Takip Edin

Sektörel Gündem

HATALI SEÇİM DEVLETE 3.5 MİLYAR LİRAYA PATLADI, İHALE YENİDEN AYNI ŞİRKETE VERİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul-Ankara demiryolu hattında dağı delemeyince, hazineyi delmişler. Tünel açarken yanlış makine kullanıldı. Dev araç, kayaya sıkıştı. Çıkarılması için üste 200 milyon dolar (3.5 milyar lira) verildi. CHP, olayı yargıya taşıdı.

Yol yapımlarında dağlarda tünel açmak için kullanılan dev TBM makinesi, Ankara İstanbul demiryolu rehabilite hattındaki çalışma sırasında dağda sıkıştı.

Makinenin çıkarılması ve işin devamı için 200 milyon dolarlık yeni ihale yapıldı. Bu ihaleyi de makineyi tünelde sıkıştıran, devleti zarara uğratan firma aldı.

Yanlış Seçim Projeyi 5 Yıl Geriye Attı

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, konuyu KİT Komisyonunda gündeme getirdi. Yavuzyılmaz, şunları söyledi: “Ankara-İstanbul Demiryolu hattındaki rehabilite işini ikisi Çinli ikisi de Türk firma, 610 milyon dolar bedelle kazandı. Ancak iş taahhüt edilen sürede bitmedi ve 1.922 gün yani 5 yıldan fazla ek süre verildi. Bu süre sonunda da iş bitirilemedi. Dağı delerek tünel açan TBM makinesi tünelde sıkıştı. Çünkü yanlış TBM makinesi kullanıldı. Makine geriye doğru hareket de edemiyor.

Model ve kapasitesi nedeniyle hatalı seçim olduğu belirtilen dev makinenin dağda sıkışması, devlete 200 milyon dolara patladı. CHP, kamunun zarara uğratılması üzerine suç duyurusuna bulundu. Savcılık kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi. Takipsizlik kararına da itiraz edildi.

Reklam

İhale Yeniden Hatayı Yapan Şirkete Verildi

İşin devamı için ek ödenek çıkarıldı ama 200 milyon dolarlık 6 bin 100 metrelik tünel kısmı ilk ihale kapsamından çıkarıldı.

Bu bölüm yeniden ihale edildi ve pazarlık usulüyle yine aynı şirketlere verildi, sanki tünel delme işinde onların bir kusuru yokmuş, hatalı TBM makinesi kullanmamışlar gibi.

TCDD 18 Milyar 732 Milyon 654 Bin 531 Lira Zarar Etti

TCDD 2018’de 2 milyar 557 milyon 962 bin, 2019’da 2 milyar 546 milyon 895 bin, 2020’da 3 milyar 866 milyon 423 bin lira zarar etti. 2013-2020 yılları arasında toplam zararı 18 milyar 732 milyon 654 bin 531 lira. Bunun 200 milyon 142 bin doları (3 milyar 474 milyon 474 bin 489 lira) Ankara-İstanbul Demiryolu revize projesinden kaynaklanıyor.”

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan