Takip Edin

Haber

Kaskoda ‘ucuz’u sevdik talep bir yılda 3 kat arttı

Türkiye’de her dört araçtan üçünün kaskosu yok. Sigorta şirketleri ise kasko oranını artırabilmek için klasik kaskoya göre fiyatı yüzde 30 ile 60 arasında daha ucuz yeni kasko paketleri çıkartmaya başladı. Son bir yılda ucuz kaskolara olan talep üç katına varan oranlarda arttı.

Yayınlanma tarihi

-

ESİN ÇETİNEL

Zorlu ekonomik koşullar otomobil sahiplerini de üzmeye devam ediyor. En ucuz araç fiyatının bir milyon TL’leri zorladığı bu günlerde 10 ile 100 bin TL aralığında seyreden kasko fiyatları da can yakıyor. Bu durum kasko yaptırma oranlarına da yansımış durumda. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından son açıklanan verilere göre bugün Türkiye’de yaklaşık 26,5 milyon araç bulunmasına karşın sadece 6,6 milyon araç kasko güvencesi altında. Başka bir ifadeyle trafikte bulunan her dört araçtan üçünün kaskosu yok.

Burada önemli bir bilgi daha paylaşalım; yine son verilere göre ülkemizde ‘zorunlu” olmasına rağmen zorunlu trafik sigortası bulunmayan araç oranı ise yüzde 27. İşte bu vahim tablo son yıllarda sigorta şirketlerini de harekete geçirdi. Yüksek fiyatları nedeniyle aracını kasko yaptıramayanlar için şirketler ardı ardına ucuz kasko ürünleri çıkartmaya başladı. Birbirinden çok farklı özellikleri bulunan ucuz kaskoların fiyatları ise klasik kasko ürünlerine göre yüzde 30 ile yüzde 60 oranında daha ucuz. Bu sayede daha ucuz kasko almak isteyen daha az koruma sağlayan kaskoları tercih edebiliyor.

Bu kaskoların klasik kasko ürünlerinden en büyük farkları ise kaza sonrası araçların mutlaka anlaşmalı servislerde tamir edilmesi. Üstelik çoğu üründe dileyen araç sahibi ucuz kasko paketine ek korumalar talep edebiliyor. İşte her sigorta şirketinin farklı şartlar ve koruma sağlayan ucuz kaskolarından birkaç örnek…

Mini paket yüzde 60 ucuz

Reklam

Allianz Türkiye, geçtiğimiz yıl Mini, Eko, Kapsamlı ve Markalı olmak üzere dört farklı kasko paketi çıkarttı. Paketler arasında yer alan Mini paket ve Eko paket ile müşterilerinin daha uygun primlerle kasko sigortası sahibi olabildikleri bilgisi veren Allianz Türkiye Elementer Bireysel Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Suat Didari, “Allianz Kasko Eko paket, Kapsamlı pakete en yakın içerikteki uygun fiyatlı kasko paketimizdir.

Eko paket, kapsamlı pakete kıyasla hasar durumunda geçerli anlaşmalı servis ağında farklılık gösteriyor. İki paket arasındaki fiyat farkı, birçok değişkene bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte yüzde 25’e varabiliyor.

Mini paket kapsamında sunulan standart teminatlar arasında çarpma-çarpışma teminatı olmadığından, bu pakette fiyat çok daha uygun. Mini paketteki fiyat farkı Kapsamlı pakete kıyasla yüzde 60’a uygun olabiliyor” diyor.

Allianz Kasko Mini paket ile müşterilerinin araçlarını hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüs, yanma, terör, sel ve su baskını, dolu, yıldırım gibi temel risklere karşı güvence altına alıyor. Çarpma ve çarpışma durumunda oluşabilecek hasarları belirli bir limite kadar isteğe bağlı olarak teminat altına alan Allianz Kasko Mini paket, sadece Allianz anlaşmalı özel servislerde geçerli. Üç yaş ve üzeri araçlara sunulabilen Allianz Kasko Eko paket, kapsamlı bir kasko sigortasında yer alan tüm teminatları içeriyor.

Bu paket; temel risklere ek olarak, çarpma / çarpışma, anahtar kaybı, yetkisiz kişilerce çekilme gibi risklere karşı da güvence sağlıyor. Dileyen paket kapsamında yer alan ek teminatlardan istediğini seçebiliyor. Bu ürünün kapsamlı kasko sigortalarına göre temel farkı, kişilerin olası bir hasar durumunda Allianz anlaşmalı özel oto servislerinde tamir ettirmeleri.

Reklam

Didari, bu paketlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları ve Eşleri, Öğretmenler, Üniversite Öğretim Üyeleri, Emniyet Mensupları, Mülki İdare Personeli, Yargı Mensupları, 657’ye tabi Memurlara özel yüzde 20’ye varan oranlarda indirim uyguladıkları bilgisi de paylaşıyor. Toplam kasko portföyü içerisindeki eko paket tercih oranı 2022 yılında yüzde 5 iken, son dönemlerde bu oranın yüzde 15’lere yükseldiğinin de altını çizen Didari, 3-10 yaş arası araç sahiplerinin eko paketi tercih ettiğini söylüyor.

İki ucuz ürün çıkarttı

AXA, daha uygun maliyetlerle kasko sahibi olmak isteyenler için AXA Tutumlu Kasko ve AXA Büyük Hasar Kasko’yu çıkarttı. Bu iki ürünün daha geniş kapsamlı kasko ürünlerine göre yüzde 30 ile yüzde 40 oranında fiyat avantajı sunduğunu söyleyen AXA Sigorta Satış, Pazarlama ve Sağlık Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Sanem Çıngay Buçukoğlu, ucuz kasko hakkında şu bilgiyi veriyor; “Standart bir kasko ürünü tercih ettiğinizde cam kırılması, mini onarım, anahtar kaybı, çekici hizmeti, doğal afetler, çarpma çarpışma gibi teminatları kapsayan bir kasko ürünü satın almış olursunuz. Uygun fiyatlı ürünlerimizden biri olan Tutumlu Kasko’da ise teminatlar standart kasko ürünlerimizden çok farklı değil. Bu ürünler arasında ihtiyari mali sorumluluk ve ferdi kaza limitlerinde farklılıklar mevcut.”

Türkiye’den “Avantajlı Kasko”

Türkiye Sigorta, uygun fiyatlarla kasko yaptırmak isteyenler için yakın dönemde Avantajlı Kasko’yu çıkarttı. Avantajlı Kasko ile iki yaş üstü araç sahiplerinin fiyat endişesi olmadan kapsamlı teminatlar ile araçlarını güvence altına almaları hedefleniyor. Çarpmadan çalınmaya; yangından doğal afetlere kadar geniş ve farklı teminat seçeneklerini sunan Avantajlı Kasko, ayrıca anlaşmalı özel servislerde onarımın yanı sıra yol yardım, mini onarım gibi farklı hizmet seçeneklerini de sunuyor.

Reklam

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak, “7/24 müşteri desteği ile sigortalılarımızın her zaman yanında olan Türkiye Sigorta, Avantajlı Kasko kapsamında cam ve onarım hizmetlerini de anlaşmalı özel servislerde geçerli olacak şekilde müşterilerine sunuyor” diyor

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan