Takip Edin

Haber

Dr. Kemal Oğuz Kalafat, ”İlaçta da Togg gibi milli bir proje geliştirmeliyiz”

Türkiye’nin 2010’lu yıllarda başlattığı ‘milli ilaç’ projesinin başında bulunan Dr. Kemal Oğuz Kalafat, Türk ilaç endüstrisini geliştirmek ve sektörü bir araya getirmek için hükümetin ‘fonların fonu’ kurması gerektiğini söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD-Boston merkezli bir portföy yönetim ve yatırım şirketi Appleton Partners’ın Yaşam ve Sağlık Bilimleri Direktörü olarak ABD’de yaşayan Dr. Kemal Oğuz Kalafat, Türkiye’nin son yıllarda otomotiv ve savunma sanayiinde yakaladığı ‘milli birlik’ ruhunu ilaç sektörüne de yansıtması gerektiğini söyledi. İlaç sanayiinin ülke için stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Kalafat, “2010’lu yıllarda ‘milli ilaç’ projesi için düğmeye basıldı. Bu projeyle Türkiye’nin kendi ilacını üretmesi hedefleniyordu.

Ancak askıya alındı. Yeniden hayata geçirilebilir” dedi. Türkiye’nin kendi ilacını üretebilecek altyapı gücüne ve tesislere sahip olduğunu belirten Dr. Kalafat, “Milli ilaçta kastettiğim kendi teknolojimizle ürettiğimiz, kendi molekülümüzü bulduğumuz ilaç. Bunu Güney Kore, Japonya, İsrail, İrlanda, başardı. Nasıl başarmışlar diye baktığımızda hükümetin başında olduğu ‘fonların fonu’nu kurmuşlar. Bunun aynısını savunma sanayiinde yapıyoruz ve başarıya ulaştık. Otomotivde Togg’u kurduk. İlaçta da Togg benzeri bir girişim oluşturabiliriz” diye konuştu.

Dünya’dan Nurdoğan Arslan Ergün’ün haberine göre, Covid19 salgınıyla birlikte milli ilacın öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten Dr. Kalafat, Türkiye’nin kendi ilacını üreterek cari açığını da sonlandırabileceğini kaydetti. İlaç sektörünün arka planda kaldığına ve canlandırılması gerektiğine vurgu yapan Dr. Kalafat, “Bugün Türkiye kendi ilacını üretebilecek potansiyele sahip. Çünkü bir sürü fabrikamız var ve hepsinin altyapısı, kapasitesi çok iyi durumda. Tek yapılması gereken AR-GE altyapısı için fon oluşturmak ve koordinasyonu sağlayacak bir üst mekanizma oluşturmak” dedi.

10 TL’NİN 9 TL’Sİ LİSANS SAHİBİNE GİDİYOR

Dünyadaki orijinal ilaç üretiminin yüzde 70’inin ABD’de ve yüzde 30’unun ise AB, Japonya, Singapur, İrlanda ve İsrail’de gerçekleştirildiğini belirten Kalafat, Türkiye’nin ise orijinal ilaç değil jenerik ilaç üretimi yaptığını belirtti.

Reklam

“Yoğun nüfusun da etkisiyle Türk ilaç sektöründe ciddi bir üretim, fabrika altyapısı, teknoloji ve kültür oluştu. Ancak şirketler jenerik ilaçtan para kazanamıyor” diyen Dr. Kalafat, Türk firmalarının MENA bölgesi ve Kazakistan, Cezayir, Tunus, Bulgaristan ve Romanya’ gibi ülkelerde fabrika kurduklarını ve ciddi oranda ihracat yaptıklarını belirtti. Türkiye’nin her yıl ilaçta milyarlarca liralık patent ödemesi yaptığını ifade eden Dr. Kemal Oğuz Kalafat, “Patent demek, ilaç üretmek demek, molekülün sahibi olmak demek. Dünyada ilaç üretmek isteyen firmalar, molekülün sahibine gelip talebini iletir. 10 liranın 9 lirası lisans sahibine verilir.

Türkiye’de de sektör, o 1 lira ile dönmeye çalışıyor. Bu yüzden 10 milyar liranın üzerinde cari açığımız var” yorumunu yaptı. Dünya genelinde ilaçta teknolojinin çok geliştiğine dikkat çeken Dr. Kalafat, “Çok komplike ilaçlar çıkmaya başladı. Bunun gerisinde kalıyoruz. Bu gelişmeleri kaçırarak zarar ediyoruz. Şu an ilaç sektörünün canlandırılmaya ihtiyacı var. Bu gerçekten Türkiye için hayati bir durum” diye konuştu.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (IEIS) verilerine göre, üretici fiyatlarıyla Türkiye ilaç pazarı, 2022’de değer ölçeğinde 109,8 milyar TL’ye hacim ölçeğinde ise 2,55 milyar kutuya ulaştı. İthal ilaç pazarında 2022’de değerde 49,8 milyar TL, kutuda ise 0,25 milyar kutu satış gerçekleştirildi. Yurt içinde üretilen ilaçlar ise bu dönemde 60 milyar TL’ye ve 2,31 milyar kutu satışına ulaştı.

İlaç endüstrisinde yerli ve yabancı 785’in üzerinde işletme bulunurken uluslararası standartlarda 103 ilaç, 13 hammadde üretim tesisi ve 41 Ar-Ge merkezi mevcut. Yine IEIS verilerine göre, Türk ilaç sektörünün ihracatı, ocak-temmuz döneminde yüzde 26,2 artışla 1,2 milyar dolara, ithalatı ise yüzde 7,5 artışla 3,3 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde sektörün dış ticaret açığı ise 2,1 milyar dolara ulaştı.

TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Reklam

ABD’li yatırım ve varlık yönetim şirketi Appleton Partners’ın bu yılki yatırım bütçesinin 12 milyar dolar civarında olduğunu açıklayan Dr. Kemal Oğuz Kalafat, Yaşam Bilimleri Departmanı olarak bugüne kadar toplamda 180 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. Kalafat, “Bugüne kadar 9 yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımların üçü ABD’de bulunuyor. Almanya ve İrlanda’da da yatırımlarımız var. Önümüzdeki dönemde yatırım yaptığımız bir ABD’li şirketi Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.

patronlardunyasi.com

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Gençlere vergisiz telefon ve 10 GB internet vaadi için tarih verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gençlere vergisiz telefon vaadinde hangi telefonların uygulamaya dahil edileceğinin çalışıldığını belirterek “Yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimden önceki vaadinde, gençlere 10 gigabyte internet verileceğini, bir seferliğine de telefonlardan vergi alınmayacağını açıklamıştı. Vaadin ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor.

NTV yayınına katılan Bakan Uraloğlu, 10 GB internetin hangi üniversite öğrencilerine verileceği konusunda çalışmaların sürdüğünü, operatörlerden teklif alındığını, bunların Erdoğan’a sunulacağını kaydetti.

Uraloğlu şöyle devam etti: “Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar konusunda birinci derecede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Biz de onlara destek veriyoruz. Onlar da hangi cihazları kapsayacağıyla ilgili çalışma yapıyorlar. Zannediyorum ki bugünlerde tamamlanır, yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır.”

Devamını oku

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Trend olan