Takip Edin

Haber

İkinci el araçlarda fiyat artışının sebebi ne?

Kurda yaşanan yükseliş neticesinde 0 km araç fiyatlarında ciddi artışlar yaşandığını belirten arabam.com CEO’su Arda Ayvaz, “Özellikle son haftalarda yaşanan kur artışları neticesinde 0 km fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu da ikinci el piyasasındaki fiyatları yukarı çekti. Genel olarak incelediğimizde son dönemlerde 2. el bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de otomotiv sektörünün makro ekonomik dengelerle paralel olarak değişkenlik gösterebildiğini belirten arabam.com CEO’su Arda Ayvaz sektörle ilgili değerlendirmesinde şunları vurguladı: “Geçmişte kur korumalı mevduat kararı yürürlüğe girdiği noktada 2. el araç satışları aylarca durma noktasına gelmişti. Aynı şekilde, bankalar tarafından verilen kredi tutarları ve vadelerindeki sınırlamalar ve kredilere ulaşım noktasındaki sıkıntılar da piyasaları çok hızlı şekilde negatif etkileyebiliyor. Tam tersi şekilde, kurlardaki yükselişler veya yükseliş beklentileri neticesinde; esnaf, son kullanıcı ve 2.el alım satım yapan kurumsal firmalar araç alım eğilimine geçebiliyor. Bu da fiyatların önden artmasına sebep oluyor. Günün sonunda ise fiyatların çok yükseldiği noktada, önceden de bahsettiğim kredilerdeki seçicilik ve alım gücünün araç fiyatlarındaki artış ile aynı şekilde artmaması neticesinde piyasada sıkışmalar olabiliyor.”

“2. el bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor”

Ayvaz ayrıca sıfır km araç satışlarında rekorların kırıldığı ve ikinci el piyasasının çok hızlı olduğu bir ikinci çeyrek yaşadığını belirtti. Ayvaz “Özellikle son haftalarda yaşanan kur artışları neticesinde 0 km fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu da ikinci el piyasasındaki fiyatları yukarı çekti. Genel olarak incelediğimizde son dönemlerde 2. el bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor.” dedi.

“Bir miktar geri çekilmeler görülebilir”

Önümüzdeki dönemde 2. el satış hızı ve adedinde bir miktar geri çekilmeler görülebileceğini belirten arabam.com CEO’su “Özellikle döviz kurunun hareketliliğinin azaldığı ve daha stabil bir piyasa 0 km ve 2. el araç fiyatlarını bir süre sabit tutacaktır. Piyasadaki kredi erişebilirliği ve yüksek kredi oranlarını da düşündüğümüzde alım gücünün yeni fiyatlara erişebilirliği biraz zaman alabilir.” yorumunda bulundu.

Reklam

Arda Ayvaz, Ticaret Bakanlığının yaptığı son düzenlemelerin ise yükselen fiyat ortamında tüketicilerin yararına olacağını düşündüklerini belirtti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku

Trend olan