Takip Edin

Haber

‘Forkliftlerde işaretçi personel olmalı’

Yayınlanma tarihi

-

İşçi Asiye Önal’ın forkliftin altında kalarak hayatını kaybetmesinin ardından, Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı forkliftlerde işaretçi yardımcı personel olması gerektiğine dikkat çekti.

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde tekstil fabrikasında manevra yapan forkliftin altında kalarak can veren 52 yaşındaki Asiye Önal’ın ölümüne işçiler tepkili. Fabrikada çalışan işçi kadınlardan biri, “Forklift geri geri gidiyor, Asiye ablanın da sırtı dönük, altında kalınca işçiler çıkarıyor” diyerek olay anını anlattı. Ardından forklift sürücüsünün yanında yedek personel olması gerektiğine de dikkat çeken işçi kadın, “Yedek personel olmalıydı yanında. Arkayı görebilmesi geleni gideni görebilmesi, uyarı yapabilmesi için” dedi. Aynı fabrikada daha öncede iş cinayetinin gerçekleştiğini, üzerine malzeme düştüğü için bir işçinin can verdiğini söyleyen işçi, fabrikadaki işçilerin de böyle bir ihmalden dolayı bu iş cinayetine tepkili olduğunu dile getirdi.

İŞARETÇİ YARDIMCI PERSONEL ŞART!

Yükleri kaldırma ve taşımada, kullanım kolaylığı sağlayan forkliftlerin kullanımında güvenliğin ihmal edilmesi sonucu her yıl onlarca işçi hayatını kaybediyor. HSE (operatör eğitimi ve güvenli kullanım, onaylı uygulama kuralları) verilerine göre forklift kazaları işyerlerinde meydana gelen tüm ulaşım kazalarının dörtte bire yakın kısmını teşkil ediyor. Bunun en önemli sebeplerinin başında işaretçi yardımcı personelin olmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı şöyle devam ediyor: “Forklift kazaları genel itibariyle devrilen bir cismin altında kalarak yaralanma, motorlu taşıtın devrilmesi sonucu yaralanma, hareket eden cisimlere çarpma, hareket eden cisimlerin arasına sıkışma ve motorlu taşıtın insana çarpması gibi başlıklar altında kendisine yer bulmuştur. En fazla gerçekleşen kazalar forkliftlerin manevrası sırasında, üretimde bulunan işçilere çarpması veya ezmesi ya da forkliftlerin devrilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Özellikle bu gibi iş makinelerinde manevra sırasında onlara yardımcı olacak bir işaretçi yardımcı personele ihtiyaç var. İşaretçi yardımcı personel; iş yeri içinde uygun manevralar yapmasını sağlıyor forkliftin. Bu araçlar normal araçlar, otomobiller gibi geri görüşü olan, dikiz aynasından bakınca arkası görülen araçlar değil. Çalıştığı alanda birçok kör noktası da bulunabiliyor. Bu bakımdan; hem ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartlarının yönetmeliği uyarınca hem de pek çok yönetmelikteki uyarılara göre forkliftlerin muhakkak yardımcı personel yardımıyla kullanılması gerekiyor. Kavşaklarda, köşelerde, diğer çalışanların bulunduğu ortamlarda, forkliftlerin durdurulması ve çalışanların korna ile uyarılması gerekiyor.”

İHMALİN NEDENİ DAHA AZ MALİYET

Reklam

Forklift kullanan çalışanların da mutlak suretle yetkili ve sertifikalı olması gerektiğine dikkat çeken Gürcanlı, “Manevra sırasında forkliftlerin çevredeki işçilere çarpması kazalarıyla çok sık karşılaşıyoruz. Bir de forkliftler yayalar ile aynı ortamda çalışıyor, görüş alanı dışında kör noktalar çok fazla olabiliyor. Çok yoğun bir yük taşıma indirme yapılan bir iş yeri ise tek işi işaretçilik olan işaretçi personel muhakkak gereklidir. Ama çok yük taşıma indirme yoksa, mevcut çalışanlardan bir işçinin işaretçi eğitimi alması ve taşıma, indirme, manevra sırasında bulunması gerekir” diye konuştu.

İşaretçi yardımcı personelin pek çok işyerinde olmadığına dikkat çeken Gürcanlı, “Büyük fabrikalarda yalnızca bir işaretçi personel bulundurmamanın anlamı tamamıyla maliyetten kısmak anlamına geliyor” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan