Takip Edin

Haber

Çevik dönüşümle süreçlerimizi iyileştirdik

Çevik dönüşüm, şirketlerin hızla değişen piyasa koşullarına uyum sağlama ve rekabet avantajı elde etme amacını taşıyor. İş süreçlerinde gözle görülür iyileştirmeler sağlarken müşteri memnuniyetinde de önemli artışlar getiriyor. Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Dönüşüm Lideri Başak Akyol, çevik dönüşümün dijital dönüşüm, inovasyon ve yalınlaşma süreçlerinde kritik bir basamak olduğunu vurguluyor.

Yayınlanma tarihi

-

Bir iş stratejisi ve süreç yönetimi modeli olarak, şirketlerin hızla değişen piyasa koşullarına hızlı ve etkin bir şekilde uyum sağlamasını amaçlayan çevik dönüşüm, müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini merkezine alır, sürekli iyileştirmeyi ve esnekliği öne çıkarıyor.

Çevik dönüşüm süreci, şirketlere daha hızlı karar verme ve uygulama kabiliyeti, daha yüksek müşteri memnuniyeti, verimlilikte artış ve inovasyonlara daha açık bir iş yapısı sağlıyor. Çalışanların yaratıcılık ve inovasyon kabiliyetlerini artırarak iş tatminini yükseltiyor ve şirket içi dinamikleri de iyileştiriyor.

Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Dönüşüm Lideri Başak Akyol çevik dönüşümün Ford Otosan’ın dijital dönüşüm, inovasyon ve yalınlaşma süreçlerinde kritik bir basamak olduğunu belirtiyor. Ayrıca, çevik dönüşüm sayesinde iş süreçlerinde gözle görülür iyileştirmeler sağlandığını ve bu iyileştirmelerin müşteri memnuniyetinde önemli artışlar getirdiğini ifade ediyor.

Ford Otosan’ın “Talent Marketplace” uygulamasıyla otomotiv sektöründe öncü olmasına da değinerek çevik dönüşümün sadece iş süreçlerini değil, aynı zamanda şirket kültürünü ve çalışanların yetenek gelişimini de etkilediğini vurguluyor. Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Dönüşüm Lideri Başak Akyol ile Ford Otosan’ın çevik dönüşüm sürecine neden ihtiyaç duyduğunu ve dönüşüm sürecini konuştuk:

Ford Otosan’da çevik dönüşüme neden ihtiyaç duyuldu?

Reklam

60 yılı aşkın tecrübemiz ile sektörümüze öncülük etmeyi en önemli misyonumuz olarak gördük. Bu misyon ve gelecek vizyonumuz doğrultusunda dijital dönüşüm, inovasyon ve yalınlaşma süreçlerini başlattık. Bu süreçlerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesinin ancak ortak bir anlayış, değer ve prensipler ile mümkün olacağını gördük.

Bu doğrultuda, 2017 yılında şirket kültürel değerlerimizi ve prensiplerimizi yenileyerek “Dinamik Denge” çatısı altında yeniden şekillendirdik. 2019 yılı sonuna geldiğimizde ise “Dinamik Denge” kültürümüzü iş yapış şeklimize de yansıtmak istedik ve vizyonumuza giden yolda yeni servis, ürün ve iş modellerimiz ile gerçek potansiyelimizi keşfetmemizi sağlamak üzere çevik dönüşüm çalışmalarına başladık.

Çevik dönüşüm süreci boyunca karşılaşılan zorluklar neler oldu?

Çevik çalışmayla herkesin uzmanı olduğu alanda hata yapmaktan korkmadan çalışabileceği, potansiyelini ortaya çıkarabileceği küçük ekipler oluşturmayı hedefledik. Bunu yapabilmek için hem farklı uzmanlıkların bir arada bulunduğu çapraz fonksiyonlu ekipler kurmak hem de kurum içinde var olan uzmanlıkları derinleştirmek ve geliştirmek gerekiyor. Bu sebeple farklı dinamikleri barındıran ekiplerin çevik dönüşüm tasarımlarının nasıl olacağı zorlu bir konuydu.

Bu zorlukla başa çıkmak için hangi stratejiler kullanıldı?

Reklam

Bu zorluğu “başlamak için yeterli, denemek için güvenli” yaklaşımı ile, yine çevikliğe uygun olarak küçük ancak etkili adımlarla ilerleyerek aştık. Bu yaklaşımlar şirket içindeki deneysel bakış açısını da geliştirdi.

Ürün ve servis tasarım süreçlerimizde inovasyon, çeviklik, tasarım odaklı düşünce ve müşteri deneyimini bütünleşmiş şekilde ele almaya başladık. Bununla birlikte, çevik iş yapış biçiminde, takım kurgusu dışında, yetkinlikler ve becerilerin de silo anlayışından sıyrılması önem kazanıyor.

Çevik takımlarda bir yeteneğe ihtiyaç duyulduğunda şirketimiz içinden en uygun kişilerin hızla bu fırsatlar ile eşleşebilmesi, stabil pozisyonlar yerine, bilgi, beceri ve deneyimin şirket içi paylaşım ve hareketlilikle sürekli gelişmesi adına, Ford Otosan olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik.

Otomotiv sektöründe de bu konunun öncüsü olarak “Talent Marketplace” uygulamasını şirketimizde hayata geçirdik. Talent Marketplace platformumuz FOTalentUP, mevcut yetkinlik havuzumuzu görünür kılıp, şirket geneline yayarak, çalışanların farklı rollerde görev almasına imkân sağlıyor.

Çevik dönüşüm süreci iş süreçlerinizde nasıl bir değişim ve iyileştirme sağladı?

Reklam

Hangi alanlarda en belirgin faydalar elde edildi? Çevik dönüşüm sürecimizde de sağladığımız tüm hizmet ve ürünlerle müşteri memnuniyetini artırmak, hızlı ve çevik çözümleri desteklemek en önemli önceliklerimiz arasındaydı. Dönüşüm yolculuğumuzda iş yapış şeklimizdeki en temel değişiklik, önceliklerimizi değere göre ve hedef odaklı belirlemek oldu.

Ayrıca, çeviklik ile müşterilerden daha fazla geri bildirim alarak daha insan odaklı tasarımlar yapmayı başardık. Böylelikle tüm çalışanlarımızın süreçlere katılımı arttı ve inisiyatif alan bireylerin bakış açıları ile daha geniş perspektifli hizmetler sunmayı sağladık.

Müşterilerimizin şikayetlerinin kök nedenlerine çözüm bulacak çapraz fonksiyonlu takımlar ile çözüm sürecinde yüzde 30’un üzerinde iyileşme ve ağır ticari araç ürünlerimizi yönettiğimiz Ford Trucks kalite ve müşteri memnuiyet göstergelerinde yüzde 50’lik iyileşme sağladık. Çevik takım kültüründeki iş birliği sayesinde veri altyapılarımızda Robotik Süreç Otomasyonlarımızı planlanandan 2 kat daha hızlı hayata geçirerek hedeflediğimiz verimlilik düzeyine daha erken aşamada ulaşmış olduk. Tedarik zincirindeki sorunları çevik çalışma anlayışı ile yeniden ele alarak, hızlı ve bölgesel iyileştirmeler yapabildik.

Aylık planlamaları, günlük planlamalar ile değiştirerek aynı hafta içinde aksiyonları hayata geçirebilir hale geldik ve global tedarik zinciri sorunlarına çok daha hızlı ve müşteri odaklı cevap verebilmiş olduk. Çeviklik, yaratılan değerin paydaşlara daha hızlı yansıtılması, iş süreçlerimizde kalite ve maliyet iyileştirmeleri ve müşterilerimizin uçtan uca deneyimini iyileştirme gibi fırsatlar sağladı.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan