Takip Edin

Haber

Denetimler arttı, sıfır araç piyasası dengeye oturuyor

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, araç satış piyasasına ilişkin düzenlemeler ve denetlemeler sonrasında piyasaların rahatlamaya başladığını belirterek, “Daha önce vatandaşımız bayiye gittiği zaman araç bulamıyordu. Şimdi bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu manipülasyon köpüğünün biraz ortadan kalktığını görüyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, otomotiv sektöründe ikinci el ve sıfır araç piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ticaret Bakanlığının “6 ay 6 bin kilometre” uygulamasına aykırı hareket eden bireysel satıcıları da denetim kapsamına aldığına eden Erkoç, “Siz gidiyorsunuz, bayide araba bulamıyorsunuz. Ama bazı münferit kişiler onar, yirmişer arabaları alıyorlar, stokluyorlar ve bu araçları kara borsa satıyorlar. Sağ olsun çok teşekkür ediyoruz Sayın Bakanımıza bireysel satışlarda da denetimler kapsamına aldı. Gelir gelmez çok ciddi toplantılar yaptı.

Bütün sektör temsilcilerine konunun nereden kaynaklandığını, çözüm önerilerini sordu. MASFED olarak bizimle iki saat toplantı yaptı. Bugüne kadar görülmemiş bir şey” dedi. Ticaret Bakanlığı ile yaptıkları toplantıların ve yapılan düzenlemelerin bayram öncesi ve sonrası piyasalara yansımaya başladığını bildiren Erkoç, şöyle konuştu:

İkinci el fiyatları da gerileyecek

“Vatandaşlarımız yılda ortalama 3 araba alıp satabiliyordu, bunlar denetlenmiyordu. Şimdi yapılan düzenlemeyle söz konusu denetimler yapılabiliyor. Galericilerin üzerinde ciddi bir yük vardı, sorumluluk vardı, suçlama vardı. Bunun da önüne geçildi. Şu anda piyasalar rahatlamaya başladı. Bundan sonra vatandaşımız bayilere gittiğinde gönül rahatlığıyla araba bulacağına inanıyorum.

Reklam

Daha önceden vatandaşımız bayiye gittiği zaman araç bulamıyordu. Şu anda bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu manipülasyon köpüğünün biraz ortadan kalktığını görüyoruz. Sıfır araç bulunamadığı için ikinci el araçların fiyatını yükseltiyordu, sıfır araç bulununca ikinci el fiyatları da haliyle gerileyecek.”

“Yatırım aracı olarak kullanılıyor”

Erkoç, otomobilin son zamanlarda yatırım aracı olarak kullanıldığına, bu nedenle insanların araçları hem alıp satarak hem de bekleterek ciddi paralar kazandığına dikkati çekti. Yapılan düzenlemelerle bu kayıt dışı ticaretin önüne geçileceğine inandıklarını belirten Erkoç, “Bunun da yansımaları yaklaşık 20 gündür piyasaların halinden belli, fiyatlar yükselmemeye başladı. Kurun yükselmesine rağmen otomobil fiyatlarında ciddi bir yükselme olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Stokçular artık kâr edemiyor

Aydın Erkoç, “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlamasının bireyleri de kapsaması kararından sonra stokçuların kar edemedikleri için bayilerden araba alamadıklarını, bu manipülasyonun ortadan kalkmaya başladığını dile getirdi. Türkiye’de 70 bin motorlu araç satıcısı bulunduğuna dikkati çeken Erkoç, “Biz her daim devletimizin yanında olduk.

Reklam

Sanki bu işte günah keçisi galericilermiş gibi gösterildi. Hiçbir galerici bayiden sıfır araba alamaz ama bazı kişiler alıp galerilere getiriyorlardı, karıyla beraber onlara satıyorlardı. Galerici sıfır araba da satar, ikinci el de satar. Önemli olan burada verginin ödenmesi” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku

Trend olan