazla ziyaretçiyi ağırlayan Bauma CTT RUSSIA Fuarı,2022yılında da 20 bine yakın ziyaretçi ağırlamayı bekliyor.

Devamını oku

İş ve İnşaat Makineleri

Silivri Belediyesi kış için hazırlıklarını tamamladı

Yayınlanma tarihi

-

Kış aylarında kar yağışının normal hayatı aksatmaması ve vatandaşların rahat bir kış geçirmeleri amacıyla hazırlıklarını tamamlayan Silivri Belediyesi, 84 araç ve 475 personeli ile 7/24 karla mücadele edebilecek.

Silivri Belediyesi; 5 pikap. 2 kar küreme aracı, 3 yol tuzlama robotu, 4 greyder, 19 kamyonet 11 kepçe. 4 ekskavatör, 2 traktör, 1 paletli araç, 2 loder, 16 adet iki kabinli açık araç, 3 adet üç kabinli açık araç, 2 hasta nakil aracı, 2 vinç, 8 zabıta eskort aracı ile toplam 84 araçla karla mücadele edecek. Ayrıca karla mücadele çalışmalarında; 5 müdür, 8 amir, 18 formen, 25 operatör, 62 şoför, 313 işçi, 40 zabıta, 2 sağlıkçı ve 2 veteriner olmak üzere toplam 475 personel görev yapacak.

Silivri Belediyesinin iştirakleri olan; Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü. Zabıta Müdürlüğü, Veteriner İşleri Müdürlüğü. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü yoğun kar yağışı öncesi ve sırasında 7/24 görevinin başında olacak ve her müdürlük sorumlu olduğu alanlarda gerekli müdahaleleri anında yapabilecek. Mücadele çalışmalannda vatandaşların yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklar, okullar, ibadethaneler, hastaneler ve kamu kurumlarının çevresine öncelik verecek olan Silivri Belediyesi, topografık açıdan eğimli olan bölgelerde yollann açık kalabilmesi için nöbetçi araçlar da bulunduracak. Aynca, Afet Koordinasyon Merkezi tarafından gönderilen keşif araçlan ile yollann durumu sürekli olarak kontrol edilecek. Diğer yandan Silivri Belediyesinin vefa ekipleri de 4×4 bir araç ile hazır bulu narak engelli, yaşlı ve kimsesiz vatandaşlara hizmet verebilecek. Kar yağışında birçok olasılığa karşı hazırlık yapan Silivri Belediyesi, mahsur kalan vatandaşlara sıcak çorba, çay ve iaşe temin etme konusunda gerekli tedbir ve önlemlerini de aldı. Bu kapsamda Silivri Belediyesine ait personel mutfağı her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde hazırlandı.

Devamını oku

İş ve İnşaat Makineleri

Altıeylül Belediyesi araç filosunu güçlendiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Balıkesir Altıeylül Belediyesi, Fen İşleri Birimine alınan yeni Greyder ile araç filosunu daha da güçlendirdi.

Altıeylül Belediyesi bünyesinde kullanılmak üzere 3.5 Milyon Türk Lirası değerindeki greyderi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı depoda teslim alarak araç filomuzu güçlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Hasan Avcı “Toplamda 6 greyder, 12 kamyon, 2 loader, 5 beko loader, 1 ekskavatör ve diğer iş makinalarımızla güzel ilçemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz inşallah. Ayrıca kış hazırlıklarımıza ve ekiplerin koordinasyonlu hareket edebilmesi için gereken planlamaları bugünden gerçekleştirerek işimizi şansa bırakmıyoruz” dedi.

 

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish