Takip Edin

Haber

Karayolu dağıtım taşımacılığında tüm işlerin üstesinden gelen Mercedes-Benz Atego 25 yaşında

Yayınlanma tarihi

-

1998 yılında pazara sunulan, hafif kamyon segmentinin en güçlü modellerinden Mercedes-Benz Atego, 25’inci yaşını kutladı. Sınıfının en geniş ve konforlu kabini ile Atego, tam 25 yıldır müşterilerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Hafif kamyon segmentinin yıldızı Mercedes-Benz Atego, 25’inci yaşını kutladı. İlk kez 1998 yılında RAI Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda tanıtılan ve farklı taşımacılık amaçlarına uygun olarak geliştirilen Atego, 14 yıl içinde segmentinin vazgeçilmez modellerinden biri haline geldi. Sınıfının en geniş ve konforlu kabinine sahip Atego, Türkiye pazarının ihtiyacına yönelik 4 x 2 tahrik düzeninde 10, 15 ve 16 ton; 6 x 2 tahrik düzeninde ise 24 ton olmak üzere toplamda 4 farklı tonaj alternatifiyle müşterilerinin beğenisine sunuluyor. Hem kamu uygulamaları hem de dağıtım taşımacılığı ve inşaat sahası gibi farklı kullanımlara yönelik olarak, özel tasarım seçenekleriyle sunulan Atego’nun, kompakt tasarımlarının yanı sıra, hafif yük uzun mesafe taşımacılığına özgü bir tasarımı da bulunuyor.

“Yılın Uluslararası Kamyonu” ödülünü kazandı

Pazara sunulduktan sonra 1 yıl içinde karayolu taşımacılık dünyasını kendine hayran bırakan Mercedes-Benz Atego, 1999 yılında “Yılın Uluslararası Kamyonu” ödülünü kazandı. Atego, ilk defa 2004 yılında gerçekleştirilen model revizyonu kapsamında, teknolojide çığır açan yeni bir şanzıman sistemiyle donatıldı. ABS ve ASR emniyet sistemleri, Fren Yardımcısı Sistemi ve Telligent otomatik vites değiştirme sistemine sahip G85-6 şanzıman, sürüş konforunu sadece Mercedes-Benz’in ağır hizmet kamyonlarında sunulan bir seviyeye çıkardı. Motor serisi, geliştirilmesinin yanı sıra, BlueTec SCR emisyon teknolojisi sayesinde de Euro IV ve V veya EEV emisyon standartları gereklilikleriyle uyumlu hale getirildi.

Yüksek Verimli Euro VI Motorlarla Donatılmış 2. Nesil

Reklam

Mercedes-Benz yıldızını taşıyan, dağıtım taşımacılığında uzman aracın 2. nesil Euro VI uyumlu motora sahip model serisi 2013 yılında üretim hattından indirildi. Motor güç çıkışı seçenekleri 115 kW ile 220 kW arasında değişen modelde yüksek emisyon kalitesi gerekliliklerine rağmen, yakıt tüketimi ortalama yüzde 5 oranında azaltıldı. Atego’nun “ağır abisi” Mercedes-Benz Actros model serisinde sunulan Powershift 3 şanzıman, Atego’da da EcoRoll moduyla birlikte müşteri beğenisine sunularak yüksek sürüş konforunu standart hale getirdi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Gençlere vergisiz telefon ve 10 GB internet vaadi için tarih verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gençlere vergisiz telefon vaadinde hangi telefonların uygulamaya dahil edileceğinin çalışıldığını belirterek “Yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimden önceki vaadinde, gençlere 10 gigabyte internet verileceğini, bir seferliğine de telefonlardan vergi alınmayacağını açıklamıştı. Vaadin ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor.

NTV yayınına katılan Bakan Uraloğlu, 10 GB internetin hangi üniversite öğrencilerine verileceği konusunda çalışmaların sürdüğünü, operatörlerden teklif alındığını, bunların Erdoğan’a sunulacağını kaydetti.

Uraloğlu şöyle devam etti: “Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar konusunda birinci derecede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Biz de onlara destek veriyoruz. Onlar da hangi cihazları kapsayacağıyla ilgili çalışma yapıyorlar. Zannediyorum ki bugünlerde tamamlanır, yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır.”

Devamını oku

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Trend olan