Takip Edin

Haber

Denetimler arttı, sıfır araç piyasası dengeye oturuyor

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, araç satış piyasasına ilişkin düzenlemeler ve denetlemeler sonrasında piyasaların rahatlamaya başladığını belirterek, “Daha önce vatandaşımız bayiye gittiği zaman araç bulamıyordu. Şimdi bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu manipülasyon köpüğünün biraz ortadan kalktığını görüyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, otomotiv sektöründe ikinci el ve sıfır araç piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ticaret Bakanlığının “6 ay 6 bin kilometre” uygulamasına aykırı hareket eden bireysel satıcıları da denetim kapsamına aldığına eden Erkoç, “Siz gidiyorsunuz, bayide araba bulamıyorsunuz. Ama bazı münferit kişiler onar, yirmişer arabaları alıyorlar, stokluyorlar ve bu araçları kara borsa satıyorlar. Sağ olsun çok teşekkür ediyoruz Sayın Bakanımıza bireysel satışlarda da denetimler kapsamına aldı. Gelir gelmez çok ciddi toplantılar yaptı.

Bütün sektör temsilcilerine konunun nereden kaynaklandığını, çözüm önerilerini sordu. MASFED olarak bizimle iki saat toplantı yaptı. Bugüne kadar görülmemiş bir şey” dedi. Ticaret Bakanlığı ile yaptıkları toplantıların ve yapılan düzenlemelerin bayram öncesi ve sonrası piyasalara yansımaya başladığını bildiren Erkoç, şöyle konuştu:

İkinci el fiyatları da gerileyecek

“Vatandaşlarımız yılda ortalama 3 araba alıp satabiliyordu, bunlar denetlenmiyordu. Şimdi yapılan düzenlemeyle söz konusu denetimler yapılabiliyor. Galericilerin üzerinde ciddi bir yük vardı, sorumluluk vardı, suçlama vardı. Bunun da önüne geçildi. Şu anda piyasalar rahatlamaya başladı. Bundan sonra vatandaşımız bayilere gittiğinde gönül rahatlığıyla araba bulacağına inanıyorum.

Reklam

Daha önceden vatandaşımız bayiye gittiği zaman araç bulamıyordu. Şu anda bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu manipülasyon köpüğünün biraz ortadan kalktığını görüyoruz. Sıfır araç bulunamadığı için ikinci el araçların fiyatını yükseltiyordu, sıfır araç bulununca ikinci el fiyatları da haliyle gerileyecek.”

“Yatırım aracı olarak kullanılıyor”

Erkoç, otomobilin son zamanlarda yatırım aracı olarak kullanıldığına, bu nedenle insanların araçları hem alıp satarak hem de bekleterek ciddi paralar kazandığına dikkati çekti. Yapılan düzenlemelerle bu kayıt dışı ticaretin önüne geçileceğine inandıklarını belirten Erkoç, “Bunun da yansımaları yaklaşık 20 gündür piyasaların halinden belli, fiyatlar yükselmemeye başladı. Kurun yükselmesine rağmen otomobil fiyatlarında ciddi bir yükselme olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Stokçular artık kâr edemiyor

Aydın Erkoç, “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlamasının bireyleri de kapsaması kararından sonra stokçuların kar edemedikleri için bayilerden araba alamadıklarını, bu manipülasyonun ortadan kalkmaya başladığını dile getirdi. Türkiye’de 70 bin motorlu araç satıcısı bulunduğuna dikkati çeken Erkoç, “Biz her daim devletimizin yanında olduk.

Reklam

Sanki bu işte günah keçisi galericilermiş gibi gösterildi. Hiçbir galerici bayiden sıfır araba alamaz ama bazı kişiler alıp galerilere getiriyorlardı, karıyla beraber onlara satıyorlardı. Galerici sıfır araba da satar, ikinci el de satar. Önemli olan burada verginin ödenmesi” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Sport Scooter pazarına XMAX 250 ile iddialı girdi

Yamaha Motor, Sport Scooter segmentinde dünyada ve Türkiye’de MAX ailesi ile büyümesini sürdürüyor.

Yayınlanma tarihi

-

Yamaha Motor, Sport Scooter segmentinde dünyada ve Türkiye’de MAX ailesi ile büyümesini sürdürüyor.

MAX ailesinin en yenileri olarak tanıtılan XMAX 250 ve XMAX 250 Tech MAX ağustos ayı itibarıyla Yamaha Motor Türkiye yetkili bayilerinde yerini aldı.

6 ayda 11 bin adetlik satış

Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, Yamaha olarak Ocak 2020 dönemine kıyasla satışlarının iki kat arttığını belirterek,Yamaha Motor, Türkiye motosiklet pazarında da 30 bin adetten fazla XMAX 250 modeli satışı ile sınıfının liderliğini elinde bulunduruyor ve scooter trendlerini belirliyor. MAX DNA’sı ile yenilenen bağlantılı XMAX 250 ve XMAX 250 Tech MAX, Türkiye’deki motosiklet sürücüleri tarafından en çok tercih edilen Maxi Scooter modeli olmaya devam edecek” diye konuştu.

Hakan Kaya, Yamaha’nın hiçbir zaman satış adedi odaklı bir marka olmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye 250 cc scooter pazarında yılın ilk 6 ayında yaklaşık 11 bin adet satış gerçekleşti, burada pazar payımız yüzde 25. Bu yıl sonunda payımızı yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz. Özellikle şehirli insanın tüm ihtiyaçlarına çözüm olan XMAX ailesi teknolojisini sürekli geliştirerek mobilitenin en çok tercih edilenleri arasında başı çekmeye devam edecek.

Reklam

Motosiklet değişen ekonomik koşullar ve çevresel faktörler nedeniyle artık sadece hobby olmaktan çıktı ve bir ihtiyaç haline geldi. Motosiklet pazarı son 3 yılda çok hızlı bir büyüme trendine girdi. Bu ilgi özellikle iş yaşamının daha mobil hale gelmesi, büyük şehirlerden küçük şehirlere göçün artması ile daha hobi odaklı yaşamın öne çıkması ve motosikletin merkezileşmesi, akaryakıt fiyatlarındaki artış, şehir trafiğindeki yoğunluk gibi nedenlerle en üst seviyeye ulaştı” dedi.

“Arz talep dengesinde kırılmalar söz konusu”

Pazardaki gelişmeleri değerlendiren Hakan Kaya, arz talep dengesinde de ciddi kırılmaların söz konusu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz Yamaha Motor Türkiye olarak stok tutmadan tüm gelen motosikletleri satışa sunuyoruz. Ancak global anlamda üretimde hammadde kaynaklı yaşanan sıkıntılar talebe yetişilmesine engel oluyor. Hammadde ve tedarik zincirindeki sorunlar birçok sektörde yaşanıyor.

Talepte çok ciddi artış var. Son dönemde motosiklet bir yatırım aracı oldu. Bu da gerçek kullanıcıların ürüne ulaşmasını engelliyor. Tedarikte talebe yetişilmese de aslında ciddi bir üretim var. 2022 yılının satışlarına göre yüzde 30 artış söz konusu. Fırsatları değerlendiriyoruz, özellikler Rusya Ukrayna savaşı sonrası Kuzey Avrupa’daki talep daralması nedeniyle bazı modelleri Türkiye’yi getirdik. Yine de talebe yetişemiyoruz. Bu sorunların 2024 yılında toparlanacağını düşünüyoruz.”

Reklam
Devamını oku

Haber

GNM Trade, ihracat hedeflerini gerçekleştiriyor

GNM Trade sektöründe 25 yıllık tecrübesiyle 2004 yılında Irak’ta başlayıp Almanya ve Türkiye de tarım makineleri, kamyon, otomobil ve iş makineleri ihracatını ve transit ticaretini yaparak faaliyetlerini sürdürüyor Yönetim Kurulu Başkanı Ghanim Sındy ayda 20, yılda ise 150 adet araç ihraç ettiklerini ve yıllık cirolarının 120 milyon TL üzerinde olduğunu ifade etti.

Yayınlanma tarihi

-

Doğukan ÖZTOKLU

Irak, Ortadoğu ülkeleri ve Avrupa ülkelerine müşterilerinin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda her yıl farklı ürünler ihraç ettiklerini söyleyen Sındy, bu ürünler arasında genel olarak tarım makineleri, ağır vasıtalar ve çekicilerin olduğunu belirtti. Sındy, kalite, güven ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını ve her ürünü güvenle ulaştırarak sektördeki isimlerini korumaya özen gösterdiklerini söyledi.

Devamını oku

Haber

ŞİŞECAM 88’İNCİ YILINI KUTLUYOR

Yayınlanma tarihi

-

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu Şişecam, 88’inci kuruluş yıldönümünü gururla kutluyor. 

Camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, 88’inci kuruluş yıldönümünü gururla kutluyor. Şişecam, Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflerini yansıtan geleceğini; eşsiz kültürü, yatırımları ve temel harcı olan Cumhuriyet’in değerleri ile tasarlamaya devam ediyor. İnovasyon kabiliyetinden ve iş birliğine dayalı kültüründen aldığı güçle her gün daha iyisini hedefleyerek dünyaya katkı sunuyor.

 

Üretim yolculuğuna 1935 yılında, Paşabahçe’de 400 çalışanıyla başlayan Şişecam, bugün 14 ülkede 45 tesisi ve 25 binden fazla çalışanıyla, Türkiye’nin sanayi gücünü global arenada temsil ediyor. Şişecam uzmanlığı, teknolojik yetkinliği ve rekabet gücü yüksek faaliyetleriyle dünyanın en seçkin üreticileri arasında yer alıyor.

 

Reklam

Cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düz cam alanlarında ise en büyük beş global üretici arasında yer alan Şişecam, dünyanın en büyük iki soda külü üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideri.

 

Şişecam, 88 yıllık deneyimini geleceğe taşımak için kapsamlı bir dönüşüm sürecinde. Dönüşümü gelişimin ana unsurlarından biri olarak gören Şişecam, akıllı teknoloji kullanımı ve yetkin insan kaynağıyla farklılaşırken yarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak dijital altyapısını ve kültürünü dönüştürerek gelişmeye devam ediyor.

 

Çalışmalarını 2050 “Sıfır Karbon” vizyonuyla sürdüren Şişecam, attığı her adımda Geleceğin Şişecam’ını yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek yetkinliklerle donatıyor. 2030 CareforNext stratejisi de değer yaratma odaklı sürdürülebilir büyüme yolculuğunda Şişecam’a önemli güç kazandırıyor. CareforNext stratejisinin “Gezegeni Koru”, “Toplumu Güçlendir”, “Yaşamı Dönüştür” yaklaşımları odağında ilerleyen Şişecam, bilim ve teknolojiyi her zaman merkezinde tutuyor.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan