Takip Edin

Haber

Kaskoda ‘ucuz’u sevdik talep bir yılda 3 kat arttı

Türkiye’de her dört araçtan üçünün kaskosu yok. Sigorta şirketleri ise kasko oranını artırabilmek için klasik kaskoya göre fiyatı yüzde 30 ile 60 arasında daha ucuz yeni kasko paketleri çıkartmaya başladı. Son bir yılda ucuz kaskolara olan talep üç katına varan oranlarda arttı.

Yayınlanma tarihi

-

ESİN ÇETİNEL

Zorlu ekonomik koşullar otomobil sahiplerini de üzmeye devam ediyor. En ucuz araç fiyatının bir milyon TL’leri zorladığı bu günlerde 10 ile 100 bin TL aralığında seyreden kasko fiyatları da can yakıyor. Bu durum kasko yaptırma oranlarına da yansımış durumda. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından son açıklanan verilere göre bugün Türkiye’de yaklaşık 26,5 milyon araç bulunmasına karşın sadece 6,6 milyon araç kasko güvencesi altında. Başka bir ifadeyle trafikte bulunan her dört araçtan üçünün kaskosu yok.

Burada önemli bir bilgi daha paylaşalım; yine son verilere göre ülkemizde ‘zorunlu” olmasına rağmen zorunlu trafik sigortası bulunmayan araç oranı ise yüzde 27. İşte bu vahim tablo son yıllarda sigorta şirketlerini de harekete geçirdi. Yüksek fiyatları nedeniyle aracını kasko yaptıramayanlar için şirketler ardı ardına ucuz kasko ürünleri çıkartmaya başladı. Birbirinden çok farklı özellikleri bulunan ucuz kaskoların fiyatları ise klasik kasko ürünlerine göre yüzde 30 ile yüzde 60 oranında daha ucuz. Bu sayede daha ucuz kasko almak isteyen daha az koruma sağlayan kaskoları tercih edebiliyor.

Bu kaskoların klasik kasko ürünlerinden en büyük farkları ise kaza sonrası araçların mutlaka anlaşmalı servislerde tamir edilmesi. Üstelik çoğu üründe dileyen araç sahibi ucuz kasko paketine ek korumalar talep edebiliyor. İşte her sigorta şirketinin farklı şartlar ve koruma sağlayan ucuz kaskolarından birkaç örnek…

Mini paket yüzde 60 ucuz

Reklam

Allianz Türkiye, geçtiğimiz yıl Mini, Eko, Kapsamlı ve Markalı olmak üzere dört farklı kasko paketi çıkarttı. Paketler arasında yer alan Mini paket ve Eko paket ile müşterilerinin daha uygun primlerle kasko sigortası sahibi olabildikleri bilgisi veren Allianz Türkiye Elementer Bireysel Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Suat Didari, “Allianz Kasko Eko paket, Kapsamlı pakete en yakın içerikteki uygun fiyatlı kasko paketimizdir.

Eko paket, kapsamlı pakete kıyasla hasar durumunda geçerli anlaşmalı servis ağında farklılık gösteriyor. İki paket arasındaki fiyat farkı, birçok değişkene bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte yüzde 25’e varabiliyor.

Mini paket kapsamında sunulan standart teminatlar arasında çarpma-çarpışma teminatı olmadığından, bu pakette fiyat çok daha uygun. Mini paketteki fiyat farkı Kapsamlı pakete kıyasla yüzde 60’a uygun olabiliyor” diyor.

Allianz Kasko Mini paket ile müşterilerinin araçlarını hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüs, yanma, terör, sel ve su baskını, dolu, yıldırım gibi temel risklere karşı güvence altına alıyor. Çarpma ve çarpışma durumunda oluşabilecek hasarları belirli bir limite kadar isteğe bağlı olarak teminat altına alan Allianz Kasko Mini paket, sadece Allianz anlaşmalı özel servislerde geçerli. Üç yaş ve üzeri araçlara sunulabilen Allianz Kasko Eko paket, kapsamlı bir kasko sigortasında yer alan tüm teminatları içeriyor.

Bu paket; temel risklere ek olarak, çarpma / çarpışma, anahtar kaybı, yetkisiz kişilerce çekilme gibi risklere karşı da güvence sağlıyor. Dileyen paket kapsamında yer alan ek teminatlardan istediğini seçebiliyor. Bu ürünün kapsamlı kasko sigortalarına göre temel farkı, kişilerin olası bir hasar durumunda Allianz anlaşmalı özel oto servislerinde tamir ettirmeleri.

Reklam

Didari, bu paketlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları ve Eşleri, Öğretmenler, Üniversite Öğretim Üyeleri, Emniyet Mensupları, Mülki İdare Personeli, Yargı Mensupları, 657’ye tabi Memurlara özel yüzde 20’ye varan oranlarda indirim uyguladıkları bilgisi de paylaşıyor. Toplam kasko portföyü içerisindeki eko paket tercih oranı 2022 yılında yüzde 5 iken, son dönemlerde bu oranın yüzde 15’lere yükseldiğinin de altını çizen Didari, 3-10 yaş arası araç sahiplerinin eko paketi tercih ettiğini söylüyor.

İki ucuz ürün çıkarttı

AXA, daha uygun maliyetlerle kasko sahibi olmak isteyenler için AXA Tutumlu Kasko ve AXA Büyük Hasar Kasko’yu çıkarttı. Bu iki ürünün daha geniş kapsamlı kasko ürünlerine göre yüzde 30 ile yüzde 40 oranında fiyat avantajı sunduğunu söyleyen AXA Sigorta Satış, Pazarlama ve Sağlık Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Sanem Çıngay Buçukoğlu, ucuz kasko hakkında şu bilgiyi veriyor; “Standart bir kasko ürünü tercih ettiğinizde cam kırılması, mini onarım, anahtar kaybı, çekici hizmeti, doğal afetler, çarpma çarpışma gibi teminatları kapsayan bir kasko ürünü satın almış olursunuz. Uygun fiyatlı ürünlerimizden biri olan Tutumlu Kasko’da ise teminatlar standart kasko ürünlerimizden çok farklı değil. Bu ürünler arasında ihtiyari mali sorumluluk ve ferdi kaza limitlerinde farklılıklar mevcut.”

Türkiye’den “Avantajlı Kasko”

Türkiye Sigorta, uygun fiyatlarla kasko yaptırmak isteyenler için yakın dönemde Avantajlı Kasko’yu çıkarttı. Avantajlı Kasko ile iki yaş üstü araç sahiplerinin fiyat endişesi olmadan kapsamlı teminatlar ile araçlarını güvence altına almaları hedefleniyor. Çarpmadan çalınmaya; yangından doğal afetlere kadar geniş ve farklı teminat seçeneklerini sunan Avantajlı Kasko, ayrıca anlaşmalı özel servislerde onarımın yanı sıra yol yardım, mini onarım gibi farklı hizmet seçeneklerini de sunuyor.

Reklam

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak, “7/24 müşteri desteği ile sigortalılarımızın her zaman yanında olan Türkiye Sigorta, Avantajlı Kasko kapsamında cam ve onarım hizmetlerini de anlaşmalı özel servislerde geçerli olacak şekilde müşterilerine sunuyor” diyor

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan