Takip Edin

Sektörel Gündem

Desteklerin enflasyon oranında artmasını talep ediyoruz

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, 8 yıl önce başta soya, ayçiçeği, mısır, pamuk ve zeytinyağına verilen desteklerin bu yıl da aynı olduğunu belirterek, “Desteklerin enflasyon oranında artmasını talep ediyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Tarsus’un soya üretiminde Türkiye’nin yüzde 25’ini karşıladığını söyleyen Başkan Veyis Avcı, “Fakat üretim şu anda azalamaya başladı. Yeterli destek sağlanmadığı için çiftçiler tahıl üretimini bırakmak zorunda kalıyor. Soya üretiminde Türkiye’nin yüzde 25’ini üreten bir Tarsus var, fakat verilen destek yıllardır aynı.

Durum böyle giderse soya üretiminde düşüş yaşanması kaçınılmaz olacak. Soya bizlerin en fazla ihraç ettiğimiz ürünlerin başında geliyor. Tarsus’ta üretilen her bir tarım ürünü için desteğe ihtiyaç var. Sebze üreticileri şu anda ekim yapacak alan bulamıyor.

3 ile 4 bin TL olan tarla kira fiyatları 10 bin TL’ye ulaşmış durumda. Tarla kira fiyatları geçen yıla oranla yüzde 300 arttı. Geçen sene 1 dönüm tarla 3-4 bin TL arasındaydı. Bu yıl, 8-10 bin TL arasındadır.

Girdi maliyetleri yükseldikçe tüketici daha yüksek fiyata meyve sebze almak zorunda kalacak” diye konuştu. Narenciyede verimli dönem geçirdiklerine de değinen Avcı, “Tarsus’ta yaklaşık 100 bin dekar alanda narenciye üretimi yapmaktayız. Toplamda 400 bin ton üretim gerçekleşti. Narenciyenin cinsine göre 6 ile 11 TL arası fiyat değişikliği oldu.

Portakal da 8 ile 10 TL arasında satıldı” ifadelerini kullandı. Avcı, sert çekirdekli meyvelerden nektarin ve şeftali hasadının devam ettiğini de belirterek, şu anda serada fiyatların kilogramda 40 TL olduğunu, açıkta ise dalında 9 ile 14 TL arasında değiştiğini söyledi.

Reklam

İhracatın Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, yüzde 80’ini Rusya’ya gerçekleştirdiklerini aktaran Avcı, “Tarsus’ta Şu anda 70 bin dönümlük alandan 200 bin tona yakın meyve üretilecek. Önümüzdeki yıl üretimin yüzde 20 artacağını bekliyoruz. Sert çekirdekli meyvelerin 150 bin tonu mayıs ayı içinde, 50 bin tonu da haziran ayı içinde hasat edilecek. Bunun yüzde 50’si ihraç, geri kalan kısmı ise iç piyasada değerlendirilecek” dedi.

İhracat yolunun açılması gerekiyor

Girdi maaliyetlerinin artması ile çiftçilerin zorlu günler yaşadığını aktaran Avcı, “Girdi maaliyetleri yükseldi. Geçen yıla oranla yüzde 130 zam geldi. Yevmiyeler 216 ile 225 TL arasındayken şu anda 334 ile 367 TL arasında gerçekleşiyor. Böylelikle üreticinin seyreltme ve budama işçiliğine sadece dekara yaklaşık 3 bin 500 TL ödemekte.

İlaç, sulama ve gübre maliyetlerini dahil etmiyorum bile. Önümüzdeki yıl üretimde artış beklediklerini kaydeden Veyis Avcı, “Bu yıl sert çekirdekli meyvelerde üretimin geçen seneye oranla yüzde 25 arttı. Şu anda 1 yaşında olan ağaç 3 ile 5 kilo arasında ürün veriyor, önümüzdeki yıl 25 kiloya çıkacak. Bu yıl ekilenler ise gelecek yıl 8 ile 10 kilo arasında meyve verecek. Önümüzdeki 2 yıl içinde üretimimiz yaklaşık yüzde 40 artacak” şeklinde konuştu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan