Takip Edin

Sektörel Gündem

E-ticaret buluşması World Ecommerce Forum başladı

Uluslararası e-ticaret platformu WORLDEF öncülüğünde İstanbul’da düzenlenen World Ecommerce Forum başladı. Global e-ticaret ekosistemini buluşturan foruma üç gün boyunca 100 binden fazla ziyaretçi bekleniyor. Forum, Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği özelliği taşıyor.

Yayınlanma tarihi

-

WORLDEF öncülüğünde 8-9-10 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) düzenlenen 10. WORLD ECOMMERCE FORUM’da “E-Ticaretin Yeni Yüzyılı” teması ele alınıyor.

“Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği” olan forum, 41 ülkeden 100 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Foruma; Amazon ve Etsy gibi global pazaryerlerinden 70 binden fazla satıcı, 550 konuşmacı, 200 üretici, 260 servis sağlayıcı katılıyor. 400 stant ve 200’den B2B iş birliği masası kurulacak forumda global perakende e-ticaret markaları da yer alıyor. Ayrıca, e-ticaret profesyonellerinden pazaryerlerine kadar birçok katılımcı ile birlikte toplamda 100 binden fazla ziyaretçi bekleniyor.

Global e-ticaret etkinliği markası haline geldi

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, forumu takip eden gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de e-ticaret hacminin 800 milyar TL’yi aştığını belirterek, firmaların e-ticarete yöneldiğine işaret etti. Forumda Avrupa’dan, Amerika’dan, Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Türkiye’den e-ticaretin paydaşlarını bir araya getirdiklerini belirten Nart, “Benzersiz bir konseptle B2B iş birliklerine ev sahipliği yaptığımız bu organizasyonunun tüm katılımcılar ve ziyaretçiler için verimli geçmesini diliyorum.

WORLD ECOMMERCE FORUM global e-ticaret etkinliği markası haline geldi. Bunun için çok büyük bir hedef koyduk. İstanbul’daki 5 büyük etkinlik mekanında 1 hafta boyunca eş zamanlı olarak yer kürenin en büyük etkinliğine ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. 2030 vizyonumuz çerçevesinde 1 milyon kişiyi ağırlayacağımız bu etkinlik ile İstanbul e-ticaretin dünya başkenti olarak anılacak.” şeklinde konuştu.

Reklam

“WORLDEF E-Ticaret Vakfı’nı kurduk”

Kısa süre önce WORLDEF E-Ticaret Vakfı’nı kurduklarını belirten Nart, şunları kaydetti: “Vakıf aracılığıyla birçok eğitim ve istihdam faaliyetine öncülük edeceğiz. ECOM LEADERS CLUB, Anadolu konferansları ve tüm eğitim faaliyetlerimiz bu vakıf üzerinden yürütülecek. WORLDEF E-Ticaret Vakfı ile 50 bin kişi arasından seçilen en iyi 100 kişiye 8 ay boyunca burs vereceğiz, özel bir eğitim programından geçireceğiz ve bu programdan mezun olan en iyileri, en iyi e-ticaret şirketlerine yerleştireceğiz. WORLDEF E-Ticaret Vakfı’nı iki yıl içinde 10 ilde bölge başkanlıkları ile yapılandırıyoruz. Beş yıl içinde de e-ticaret yapan 100 bin işletmeyi bu vakfa üye yapmayı hedefliyoruz. WORLDEF E-TİCARET VAKFI, global faaliyetlerimiz için de önemli bir referans noktası olacak.”

“E-ticaret ve e-ihracat odaklı yayıncılıkta öncü olmanın gururunu yaşıyoruz”

Ömer Nart, “Bunlarla birlikte e-ticaret ve e-ihracat yayıncılığına da devam ediyoruz. Gazetemiz, dergimiz, haber portalımız, raporlarımız ve sosyal medya hesaplarımızla e-ticaret ve e-ihracat odaklı yayıncılıkta öncü olmanın gururunu yaşıyoruz. ECOM LEADERS CLUB ile e-ticaret yöneticilerini bir araya getiriyor, hali hazırda yatırım turunda olan ShopiVerse gibi iştiraklerimizle ekosisteme katkı sunmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Orxan Isayev: Yedi yıl içinde 1 milyon kişiyi buluşturmayı hedefliyoruz

Reklam

WORLD ECOMMERCE FORUM’da basın toplantısı da düzenlendi. Toplantıya; WORLDEF Genel Müdürü ve ShopiVerse CEO’su Orxan Isayev, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve ikas CEO’su Mustafa Namoğlu katıldı.

WORLDEF Yönetim Kurulu Üyesi Orxan Isayev, basın toplantısında yaptığı konuşmada, WORLDEF’in e-ticaret ve e-ihracat dikeyinde 7 yıldır faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, “Yola çıkarken Türkiye’yi bölgenin e-ticaret üssü yapma vizyonunu hedefledik. Bugün Avrupa genelinde en büyük etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Amacımız önümüzdeki 7 yıl içinde yani 2030 yılına kadar Türkiye’yi dünyanın e-ticaret merkezi olması için çalışmaktır. Yedi yıl içinde düzenleyeceğimiz etkinliklerle 1 milyon kişiyi buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Orxan Isayev, e-ticaret ve e-ihracatın kamu, akademi ve özel sektör gibi birçok bağlantısı olduğuna işaret ederek, bunların eş zamanlı olarak uyum içinde olması gerektiğini söyledi. E-ticarette kamu, akademi ve özel sektör aynı dili konuşmalı.” diyen Isayev, “Burada başarı bunların uyumuna bağlı. Süreç olarak baktığımızda WORLDEF olarak hem kamu hem özel sektör hem de akademi gibi ekosistemin tüm paydaşlarını üç gün boyunca bu forumda buluşturuyoruz.” dedi.

Isayev, e-ticarette uygulama tarafında firmaların “cesaret ve “iletişim” yani pazarlama ve satışta sıkıntı çektiğini belirterek, WORLDEF iştiraki ShopiVerse’in bu noktada firmalara çeşitli çözümler sunduğunu kaydetti. Isayev, ShopiVerse’in 8 Haziran itibarıyla yatırım turuna açıldığını da sözlerine ekledi.

Utku Ayyarkın: Artık müşterilere istedikleri yer ve zamanda kargolarını teslim ediyoruz

Reklam

WORLD E-COMMERCE FORUM ana sponsorlarından Aras Kargo’nun Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Utku Ayyarkın ise şunları söyledi: “Türkiye’de e-ticaret çok dinamik bir büyüme trendinde. Her yıl en yüzde 50 artışla büyüdüğünü görüyoruz. Bu yükseliş daha fazla işletme ve girişimcinin e-ticarette aktif hale gelmesini teşvik ediyor. Burada işletme, girişimciler ve son kullanıcılar arasındaki bağı da, köprü rolümüz ile kargo sektörü olarak bizler üstleniyoruz. Dijitalleşme ve entegrasyonla iş ortaklarımızla olan operasyonumuza verim katarken, kendi operasyonumuza yönelik otomasyon ve yazılım yatırımlarıyla hızımızı ve kapasitemizi yükselttik. Saatlik kargo yönetme kapasitesi bakımından sektörümüzün lideri olduk. Son kullanıcıların değişen beklentilerine yönelik alternatif dağıtım kanallarımızı genişlettik. Artık müşterilere istedikleri yer ve zamanda kargolarını teslim ediyoruz. Teslimat sürecinin her aşamasında onları bilgilendirebildiğimiz bir yapıya kavuştuk.”

“Şirketler ve girişimcileri Orta Asya pazarına taşıyoruz”

E-ticaretin sınırları kaldırdığına ve işletmelerin dünyaya açılmasıyla Türkiye’nin e-ihracatında önemli bir potansiyelin açığa çıkmakta olduğuna dikkat çeken Ayyarkın, “Türkiye’nin 254 milyar dolara ulaşan toplam ihracat pazarındaki payı yüzde 1,5-2’lerde olan e-ihracatın, sektörün tüm paydaşlarının cesur atılımlarıyla kısa sürede ivme kazanabileceğine inanıyoruz. Biz de e-ticaret iş ortaklarımızın yurt dışı pazarlara erişimini kolaylaştırmak için Aras Global’i hayata geçirdik. İlk girişimimiz olan Azerbaycan’da kurduğumuz iştirakimiz Aras Global Starex ile Türkiye’den şirketler ve girişimcileri de Orta Asya pazarına taşıyoruz. Bu yıl sonuna kadar bir diğer Türkî Cumhuriyet’te daha kendi markamızla operasyona başlayacağız” dedi.

Mustafa Namoğlu: Amacımız işleri kolaylaştırmak

WORLDEF ECOMMERCE FORUM’un ana sponsorlarından ikas’ın CEO’su Mustafa Namoğlu ise, ikas’ın açılımının “İşleri Kolaylaştırıyoruz A.Ş.” olduğunu belirterek, “Kurulduğumuz günden bu yana amacımız işleri kolaylaştırmak. Girişimcilerin, küçük işletmelerin ve e-ticaret yapan herkesin teknoloji tarafından işlerini kolaylaştırıyoruz.” dedi. Namoğlu, şöyle devam etti: “Böylece işletmelerin rekabet günücünü artırmayı amaçlıyoruz. Kargo ve lojistik gibi birçok sektörle iş birliği ile yapıyoruz. KOBİ’leri sektörlerine daha rekabetçi hale getiriyoruz.” Günümüzde işletmeler için en önemli konunun ihracat, e-ihracat ve döviz kazanmak olduğunu belirten Namoğlu, “Biz de bu konuda çalışıyoruz. ikas olarak bizim için şu anda en önemli hedef Avrupa’da KOBİ odaklı e-ticaret segmentinde en büyük firma olmak. Bunu yaptığımız gün büyüyeceğiz diye düşünüyorum.” sözlerini kaydetti.

Reklam

WORLD ECOMMERCE FORUM Amerika ve Dubai’de de düzenlenecek

10. WORLD ECOMMERCE FORUM, 8-10 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor. “E-ticaret yeni yüzyılı” temasıyla düzenlenecek forum, Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği olarak 41 ülkeden 100 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapacak. Forumda; farklı ülkelerden 70 binden fazla Amazon ve Etsy satıcısı, yaklaşık 550 konuşmacı, 200 üretici, 260 servis sağlayıcı, 400 stant ve 200’den fazla B2B iş birliği masası yer alacak. Global perakende e-ticaret markalarının da yer alacağı forum, global e-ticaret profesyonellerini ve pazaryerlerini de ağırlayacak ve e-ticaret ve e-ihracat ekosistemine önemli bir katkı sunacak.

WORLD ECOMMERCE FORUM, 12-13 Eylül 2023 tarihleri arasında New Jersey’deki Meadownloads Hilton’da; 5-7 Aralık 2023 tarihleri arasında Dubai Jebel Ali’deki Jafza Kongre Merkezinde de düzenlenecek.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku

Trend olan