Takip Edin
#

Ağır Yük Taşıma Araçları

Maden sektörünün yıldızı MINEX’te parladı

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de maden makinaları sektörünün ticaret merkezi MINEX Fuarı, son teknoloji ürünleri sergilemenin yanı sıra yerli üretimin gücünü de dünyaya kanıtladı.

9. MINEX Fuarı’nda katılımcılarla görüşen İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı; “İzmir’de fuar yapan her sektör buradan memnun ayrılıyor. Misyonumuz fuarı sadece metrekare olarak büyütmek değil, ihracatı büyüterek Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkı sunmak. Çünkü biz İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altında kamusal sorumluluğu olan bir şirketiz.. Düzenlediğimiz fuarlar da İZFAŞ’ın değil sektörün fuarlarıdır” dedi.

Nitelikli ziyaretçi profili ile dikkat çeken MINEX – 9. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı sektöre pozitif bir ivme kazandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde TMMOB Maden Mühendisleri Odası işbirliğiyle, İZFAŞ tarafından 13-16 Ekim tarihlerinde fuarizmir’de düzenlenen 9. MINEX; nitelikli katılımcı ve ziyaretçi potansiyeli ile dikkat çekti. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avustralya, Çekya, Çin, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Polonya ve Türkiye’den 205 katılımcının yer aldığı fuar; 69 ülke ve 58 ilden ziyaretçi ağırladı. Fuarda ayrıca, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği desteği ile alım heyeti programı düzenlendi.

Kongre fuarda sektöre ışık tuttu 

Fuarla eş zamanlı olarak ayrıca, IMMAT – 8. Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi düzenlendi. Her yıl bir sonraki fuarın teknolojilerine ışık tutan kongre; 2023 yılında düzenlenecek MINEX Fuarı için de yol haritası çizdi. Avusturalya, Finlandiya, İran, Türkiye ve Ukrayna’dan konuşmacıların yer aldığı kongrede düzenlenen 8 oturumda 3’ü online olmak üzere toplam 27 bildiri sunuldu. Kayıt alınan delege sayısının 285 olduğu kongre; madencilik sektöründe yeni ihtiyaçları gündeme getirerek kaliteli üretim, insan ve çevre dostu madenciliğe dikkat çekti. Kongrenin Minex Fuarı ile düzenlenmesi, madencilik potansiyeli oldukça yüksek olan Türkiye’nin maden teknolojileri alanındaki bilgi birikimini artırarak iç pazarda makine üretimine katkı sağladı.

Yerli üretim teknolojiler ön plana çıktı

Nokta atışı bir ziyaretçi çalışması yaptıklarını vurgulayan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, fuarın temposunun dört gün boyunca hiç düşmediğini belirtti. MINEX’in bugüne kadar sıcak satıştan çok ticari ilişkiler odaklı bir fuar olduğuna dikkat çeken Alıcı, “Burada bizim için en önemli nokta, yerli üretimdeki artış ve makine satışlarının çokluğu oldu. MINEX ağırlıklı olarak bir network ve tanıtım fuarıydı. Artık bunun yanında satışın da güçlenerek özellikle yerli üretimin ön plana çıktığı bir platform olduğunu fuar bize gösterdi. Bu senenin en önemli yanlarından biri buydu. Yerli teknoloji ve gücümüzü dünyaya satabildiğimizi gösterdik. Dünya devi uluslararası firmaların fuarımızda önemli bir yeri var. Fakat mutlulukla söyleyebilirim ki üretim yapan firmalarımız da artık sahnedeler. Onların sayısı da her yıl fuarımızda artıyor. Fuarımız bu yıl, işçi ve çevre dostu teknolojileri ile cevher işleme, zenginleştirme teknolojileri alanında yerli üretim makine ve ekipmanlarıyla ön plana çıktı” dedi.

Maden sektörü İzmir’i tercih etti

Türkiye’de maden fuarlarının yerinin fuarizmir olduğunu belirten Genel Müdür Alıcı, fuarda ilk günden beri bir ziyaretçi yoğunluğu olduğuna dikkat çekerek; “Tüm firmalarımızla yaptığımız görüşmelerin neticesinde gördük ki fuar tüm beklentileri fazlasıyla karşılamış. Bununla beraber MINEX yabancısı çok olan bir fuar. Hem katılımcı hem ziyaretçi anlamında… Burada yerli firmaların temsilciliği olarak görünen yabancı firmalarımız var ama burada birebir makinelerini tanıtıyorlar. O yüzden MINEX yabancı potansiyeli çok yüksek bir fuar. Oransal anlamda da temsilcilik bazında da en yüksek fuarlarımızın bir tanesi… Firmalar çok önem vermelerine rağmen pandemiden kaynaklı olarak fuarımıza beklentileri düşük bir şekilde gelmişti. Ancak beklentilerin çok üzerinde bir fuar gerçekleşti. Duyduğumuz bütün değerlendirmeler çok iyiydi. Çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Maden ve makine sektörünün merkezi fuarizmir’dir. 25-28 Ağustos’ta düzenlediğimiz Marble İzmir Fuarı’ndan beri İZFAŞ fuarları artan bir ivmelenme ile devam ediyor. Sektör büyüdükçe fuarlarımız, fuarlarımız büyüdükçe sektörlerimiz büyüyor” şeklinde konuştu.

“Kaynakları sınırsız kullananların karşısındayız”

Fuar ile eş zamanlı olarak düzenlenen 8. IMMAT Kongresi’nin önemine de dikkat çeken Alıcı, ilgili akademik çevre ile sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdiklerini ifade etti. Kongrenin yalnızca bilimsel değil aynı zamanda sektörün profesyonel hayatına ve ticaretine yönelik olduğunu dile getiren İZFAŞ Genel Müdürü, önceki senelerde kongrede anlatılan teknolojilerin bu yıl hayata geçirildiğini görmekten gurur duyduklarını ifade etti. Bununla birlikte madenciliğin olumsuz imajının kongre ve fuarda öne çıkan önemli hususlardan biri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye ve dünyada genel anlamda madenciliğin olumsuz bir imajı var. Bu olumsuz imajın burada yıkılması anlamında madencilerin kendilerini daha doğru ifade edebildikleri bir ortam oluştu. Sektörün doğaya zarar vermeden, aksine onu koruyan bir anlayışı üretim sürecinin merkezine koyan teknolojilerin üretilip sergilenmesini teşvik ettiğini kongre ve fuar aracılığıyla kamuoyuna duyurduk. Çevreye duyarlı üretim modellerini derinlemesine inceledik. Örneklerini de fuarımızda gördük. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanımız Tunç Soyer’in defalarca üzerinde durduğu üzere; ticaret anlayışımızı bize emanet edilen dünyamızı koruyarak yapmak zorundayız. Ekonomik kalkınma modelimizin merkezinde; kaynakların kullanımını, bilim ve teknolojideki gelişmelerle harmanlayan yenilikçi düşünce ve inovasyon yer alıyor. Dolayısıyla kalkınma adına kaynakları sınırsız şekilde kullanmayı kendine hak gören bir anlayışın karşısındayız”.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ağır Yük Taşıma Araçları

KOÇASLANLAR ÇALIŞANLARI İLE; GÜÇLÜ 

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLAN

Personeli ve ticari ilişkide bulunduğu tüm kuruluşları birlikte olmak üzere mutluluk duyduğu şirket olan Koçaslan Holding çalışanları güçlü bir aile. Güçlü, misyonunu çalışanları ile yakalayan, onlarla yola çıkan ,iç ve dış müşteri memnuniyet anlayışını taçlandırdığı, ekip ruhunu öne çıkartan  Koçaslanlar Holding, kurumda aidiyet hissini arttırmak, kurum değerlerine bağlılık oluşturmak amacıyla düzenlediği Hizmet Ödülleri etkinliğinde, uzun yıllar birlikte çalıştıkları ekip arkadaşlarını mükâfatlandırdı.

 6 ilde, 17 ayrı lokasyon ile 37 Dünya markasının bayiliğini yapan; satıș, servis, yedek parça, ikinci el, sigorta ve akaryakıt hizmetleri ile otomotiv sektörünün çözüm anahtarı olan  Koçaslanlar Holding, 5 yıl ve üzeri hizmet vermiş olan personelleri için Hizmet Ödül Töreni planladı.

Mahmut Koçaslan ;Tüm çalışanlarımız işletmelerimizin bel kemiğidir..

 Etkinlikte, uzun yıllar Koçaslanlar ailesiyle birlikte olan çalışanlara plaketleri ve hediyeleri takdim edildi. Koçaslanlar Holding Konferans Salonu’nda düzenlenen törende açılış konuşmasını Koçaslanlar Holding İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şardağ Özel günde kısa bir konuşma yaptı. Ardından sözü ,Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan’a devam etti. Koçaslanlar’ın çalışanlarına verdiği değeri önemi vurguladı. Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Tüm çalışanlarımız İşletmelerimizin bel kemiğidir. En değerli kaynağıdır.  Sizlerle birlikte güçlü ve büyük bir aileyiz.  Beraber büyümeye devam ediyoruz. Kurumumuza kazandırdığınız, emekleriniz için sizlere sonsuz teşekkür ederim. Böyle bir ekiple bu yolda yürümekten büyük gurur duymaktayım.” Diye konuştu. Plaketler ve hediyeler takdimi; Mahmut Koçaslan tarafından sunuldu. Programa, Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, İcra Kurulu Başkanı Yakup Sağlık, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Aras’da hazır bulundu.

Devamını oku

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

Hareket Projeden; Güzel Hareketler Hareket Makine Parkını Yeni Yatırımlarla Güçlendiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, makine parkına eklediği yeni ekipmanlarla sektördeki farkını ve gücünü  gözler önüne serdi.  Hareket Proje,yaptığı yatırım ile  Türkiye’deki en uzun, kapasiteli kanat dorseleri ve en  yüksek kapasiteli askı aparatını makine parkına kattı.

 

Güçlü makine ekipman parkı, uzman kadrosuyla sunduğu yenilikçi mühendislik çözümleri ve üstün hizmet anlayışıyla sektörün lider kuruluşlarından Hareket Projeden; Güzel hareketler. Hareket Proje; Ağır taşıma ve kaldırma sektöründeki gücünü yeni yatırımları ile perçinledi. IC Transport 50 (ICT50) listesinde ekipman sayısı ve kapasitesine göre Avrupa’nın dördüncü şirketi olan Hareket Proje; 4 adet kanat taşıma dorsesi, 8 adet paletli ve mobil vinç, 12 adet ağır nakliye çekicisi, 1 adet 8 aks Lowbed dorse ve 1 adet 550 ton kapasiteli askı aparatını makine parkına katarak büyük bir yatırım gerçekleştirdi.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza atıyoruz.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza attıklarını belirten, Hareket Genel Müdürü Abdullah Altunkum, yatırıma ilişkin şunları söyledi  “Güçlü filomuz, uzman ve deneyimli ekibimizle, her yıl yeni yatırımlar imza atıp filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Bu yıl yaptığımız bu büyük yatırımın, özellikle uluslararası projelerde bize önemli bir rekabet avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Şu anda RES projelerinde Türkiye’deki en uzun kapasiteli kanat dorselerini taşıma performansına sahibiyiz. Aldığımız 4 yeni kanat taşıma dorsesi si   69 metreye kadar açılabildiği için 80-85 metre uzunluğundaki kanatları taşıyabilecek. Bunun yanı sıra 2 adet 800 tonluk paletli vinç olmak üzere toplamda 8 adet paletli ve mobil vinç aldık. Bahsettiğim 800 tonluk vinçler rüzgâr türbinlerinin kurulumunda kullanılıyor. Satın aldığımız dorse ve vinçlerle  yüksek kapasiteli türbinleri kurmak hem de daha uzun kanatları taşımak için yatırımlarımızı kapasite anlamın ’da  ciddi şekilde arttırmış olduk.”

 

Türkiye’deki en yüksek kapasiteli askı aparatı Hareket’te bulunuyor

Yaptıkları bu yeni yatırımla Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki en yüksek kapasiteli askı aparatını da ekipmanları arasına eklediklerinin altını çizen Altunkum, “Askı aparatları çok ağır ve yüksek yüklerin karayollarında taşınabilmesine imkân sağlıyor. 550 ton kapasiteli yeni askı aparatıyla artık çok daha ağır yükleri daha kolay bir şekilde karayollarında taşıyabileceğiz” dedi.

 

 

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

DİNÇER LOJİSTİK’DEN 4 YILDA 30 PROJE

Yayınlanma tarihi

-

Geliştirdiği projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi hedefleyen Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi, 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 30 Ar-Ge projesine imza atan merkezin geliştirdiği teknolojiler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

Sektöre, topluma, ekonomiye ve çevreye değer katma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Dinçer Lojistik; 2018 yılının mart ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla faaliyete geçirdiği Ar-Ge Merkezinin 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. 4 yıla 20’si tamamlanmış 30’dan fazla proje sığdıran Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nin geliştirdiği çözümler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

30’UN ÜSTÜNDE PROJE

Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, lojistik sektöründe sayıları henüz iki elin parmaklarını geçmeyen Ar-Ge merkezlerinin, geliştirdikleri teknolojilerle Türk lojistik sektörüne yön veren en önemli aktörler haline geldiğini söyledi. Dinçer Lojistik Ar-Ge merkezinde 50 kişiden fazla araştırmacı personel istihdam ettiklerini, bu sayede dünyadaki gelişmeleri takip ederek uçtan uca izlenebilen ve raporlanabilen yenilikçi dijital sistem projeleri geliştirilebildiklerini anlatan Mustafa Dinçer, “Mart 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla faaliyete geçen Ar-Ge Merkezimizin birçoğu ticarileştirilmiş 30 üzerinde projesi bulunuyor. Bugüne kadar 20’ye yakını tamamlanan projelerimiz içinde TÜBİTAK destekli olanlar da yer alıyor, biz tüm bu çalışmalarımızı geleceğin lojistik teknolojilerini hayata geçirmek yapıyoruz” dedi.

Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ürün ve sistemlerin, şirketin depo ve nakliye operasyon birimleri başta olmak üzere tüm departmanları ve müşterileri tarafından kullanmakta olduğunu dile getiren Mustafa Dinçer, “Dinçer Lojistik’in devam eden yurtiçi operasyonlarının yanı sıra yurtdışı operasyonlarının da başlamasıyla Ar-Ge Merkezimizde geliştirilen teknolojiler, globale taşındı” diye konuştu.

TÜRKİYE ORTALAMASININ İKİ KATI

Dinçer Lojistik’in cirosunun ortalama yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırdığını açıklayan Mustafa Dinçer, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2020’de Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hâsıla içindeki payı yüzde 1,09 oldu. Yani Dinçer Lojistik, Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katı oranında bir Ar-Ge bütçesine sahip” şeklinde konuştu. 4 yıllık süreçte A-Ge’ye yaklaşık 15 milyon liralık yaptıklarını ifade eden Dinçer, şunları söyledi:

“LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖN VERMEYİ AMAÇLIYORUZ”

“Ar-Ge yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyorum. Bugüne dek GoAgro Vas, GoAgro WMS, GoAgro TMS, GoHappyCustomer, GoChemWMS gibi sektörün geleceğine ışık tutan projeler geliştiren Ar-Ge merkezimizde farklı talep ve ihtiyaçlara yönelik inovatif çözümler tasarlıyoruz. 2021 yılında Ar-Ge Merkezimizde sürdürülebilirlik ve insan gücünden tasarruf açısından bize katkı sağlayacağını beklediğimiz bir ürünün patent başvurusunu yaptık ve ön onay aldık. Geçen yıl ayrıca bir yazılım tescil onayı ve bir marka tescil onayı almayı da başardık. Geliştirdiğimiz ve bunda sonra geliştireceğimiz projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi amaçlıyoruz.”

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish