Takip Edin

Sektörel Gündem

İZBAŞ’ın ‘Menemen Serbest Bölge’ itirazına bir destek daha

İZBAŞ’ın, Menemen Serbest Bölgesi’nin başka bir işletme tarafından kurulmasına dönük itirazına bölgeden destek gelmeye devam ediyor. MTO Başkanı İzzet Süsoy bölgenin İZBAŞ dışında farklı bir firma tarafından işletilmesinin aşılması imkânsız sorunlar yaratacağına işaret etti.

Yayınlanma tarihi

-

İzmir Serbest Bölgesi’nin (İZBAŞ), ihale süreci tamamlanan “Menemen Serbest Bölgesi” arazisinin iptali ve yürütmesinin durdurulmasına dönük itirazlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde İZBAŞ’ın konuya ilişkin davasına bir destek de Menemen Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu, Meclis Başkanı ve üst yönetiminden geldi.

Menemen Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu, Meclis Başkanı ve üst yönetimi, İzmir Serbest Bölgesi’ni (İZBAŞ) ziyaret ederek, Menemen Serbest Bölgesi ihalesine ilişkin açılan davaya tam destek verdi. MTO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, İzmir’in yeni sanayi ve konut alanlarının kentin kuzey aksında yoğunlaştığına dikkat çekerek; ilçede planlı, altyapısı tamamlanmış ve tarım alanlarını işgal etmeyen sanayi bölgelerinin oluşmasına tam destek verdiklerini kaydetti.

İzzet Süsoy: Biz bu konunun tarafıyız

Süsoy, 30 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de “Menemen Serbest Bölgesi” olarak ilân edilen 1 milyon 501 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin, genişleme alanı olarak İZBAŞ’ın sınırlarına dâhil edilmesi için iki yılı aşkın süredir görüşmelerin sürdürüldüğünü hatırlattı.

Dünyada ve Türkiye’de birbirine çit komşusu iki serbest bölge örneğinin olmadığını sözlerine ekleyen İzzet Süsoy; bölgenin İZBAŞ dışında farklı bir işletici firma tarafından işletilmesinin hem kamu yönetimine ve potansiyel yatırımcılara hem de işletici firmaya telafisi ve aşılması imkânsız sorunlar yaşatacağına işaret etti.

Reklam

İzzet Süsoy şu değerlendirmeyi yaptı: “İZBAŞ’ın en büyük ölçekli üyelerimizden birisi olması sebebiyle Oda olarak biz de bu konunun tarafıyız. Menemen Belediyesi tarafından yapılan ihaleye, İZBAŞ dışındaki 18 serbest bölgeden tek bir kurucu ve işleticisi şirket girmemiştir. Sadece serbest bölge olarak işletilebilecek bu sahada, ihale bedeli birlikte düşünüldüğünde 2 milyar TL’nin üzerinde altyapı yatırımı yapılacaktır.

Bu ölçekte bir yatırımı, serbest bölge işleticisi deneyimi olmayan bir firmanın yapması imkânsızdır. Bu zorlama girişimde bulunulması halinde hem kamuya hem de uzun vadeli bakış açısı ile yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı sermeyeli yatırımcılara telafisi imkânsız zararlar verilebilir. Pek çok bilinmezle dolu olan bu sürecin netleşmesi için, iş dünyasının içinden gelen ve sorunlarımıza son derece vakıf olan yeni Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ın inisiyatif almasını talep ediyoruz.

” Menemen Ticaret Odası heyetine süreç hakkında bilgi veren İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ise “Biz aslında İZBAŞ’ın değil, bağlı bulunduğumuz Ticaret Bakanlığı’mızın, arazinin sahibi olan komşumuz Menemen Belediyesi’nin ve nihayetinde beytulmalın gerçek sahibi olan vatandaşlarımızın menfaatlerini koruyoruz. İZBAŞ’ta yatırımı olan ve bu alanda yatırıma hazır olan firmalarımız, hukuki süreç netleşene kadar bekleyiş pozisyonuna geçtiler. Bu sürecin kazananı olmayacağını şimdiden görüyor ve dile getiriyoruz” dedi.

Serbest bölge ihalesinde ne olmuştu?

Menemen Serbest Bölgesi’ arazisinin satış ihalesi nisan ayında gerçekleştirildi. Bedeli 435 milyon TL olarak belirlenen ihaleye İZBAŞ – İzmir Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş, Globus Savunma Sanayi ve Bilişim A.Ş, Kay-Sa İnşaat, Üçer İnşaat Ltd. şirketleri teklif verdi. İhale, en yüksek teklif olan 575 milyon 100 bin TL’nin üzerine sadece 1,3 milyon TL eklenmesi ile 576 milyon 400 bin TL bedel ile Kay-Sa İnşaat Limited Şirketi’nin üzerinde kaldı.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan