Takip Edin

Haber

ELÇİN RASİM: CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA DAHA FAZLA KADIN GİRİŞİMCİNİN SEKTÖRLERDE YER ALMASI GEREKİYOR

Yayınlanma tarihi

-

Araç üzeri hidrolik vinç sektöründe 30 yıldır faaliyet gösteren Rasim Makine A.Ş., 1.5 yıl önce taşındığı yeni fabrikasında sektörde ezber bozmaya devam ediyor. İhracat odaklı çalışmaları ve yatırımları ile markalarını duyurmaya odaklandıklarını ifade eden Rasim Makina Yönetim Kurulu Başkanı Elçin Rasim, “Babamız Mehmet Rasim’in önderliğinde iki kız kardeş Elçin Rasim ve Halide Rasim olarak Türkiye ekonomisine katma değer yaratma gayretimiz temel amacımız olmuştur. Kadın emeği, zekâsı ve bilgisi sektörler açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında daha fazla kadın girişimcinin tüm sektörlerde yer almasını diliyorum” dedi.

Ankara’da 1993 yılında OSTİM’de Mehmet Rasim 100 metrekare alanda kurulan Rasim Makina, yüksek müşteri memnuniyeti ilkesi ile Avrupa menşeili ürünleri müşterilerinin hizmetine sunmaya başlıyor. 2006 yılından itibaren, dünyanın en büyük imalatçılarından FASSI ile yollarını birleştirerek Türkiye genel distribütörü olarak faaliyetlerine devam ediyor.

SEKTÖR LİDERİ RASİM MAKİNA ÇOK SAYIDA PROJEDE YER ALIYOR

2015 yılında, özel amaçlı vinç üretimine başlayan Rasim Makina, SCORP markası ile özellikle atık yönetimi başta olmak üzere farklı endüstriler için özel tasarım vinçler imal ediyor ve hurda toplama, ormancılık, inşaat ve geri dönüşüm gibi endüstriler için çeşitli vinç ataşmanlarının da üretimini sürdürüyor. Sektöründe lider Rasim Makina, bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda projede yer alıyor. Güçlü dış ticaret bağlantıları ile ihracatını çok sayıda ülkeye ve yurt dışı belediyeleri kapsayacak şekilde genişletiyor. Uzun yıllara dayanan üst yapı tecrübesiyle, çöp kamyonu, su tankeri, yakıt tankeri, vakum ve kanal açma makinesi gibi çok sayıda özel amaçlı kamyon ihracatıda gerçekleştiriyor.

SEKTÖRDE SAĞLAM ADIMLARLA İLERLEDİK

Reklam

Rasim Makina Yönetim Kurulu Başkanı Elçin Rasim Başarı hikayesini şöyle değerlendirdi, “Uzun yıllardır iş makineleri sektöründeyiz.  Babamızın önderliğinde sektör bilgi ve birikimimiz ile ilerledik. Mehmet Bey, ilk günden itibaren şirket yönetimine bizi dahil etti ve yetkiyi verdi. 2008 yılında, ANKOMAK İstanbul Fuarı ile kendimizi duyurduk. Fuarda 2 kadın ve kız kardeş olarak firmanın görünen ve temsil yüzü olduk, sektör bizi tanımaya başladı. Daha sonra aramıza Osman Rasim Bey de katıldı. Şirketimizin imalat ve satış sonrası hizmetleri tamamen Osman Bey’in yönetiminde. Üç kardeş olarak bizler, hem çalışanız hem de şirket ortaklarıyız. Sorumlu olduğumuz departmanlarımız var. 17-18 yıllık süreç içerisinde sektörde de çok değişim oldu. Sektöre yeni giren ve ayrılan markalar oldu. Biz, sağlam adımlarla ilerleyen bir marka olarak buralara geldik.

ANKARA’DA FABRİKAMIZI TAMAMLADIK VE KENDİ MARKAMIZLA İHRACATÇI KİMLİĞİMİZİ ÖNE ÇIKARIYORUZ

2020’ sonunda başlayan fabrika inşaatımız yaklaşık 20 ay gibi sürede tamamlandı. 2022 haziran ayında fabrikaya taşındık. 1.5 yıldır fabrikada hizmet veriyoruz. FASSI’nin grup şirketleri ve kendi markamız olan Scorp’u Rasim Makine çatısı altında toplamış durumdayız. Ana çatımız Rasim Makina’dır. FASSI ile distribütör olarak başlamıştık. 2015 yılından bu yana çöp toplama vinçlerinin imalatını yapmaya başladık. 2 yıl evvel kendi ürünümüzü Scorp Crane adıyla tescilledik ve 2 yıl önce ’de Dünya lansmanını yaptık. Hedefimiz kendi markamızla ihracat odaklı olabilmek. Doğu Avrupa (Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan), Kazakistan, Gürcistan, Rusya, İspanya, Portekiz, Güney Amerika hem çalıştığımız hem de görüşmelere başladığımız hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. İlk makinelerimizi gönderdik. Türkiye’de başarısı tescillenmiş bir markayız. Sektörün gidişatı, katıldığımız fuarlar da başarılı olacağımızı gösteriyor. Mayıs başı itibarıyla uluslararası bir fuara katılacağız. Gelecek dönemde üretimlerimize yeni modelleri ekleyebiliriz.

7 /24 ULAŞILABİLİR KONUMDAYIZ!

Şu an fabrikamız Kahramankazan ilçesine bağlı Saray Mahallesi’nde yol üzerinde bulunuyor. Toplam alanımız 14 bin metrekare. Bunun 8.800 metrekaresi üzerine binamızı inşa ettik. Diğer alanımız şimdilik açık park olarak kullanıyoruz. Kapalı alanımızı 9 bin metrekare ve 2 kat olarak kurguladık. Şu an kullanımında bulunan kısmın 4.500 metrekare kapalı alanı imalata ayrılmış durumdadır. Yaklaşık 42 personelimiz var. 12 beyaz yaka, 30’a yakın mavi yakamız mevcuttur. İnsan gücüne dayalı bir iş modelimiz olmadığı için personel sayısının çok artmasından yana değiliz. İmalatla ilgili kendi markamızı büyütmek üzerine iş modelimizi geliştiriyoruz. Dinamik bir şirket olmamızdan dolayı, ihtiyaç durumunda müşterilerimiz 7/24 bize ulaşabiliyor. Müşteri memnuniyeti temel prensibimizdir ve en önemli ilkemizdir. Bizim başarımızın en büyük temeli müşterilerimizin birbirine tavsiyesi ile geldiğine inanıyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti sayesinde tavsiye ediliyoruz. Satış sonrası hizmet, güven, sözünde durmak, vadedilen tarihte ürünün teslimatını yapabilmek gibi değerlere karşı hassasiyetimizi koruyoruz. Her ne kadar profesyonelleşsek de amatör ruhumuzu hiç kaybetmiyoruz.

Reklam

AİLE ANAYASASI

Biz, 3 kardeş ikinci kuşak olarak, şirketimizde eşit hissedarlarız. 17-18 yıllık birlikte çalışmaktan dolayı kardeşler olarak birbirimize çok alıştık. Ama ileriki yıllarda 3. kuşak işin içine girince nasıl olacağının bugünden belirlenmesi adına danışman bir firmadan destek alarak geçen yıl aile anayasamızı yazdık. Görev, yetki, sorumluluklar, dahil olmalar ve ayrılmalar konularında tüm süreçleri yazılı hale getirdik. Büyük şirketlerin aile anayasası süreçleri ile tecrübelerini inceledik. 3. kuşakların nasıl ve ne şekilde şirkete dahil olacakları madde madde yazıldı. Her şeyin yazılı olması olası anlaşmazlık ve farklı yorumlamaların önüne geçeceği için, yapımızı daha da güçlendirecektir.  Aile anayasasını herkese tavsiye diyorum.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan