Takip Edin

Sektörel Gündem

Celal Kadooğlu: Tarım alanında ciddi tehditlerle karşı karşıyayız

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, tarımdaki yanlışlarımızı düzeltecek politikaların doğru kurgulanıp dışa bağımlılığımızın bir an önce azaltılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yayınlanma tarihi

-

Güneş DOĞDU SOYLU

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından, faaliyetlerin ve bölge ihracatının artırılması yönündeki çalışmaların yanı sıra ihracat rakamlarının değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenlendi.

Finansa erişimdeki zorluklara dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, finansa erişimdeki zorlukların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ifade ederek şunları söyledi; “Mobilya, tekstil, konut başta olmak üzere çoğu sektörlerde sıkıntılı sürecin devam edeceğini düşünüyorum.

Bizim halkımız tüketimi seviyor. Kredi imkanlarına ulaşım kolaylaştırıldıkça harcıyoruz. Ancak gerçek ihtiyaçların karşılanması ile piyasalar dengeye girer. Talep azalınca arz-talep dengeye girer ve enflasyon düşer” dedi.

“Tarımda dışa bağımlılığı azaltmamız şart”

Reklam

Tarım konusunda dışa bağımlılığın azaltılması için çalışmaların artırılması gerektiğine dikkat çeken Kadooğlu, “Dünyanın gündeminde tarım politikaları önemli bir yer teşkil ediyor artık. Ülke olarak bizim de hiç zaman kaybetmeden tarım politikalarımızı doğru kurgulamamız gerekiyor.

Örneğin ayçiçeği yağında yüzde 55 oranında dışarıya bağlıyız. Buğdayda bu yıl hariç son yıllarda ithalat ile üretimlerimizi şekillendiriyorduk. Gençlerimizi tarıma yönlendirmeliyiz. Tarım konusunda tüm dünya tehdit altında, ülke olarak bu sıkıntıları bir an önce çözmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Sektörde en fazla ihracatı biz yapıyoruz”

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’deki diğer birlikler arasında en fazla ihracat yapan birlik olduğuna vurgu yapan Kadooğlu, “Sektörümüzde bu yılın ilk yedi ayında ülke geneli yapılan ihracatın yaklaşık 3’te birini bizim birliğimiz yaptı.

Bu başarı tesadüf değil. Biz yönetime geldiğimizde ekibimizi gençleştirdik. Üyelerimizin sorunu olduğunda değil sorunu daha en başında tespit edip, büyümeden çözüm bulmaya çalıştık. Yurt dışında önemli fuarlara katılımlar sağladık. Afrika pazarı üzerinde duruyoruz.

Reklam

Bu yönde Somali, Etiyopya, Cibuti ülkelerinden 42 firma temsilcisi getirdik Gaziantep’e. Bu programda 2 milyar dolarlık sipariş aldı üyelerimiz. 14-19 Ocak 2024 tarihinde Güney Kore’ye ticari bir heyet götüreceğiz. Suudi Arabistan artık petrol geliri olmadan ne yapabileceğine kafa yoruyor. O pazar ile ilgili çalışmalarımızı artırdık. Bizim orada yapılanmamız gerekiyor.

Birliğimizin Ur-Ge projesi var. Üyelerimiz 3 yıl boyunca devlet desteğiyle çalışmalarını daha etkili hale getirip ihracatlarını artırabilecekler” ifadelerini kullandı. Gaziantep Gümrük Laboratuvarı’nın yıl sonunda hizmete gireceği bilgisini paylaşan Kadooğlu, “Üyelerimiz laboratuvar hizmetini Mersin’den alıyordu. Bu işlem için 3 gün zaman harcıyorlardı. Organize içerisindeki bu yatırım ile üyelerimiz çok rahatlayacak. Bu laboratuvar sayesinde ihracatımızda yüzde 10 artış olacağını düşünüyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan